deficit de progesteron

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu iau tinctura ca se absoarbe mai repede. 15-20 picaturi 2 ori pe zi. Se ia in fiecare zi fara pauze.

Evita chimicalele cit poti (parfum, sampoane, creme, sapun, tot ce contine parabeni, tigaile de teflon, sticlele si containerele de plastic, conservele, etc)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

multam Allure, am citit si io treaba cu conservantii si estrogenul, folosesc deodorante si creme bio, ma spal des doar cu apa, fara parfum, apa beau de la robinet filtrata (filtru smecher), si acu incerc sa scot si cafeaua din meniu. creca traiesc 100 de ani, asa ca fumez o tigara la pranz.

sanatate multa fetelor si progesteron in motoare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora
da, medicul ginecolog mi-a vazut analizele, a recomandat sa le refac (ziua 3 si 21) si apoi tratament cu progesteron. adica a zis ca asta reiese.


Progesteronul se dozeaza in ziua 21 doar daca ai un ciclu de 28 de zile si ai ovulat in ziua 14. Regula este ca se face la 7 zile dupa ovulatie care se urmareste de preferat ecografic. Daca e ciclu anovulator nu se mai face dozarea in ziua 21.


Nu sunt sigura care este corelatia ciclu menstrual scurt (ai scris ca deseori vine mai devreme) - nivel progesteron. Am gasit aici niste explicatii dar tu stii mai bine ce simptome ai.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput