deficit de progesteron

deficit de progesteron | Autor: nemora

Link direct la acest mesaj

Buna,
intru direct in subiect:
am luat 9 ani anticonceptionale (de la 18 la 27) si de cand le-am intrerupt ma confrunt cu niste problemute, adica sangerare cateva zile inainte de ciclu, uneori (rar) in perioada in care ar fi ovulatia, deseori ciclul vine mai devreme, sangerare la contact in a doua parte a ciclului, sindrom premenstrual (sani umflati, durerosi, stare psihica alterata)
am facut eco, papanicolau, colposcopie - colul e ok, la eco nu se vede nimic, diagnostic sangerare functionala.
mi s-a propus tratament cu progesteron.

singurele analize care imi ies mie prost sunt progesteronul si ceva la colesterol, aceste analize ies sub limita. nimeni insa nu a facut vreo legatura, desi din cate am putut sa inteleg eu, progesteronul se face din colesterol. adevarul este ca eu nu prea mananc grasimi, lactate aproape deloc, prefer fructe, legume, carbohidrati (simpli, complecsi). uneori beau seara vin rosu, mananc usturoi deci imi scad colesterolul singura cum ar veni. sport fac 20 min pe zi, exercitii "generale".

acum, am doua intrebari:
aveti idee cum sa dau organismului semnal sa produca singur progesteron?
cum cresc nivelul de colesterol? ma gandesc la galbenus crud+carne de miel (pot face rost de aceste produse bio, neafectate de hormoni) - peste tot scrie de cum se reduce nivelul de colesterol, dar nicaieri nu scrie cum poti aduce un aport sanatos de lipide in corp, ca uite pe mine lipsa lipidelor m-a afectat,
si 3 :) stiti vreun medic care m-ar putea ajuta? ma gandesc la ceva naturist

multam!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Incearca naturiste (ceai de cretisoara si napraznic de exemplu).


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

emilia, io as incerca, ma gandeam si la maca, dar parca am o retinere, nu stiu cand, cat sa iau...m-as duce la un naturist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

Buna,
intru direct in subiect:
am luat 9 ani anticonceptionale (de la 18 la 27) si de cand le-am intrerupt ma confrunt cu niste problemute, adica sangerare cateva zile inainte de ciclu, uneori (rar) in perioada in care ar fi ovulatia, deseori ciclul vine mai devreme, sangerare la contact in a doua parte a ciclului, sindrom premenstrual (sani umflati, durerosi, stare psihica alterata)
am facut eco, papanicolau, colposcopie - colul e ok, la eco nu se vede nimic, diagnostic sangerare functionala.
mi s-a propus tratament cu progesteron.

singurele analize care imi ies mie prost sunt progesteronul si ceva la colesterol, aceste analize ies sub limita. nimeni insa nu a facut vreo legatura, desi din cate am putut sa inteleg eu, progesteronul se face din colesterol. adevarul este ca eu nu prea mananc grasimi, lactate aproape deloc, prefer fructe, legume, carbohidrati (simpli, complecsi). uneori beau seara vin rosu, mananc usturoi deci imi scad colesterolul singura cum ar veni. sport fac 20 min pe zi, exercitii "generale".

acum, am doua intrebari:
aveti idee cum sa dau organismului semnal sa produca singur progesteron?
cum cresc nivelul de colesterol? ma gandesc la galbenus crud+carne de miel (pot face rost de aceste produse bio, neafectate de hormoni) - peste tot scrie de cum se reduce nivelul de colesterol, dar nicaieri nu scrie cum poti aduce un aport sanatos de lipide in corp, ca uite pe mine lipsa lipidelor m-a afectat,
si 3 :) stiti vreun medic care m-ar putea ajuta? ma gandesc la ceva naturist

multam!

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


A vazut un medic analizele tale? Inteleg ca ai facut eco si alte investigatii si sunt ok, deci ai fost la medic. Nu prea inteleg de ce vrei sa cresti colesterolul. Colesterolul este de 2 tipuri dar n-am auzit pe nimeni sa vrea sa-l creasca. Simptomele pe care le descrii nu cred ca sunt in neregula, sunt femei care sangereaza la ovulatie, sindromul premenstrual este normal daca nu mai iei anticonceptionale. Menstruatia poate fi dereglata mai ales daca si inainte de pastile erai la fel. Ce nu mi se pare in regula este sangerarea la contact.
Asta e parerea mea, poate mai raspunde si altcineva.
_

"Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

alecsia, inteleg ce vrei sa spui, dar sangerarea la contact se intampla tot in perioada aceea de dinainte de ciclu, aia cu sangerarile, nu stiu cum sa ma exprim, sangerez uneori (mai abundent) doar dupa scaun (scuzati) sau contact, in rest putin.

da, medicul ginecolog mi-a vazut analizele, a recomandat sa le refac (ziua 3 si 21) si apoi tratament cu progesteron. adica a zis ca asta reiese.

colesterolul are 2 variante, una era foarte jos, si una sub limita. nu mai stiu care si cum era. ma gandesc ca nu prea e in regula.
multam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu as face si analiza de prolactina. in general sunt legate cele doua: prolactina marita, progesteronul micsorat.
da, sigur ca poti lua pastile care sa iti regleze progesteronul, insa mai important ar fi sa afli si cauza, nu doar sa tratezi efectele.
poate ar fi bine sa mergi la endocrinolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Highly recommended: Chaste tree

http://www.blossomclinic.net/2012/01/04/chaste-tree-berry-a-girls-best-friend-2/

"Chaste Tree Berry has been successfully used to regulate irregular menses and PMS symptoms including dysmenorrhea, amenorrhea, oligomenorrhea, fibroid cysts, and hormonal constipation. It can be used to stabilize the cycle after withdrawal from progesterone birth control pills."

Am mai vorbit pe aici si l-am recomandat pentru PMS...
NU ESTE NORMAL sa aveti pms, el apare datorita dezechilibrului hormonal care e factor principal in aparitia cancerului de san.

Rezultatele nu apar imediat. La mine a durat 3 luni pina s-a rezolvat. Il iau constant cu pauze mici din cind in cind.

p.s. - anticonceptionalele sint ORIBILE pentru sanatate, care puteti, renuntati..care nu renuntati, cel putin luati probiotice de calitate pt ca BCP are acelasi efect asupra organismului ca si antibioticele (distrug flora pozitiva)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Da, si eu votez pentru Chaste tree.

Se gaseste si la noi - Vitex (insa e ~ 41 de lei, eu il iau de pe iherb.com unde e $5.03. La prima comanda, daca folosesti un cupon [de ex. fev714], primesti reducere de $5 si cum shippingul e $4, poti spune ca e transport gratuit . Comanda vine la posta locala.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

si eu sunt fana i-herb
Am mai gasit un link util pt tine care explica cum se ia Vitex, Napraznic, Cretisoara, Macca www.feminitate.org/2009/10/deficienta-de-progesteron-tratament/" target="_blank">http://www.feminitate.org/2009/10/deficienta-de-progesteron-tratament/

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Legatura dintre colesterol si progesteron este urmatoarea:

"Sinteza hormonilor naturali :
- in organism colesterolul este „caramida” de constructie a hormonilor sexuali masculini si feminini. Lantul de sinteza al acestor hormoni este urmatorul: Colestrol, Pregnenolon, Progesteron, 17 alfa – Hidroxiprogesteron, 4-1 Androsten-3, 17–dion, Testosteron, 19 Hidroxitestosteron, Estradiol."
Mai multe informatii aici: www.adevaruldespreavort.ro/arhiva/cursuri/Dr.%20Christa%20Todea-Gross%20-%20Hormonii%20sexuali%20feminini.pdf" target="_blank">http://www.adevaruldespreavort.ro/arhiva/cursuri/Dr.%20Christa%20Todea-Gross%20-%20Hormonii%20sexuali%20feminini.pdf

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Multumesc mult fetelor!
asa este, nu este normala treaba asta, la mine e clar prea mult estrogen si noroc ca am alaptat mult, caci eram plina de mastoza chistica.
ma duc sa-mi iau vitex, sper ca gasesc la Naturalia.
Allure, tu sub ce forma il iei si cat? vad ca se ia non-stop (adica si pe perioada ciclului).
pup

Mergi la inceput