Cel putin 10 kg jos (10)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

58.9!!!

Sunt asa de fericitaaaaa! Nu-mi vine sa cred! Vara de obicei era un chin pt mine din motiv de retentie de apa/ingrasare. Cand toata lumea slabea, eu eram mereu umflata! Nu si anul asta.

Buflea, bine ai venit! Eu tin Rina (de acolo si literele R40 = a 40-a zi de Rina, de ex). E o dieta simpla si fff usor de tinut! Esenta este sa mananci 3 luni in fiecare zi de dimineata si pana la pranz numai fructe, daca vrei in mai multe ture chiar, cu 2 ore distanta intre ele. Apoi, sunt cicluri de cate 4 zile in care mananci succesiv proteine cu legume, amidoane (orez, cartof, fasole, linte) cu legume, carbohidrati (produse din gariu, porumb) cu legume si ziua a 4-a numai legume si fructe. Apoi incepi din nou cu proteine. Vad ca s-a oferit Lulu sa ti-o trimita pe email. Vei vedea acolo detaliile.

Bianca, pleci in concediu? Cand? Unde?

Azi R46-amidoane
MD: pepene, zmeura de padure, mar de vara
P: risotto con funghi porcini
C: salata orientala

Azi taica-meu a venit cu porumb de la piata, abia astept sa-l halesc fiert maine la ziua de carbohidrati. Frumusetea acestei diete ca poti de fapt sa mananci aproape orice, atata timp cat o faci in ziua potrivita

Edit ca ma luase valul si am scris 58.0-lasa ca nu mai e mult pana acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Yuhuuu! ce-mi plac greutatile astea cand treci de prag, asa m-am bucurat si eu dar uite ca nu am mentinut. Insa voi ajunge unde vreau, sunt convinsa.

Plec la greci o saptamana, in Sithonia- Nikiti. Deja ma vad cu un frappe pe plaja, cu gandul la raportul ce ma asteapta la intoarcere

Azi am inceput cu un MD copios - o ciabatta mica cu masline+zacusca cu o salatica cu juma de snitel taiat cubulete
am sarit gustarea 1 ca penitenta
P: salata varza, morcov+fasole si cealalta jumate de snitel
G: iaurt
C: salata verde cu pilaf cu ciuperci cred (gatit de Billa)

sunt topita dupa porumb fiert, a fost primul lucru pe care am pus mana weekendul trecut. Primul porumb pe 2012, delicios.

merg sa deschid un capitol nou.


Mergi la inceput