Unde gresesc?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vega,nu te supara,citeste cu atentie ce a scris Marius.Avand in veder faptul ca are o varsta si e si barbat(tabara adversa adica)poti invata din ce zice el.Adevarul e undeva la mijloc..sotul tau greseste fata de tine dar pur si simplu lui i se pare normal asa.Mai fa o incercare,vorbeste fara insulte....la urmatoarea faza....neplacuta.Ferm si la obiect.Ce zici?S-ar putea sa te asculte mai mult decat daca urli(io stiu cum e treaba asta,crede-ma)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu cred si inteleg din ce ai scris, ca tu vezi foarte bine unde ai gresit si ce probleme aveti. insa, nu vrei sau chiar nu poti sa rupi pisica in doua.
(tu) te analizezi foarte bine, vezi clar aspectele care nu-ti plac, insa alegi sa ramai mai departe in ceea ce te deranjeaza. de ce oare? eu chestia asta n-o pricep si pace. de ce un om care vede clar problemele sta inca acolo?

cum adica ti-e greata sa divortezi? la copii tai te-ai gandit vre-odata? te gandesti ce modele "pe viu" le oferi? ce exemple elocvente au zilnic in fata ochilor. copii vad dincolo de orice masca pe care ti-o pui cand intri in casa. daca iti pasa de ei, schimba acum ceva in viata ta.

sotul tau nu se va schimba, lui asa ii place sa fie si asa va ramane. e o asteptare nerealista din partea ta sa crezi si sa speri ca el, candva va fi altfel.... lui ii este bine , asta se intelege clar din ce povestesti tu.
deja s-au spus destule incat sa te ajute sa decizi ce vei face mai departe. cheia este si a fost tot timpul la tine, foloseste-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NoUserName spune:

Citat:
citat din mesajul lui vega_78

...sotul meu nu a venit cu mine la ecografiile ...
...iubitul meu imi spune "sigur draga...


Parerea mea (si pentru asta o sa-mi sara multa lume in cap) e ca faci confuzie intre cei doi termeni evidentiati mai sus, extrasi din mesajul tau anterior. Intr-o casnicie obisnuita ar trebui sa fie vorba despre una si aceeasi persoana. Dar aici discutam despre o casnicie nu tocmai perfecta, nu-i asa?

Nu-ti pot detalia cum am gasit eu o solutie (chiar daca provizorie) la situatia mea care este oarecum similara cu a voastra (eu fiind in postura "da, draga, facem cum zici tu...", "eu vreau sa plec la munte sambata. daca vrei sa vii cu mine, ma bucur." sau "vrei sa mergem la mare doua saptamani? ok, eu vreau doar 3 zile. dar n-am nimic impotriva sa te duci singura restul de 11"). Intrucat mi te-ai adresat cu apelativul "NuN", presupun ca ai citit mesajele mele din primavara, de pe celelalte subiecte.

N-ai de ce sa te superi pe cei care nu sunt de acord cu tine sau care nu-ti dau dreptate. Fiind un forum public, nu se face o selectie a celor care incearca sa vina cu solutii, critici sau ironii. Cel mai bine a evidentiat asta cineva care a spus mai demult, despre persoanele care posteaza aici ca e "ca si cum eu m-as duce la alcolicii anonimi, dar eu beau apa de-o viata". Sunt oameni care au fiecare parerea lui despre casnicie iar tu trebuie sa fii suficient de selectiva incat sa nu le iei in considerare decat pe cele care ti se pot aplica in concordanta cu situatia in care te afli. Daca toti cei care au fost atacati direct sau mai pe ocolite ar fi renuntat sa mai scrie, sectiunea se putea redenumi "sfaturi pentru o casnicie ca la carte".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Frica de un eventual divort o paralizeaza... e normal. De asta sta in aceasta casnicie, de asta cauta soluti, de asta oricine e de vina, greseste inclusiv ea. banuiesc ca cele mai multe reprosuri si le face singura asa ca glumele noastre par in acest context de cel mai prost gust.
Banuiesc ca stie f bine reactia sotului sau la o astfel de problema pusa transant...
Ai fi surprinsa vega totusi sa vezi ca pusi in fata faptului oameni se pot schimba...
Cusca pe care singura ti-ai construito tot tu singura trebuie sa inveti sa da-i fiecare perete singura la o parte...nimeni nu poate, nici sotul, nici copii ...sa o faca in locul tau. doar tu...
Nici macar nu ma pot pune in locul tau... e usor de spus rupe pisica in doua cand esti singura sau cu un copil... dar cu trei...
probabil ca cele mai multe dintre noi ne-am invarti in acelsi cerc...
Iti doresc multa chibzuinta si calm.... e tot ce pot spune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Frica de un eventual divort o paralizeaza... e normal.

Pai mie tocmai asta nu mi-e clar - ce simte ca pierde prin divort? inteleg ca el e distant, oricum ea singura se ocupa de copii, de la el primeste doar bani pe care i-ar primi si dupa divort, acasa merge si cu autobuzul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ce pierzi in urma unui divort...
nu am trecut prin vreunul si fereasca Sf... dar banuiesc ca intreaga ta lume se clatina cand faci acest pas.

Nu stiu poate pt alte femei e o decizie usor de luat... sincer pt mine una nu ar fi. indiferent de independenta financiara...
Niciodata o mama singura nu o sa mai aibe acelasi nivel de trai precum a fost cel din cuplu.
Mai e si obisnuinta...rau cu rau dar mai rau fara rau... ceva de genul asta
Stabilitatea. Frica de necunoscut. etc etc

Si apoi nu stiu...am o vaga impresie ca independenta ei financiara este pana la un punct...al salariului...sau altceva...
altfel nu ar cere voie de un tuns sau o fusta...
Adica eu daca vreau sa ma duc la coafor ii comunic sotului meu ca maine sau in alta zi am programare la coafor...Nu astept sa-mi dea bani sau sa ma aprobe... doar ii spun ca sa stie cum isi face si el programul.
Bineinteles ca si daca stiu ca stam prost cu bani il las naiba de coafor...
Nu ea se ocupa de copii in general ci "persoana de incredere"
persoane de genul asta se tin cu bani.
De ce ar trebui sa aibe 2 job-uri... asta numai ea stie. de ce nu isi cumpara o masina la mana nspe pe care s-o faca praf daca chiar nu conduce bine sau sa invete pe ea si il lasa pe el sa o discrediteze, sa-si piarda increderea in ea... la intrebari de genul asta numai ea stie raspunsul...

Zic si eu... ma dau cu presupusul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

ela, dar nu pe tine te-am intrebat si, de fapt, nici macar nu am EU nevoie de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

ela, dar nu pe tine te-am intrebat si, de fapt, nici macar nu am EU nevoie de raspuns

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


ok. m-a cam luat valul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Frica de un eventual divort o paralizeaza... e normal. De asta sta in aceasta casnicie, de asta cauta soluti, de asta oricine e de vina, greseste inclusiv ea. banuiesc ca cele mai multe reprosuri si le face singura asa ca glumele noastre par in acest context de cel mai prost gust.
Banuiesc ca stie f bine reactia sotului sau la o astfel de problema pusa transant...
Ai fi surprinsa vega totusi sa vezi ca pusi in fata faptului oameni se pot schimba...
Cusca pe care singura ti-ai construito tot tu singura trebuie sa inveti sa da-i fiecare perete singura la o parte...nimeni nu poate, nici sotul, nici copii ...sa o faca in locul tau. doar tu...
Nici macar nu ma pot pune in locul tau... e usor de spus rupe pisica in doua cand esti singura sau cu un copil... dar cu trei...
probabil ca cele mai multe dintre noi ne-am invarti in acelsi cerc...
Iti doresc multa chibzuinta si calm.... e tot ce pot spune




poate are nevoie de al 2lea job ca sa poata oferi copiilor mai mult de o inghetata/zi. Sigur ca sotul are tot dreptul sa cumpere tablouri dar ce te faci cand familia n-are bani? stiu, probabil e de datoria ei sa fie zambitoare/intelegatoare si sa jongleze cu budget-ul familiei, doar na, trebuie sa fie super woman, nu-i asa?...

din cate am inteles eu, ea stie sa conduca; doar ca pt a economisi, au decis sa foloseasca doar o masina; si pt cine n-a trait experienta, va asigur ca e infernal sa ai pe cineva langa tine, cand conduci, care nu inceteaza sa faca *comentarii si critici; iti vine asa o pofta sa-l cobori in mijlocul strazii, ca sa nu spun "sa-l plasezi" direct intr-un copac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana1177

[quote]citat din mesajul lui ela_04[/i
poate are nevoie de al 2lea job ca sa poata oferi copiilor mai mult de o inghetata/zi. Sigur ca sotul are tot dreptul sa cumpere tablouri dar ce te faci cand familia n-are bani? stiu, probabil e de datoria ei sa fie zambitoare/intelegatoare si sa jongleze cu budget-ul familiei, doar na, trebuie sa fie super woman, nu-i asa?...

din cate am inteles eu, ea stie sa conduca; doar ca pt a economisi, au decis sa foloseasca doar o masina; si pt cine n-a trait experienta, va asigur ca e infernal sa ai pe cineva langa tine, cand conduci, care nu inceteaza sa faca *comentarii si critici; iti vine asa o pofta sa-l cobori in mijlocul strazii, ca sa nu spun "sa-l plasezi" direct intr-un copac


uite eu aici nu sunt de acord si anume sa lasi copiii cu o persoana de incredere ca tu sa aduci banii necesari pentru mai mult de o inghetata pe zi.

dati-mi voie sa am retinerile mele vis-a-vis de acest subiect. 7 ani de casatorie, 3 copii , 2 joburi si un sot cu cont pe matrimoniale si 4 prietene aferente?!
ea este sotia perfecta iar el sotul total necorespunzator si nesimtitor.

oare unde gresesc ?

Mergi la inceput