Dieta Dukan(3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna,ymca!
Cit ai dat pina acum ,cite zile de atac ai tinut?
Eu am mai avut o tentativa ,dar acum sint foarte hotarita.
Am fost la opetrecere si crapa rochia pe mine.
In plus ,cred ca e mai usor de tinut proteine acum , fara nebunia de fructe si legume din vara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

Momentan nu ma cantaresc. Mi-am evaluat din ochi greutatea de inceput si calculatorul mi-a prescris 6 zile de atac. Dar deja incap intr-o pereche de blugi in care nu mai incapeam. Eu mereu ies din vara grasa: incep din mai cu ciresele (tone), apoi porum fiert (saci intregi), pepene verde si termin prin octombrie cu struguri. De aceea m- am apucat acum de Dukan- rezist destul de bine fara citrice. Zaharul este pasiunea mea si de acolo mi se trag toate kg. am inceput si fac si miscare, dupa cum recoamnda Dukan.
In principiu gatesc in fiecare seara, pentru 2 persoane si imi ramane si pentru a doua zi la birou. Dar vreau sa ma organizez mai bine si sa gatesc la 2 zile si sa impart portiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

ma bag si eu fetelor
am 1.63 si 88 kg

dulcetica, no am mai fost colege la alt subiect, la mine fara succes

ymca - ce turtitze?

bravegirl - eu abia astept meniul sotului. merci de sustinere!

la atac!:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Banui ca am fost,pitzinuca,tot fara succes.
Acum am 1,58m si astronomica greutate de 67 kg. Este un record personal. Tocmai asta m-a pus pe ginduri sitrec la fapte.
Am inceput cu iaurt 0,1% grasimi si continui cu peste ,carne de vita si iaurt in compensatie.
Ceaiuri ,apa ,cafea!
De cite ori va e foame si nu aveti brinza 0.1% grasimi,carne sau ceva de care-o sa va saturati in urmatoarele saptamini ,luni,beti apa.
Sa-nu aud ca ati calacat strimb!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

pitzinuca, fac o turtita din tarate de ovaz. Eu nu le pot manca asa, crude, in iaurtul 0% si atunci fac urmatoarea reteta: 1 lg si jumatate de tarate de ovaz, 1 lg de iaurt 0%, 1lg si jumatate de branza de vaci 0.2% (Lacteea) si 1 ou (daca ai probleme cu colesterolul poti folosi doar albusul, sau oua de prepelita), jumatate lgt sare si alte condimente daca doresti (eu nu pun): usturoi, chimen, rozmarin, etc. Pentru 2 persoane inmultesc cantitatile cu 2. Toate chestiile astea le amestec intr-un castronel, si cat ma mai fatai prin bucatarie le las sa se patrunda bine taratele. Pe o tava de copt pun hartie de copt, intind amestecul intr-un strat subtirel si imi iese ca un blat de pizza, crocant, facut in interior cum trebuie, si cu gust de paine.

Aceasta turta am folosit-o ca baza pentru shaworma de pui, din care mi-am facut in ziua de PL (cu piept pui taiat fasii, marinat in curry, piper al si negru, ardei gras rosu si alb taiat fasii, toate facute la gratar). Peste amestecul de carne si legume am turnat un sos facut din iaurt0% si putin usturoi. O folosesc pe post de paine si deci o mananc cu tot ce mai e permis: sunca, carnita, chiftelute de pui la cuptor.

Cand nu o vreau simpla, adaug in ea ton in suc propriu si putina ceapa taiata marunt, si iese o tarta cu ton.

Cand vreau o gustarica, mesteresc saratele, cam din aceeasi baza, doar ca nu pun branza. Ies tari si crocante si imi fac portii pentru 3 zile. Ce nu mananc pun la o salata de mai jos.

De cand am inceput Dukan, mesteresc in fiecare zi ceva din alimentele permise: mi-am facut un fel de quiche lorraine (doar din iaurt 0%, branza 0%, ou, sunca de curcan 2% si niste tarate), chiftelute, salata cu somon afumat servita la pahar(din iaurt, branza, somon, resturi de saratele pe care le fac cuburi ca pe niste crutoane, si fire de chives).

Nu mananc pui fiert sau pui simplu la cuptor, pentru ca la toate dietele asa incepeam, cu chestii ultra simple dar fade si de-aia nu le tineam cum trebuie.

M-am invatat sa marinez si sa condimentez carnurile.

Cuptorul merge la foc continuu seara.

Fac deserturi: prajitura cu branza 0 si iaurt 0, inca nu am inceput cu muffins dar sunt pe lista mea. Si vreau sa fac prajtura cu ness si tiramisu.

O sa incep sa notez sa vad cate oua folosesc saptamanal in retetele mele si sa vad daca nu cumva sunt cam multe. Mi-am luat de prepelita dar inca folosesc si de gaina. Daca imi ies prea multe saptamanal, le voi reduce, pentru ca ies bune retetele si fara ele.

Beau apa, mananc portia de 2 lg tarate (de croaziera), nu rabd de foame deloc deloc, si am grija sa imi iau la birou diverse permise si tot ce-mi ramane de la gatelile de seara, astfel incat sa nu imi cumpar ceva aiurea.

In zilele de PL e si mai simplu si meniul si mai gustos si simplu. Mananc legume si crude si gatite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ymca,tu esti foarte creativa si gospodina.
Exact asta e problema,ca eu mincam fad si cind apareau tentatiile cedam psihic.Daca le variezi la modul pe care-l descrii tu ,sincer poti tine un regim fara sa remarci.
Eu nu-s gospodina si de aici decurg problemele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Azi am facut o rulada cu crema de ness,adica blatul cu tarate si crema din branza+ness.Buna tare!
Pentru ca sunt fan ciorba radauteana,cred ca-mi voi face sa am pt 2-3 zile.Si probabil(nelipsitii)ficatei.Azi e o zi PP dar de maine incep PL si e mult mai simplu.
Cum alternati PP si PL?Eu 5/5 ca am vazut ca asa se da jos mai repede.
Teoretic,pe 15 nov ar trebui sa termin consolidarea.Dar nu e niciun necaz daca o fi mai tarziu...important e ca am vazut a se poate da jos!
Va doresc o saptamana super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cosmina, cit ai dat jos si in cit timp?
Stimuleaza-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Am dat jos 8 kg in 2,5 luni.Mai am 3 kg de dat jos...nu cred ca le "rezolv" si pe astea pana jumatatea lui noiembrie dar...nu ma las.
Atacul l-am tinut o saptamana dupa care am descoperit site-ul doctorului si am vazut ca puteam sa tin nmai 2 zile!
Poate daca mi-ar place pestele ar fi mai simplu...dar nu-l suport!
Mananc "tone" de iaurt,piept si pulpe de pui iar cand sunt in zilele de PL,salata de varza cat cuprinde.
Ce-mi place la dieta asta este ca nu-ti impune anumite cantitati!
Am avut si surprize neplacute cand ma urcam pe cantar...adica topaiam de bucuri azi iar maine vedeam ca am revenit la greutatea de saptamana trecuta.
Am vazut ca-i importanta miscarea(nu fac sport)dar si cantitatea de apa/zi.
Bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmina_p

Am avut si surprize neplacute cand ma urcam pe cantar...adica topaiam de bucuri azi iar maine vedeam ca am revenit la greutatea de saptamana trecuta.

Pe mine asta chiar ma deranjeaza!

Mergi la inceput