Pierderea identitatii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Oamenii se desprind greu de abuzatorii lor pentru ca le e greu sa renunte la investitia lor emotionala in primul rind(dar nu numai).

Cu cit investitia e mai mare cu atit e mai greu sa renunti la ea. ( indiferent despre ce e vorba!)

Mecanismul asta atit de simplu ( chiar daca revoltator) sta la baza multor relatii abuzive.


Alma
, incearca sa accepti ca ai pierdut timpul si tot ce ai daruit acestui om. Acomodeaza-te cu ideea ca totul este terminat.

In prezent, dupa cum spui, exista sansa ca acest om sa o readuca in viata lui pe fosta lui prietena. Ia acest lucru ca pe un CADOU de la viata si nu ca pe o napasta, ca pe o SANSA si nu ca pe un sfirsit.

Te simti bulversata pentru ca te gindesti la prea multe lucruri si cauti prea multe explicatii.
Incerci prea mult sa-l intelegi pe celalalt. Te comporti ca atunci cind vrei sa salvezi o relatie cind nici nu e cazul si nici indicat nu e.

Aceasta contradictie intre ce iti spune ratiunea sa faci ( adica sa scapi din relatie) si ce iti spune "inima" ( adica sa repari totul si sa o iei de la inceput) iti supune mintea unui efort care te duce doar spre scurtcircuitare!

Pur si simplu, opreste-te din ceea ce faci pentru ca nu faci bine.
Si fa invers.
Simplifica!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Pur-si-simplu trebuie sa nu mai vorbesti cu el. Nu-i mai raspunde la telefon, la mail, ocoleste-l pe strada etc.
Ca tu te vei mai gandi in continuare de ce, si cum ar fi daca..., sau cum ar fi fost daca..., asta e altceva. O vei mai face inca, din pacate, multa vreme de-acum incolo si va mai dura pana te vei desprinde si psihic de el. Dar primul pas, cel mai greu, trebuie s-o rupi DEFINITIV cu el. Nu aveti copii care sa va aduca alaturi vrand/nevrand. N-aveti ce imparti. GATA. De-acum incolo nu mai este treaba lui unde mergi si ce faci si cu cine. La fel cum nu este nici treaba ta unde merge el si ce face/spune si cu cine. Atat. Nu te angaja in discutii si explicatii de nici un fel cu el. Motive de disputa o sa gaseasca si o sa foloseasca orice ocazie. Daca vrei sa scapi de el, pur-si-simplu, lasa-l.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

...acum ma deranjeaza k minte, eu imi dau seama k minte asa cum a mintit mai toata relatia si k el continua sa-mi faca viata un iad... daca vrea sa fie cu altcineva, sa terorizeze pe altcineva, nu sa continuie sa ma manipuleze si sa intoarca lucrurile in favoarea lui. Ideea este k m-a adus intr-un stadiu de dependenta si vreau sa scap de asta.Daca el ar renunta la manipulare, mi-ar fi mult mai usor...dar nu se opreste sa spuna ca ma iubeste, sa ma invinovateasca pe mine, sa minta, sa-mi spele creierul, sa ma subjuge... Eu l-am iubit enorm, ink mai am sentimente fata de el, insa nu cum erau candva...daca el m-ar lasa in pace, mi-ar fi mai usor... sufar, o sa sufar dar sunt constienta k voi suferi o viata intreaga langa el. Nu stiu cum sa scap de influenta mintii lui...


A mintit de la inceput. N-a fost asa cum e azi din prima clipa a relatiei voastre,nu? La inceput era numai lapte si miere si acum e un mostru si zice ca e vina ta ca s-a ajuns aici, ca tu l-ai facut sa fie cine a ajuns sa fie. Dar nu e adevarat si o stii foarte bine. La inceput era un prefacut, un mincinos, disimula perfectiunea ca sa te prinda in mreje. Apoi pe masura ce trecea timpul isi mai arata cate un pic din adevaratul caracter. Indiferent cat de perfecta si neprhanita ai fi fost tu tot asa s-ar fi derulat lucrurile, ca asta e el. E defect omul asta si nu poate avea o relatie normala cu nimeni niciodata. Trebuie sa intelegi asta la fel cum trebuie sa intelegi ca nu e responsabilitatea ta sa fii mama ranitilor, sa-i repari tu lui defectiunile, sa-l oblojesti si sa-i fii la picioare. Tu esti o femeie normala dar el nu e un barbat normal si asta niciodata nu poate sa fie vina ta, oricat ar incerca el sa te invinovateasca. Ceva in capul lui nu functioneaza dupa regulile majoritatii oamenilor si nu e treaba ta sa-l repari, nu esti psihologul lui, nu esti la fel ca el ca sa-l itelegi, nu esti Dumnezeu sa-l ierti si nu ai de ce sa te macini pentru el.
Poti trai foarte bine fara el, crede-ma. Totul e sa vrei. Sa nu-l mai asculti indiferent ce zice. Nimic nu merge bine intre voi si faptul ca nimic nu poate fi reparat nu e vina ta. Esecul acestei relatii nu e vina ta, nu e esecul tau cu atat mai mult cu cat ai facut tot ce ai putut sa fie bine si daca n-a fost asta e, ghinion de nesansa cum s-ar zice. Mergi mai departe cu capul sus si nu te uita in urma orice ar fi. Nu mai ai ce face si vei descoperi in viitor ca pana si ce-ai facut pana acum a fost mult prea mult, ca intr-o relatie cu un om normal si bun si sanatos nu e nevoie sa faci nici 10% din cate ai facut in relatia asta.
O relatie trebuie sa fie 50-50 sau cam pe acolo in orice privinta. El insa a fost din ce in ce mai putin determinandu-te pe tine sa fii din ce in ce mai mult. Si asta nu e sanatos si echitabil. Trebuie sa-ti vezi interesul pana la urma. Fericirea ta conteaza pentru ca o singura viata ai. Ramanand cu el nu e nici macar el fericit, cu atat mai putin tu. Si va pierdeti timpul, tu lui si el tie. Trebuie sa fii tu cea inteleapta, cea care zice stop acestui joc bolnav dintre voi. El nu o va face niciodata ca nu isi da seama ca orice s-ar intampla de acum inainte n-are cum sa fie bine. Nu realizeaza ca s-a depasit de mult punctul de la care nu mai exista cale de intoarcere sau nu da importanta acestui fapt pentru ca nu stie cum trebuie sa fie o relatie normala. Toate relatiile lui vor fi asa bolnave ca asta dintre tine si el, iti spun din experienta. Fostul meu mi-a dovedit-o chiar recent: acum cateva luni am vorbit intamplator cu o cunostinta comuna cu care nu mai vorbisem de cand m-am despartit de el. Tipa respectiva ii e vecina si mie mi-a fost colega in liceu. Ea cu gura ei mi-a zis ca dupa despartirea de mine el a mai avut 2 relatii de durata dar care au fost la fel de bolnave si obsesive ca relatia lui cu mine si ca ea si inca un vecin prieten cu ei tot incearca sa-l convinga ca nu gandeste bine, ca nu e normal cum se poarta, ca ar trebui sa vorbeasca cu un psiholog care sa-l ajute sa vada clar lucrurile dar el refuza si o tine tot pe-a lui si nimeni si nimic nu il poate schimba.
Chiar presupunand ca tipul asta te iubeste (desi intre iubire si obsesie e o diferenta mare si ce simte el e obsesie nu dragoste) trebuie sa intelegi ca iubirea nu e suficienta. Intre voi totul a degenerat atat de tare incat nici toata dragostea din lume nu poate repara nimic intre voi. E crud, stiu, dar e adevarul. Nu rezolva nimic ca da vina pe tine. Niciodata in lumea asta nimic n-a putut fi rezolvat prin gasirea unui vinovat. Sa presupunem prin absurd ca e cum zice el si tu esti de vina. Nimic din ce-ai putea face vreodata nu va intoarce timpul inapoi si nu va sterge cu buretele tot ce n-a mers bine pana azi. Sunt oameni care ajung la divort dupa ani de casnicie in care au fost mai fericiti de o mie de ori decat ati fost voi si nu se mai impaca pentru ca ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust. Cu atat mai mult voi, avand in vedere ca ciorba voastra e deja de multa vreme o zeama de bacterii nu mai aveti ce salva. Asta e adevarul si nimic nu-l va schimba. In mintea lui tu nu vei fi niciodata o persoana de incredere si o relatie fara incredere e ca o masina fara combustibil, oricat ai sta in ea nu ajungi nicaieri. In mintea lui el nu e vinovat de nimic si tu ai toata vina, el e perfect. Nimic nu ii va schimba parerea dar pana la urma ce conteaza ce crede el? Nu il intreaba nimeni si n-o sa-i ceara nimeni referinte despre tine vreodata deci nu-ti bate capul cu asta. Tu stii ca ai fost buna, intelegatoare, iertatoare si mai mult decat perfecta. Tu stii adevarul si e suficient. Nu ai de ce sa incerci sa-l convingi de asta, isi va da seama in timp si oricum nu va conta. Mai tii minte cum la inceput zicea ca fosta e ultimul om si tu esti perfecta si acum a ajuns ea sa fie mai buna ca tine? Urmatoarea nefericita care va avea ghinionul sa il intalneasca va pati la fel. O vreme vei fi ultimul om dupa care incet incet ea va scadea in ochii lui si tu vei creste la rang de zeita. Pentru ca asta e arma lui, asa subjuga el femeile, asa le catalogheaza, asta e boala lui pana la urma. Dar te asigur ca nici fosta n-a fost ultimul om in realitate si nici urmatoarea dupa tine nu va fi. Si fosta si tu si urmatoarea sunteti doar femei normale care ati cazut printr-un mare ghinion in plasa unui manipulator.
Subliniez, nu-ti mai bate capul cu asta. Orice mai zice, orice mai face, orice mai zici si orice mai faci nimic nu se mai poate schimba in bine. Si sincer cred ca niciodata relatia asta n-a avut nici o sansa pentru ca dupa cum iti ziceam, pentru ca o relatie sa mearga e nevoie de doua minti sanatoase si a lui n-a fost, nu e si nu va fi niciodata cum trebuie.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Alm@, am trecut si eu prin asta acum 12 ani; nu o sa intru in amanunte, dar experientele noastre se aseamana pana la un punct (doar ca la mine s-a lasat cu batai cumplite care au durat cateva luni si am ramas si cu un copil);
pe mine m-au "scos" din acea relatie (aproape cu forta) parintii mei!!!
daca nu erau ei, nu stiu unde si ce as fi fost azi!!!
desi credeam ca niciodata nu o sa scap de el, nu l-am mai vazut pe respctivul de ani de zile! nu m-a mai cautat de 5 ani si nici pe copil!!!
s-a potolit cand a aflat ca sunt insarcinata cu actualul sot si s-a convins ca intoarcerea mea la el (la care spera) nu se va intampla niciodata!

daca esti constienta de raul pe care ti-l face ramanerea in aceasta relatie, agata-te de orice si iesi din ea!!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Doamne ma ingrozesc cand citesc asemenea povesti si experiente de viata!

Nu cred ca ar merita cineva sa traiasca asa ceva...

Alma oricat de greu ti-ar fi nu privi inapoi, doar inainte si nu in ultimul rand in sufletul tau ai resurse sa mergi doar inainte!
Nu e sfarsitul lumi, e doar o experienta de viata din care sa trebuie sa tragi invatamintele, astfel de accidente nu se intampla decat o data in viata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alm@ spune:

Multumesc tuturor pt gandurile bune...

Mult timp am crezut k daca nu ma loveste fizic, inseamna k nu este ceva foarte grav, inseamna k se va schimba ca doar imi ofera si dovezi de iubire si afectiune...dar m-a lovit atat de rau psihic, emotional si verbal, inkt am decazut pana la stadiu in care nu stiu cine sunt si ce mai gandesc...sau cum trebuie sa gandesc, ce trebuie sa fac ca sa fie bine...oricat de mult incercam eu sa controlez situatia k sa nu iasa cearta, tot iesea din motive stupide si banale...de exemplu un taxi a gresit drumul si a trecut pe langa el si eu i-am zis sa intoarca, dar nu putea intoarce acolo, asfel k a trebuit sa ajunga la o intersectie si apoi sa o ia inapoi...a fost grav, urlete, tipete de fata cu soferul care ii spunea si el k m-a luat de acasa...si multe alte lucruri...

Am intrat pe acest forum, dupa ce am primit o palma dupa atia ani in care am fost doar abuzata psihic...recunosc, am inceput sa fac k el la un moment dat, k sunt extrem de furioasa si i-am intors palma cu o alta ocazie. Am decazut in asemenea hal, deoarece vorbesc k el, injur si umilesc k el, doar pe el dar oricum ma denigrez k persoana.

Nu l-am mai vz de cateva zile, nu vreau sa mai imi umple mintea de prostii, intr-una imi zice k ma iubeste, k o sa se schimbe si cand incep sa ii spun anumite lucruri pe care le face gresit si k nu e corect asa si k stiu k nu se va schimba, incepe sa tipe, sa se victimizeze, sa ma invinovateasca, k s nebuna, k nu sunt femeie, k nu stiu ce inseamna sa am barbat sau familie, sa fiu intr-un cuplu...

Dependenta mea si sentimentele mele vor atat de mult sa creada k se va schimba, poate daca vorbesc cu el, o sa inteleaga...insa mintea mea plina de furie ma ajuta sa ma opresc din a crede in ceva in care am crezut ani intregi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bun - ne invartim in cerc deja.
Pe scurt ce vrei sa faci? Fara atata invartitura. Deja te tot repeti si iar si iar. Si tu si el. Si cei de aici deja spun din nou si din nou aceleasi lucruri.
Deci:
Ce vrei sa faci? Concret.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alm@

m-a lovit atat de rau psihic, emotional si verbal, inkt am decazut pana la stadiu in care nu stiu cine sunt si ce mai gandesc...sau cum trebuie sa gandesc, ce trebuie sa fac ca sa fie bine...

Odata ce te vei desparti de el vei redeveni vechea tu, o persoana normala, calma, relaxata. Alaturi de el n-ai ce face sa fie bine, orice ai face nu va fi bine.
Citat:
oricat de mult incercam eu sa controlez situatia k sa nu iasa cearta, tot iesea din motive stupide si banale...de exemplu un taxi a gresit drumul si a trecut pe langa el si eu i-am zis sa intoarca, dar nu putea intoarce acolo, asfel k a trebuit sa ajunga la o intersectie si apoi sa o ia inapoi...a fost grav, urlete, tipete de fata cu soferul care ii spunea si el k m-a luat de acasa...si multe alte lucruri...

Am patit si eu o faza aproape identica inainte cu o saptamana de despartirea finala. M-am simtit de tot rahatul ca a trebuit sa imi ia apararea un om care ma vazuse atunci pentru prima data in viata lui.
Parca m-am vazut intr-un viitor nu prea indepartat iesind batuta si plansa in mijlocul strazii sa sara oamenii sa-l linisteasca pe nebun si sa ma apere. M-am ingrozit si-am zis ca eu nu am de ce sa trec vreodata prin asa ceva, ca urata nu sunt, proasta nu sunt, n-am omorat pe nimeni si nici n-as vrea sa ajung sa infund puscaria din cauza unuia ca el deci gata, stop.
Citat:
Nu l-am mai vz de cateva zile, nu vreau sa mai imi umple mintea de prostii, intr-una imi zice k ma iubeste, k o sa se schimbe si cand incep sa ii spun anumite lucruri pe care le face gresit si k nu e corect asa si k stiu k nu se va schimba, incepe sa tipe, sa se victimizeze, sa ma invinovateasca, k s nebuna, k nu sunt femeie, k nu stiu ce inseamna sa am barbat sau familie, sa fiu intr-un cuplu...

Si ce-ar fi sa nu il mai vezi niciodata?
Citat:

Dependenta mea si sentimentele mele vor atat de mult sa creada k se va schimba, poate daca vorbesc cu el, o sa inteleaga...insa mintea mea plina de furie ma ajuta sa ma opresc din a crede in ceva in care am crezut ani intregi...

Noroc ca ratiunea te impiedica. Sincer, dupa cate povestesti nici ce-ti zice inima nu mai inteleg. Omul asta n-o sa se schimbe nici cand o ingheta iadul. Punct.
Vezi ca ai PM de la mine.
Astept si eu sa-i raspunzi lui Marius cu ce te-ai decis sa faci.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Marius, esti cumva indispus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Marius, esti cumva indispus?


Raza de soare, Marius nu cred ca e indispus. E doar excedat ca multi/multe care citesc subiectul.

Eu una sunt uimita ca Alma a reusit sa puna diagnosticul precis pe relatia e insa nu vrea cu nici un chip sa admita ca ea nu merita ceea ce i se intimpla si ca vina ei e doar una imaginara.
Si ceea ce Alma asteapta e o vorba de tipul "da, el te iubeste si se va schimba cum a fost la inceput". Insa nimeni nu (ii) poate spune asta.


Mergi la inceput