Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu e musai sa fii grasa si sleampata dar e mult mai dificil, presupun, sa convingi ochiul privitorului ca esti ingrijita, cand esti supraponderala. Pur si simplu aspectul in sine nu se suprapune peste imaginea din minte corespunzatoare conceptului. Asta, plus prejudecata ca orice femeie grasa e vreo netesalata care sta si molfaie intre perne la TV. Cred - banuiesc - ca e doar o prejudecata.


In orice caz, pt mine ideea de ingrijire incepe mai intai cu mirosul. Am o problema cu mirosurile. Poti sa fii trasa prin inel si machiata cu ce vrei tu, daca-ti miros picioarele tot degeaba. Sau capul sau parul sau gura sau bleah nu mai continui.
Prin urmare, pt mine ideea de ingrijit se suprapune peste sanatate si curatenie. Ca daca te speli suficient, si pe tine si hainele de pe tine si te duci la doctor cand e ceva in neregula, zau ca n-ai de ce sa puti.

un mic memento pt fumatori: mucoasa nazala si bucala sunt grav afectate. eu mi-am recapatat mirosul cam la vreo 5 luni dupa ce m-am lasat si gustul habar nu am, cred ca inca mi-l recapat. Ideea e ca s-ar putea sa mirositi a tutun / fum / parfum etc mult mai tare decat simtiti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

eu mi-am recapatat mirosul cam la vreo 5 luni dupa ce m-am lasat si gustul habar nu am, cred ca inca mi-l recapat. Ideea e ca s-ar putea sa mirositi a tutun / fum / parfum etc mult mai tare decat simtiti voi


Gustul il vei recapata in timp.vei descoperi sau mai bine spus redescoperi arome ,un gust total diferit perioadei de fumator!Vei ajunge sa-tzi spui"da...asta avea alt gust!!!!"

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Si mirosul revine mai acut ca inainte sa fi fumat vreodata. Eu acum simt un fumator de la 5 km distanta. Ma mir cum naiba ma suportau ai mei inainte, bunica-mea credea ca vin de la crisma cind ajungeam acasa si nu ma credea ca fusesem la scoala. Si acum numai cind trece un fumator pe linga mine imi intoarce stomacul.

Cit despre trening nimic si nimeni nu ma poate convinge ca e potrivit pentru iesit mai departe de usa casei si sala de sport. Pur si simplu e ca si cum ai iesi in pijama pe strada - si credeti-ma ca am vazut si asta, mai pe la tzara prin Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Cit despre trening nimic si nimeni nu ma poate convinge ca e potrivit pentru iesit mai departe de usa casei si sala de sport. Pur si simplu e ca si cum ai iesi in pijama pe strada - si credeti-ma ca am vazut si asta, mai pe la tzara prin Canada.


1.Nu o sa incerc sa te conving, doar sa expun un fapt
Eu chiar am fost o cocheta; insa la un moment dat am avut un accident, si printre altele mi s-a fracturat glezna in mai multe locuri, operatii bla bla, am tras foarte mult cu ea, si chiar sia acum dupa cativa ani inca trag. Asta pentru ca la respectiva glezna am facut o artroza post-traumatism de toata frumusetea
Asta inseamna - deocamdata! ca nu mai schiopat in mod normal, insa din cand in cand am niste dureri mama-mama. Durerile astea deci le am de cativa ani.

Ei, si pe motivul asta, pentru ca nu imi place si de fapt nici nu trebuie sa ma "incorseteze" ceva (e vorba si de o cat mai buna circulatie a sangelui, nu neaparat la glezna ci si in sus, genunchi, pulpa, sold) eu numai in pantaloni de trening (da, si ceva mai larguti) merg la piata si magazinele aferente, sau cand mai merg pe la medici (pentru ca astept acolo ore bune).

Si am vazut, mergand la medici, ca mai sunt si alte fete/femei care poarta pantaloni de trening din motive de sanatate

De acord, nu mai sunt o cocheta in aceasta chestiune, dar de-aici pana sa ma consider(i) o neingrijita, totusi...


2. Cate tanti de peste 45 de ani corpolente/plinute vedeti pe strada? Hai sa fim seriosi, sunt destule, si tot destule dintre ele care sunt cochete si arata foarte ingrijit , "cucoane" cum s-ar spune


De ce sa ne lasam duse de superficialitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, mie imi plac tare mult "cucoanele", chiar saptamana asta am admirat una, in doua ocazii, jos palaria!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Eu cind vad pe cineva mai umflat ma gindesc in primul rind ca-i place mincarea, nu ca ar avea probleme de sanatate


Cu sinceritate intreb, alta treaba nu ai decat sa observi "umflatii" si sa te gandesti la cat mananca ei?

Nu mi-a trecut niciodata prin cap sa stau sa calculez meniul oamenilor de langa mine, sunt lucruri muuuult mai bune la care sa ma gandesc


Nutritia/alimentatia sanatoasa este una din pasiunile mele, mai ales de cind am avut niste probleme de sanatate (reflux acid esofagian) pe care le-am tratat pe calea asta si nu cu medicatie.

Sotul meu are un BMI de 36 care ii inrautateste si mai rau artrita la un genunchi si incearca din rasputeri sa slabeasca dar maninca o paine pe zi Din cauza asta am devenit un pic experta pe subiect, desi cu el n-am deloc succes




Cipcip, dar tu gatesti acasa?
Daca da, ma gandesc ca ai oarecum mana libera la alegerea meniului pentru familie. Nu mai cumpara paine alba, cumpara paine cu seminte. Nu mai praji, coace...samd.
Incet, faci schimbari mici fara sa sperii familia cu meniuri absolut noi.

Daca sotul tau incerca din ´´rasputeri sa slabeasca´´ si nu reuseste, inseamna ca ceva face gresit. Sunt sigura ca daca ii arati intelegere si suport va accepta ajutorul tau sa schimbe ceea ce singur pare sa nu inteleaga. Dar pentru asta trebuie sa fii alaturi de el, ca daca il critici sau daca faci reprosuri nu se va imbunatati situatia.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


LadyJ, crede-ma ca faina alba sau produse din faina alba nu intra pe usa casei mele, si nici zahar rafinat, nu prajesc niciodata, legumele se fac la aburi si dulciuri nu exista pe meniu. Dar ce sa faci cind omul nu are vointa si mai maninca si pe furis . Totusi apreciez ca macar nu da vina pe tulburari de metabolism

Aaaa, iar strategii le-am incercat pe toate: cu vorba buna, cu vorba rea, ma fac ca nu vad, fac greva, toate posibile. Mai nou si-a pus balon gastric si a dat mii de euro ca sa-si distruga stomacul, dar la mincat nuuuu se abtine. VOINTA, asta lipseste din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu mi-am luat carti pt a vedea ce sa port.Imi fac 2-3 costumatii pe care le imbrac pt fiecare ocazie.
Nu am trening decat pt munte.
Imi fac manichiura la max 2 sapt, pedi acasa pt ca mi se pare mai safe si fac economie, tratament facial bilunar, pt maini si picioare lunar masca acasa cu ulei de masline.Dupa ce le ung le pun in manusi de plastic si picioarele in pungi de plastic plus soseta si stau cu ele peste noapte.
Tuns la 2-3 luni.
Haine. - prefer rochii , fuste, pantofi cu toc, ma dau cu o crema care are fond de ten in ea,plus un rimel, ruj, blush.
In casa am haine noi, curate si in nici un caz nu stau sleampata.
Imi probez tinutele de multe ori si le accesorizez special.

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Si pentru ca s-a vorbit de radacini nevopsite ca neingrijire, oare de ce marile vedete de la Hollywood, blonde, apar in general la evenimente, sau pozeaza, cu radacinile nevopsite?



http://4.bp.blogspot.com/_aLYj-7sBpIE/SvIBc_zwTII/AAAAAAAAH2s/xl_iluew9fc/s320/charlize-theron-1600x1200-22602.jpg

http://www.okmagazine.com/sites/okmagazine.com/files/imagecache/gallery_full_image/photo_gallery_picture_images/charlize-theron-may20-001.jpg

http://cdn.wwtdd.com/wp-content/uploads/2011/05/cameron_diaz_bad_teacher_premiere.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-fbQLLNmJ4Bo/TwRL6fOHnwI/AAAAAAAADC0/ld52L5up14s/s1600/Kate-Hudson-Pictures-Latest-4.jpg

http://www.inquisitr.com/wp-content/2012/02/jennifer-aniston-topless.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_bQ0SqifjNcg/Su_omlAAB2I/AAAAAAAAG9k/q_Yy6N6j98M/s400/rachel-mcadams-blonde-hairstyle.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Toti avem alte definitii pt unele notiuni,am vazut aici-pt unele ingrijita inseamna cu unghiile lungi,pt altele machiajul e neaparat necesar,etc.Asa si cu vedetele ,poate lor li se pare bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai s-a mai vb pe aici :)
in primul rand sunt vopsote si coafate lka marea arta, ceea ce insemna ca radacinile negre /satene sunt pt a da iluzia de tinerete, cica nu au albit.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput