Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Cum spuneam, eu nu am vazut-o niciodata neingrijita, nespalata, nepieptanata, cu unghiile murdare etc.

Eu nu cred ca machiajul face parte din ingrijire. Ba chiar machiajul zilnic mi se pare o agresiune asupra pielii, eu una ma machez doar la ocazii speciale, in rest doar un pic de creion la ochi si Uneori nici ala. Si zau ca nu sunt neingrijita.

Neingrijit asta inseamna, nespalat, nepieptanat, cu haine murdare, patate, lalai, cu unghiile murdare sau oja sarita, cu calcaiele crapate, cu papuci si haine nepotrivite pe strada, emanind miros neplacut, cu dintii murdari sau stricati sau lipsa. Kilogramele nu au nimic de-a face cu ingrijirea, numai la romani si la rusi am intilnit obsesia asta cu slabitul, slabitul cu orice pret, cine nu arata ca un model e automat nesimtit, neingrijit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Cum spuneam, eu nu am vazut-o niciodata neingrijita, nespalata, nepieptanata, cu unghiile murdare etc.

obsesia asta cu slabitul, slabitul cu orice pret, cine nu arata ca un model e automat nesimtit, neingrijit.

Ai uitat parerea "e gras pentru ca mananca mult"!!! Asta incercam sa spun mai devreme, cu exemplul 45 kg vs. 100.

Cat despre Monica, era mai mult decat lipsa machiajului de tv. Atunci era "pe strada", vazuta pe viu de multi altii... Iar cand esti persoana publica, cu atat mai mult trebuie sa ai grija...Nu dau detalii, nu vreau sa schimbam subiectul. Doar crede-ma pe cuvant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai, nu ca nu te cred, de-asta ziceam ca poate o fi patit ceva de s-a schimbat, fiindca eu altfel o cunosc/cunosteam si n doar de pe platourile de filmare, unde de fapt nu ne-am incrucisat niciodata.

Ba nu uitasem de parerea respectiva, sunt de acord cu tine, numarul de kg nu tin de ingrijire, desi uneori ele vin la pachet cu neingrijirea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu te ingrasi fara sa mananci.
ca mananci mult din anumite motive, fara sa iti dai seama, e altceva. Dar mancarea e cea care ingrasa, nu problema de fond.
eu am slabit 12 kg pe 40 de mg de cortizon si m-am ingrasat 15 pe 16 pana la 10 mg. Deci NU pastila m-a ingrasat. Ci consumul nervos si gaura in stomac de la ea. Pe care, daca aveam mai mult cap, le stapaneam.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Cum spuneam, eu nu am vazut-o niciodata neingrijita, nespalata, nepieptanata, cu unghiile murdare etc.

Eu nu cred ca machiajul face parte din ingrijire. Ba chiar machiajul zilnic mi se pare o agresiune asupra pielii, eu una ma machez doar la ocazii speciale, in rest doar un pic de creion la ochi si Uneori nici ala. Si zau ca nu sunt neingrijita.

Neingrijit asta inseamna, nespalat, nepieptanat, cu haine murdare, patate, lalai, cu unghiile murdare sau oja sarita, cu calcaiele crapate, cu papuci si haine nepotrivite pe strada, emanind miros neplacut, cu dintii murdari sau stricati sau lipsa. Kilogramele nu au nimic de-a face cu ingrijirea, numai la romani si la rusi am intilnit obsesia asta cu slabitul, slabitul cu orice pret, cine nu arata ca un model e automat nesimtit, neingrijit.



Sint de acord in totalitate cu prima parte a mesajului tau

DAR, sustin in continuare ca nu poti arata ingrijit cind iti atirna toate cele pe tine, ori din cauza greutatii prea mari, ori a lipsei totale de sport si miscare. Eu nu am scris nicaieri ca trebuie sa fi slab/slaba. Am scris fit/in forma. Ceea ce nu inseamna ca trebuie sa fi slab, ci sa arati sanatos. Adica un BMI recomandat, si o conditie fizica la un minim macar.

Mie mi se pare din contra, ca in Ro se pune mare accent pe machiaj/imbracaminte, ca sa nu zic inzorzonare si mai putin pe un stil de viata sanatos. De-aici si interventia mea la subiect.
In Ro inca nu am vazut pe nimeni facind jogging de ex(or fi, dar la mine in oras e complet tabu chestia asta). Inca vad foarta multa lume fumind, iar dulciurile si junk-ul sint la ordinea zilei.

Ca sa ma iau si de dantura, iara vad scapari mari la noi. Controalele preventive sint cam neauzite, lumea merge la dentist doar cind ii doare un dinte (deci cind deja e prea tirziu), ata de dinti nu stiu citi folosesc, iar de dat copiilor dulciuri in fiecare zi nici nu mai vorbesc.
Si ca sa continui la subiect, degeaba se machiaza femeile si se dau cu ruj daca dantura e mai mult gri/galbena decit alba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Cum spuneam, eu nu am vazut-o niciodata neingrijita, nespalata, nepieptanata, cu unghiile murdare etc.

obsesia asta cu slabitul, slabitul cu orice pret, cine nu arata ca un model e automat nesimtit, neingrijit.

Ai uitat parerea "e gras pentru ca mananca mult"!!! Asta incercam sa spun mai devreme, cu exemplul 45 kg vs. 100.

Cat despre Monica, era mai mult decat lipsa machiajului de tv. Atunci era "pe strada", vazuta pe viu de multi altii... Iar cand esti persoana publica, cu atat mai mult trebuie sa ai grija...Nu dau detalii, nu vreau sa schimbam subiectul. Doar crede-ma pe cuvant!



Mai Raza de soare, nu am nascocit eu ca te ingrasi de la prea multe calorii, asta e un adevar universal Chiar vrei sa-ti dau date stiintifice, trimiteri la studii existente chiar si pe net? Unde vrei tu sa ajungi, ca lumea se ingrasa de la probleme de sanatate? Sa fim seriosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Cipcip, e clar ca de la mincare te ingrasi, nu contesta nimeni. Doar ca sunt unii care maninca fiindca le place, ca au o pasiune pentru mincaruri, pentru gatit, uite cum arata o multime de mari bucatari cu multe stele, toti sunt umflati. Cit despre BMI, eu am o mare problema cu el, e o aberatie. Sotul meu ca sa intre in BMIul recomandat ar trebui sa dea jos inca vreo 10 kg. Asta ar insemna sa arate ca un sfrijit nemincat, fiindca asa cum arata acum e foarte bine, e foarte sportiv si muschii trag la cintar. Daca nu ma crezi iti arat poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Cipcip, e clar ca de la mincare te ingrasi, nu contesta nimeni. Doar ca sunt unii care maninca fiindca le place, ca au o pasiune pentru mincaruri, pentru gatit, uite cum arata o multime de mari bucatari cu multe stele, toti sunt umflati. Cit despre BMI, eu am o mare problema cu el, e o aberatie. Sotul meu ca sa intre in BMIul recomandat ar trebui sa dea jos inca vreo 10 kg. Asta ar insemna sa arate ca un sfrijit nemincat, fiindca asa cum arata acum e foarte bine, e foarte sportiv si muschii trag la cintar. Daca nu ma crezi iti arat poze.


Ba uite ca Raza de soare contesta . Bineinteles ca cei care maninca mult o fac pentru ca le place/se simt bine, e logic . Dar asta nu inseamna ca eu personal trebuie sa-i consider frumosi, sau e obligatoriu? Eu inteleg perfect ca unii au chef sa se simta bine si nu le pasa nici de sanatate nici de canoanele estetice, dar as vrea sa-si asume chestia asta. Adica "sint xxxl ptr ca imi place sa maninc si sa-mi fac poftele" . Dar cind lumea se ascunde dupa deget si se scuza cu probleme de sanatate/metabolism/ghinion, atunci parca nu mai e ok.

BMI-ul este un artificiu care e orientativ si da un indiciu despre greutatea pe care ar trebui sa o aiba cineva. Desigur ca sint si persoane care au scheletul masiv sau sint f muschiulosi si asta trage la cintar, dar in general BMI este un "tool" folositor in lumea medicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si daca faci cate 300 mg de progesteron injectabil timp de 24 de saptamani,cum e?Daca ai avea de ales intre un avort si tratament de mentinere?Eu nu am mancat mult deloc,am vomat pana am nascut.Insa stai tu in pat ,fa hormoni si vezi ce se intampla.
Nu-i bai cxa acu`(daca intra Laura25 ea m-a vazut)mai am un pic si ajung cum eram.....si sunt exact gnul ala proaspat,cu parul in vant,fara celulita si grasimi inestetice,fara machiaj,nu am nevoie,cu haine casual simple dar de foarte buna calitate,cu unghii lunigi si ingrijite etc etc.....

Asta chiar nu e4 important,important e ca atitudinea de batjocura si dispret fata de cei,cele grasi,grase am avut-o si eu si nu a fost bine deloc.Nu e corect,atunci sa inteleg ca cine are mai mult de 65 de kile sa stea cu un tol in cap,ca mananca mult sau ce?
Urat,foarte urat din partea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Eumada, cu mine vorbesti? Ti se pare ca eu am atitudine de batjocura?? Unde am batjocorit eu pe cei supraponderali, poti sa-mi dai citat? Ba chiar am scris ca am fost si eu in situatia asta, inclusiv sotul meu.

Inteleg foarte bine ca anumite probleme pot duce la o greutate crescuta, nu am negat nicaieri chestia asta, dar astea sint exceptii.

Mergi la inceput