Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Cristoiu, poate dai cateva sugestii de imbracaminte comoda pt avion. Peste o saptamana merg prima oara cu avionul, in vacanta, cu baiatul de 3 ani. Ma gandeam la o pereche de blugi, sandale, un tricou/camasa, un "ceva" usor peste.


in niciun caz sandale, in avion e cam frig. dupa standardele mele e frig de mori, dar eu sunt cam friguroasa. o singura data m-am dus in sandale si mi-am blestemat zilele. tine cont ca-n avion iti scade si tensiunea, ceea ce-ti amplifica senzatia de frig. si ia-ti si o jacheta sau un pulover, chiar daca la sol, la decolare, sunt 40 de grade. cand ajungi la 10 000 altitudine, se schimba treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip
Cine baga prajituri si nu da cu anii pe la sala nu are cum sa arate ingrijit, chiar daca isi face N manichiuri si foloseste o tona de parfum .



Exemplu de super-femeie, chiar si cand era xxl (acum tine cura) pe care o ador: Ozana Barabancea.
La polul opus, dar neingrijita (din pacate), Monica Anghel. Am vazut-o pe viu, foarte de aproape si m-am speriat.

Sa stii ca poti avea 100 de kg si sa arati super, dar poti si sa ai 45 si sa te faci de ras. Nu numarul kilogramelor conteaza, ci...sa stii cum sa le prezinti.


Nu e vorba de a avea 45 de kg, ci sa arati fit. Pentru mine asta este un aspect ingrijit si sanatos. Cine are 100 kg nu are cum sa arate ingrijit, dupa parerea mea, poate sa puna si diamante pe ea. Obezitatea este si inestetica, si nesanatoasa. Parerea mea, si a multora

Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
si asta e curata instigare la discriminare.Si sa-ti zic si de ce...inainte de a naste,eram manechin..pot dovedi cu fotografii (nu va fi cazul)....toata viata am ras si am jignit pe cele mai pline......babe transpirate si grase le ziceam...

M-a batut Dumnezeu si m-am facut de 115kg, dupa nastere am ramas la 100....acum ma indrept vertiginos spre greutatea dinainte de nastere(cu martori,nu oricum)dar nu stiu cat e de corect sa jignesti in halul de mai sus pe foarte multe femei.

V-ati inflamat nevoie mare la subiectul cu discriminarea la angajare,dar aici bag sama ca faceti exact ce ati blamat la mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

blackgirl eu sunt sport cam ca cipcip si friguroasa ca portocalia si imi place asa

http://athleta.gap.com/browse/outfit.do?cid=49575&oid=OUT16680

Uite cum arata o colectie de Women travel clothing casual pentru vacanta:

http://athleta.gap.com/browse/category.do?cid=46726


si una de travel for business :

http://www.coldwatercreek.com/travel-collection.aspx


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Eumada, nu stiu la ce subiect de discriminare te referi tu, nu am participat la el. Nu am voie sa spun ca persoanele supraponderale nu au aspect ingrijit? Dar sa spun ca cele cu parul slinos nu au e ok, sau e discriminare la adresa celor care se spala rar pe cap?

Nu am spun nici ca-s urite, nici ca-s dizgratioase, am spun neingrijit. Pentru ca asa cum ne ingrijim sa avem un par frumos, lucios, un ten luminos, asa ne ingrijim si sa avem un corp sanatos si de ce nu, frumos. Si nu e numai din punct de vedere estetic, ci si al sanatatii.

Si eu am 2 copii si am luat cite 20 de kg in sarcina cu amindoi. Dar fac un efort sa maninc sanatos si sa ma mentin in forma. Eu de ex nu maninc prajituri in fiecare zi, ci doar la ocazii speciale, si nici macar nu o fac pentru silueta, ci pentru sanatate. Fac foarte mult sport, desi de multe ori nu am chef, dar senzatia de a fi in forma si de a nu gifai cind trebuie sa urc niste scari imi da mari satisfactii.

Si sotul meu este din pacate supraponderal si il iubesc asa cum e, dar din pacate nu pot spune ca are un aspect ingrijit

PS. Mai adaug sa spun ca te-ai facut de 115 kg nu pentru ca te-a batut Dumnezeu, ci pentru ca ai mincat mult . Si eu am avut 90 kg la ultima sarcina, dar nu pentru ca m-a batut Dumnezeu, ci pentru ca mincam prea multe dulciuri. Intre timp m-am documentat despre nutritie, despre socul insulinic pe care il are organismul de la glucidele de orice fel si mi-am schimbat alimentatia complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip
Mai adaug sa spun ca te-ai facut de 115 kg nu pentru ca te-a batut Dumnezeu, ci pentru ca ai mincat mult

Daca mai devreme ti-am raspuns cat am putut de elegant, din pacate, fara efect, acum nu pot decat sa... Pacat ca nu avem un emoticon care bate obrazul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip
Mai adaug sa spun ca te-ai facut de 115 kg nu pentru ca te-a batut Dumnezeu, ci pentru ca ai mincat mult

Daca mai devreme ti-am raspuns cat am putut de elegant, din pacate, fara efect, acum nu pot decat sa... Pacat ca nu avem un emoticon care bate obrazul...


Iti spun foarte sincer ca nu pricep nimic. Deci cind ne ingrasam e vina lui Dumnezeu? Eu credeam ca e vina caloriilor prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e adevarat.
chiar si in urma tratamentelor devastatoare, cum sunt cele hormonale, sau cum e cortizonul, cresterea ponderala nu e monstruoasa daca mananci putin.
Problema e ca fac foame multa si pierzi controlul. Dar tot mancarea ingrasa, nu tratamentul.
Uite un exemplu :
Eu am luat 17 kg de acum 2 ani, cand slabisem bine cu tot cu cortizon. Am facut recaderi prea masive si au bagat doze mari in mine, cand ma simteam mai bine mancam pur si simplu nervos. De la recaderea nr 4 au inceput si dulciurile.
A mai urmat in vara trecuta recadere plus doctorat = ciocolata, si asa am ajuns eu la 71 de kile.
e adevarat ca am avut circumstante super atenuante, e adevarat ca nu arat neaparat neingrijit, dar tot adevarat e ca m-am ingrasat de la mancare. daca tineam la 1600 de calorii pe zi ma ingrasam mult mai putin.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Asa e, Cipcipcip, de la mancare proasta si multa, stres, hormoni iesiti de sub control (in sarcina uneori te ingrasi si fara sa mananci enorm, din cauza dereglarilor hormonale). Cred ca Eumada a zis faza cu Dumnezeu pentru ca asa a perceput ea ce i s-a intamplat, ca o mica lectie a vietii fata de atitudinea ei de dinainte (atunci cand nu intelegea oamenii grasi si ii jignea).

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip
Cine baga prajituri si nu da cu anii pe la sala nu are cum sa arate ingrijit, chiar daca isi face N manichiuri si foloseste o tona de parfum .




La polul opus, dar neingrijita (din pacate), Monica Anghel. Am vazut-o pe viu, foarte de aproape si m-am speriat.



O fi patit ceva in ultima vreme ca nu am mai vazut-o de citiva ani. Dar eu o cunosc personal si nu am vazut-o niciodata neingrijita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare


La polul opus, dar neingrijita (din pacate), Monica Anghel. Am vazut-o pe viu, foarte de aproape si m-am speriat.



O fi patit ceva in ultima vreme ca nu am mai vazut-o de citiva ani. Dar eu o cunosc personal si nu am vazut-o niciodata neingrijita.


Nu ne-am dat mana oficial, dar mai vine uneori in zona unde a copilarit... La tv arata ok, machiata profi, dar... natural, atunci m-a socat. Si nu doar pe mine...

Mergi la inceput