Cel putin 10 kg jos (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Neata!


Eu azi dimi aveam ceva mai mult, urmare a bufetului de ieri... Dar nu ma las, desi simt la fel, o lipsa de disciplina, dublata de speranta ca s.ar putea intampla o minune sa nu se vada la cantar. Ca la Anca

Perioada de glorie, 25-32 ani am avut 58. Apoi 32-35 am urcat 60-64, lucru care nu am deranja, dupa ani de zile de slaba nu se vedeau. Insa de 4 ani procesul de depunere s.a tot accentuat si asta m.a ingrijorat pana in punctul in care sa fac ceva. La varsta mea toate siteurile imi indica 68 ca acceptabil si 65 ca normal. Mi.e greu sa cred ca as putea sa mai scad sub 65.
Formula din capitolul precedent apartine lui dr Mihaela Bilic, e nutritionist, are peste 40 ani si arata beton (am zarit.o la un hotel), mie imi inspira incredere pentru ca nu recomanda nimic extrem, as fi fost descurajata sa imi sugereze sa ajung la 60. Si repeta obsesiv ca cea mai grea e mentinerea in timp, asa ca pt mine Gusta e un succes, desi ea e suparata.
Paulinio,, bine ai venit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

lyada,
as dori si eu formula aceea,sa vad care ar fi greutatea ideala acum,corelata cu varsta........si eu in perioada de glorie aveam un 59-60,apoi incet si sigur am ajuns la un 64-65,era ok....dupa prima sarcina si alaptare,ajunsesem la 84,dar am reusit sa "topesc"cam 20 kg si am revenit.....acu,cam greu de topit inca vreo 7 kg,nu vreau sa cer prea mult,am plecat de la un 82,am ajuns la 74....dar aici am ramas.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

ps:Mihaela Bilic arata superb,te cred,dar acolo nu e doar dieta,ci si bisturiul sotului,pe ici pe colo.....solduri,glezne si ce o mai fi ......chiar ea a recunoscut acest lucru...si din pacate,spun din pacate,nu a trecut printr-o sarcina,desi isi doreste foarte mult acest lucru....pacat ca nu a reusit inca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

bonsai, asta ar fi formula:
Greutatea ideala pentru sanatate= Inaltime -100 – ((Inaltime -150)/2) + (varsta -20)/4

Mie imi iese un 58kg ca ideal. E ceea ce imi propusesem ca prim prag. Sper sa reusesc, eventual sa o iau apoi in jos macar 2-3 kg.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Deci eu stau bine ... Am vazut-o si eu pe Mihaela Bilic, intr-adevar arata bine si spune ca mananca orice, cantitatea fiind cea importanta. La ultima emisiune chiar am auzit-o spunand ca a mancat slanina cu ceapa in seara anterioara emisiunii

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Deci dupa calculul asta mai am de dat jos 25,5 kg ...la treaba

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Laura, eu stau mai prost cu matematica.

La formula asta din Inaltime -100 scad totalul((Inaltime -150)/2) + (varsta -20)/4

Sau

(varsta -20)/4 o adaug la rezultatul anterior?

Oricum, cu nici unul din rezultate nu sunt de acord. 59kg mi se pare prea mult, 52 kg cam nerealist pentru vointa mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Laura, eu stau mai prost cu matematica.

La formula asta din Inaltime -100 scad totalul((Inaltime -150)/2) + (varsta -20)/4

Sau

(varsta -20)/4 o adaug la rezultatul anterior?

Oricum, cu nici unul din rezultate nu sunt de acord. 59kg mi se pare prea mult, 52 kg cam nerealist pentru vointa mea .


Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



(varsta -20)/4 adaugi la rezultatul scaderii anterioare

ex: 1.60,33 de ani:

160-100-((160-150)/2+(33-20)/4=60-5+3.25=58.25



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

dupa calculul dnei Bilic, ar trebui sa am 60.75 kg...super tare. deci mai am maxim 5 kg de dat jos.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Laura, eu stau mai prost cu matematica.

La formula asta din Inaltime -100 scad totalul((Inaltime -150)/2) + (varsta -20)/4

Sau

(varsta -20)/4 o adaug la rezultatul anterior?

Oricum, cu nici unul din rezultate nu sunt de acord. 59kg mi se pare prea mult, 52 kg cam nerealist pentru vointa mea .



(varsta -20)/4 adaugi la rezultatul scaderii anterioare

ex: 1.60,33 de ani:

160-100-((160-150)/2+(33-20)/4=60-5+3.25=58.25



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Aha. Deci 59. Cum spuneam, nu sunt de acord.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput