Epilarea intima

Epilarea intima | Autor: Milk.Tina

Link direct la acest mesaj

De ceva timp am inceput sa ma gindesc serios la epilarea intima.
Am incercat lamele insa nu am avut decit efecte negative ca: iritatia, si plus epilarea nu era completa, raminind sub piele firele.
Am incercat cu epilatorul insa a fost mult prea dureros si m-am decis sa nu-l mai folosesc.
Acum am vazut pe net nishte optiuni la saloanele de frumusete cu privire la epilaea intima cu ceara,deci ceea ce ma intereseaza : este dureros? si care sunt efectele? produce iritatii sau uspari de piele, singerari ? sau nu?
Help me if yu can.
Ms mult de answers.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu m-am epilat o singura data la salon cu ceara...si cand zic epilat inseamna epilat total...a fost crunt
probabil a fost f dureros si din cauza ca inainte ma dadeam cu lama, iar firul de par era mai gros. la putin timp dupa epilare mi-a crescut un fir sub piele, ceea ce n-am patit niciodata cu lama...asa ca am decis sa renunt la ceara si m-am intors la lama...
insa cochetez din nou cu ideea epilatului cu ceara, poate daca merg de mai multe ori, nu va mai fi asa dureros...cu lama creste incredibil de repede

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milk.Tina spune:

Mii frica rau de efecte.... am o piele super sensibila... si nu vreau sa ajung la singerari....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dupa ani si ani de lama, am incercat epilatorul. (Yes I know, I was crazy ) Culmea este ca m-am obisnuit cu durerea in timp. Apoi am facut o pauza - nu mai stiu de ce - si m-am decis sa ma fac cu ceara la salon.

Prima data, trebuie sa recunosc mi-a dat un pic sangele si a durut. Acum, nu mai simt deloc, sau doar foarte putin. Zona este totusi printre cele mai sensibile

Problema pe care o am, indiferent cu ce ma fac este cea cu firele de par sub piele: lama, epilator sau ceara, tot aia e.

Bafta daca te hotarasti sa mergi la salon

20+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milk.Tina spune:

Deci firele de sub piele nu se pot indeparta nicikum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ha?Da` cati ani ai?La salon cu ceara de unica folosinta....ei doare dar esti fresh repede si usoara ca fulgul.Eu merg odata la doua saptamani si deja nici nu simt.Si cand zic complet..apai complet....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cum bai o data la doua saptamani ? ... pai de aia nu simti nimic, pt ca nu smulge mai nimic o data la doua saptamani ... e o stiinta si depilatul asta ... cica firele de par cresc in valuri si statistica spune ca intre 4-6 sapt cresc cam toate, la lungimi diferite dar suficient cat sa se lipeasca de ceara. Procedura se recomanda cam o data la 6 sapt ...eu am intins-o si la 8 sapt dar cred ca 6 sapt este solutia.

Eu o sa spun ca doare, suportabil dar doare. Pentru persoanele care se impaca mai greu cu durerea, recomand un paracetamol cam cu 30-45 min inainte de procedura ... face minuni !!!
Mai depinde apoi si de cosmeticiana ... eu am schimbat vreo 5 pana am gasit-o pe asta care imi place tare, tare - trebuie sa traga tare si brusc si dupa aia sa puna repede mana peste zona depilata ...

Nu se compara lama cu ceara si recomand cu tarie serviciul facut de cineva specializat - de una singura nici nu vezi bine ce si pe unde smulgi, risti sa te arzi cu ceara aia, plus ca la salon iti ia de peste tot, nu numai din fatza, din fatza pana in spate, spate de tot ...

Odata inceputa operatiunea asta cu ceara, nu va mai intoaceti la lama - cam in 8 luni de zile o sa se simta diferenta, firul de par se moaie, creste mai incet si durerea este mai mica ...

Cu toate inconvenientele, este o procedura care merita 150% ...
are un efect fantastic asupra partenerilor, de inteles dupa mine, e ca si cum le deschizi noi zone de explorat ..si nu numai lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,asa ma asigur ca nu scapa nici o mustacioara macar...da,cu dansa cheala esti si mai usoara............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si totusi cum se spune corect - epilat sau depilat ?

Am citit undeva pe net ca "epilat" inseamna cand procedura este definitiva cum ar fi laserul, iar "depilat" este procedura temporara, ca rasul, ceara, sau aparatul ... asa este ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milk.Tina spune:

Cit timp dureaza iritarea?.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu stiu,hai sa-i intrebam pe aia care se pricep la toate adica aia care cauta si sapa......

Mergi la inceput