Cum va convingeti adolescentii sa fie toleranti /

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citindu-l pe Rufus imi dau seama ca, poate, noi parintii ne straduim prea mult cand de fapt cheia e educatia. Una normala.

Acum cateva zile fii-mea s-a certat cu cel mai bun prieten al ei. Pe mess. Mi-a dat sa citesc. Ala i-a scris niste lucruri oribile.
A suferit ingrozitor, a fost nervoasa, a defulat pe mine cum s-a priceput mai bine. Si se pricepe nu gluma!
Vreo 4 zile n-am fost om. Pur si simplu nu stiam ce sa-i fac si ce sa-i spun. Basca ma gandeam ca daca o tine asa pana la examen...
Am luat-o ieri dimineata si i-am povestit intamplari de genul asta de cand eram eu adolescenta.

Mi-a zambit, m-a imbratisat si mi-a spus ca e foarte multumita ca si-a dat seama ca inteleg prin ce trece ea. Si faptul ca o inteleg ii da putere.

S-ar putea ca si asta sa fie cheia. Sa se stie intelesi de noi.
Poate e mai bine ca in unele cazuri in loc sa-i certam sau sa le sa le atragem atentia asupra unor cuvinte nepermise sa le spunem simplu:
"te inteleg perfect, sunt de acord cu tine da' poate data viitoare folosesti cuvinte mai pasnice"





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
S-ar putea ca si asta sa fie cheia. Sa se stie intelesi de noi.
Poate e mai bine ca in unele cazuri in loc sa-i certam sau sa le sa le atragem atentia asupra unor cuvinte nepermise sa le spunem simplu:
"te inteleg perfect, sunt de acord cu tine da' poate data viitoare folosesti cuvinte mai pasnice"

Exact, exact, exact ... serios acum si noi adultii judecam lumea din jurul nostru. Sa nu-mi spuneti ca, dupa standardele voastre, nu ati intalnit idioti ca nu va cred ... doar ca maturitatea ne-a invatat sa fim intzelepti si sa nu ne exteriorizam ..caci oricum nu prea folosete la nimic.
Asa ca, ma gandesc ca ar fi mai cinstit si eficient sa le spunem ca da, exista idioti, ca fiecare ii defineste diferit si ca un om intelept nu arunca cu cuvintele in fata, ci cel mult ii trateaza ca atare.... zic si eu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Asa ca, ma gandesc ca ar fi mai cinstit si eficient sa le spunem ca da, exista idioti, ca fiecare ii defineste diferit si ca un om intelept nu arunca cu cuvintele in fata, ci cel mult ii trateaza ca atare.... zic si eu !


Hmmm...e putin cu risc...
Educatia presupune si conceptul de a nu judeca pe altii; mai ales la adolescenta nu prea ai caderea de a te compara cu altii (desi asta fac adolescentii tot timpul cat nu dorm).
Cu alte cuvinte, da exista idioti, dar nu stiu daca eu sunt cel mai in masura sa-i recunosc (cel putin din prima)

Da, vivi, s-ar putea sa trebuiasca sa ne intoarcem la baza. E foarte clar ca ceva nu e in regula asa cum e acum.
Problema este daca suntem in stare. Noi, in primul rand.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Rufus nu am inteles ce vrei sa spui cu intorsul la baza. Care baza?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna viviana,

te cautam pentru subiectul cu vizita la liceu, dar nu mai stiu care este, te-am gasit aici, so, sa vb pe pm cum facem. :)

Legat de intorsul la baza, ma gandesc ca e vorba de intorsul la sistemul de valori ce era in vremuri trecute, cu perceptii mai simple, mai naturale, mai putin sofisticate si mai putin tensionate/incrancenate intre noi, oamenii, de toate varstele.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, vivi, despre baza aia era vorba.
Si mai e ceva: ritmul.
Ganditi-va putin: educatia (sub toate formele) navaleste pe capul copilului din primii ani. Gradinita cu optionale, sport, muzica, dans, balet, limbi straine, calculator; specializari la toate astea: pian, tenis, judo, modelaj, pictura. Stiu sigur ca mai aveti de adaugat.
Pe cine ne incercam fortele? Pe o gagalice de trei ani. Sau de patru.
In tot acest timp, il invatam sa se poarte in societate, sa fie conciliant, sa fie politicos, sa fie...sa fie...
Sper sa nu intre pe aici mamele cu copilasi mici, sau macar le rog sa nu se supere...eu cand aud intrebari: vreau sa-mi duc copilul la sport/pian/limbi straine, ce credeti ca i se potriveste copilului meu de 2,5 ani? Ma mananca mereu limba, dar mi-o inghit...le-as zice "mai, dar de jucat cand se mai joaca copilu'?"
Odata intrat in sistem...copilul nu mai iese decat la adolescenta. Unora le-a priit, cei mai multi refuleaza. Refuza sa mai faca ce nu le place si, ceea ce e mai grav, refuza orice. Si ce-i bun. Noi belim ochii si nu ne vine sa credem: frate, ce are asta? Pai cate am facut eu pentru el...n-am mancat, sa am cu ce sa-l dau la sport/muzica/calculator/dansuri moderne/etc.
Stiu ca ma cunoasteti si nu puteti crede ca neg utilitatea sportului, culturii...dar avalansa abatuta pe capul copilului, fara logiga, fara noima, este mai rapida decat progresul firesc, natural; de aceea cred ca nu aduce mai nimic bun.

Da, vivi, cred ca ne straduim prea mult. Si uitam normalul, cum bine spui.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Rufus ai perfecta dreptate! cel putin din partea mea.
educatia se face de cand sunt mici si acordindu-le timpul neccesar.

cand sunt ocupati cu dif. activitati de cand fac ochi si apoi atitea ore la scoala, educatia vine mai mult din partea colegilor, profesorilor...societatii si cel mai putin din partea noastra.

chiar vorbeam despre asta cu sotul meu zilele trecute...ca dupa 6 ore la scoala prin straini si apoi timp petrecut cu masa si temele, unori nu ne mai ramine decat putin timp sa vb, sa-l educam.

noi ii interzicem complet sa jigneasca pe altii, daca noi nu fol acest limbaj nici el nu are dreptul sa-l foloseasca.

plus ca ii inspir de pe acum ca fiecare om e valoros in felul lui si nu e dreptul nostru a-l judecam...jignim. fiecare dintre noi suntem creatia lui Dumnezeu si nu ne permitem noi sa jignim ce Dumnezeu a creat.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh, Rufus eu sunt de acord cu tine.
Si mie mi se pare ca obsesia aasta a noastra pentru cat mai multe optionale si activitati extrascolare nu face altceva decat sa ingradeasca naturaletea copiilor.

Chiar duminica asta am incercat sa am o dicutie cu un var. El cauta o gradinita unde copilul sa aiba cat mai multe optionale, si sa invete cat mai mult.
L-am intrebat de ce.
Rsapunsul a fost: asa cere societatea.

Nu facem altceva decat sa pompam in ei uitand esentialul: sa inlaturam ceea ce nu li se potrveste, ceea ce nu fac corect.
Ca nu mai e timp.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

misto asta cu "asa cere societatea"

e un "consum" si asta, cel de cursuri si activitati suplimentare.
si cu cat se consuma mai mult in felul asta, cu atat uitam ca mai simplu e mai bun, ca un copil trebuie sa aiba libertate pentru a se dezvolta.
cand, mai important decat sa-i invatam sa danseze, sa cante, sa vorbeasca nshpe limbi straine, ar trebui sa-i invatam sa pretuiasca lucrurile importante (si aici intra si semenii) si, mai ales, sa-i crestem astfel incat sa nu se teama de schimbari, sa se poata adapta si sa traiasca in bucurie.

baiatul meu a fost indragostit un pic de o fetita din clasa, care il placea si ea.
insa, dupa putina vreme, al meu a spus ca lui nu-i mai trebuie, fetita vesnic se da mare, ii considera pe toti mai prosti ca ea, vorbeste urat, asa ca el unul nu mai este deloc interesat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mi-am cumparat o carte zilele trecute, inca nu am apucat sa o citesc, doar am rasfoit-o si pare tare interesanta, cred ca trebuie citita de toti parintii, pentru a putea sa ne intelegem mai bine copii. Aceasta este cartea http://www.urbankid.ro/educatie/parinti-straluciti-profesori-fascinanti-cartea-care-te-desteapta-ep-5-11307#axzz1v218h9Mg

Mergi la inceput