Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna tuturor, eu sunt la faza de consolidare de aproape 2 luni. Am slabit in total 18 kg pe care acum ma straduiesc sa le mentin. In faza de croaziera nu am facut sport deloc pentru ca am o accidentare mai veche la genunchi care m-a tot suparat, dar acum am inceput sa merg cate 20-30 de minute cam de 2-3 ori pe saptamana si vad ca ma simt binisor.
Faza de consolidare n-o urmez chiar ca la carte, dar vad ca adaptarile mele merg. De exemplu nu mananc zilnic paine pentru ca nu am iubit niciodata painea, dar in loc de asta poate am o lingura de orez la cina. Sau un fruct in plus. Sau un pahar de vin. Sau toate deodata :) Daca am cate o saptamana in care sar calul, atunci tin 2 zile de PP in loc de una, ca sa compensez. Deocamdata vad ca merge.


Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Despre castraveti murati ce stiti, se pot manca(citisem pe undeva ca muraturile ar fi ok) si despre otet balsamic?



Muraturile sunt permise daca reteta de conservare e fara zahar. Poti sa mananci muraturi chiar si in ziua de PP, atata timp cat le folosesti mai mult ca si condiment... nu stiu exact cum sa spun... cum ai pune mustar pe un hot dog, de exemplu. Eu mancam cam un sfert de castravete murat la o masa de PP, dar feliile erau taiate extrem de mici si subtiri, si luam doar atat cat sa schimb gustul, nu o imbucatura adevarata.

Otetul balsamic e permis, scrie la carte :)

Voi mancati porc? Intreb pentru ca nu l-am prea vazut mentionat pe aici. Eu am mancat cotlet de porc si am slabit bine. Ciorbe faceti? Merg de minune in ziua de PL.
Am gatit si multe tocanite, eu de ani de zile gatesc tocanitele fara ulei. Dupa recomandarile lui Dr. Dukan am folosit si cate o lingura de amidon ca sa mai ingros sosul si a mers bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Buna tuturor, eu sunt la faza de consolidare de aproape 2 luni. Am slabit in total 18 kg pe care acum ma straduiesc sa le mentin. In faza de croaziera nu am facut sport deloc pentru ca am o accidentare mai veche la genunchi care m-a tot suparat, dar acum am inceput sa merg cate 20-30 de minute cam de 2-3 ori pe saptamana si vad ca ma simt binisor.
Faza de consolidare n-o urmez chiar ca la carte, dar vad ca adaptarile mele merg. De exemplu nu mananc zilnic paine pentru ca nu am iubit niciodata painea, dar in loc de asta poate am o lingura de orez la cina. Sau un fruct in plus. Sau un pahar de vin. Sau toate deodata :) Daca am cate o saptamana in care sar calul, atunci tin 2 zile de PP in loc de una, ca sa compensez. Deocamdata vad ca merge.


Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Despre castraveti murati ce stiti, se pot manca(citisem pe undeva ca muraturile ar fi ok) si despre otet balsamic?



Muraturile sunt permise daca reteta de conservare e fara zahar. Poti sa mananci muraturi chiar si in ziua de PP, atata timp cat le folosesti mai mult ca si condiment... nu stiu exact cum sa spun... cum ai pune mustar pe un hot dog, de exemplu. Eu mancam cam un sfert de castravete murat la o masa de PP, dar feliile erau taiate extrem de mici si subtiri, si luam doar atat cat sa schimb gustul, nu o imbucatura adevarata.

Otetul balsamic e permis, scrie la carte :)

Voi mancati porc? Intreb pentru ca nu l-am prea vazut mentionat pe aici. Eu am mancat cotlet de porc si am slabit bine. Ciorbe faceti? Merg de minune in ziua de PL.
Am gatit si multe tocanite, eu de ani de zile gatesc tocanitele fara ulei. Dupa recomandarile lui Dr. Dukan am folosit si cate o lingura de amidon ca sa mai ingros sosul si a mers bine.





Donia, felicitari pentru kg pierdute.

Eu citisem ca nu e voie porc, asa ca nu am mancat.

Oare e foarte grav daca mai gust capsuni din cand in cand? Trece sezonul lor pana termin eu de slabit.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Andreea, mult succes si tie!
Si eu am poftit rau de tot la fructe cat am tinut faza de croaziera. Cateodata luam cate 1-2 bucatele mici de fruct pe care le plimbam in gura ca pe niste bomboane, gustau divin! As spune ca 1-2 capsuni nu iti fac rau, daca poti sa te limitezi la atat.
In privinta carnii de porc, cartea mea scrie ca "lean cuts of pork" sunt acceptate, cum ar fi tenderloin, loin roast, or well-trimmed center-cut chops. Eu toate astea le traduc drept cotlet, fara grasime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Donia felicitari!e waw...in cat timp ai slabit cele 18kg??
Recunosc ca nu intru in categoria celor care mananca degresat. adica Eu mananc si porc si lapte batut normal. Dar numarul de kg care le vreau date jos e relativ mic si facand sport zic ca e ok.
Daca sa zicem ca mancam porc , iaurt gras si altele trecem in dieta south beach din cate stiu care permite acest lucru.

Dar poate tocmai din acest motiv nu slabesc foarte mult .
Acuma am un ritm de 1kg /sapt cu care ma multumesc. Pentru ca eu sunt disperata pe cantar , ca de altfel sunt multumita de mine.


Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

hello,

Am reusit azi sa ajung la pilates (am niste saptamani foarte aglomerate asa ca nu pot merge de 3ori/sapt ca de obicei).

Eu tin dieta foarte strict, pentru ca altfel devin foarte ingaduitoare si fac din ce in ce mai multe prostii. As manca porc... as manca, dar mai bine nu. Si asa slabesc greu.

Cu fructele sunt destul de ok insa poftesc la covrigi, pateuri. Sa ma vedeti maine si poimaine cand o sa fiu in alt oras, la cursuri, ma gandesc cu groaza la ce o sa mananc. Macar maine e zi PL, pot sa iau salata de la KFC si sa nu pun dressing, dar poimaine o sa fie jale.
Cred ca o sa fac turte din iaurt cu tarate, sa pot sa fac un fel de sandwich.

Azi am mancat:
MD: branza proaspata 0,2% cu tarate
P: pui la cuptor
G: iaurt 0%
C: omleta umpluta cu branza 0,2% cu marar si putin pui ramas de la pranz.

Tineti-mi pumnii pentru weekend :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

JG mie Dukan imi taie de tot pofta de dulce. Asta e marele avantaj.
Imi dai colegele pe la nas inghetata, pateuri, covrigi cu visine..dar nu poftesc. probabil cand o sa poftesc o sa mananc.
In schimb cioco neagra am mereu in casa (la inceput am mancat zilnic).

Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ele, am pierdut cele 18 kg in 5 luni. As fi slabit mai repede, insa in perioada sarbatorilor de iarna am stagnat, apoi am fost o saptamana in Cuba in care mi-am permis fructe si alcool si am luat 0,5 kg. Nu prea rau, totusi. Insa spre final n-am mai avut deloc determinare si am trisat destul de mult, asa ca am slabit mai greu.
1 kg pe saptamana cum slabesti tu mi se pare foarte bine.

J G, nu stiu daca te ajuta, eu in perioada de croaziera ma cantaream doar o data pe saptamana, am observat ca daca o faceam zilnic eram destul de descurajata.
Sunt putin confuza cu porcul... in cartea mea, Dieta Dukan scrisa de Dr. Dukan, scrie ca porcul e acceptat. Tu ai alta informatie?
Ai incercat sa faci un dressing cu iaurt degresat si otet balsamic? Poate putina pudra de ceapa, de usturoi, putin mustar, piper... eu am incercat tot felul de variante traznite si unele au mers binisor. Insa n-am retete fixe, cam mereu am pus ce mi-a picat in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Si eu am mancat porc, la gratar sau combinat in mici, si tot am slabit. De cateva zile stagnez dar am cam trisat, in ziua de proteina pura mai bagam cate o leguma. As vrea sa ma mobilizez sa tin 5 zile de proteina ...
La dulciuri nu prea poftesc , pentru ca imi fac eu si unele sunt chiar foarte bune.

Ieri am facut musaca de vinete si dovlecei. Delicioasa!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu de azi sunt la 5 zile de PP. Nu am mai slabit deloc in cele 5 zile de PL pe cantar. In talie am mai pierdut 2 cm. Sunt nitel dezamagita de cantar, dar pana la urma e ok si asa. Sunt curioasa cum va fi dupa aceste 5 zile de proteina.
Eu nu mananc porc, dar nu mananc de regula, cu exceptia Craciunului deci nimic nou ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Eunice nu forta cu PP , ca intri la cetoza si ai stari de ameteala si altele asociate. Cand alternezi cu PL , scaderea e mai lenta, nu se vede la cantar de la o zi la alta ca la PP. Dar se scade ..incet si sigur. Eu astept zilele de PL , din alea imi iau energia de sport. La PP abia sunt in stare sa ma misc si clar am stare de nervozitate.

Azi am faciut pt prima data electrostimulare..pfuuu..... cica o sedinta echivaleaza cu 5-6 de aerobic. De ce ma muncesc eu?? mai bine stau pe masa alora si munceste aparatul > :)) glumesc ..eu sunt dependenta de "sportul meu"

Elena & Denisa

Mergi la inceput