Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

<<<Topic precedent

<hr noshade size="1" />
Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Aduc dieta pe prima pagina pentru ca ma intereseaza detalii.

Simonna, cum mai e cu dieta?

<hr noshade size="1" />
Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



E ok. Am slabit cele 3-4 kile de care avea nevoie si pe urma m-am dus in Mexic la all inclusive! Unde chiar am fost cuminte, fara piine si orez si paste, care sint favoritele mele, si la mincat si la gatit, aproape fara inghetata, fara prajituri si fructe... Atita doar ca mincarea era cumplit de monotona si la carnurile pe gril era bataie, asa ca am trait ultimele 3 zile cu omleta de dimineata si pe urma nachos cu guacamole la celelate doua mese, poate ceva peste/pui daca gaseam gata prajit, altfel n-aveam rabdare sa stau la cozi. Plus cocteilurile de rigoare. Asa ca m-am intorc cu un kil la loc, rezonabil la cit de tare am incalcat principiile dietei.

Am venit acasa, m-am uitat in oglinda si am decis ca e bine, asa ca de atunci maninc cam cum mincam inainte de dieta(incerc sa limitez la o masa pe saptamina pasta si una orez si eu oricum nu mincm cantitativ mult, insa rontaiam amande si nuci si cranberries si mai stiu eu ce toata ziulica) si mi-am facut martea zi de proteina pura.

N-am pus la loc inca kilele alea pierdute, fac sport putin spre zero si inca e ok. Sint sigura ca sportul m-ar ajuta sa ma mentin, dar cumva sint mult prea obosita, imi propun dar nu-mi iese.

Una peste alta, am avut o saptamina de atac in care slabeam vazind cu ochii, in jur de o saptamina am alternat pp cu pv si pe urma m-am dus in Mexic. Asa ca am sarit cumplet etapa aia de stabilizare, nu cred ca e bine, dar rezultate am avut, sint multumita.

Atentie, citeam pe undeva despre o persoana care nu stia (sau stia si nu s-a gindit ca e asa de grav) ca are rinichii slabi si care dupa 6 zile de atac a dezvoltat ceva probleme, nu stiu ce. Eu am baut apa in dementa, tocmai pentru ca stiam ca trebuie sa speli nu-s care substanta care ramine dupa ce organismul proceseaza proteinele, pe care rinichii o elimina greu.


Intre timp am contaminat juma' de firma si slabeste poporul tot asa, vazind cu ochii.

Cu bine,
Simona

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Wow, acum am vazut ca mi-ai raspuns si ca s-a si animat subiectul.

Eu am amanat inceputul curei din cauza ca mi-a fost teama de constipatie. Insa fara un regim cu reguli stricte nu-s in stare sa slabesc.
Asa ca, am inceput de ieri dieta. Mi-am calculat si eu "the true weight" pe un site si mi s-au stabilit 3 zile de atac. N-am de gand sa fac mai multe pentru ca deja m-am saturat de atata carne, carne si iar carne, fara un pic de leguma acolo.

Felicitari pentru ca ai ajuns unde vroiai si te-ai si mentinut.
Multumesc de sfatul cu apa. Inevitabil beau mai multa apa, sau ceaiuri.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Andre_ea, eu beau seara un ceai de crusin pentru a combate constipatia. Nu da gres .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

A, deci nu sunt singura cu apa..Eu ceai de crusin nu beau ca ma doare stomacul de la el. Andreea, eu am citit ca ai voie ceapa, asa ca pe alocuri am mai bagat un fir de ceapa verde in perioada de atac. La mine pe siteul ala mi-a stabilit 4 zile de atac si mi-a zis sa tin croaziera pana la sfarsitul lui iunie. Sa vedem.
Eu nu am avut nicio pb cu constipatia, cred ca de la cata apa am baut. Singura chestie de care ma pot vaita e senzatia de gura uscata in ciuda cantitatii de apa ingurgitate.
Nu stiu cum merge 2 zile PP cu 2 de PL. Eu merg pe maxim, barem sa se vada..si merg destul de mult pe jos..ieri am mers vreo trei ore, ca am avut de alergat prin centru si nu am mai folosit masina.

Acum am vazut ca am greseli de tastare la posturi..scuze dar nu am timp sa editez si scriu de pe un touch screen care imi mai dubleaza, aranjeaza literele cum vrea el..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Imi place subiectul asa activ :)

JG, Eu croaziera am facut o zi si o zi, din ce-am citit pe forumuri si pe bloguri dukan functioneaza mai bine daca ai mai multe zile pp una dupa alta. Mie mi-a ajuns si asa. La cit ai tu de slabit cred ca si tie :)

Sint de acord cu Mianna cind zice ca organismul il sochezi o data. Mie mi se pare ca Dukan nu e o dieta cu care sa te joci, ba o faci ba n-o faci si pe urma da gres... Colega mea, aia cu retetele, de o saptamina a mincat in nestire si azi a venit sa imi spuna ca nu functioneaza. Chiar? Pai nu tu croaziera facuta sertios, nu tu o zi pp pe saptamina, piine la greu si ciocolata, ca cica a primit-o de Mother's Day si trebuia s-o manince, nu?

Nici eu nu-s usa de biserica chiar acum, dar imi fac ziua aia de proteine o data pe saptamina si astept sa trec un hop si pe urma mai vad eu daca silueta mai e importanta. Dar mie dieta imi place, usor de tinut si mincare cit vrea eu.

Sincer, eu am pus un pic inapoi, v-am mai zis asta, dar s-a stabilizat de cind o tin cu zia de pp. Cred ca e super-important de respectat principiile dietei.

Eunice, si eu am senzatia aia de gura uscata. Mestec guma cind nu mai pot :)

Andre-ea, zici bine cu constipatia, nu reusesc nicicum sa-mi amintesc care ulei il recomanda Dukan, aici ii zice ulei mineral, daca citesti subiectul #1 de pe DC fetele au scris acolo cum ii zice. Ajuta mult.

JG ce ceaiuri bei?

O zi frumoasa va urez,
Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si eu am senzatie de gura uscata, dar e bine, ca nu prea beau apa in general, asa sunt obligata sa beau.
M-ati lamurit cu frecventa. Ma gandesc ca as putea incerca 2PP/1PL. Trebuie sa ma hotarasc pana maine...

Simonna, beau la pranz ceai verde, sau ceaiuri digestive, iar seara tot ceva de plante... dar asa beau si cand nu tin dieta.

Vaca din seara asta a fost ihhh....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pai eu stiam ca trebuie sa tii nr egal, adica 2 cu 2, nu 2 cu 1.
Ulei de parafina ii zice la ala de care scrie dr. Eu nu l-am incercat.
Azi am mancat sana cu tarate, o salata de rosii, castraveti si ceapa cu 3 aripioare si cu un pic de branza. Am baut o tona de apa si acum ma gandeam ca nu imi este foame..ciudat dar nu imi este foame, desi am mancat putin azi..
Azi am reusit sa inchei fermoarul de la o fusta marimea 40.. A fost suuper, inca nu pot iesi cu ea cu bluze stranse pe corp dar..am incheiat-o. O sa dorm bine la noapte !

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Eu tin dieta cu o mare abatere: mananc ovaz in loc de tarate. Habar nu am unde pot gasi aici tarate si nici nu stiu cum se numesc in franceza. Sper sa nu fie prea grav.
Si eu tot -900gr. azi dimineata.

Simonna, si eu tot la fel de greu cu gatitul, de asta imi place dieta asta.
Eunice, un somn odihnitor! Meriti.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eunice, cred ca ai dreptate cu zilele. O sa tin 1PP/1PL, ca sa-mi fie mai usor.
Eu cred ca in 4 saptamani ajung la 52kg, asa cum vreau, nu e nicio graba.

Ma bucur ca ai reusit sa inchei fermoarul la fusta aia... in curand sper sa pot incheia si eu anumite camasi (la mine acolo e problema!)

Maine cred ca voi manca mai mult iaurt... simt ca azi am mancat prea greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Eu tin dieta cu o mare abatere: mananc ovaz in loc de tarate. Habar nu am unde pot gasi aici tarate si nici nu stiu cum se numesc in franceza. Sper sa nu fie prea grav.
Si eu tot -900gr. azi dimineata.

Simonna, si eu tot la fel de greu cu gatitul, de asta imi place dieta asta.
Eunice, un somn odihnitor! Meriti.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



Sint tarite de ovaz. In cartea care circula in Qc sint traduse: son d'avoine. Si le gasesc la aproape orice magazin mare care vinde mincare. Cica tre sa fie tarite si nu cereale de ovaz, e o teorie intreaga de ce una si nu alta, n-am aprofundat-o :)
Eu am cautat forum specific pt quebec si am gasit acolo multe info pentru care alimente sint echivalente in qc cu cele din Franta. De-acolo stiam si de ulei mineral aici echivalent cu de parafina acolo, multumesc Eunice!.

Ai terminat atacul? Ca ori esti foarte slaba, ori ceva nu e in regula, trei zile de atac mi se pare putin...Sau poate n-am inteles eu bine ceva... Incearca sa gasesti son ala de avoine ca are rostul lui...

JG si eu stiam ca zile egale, da' nu am nici o logica pt asta... Of, eu nu pot si gata sa beau ceai, tot sper ca gasesc ceva care sa imi placa... Vreau si eu problema taaaaa....

Noapte buna (si buna dimineata!)
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Simonna, n-am terminat atacul. Am 3 zile. Pe dietadukan.ro zice ca daca vrei sa slabesti mai putin de 10kg (9 in realitate) perioada de atac e de 3 zile. La fel mi-a calculat si site-ul din Uk.
Am sa caut son d'avoine.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput