Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

salutare, vreau si eu in gasca si am nevoie sa ma tina cineva de mana.
Marina


Nu te baza pe mine ,ia pe cineva de incredere.
JG, eu am o "motivatie" mult mai serioasa decit voi doua,adica ar trebui sa dau jos 17 kg.Acum am 64.5 kg la 1,58 m.
Marina ,din experienta mea ind incep sa se adune ar trebui sa spui stop.Din paate eu nu m-am putut opri.M-am defectat rau de tot!
Ma culc, sa nu mai maninc ceva.
Noapte buna si sa-i dam zor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Marina, bine ai venit in gasca!
Mi se pare destul de complicat sa tii aceasta dieta si sa nu mananci carne, mai ales ca proteina e baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

greu greu dar eu sunt un om determinat. nu am avut niciodata mai mult de 63 insarcinata fiind iar 58 e limita mea de groaza. M-am mai apucat acum cativa ani buni dupa a doua sarcina si i-am dat jos pana la 53 cu mancat sanatos si foooarte mult sport. din pacate am un program criminal si nu am timp de sport sau sunt asa epuizata ca visez doar sa dorm , in plus daca nu sunt in casa sa gatesc eu nu gasesc nimic omeneste de mancare asa ca invariabil esuez in cartofi prajiti sau orez fiert. Drept care in fix un an am luat 5 kg.
Partea proasta e ca nici taratze nu am gasit doar fulgi, nici iaurt 0% grasime decat cu fructe. Mai am maine niste puncte strategice in care sa caut, peste slava domnului e garla (nu am mancat ani intregi dar am inceput usor in dec dupa e dr au decretat ca ma alimentez mizerabil)
Mie imi tb regimuri de astea soc, trebuie sa-mi dau kg jos, dupa care promit solemn ca o sa dau mult mai multa atentie mancarii si regimul nu mi se pare complicat rau.

Eunice nu mai faci sport deloc? Vad ca Ema se mai tine. O mai urmaresc pe Deus pe blog, e admirabila!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

salutare....ma inscriu si eu, sunt la a 3 a zi, doar carne si multaaaaa apa, inca rezist....de fapt, trebuie. Eu nu va pot informa la kg ca-s certata cu cantarul ci la marimi....acum is la 40-38, vreau sa ajung la 38-36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Doamnelor, e super cum se duc kilogramele, sint asa de multumita cind vad ca are efect dieta, chiar daca nu e la mine!

Cami-Sol, cred ca tu esti cu felicitarile specale de data asta, super bine ai dat jos!

PEu am avut azi zi de proteine, mi-am facut-o martea ca pe joi deja ma apuca cumparatul de pizza, nu prea mai am resurse sa gatesc... :)

Marina, nu stiu daca merge dieta asta fara carne, desi mi-ar place sa fii pe subiect, ca tare-mi plac posturile tale, imi pare asa de rau ca s-a pierdut subiectul ala cu Africa, mi-ar fi placut sa continue, sint asa de curioasa! L-am savurat!
Zic ca nu stiu cum poti sa tii dieta fara carne pentru ca citisem la vremea cind sapam dupa info ca de fapt toata pierderea de kilograme e bazata pe careva din substante/enzime/ce-stiu-eu-cum-se-cheama care vin direct din proteina de carne... Ca de fapt alea "ataca" grasimea - oricine are ceva in comun cu medicina sau chimia sau, ma rog, care pricepe mai mult din metabolism si ce se intimpla cu mincarea dupa ce o inghitim, sorry!, da' eu atit pot LOL!
Bazat pe experienta personala, eu in timpul atacului am pierdut 90% exact de pe burta si talie, adica unde mi se aduna mie grasimioarele cind nu fac atentie, nu din masa musculara.
Incerc sa-mi aduc aminte daca stiu alte diete la care s-a slabit vizibil, uite colegul meu a tinut o chestie in care a mincat peste zi niste prajiturele speciale, iar seara minca ceva cu o salata si fructe (nu din cele foarte dulci). Nu stiu in schimb daca tu ai avea prajiturele de-alea acolo, pe-aici e un brand intreg, publicitatea zice ca contin una-alta (iar nu stiu sa le zic :) ) dar ca asigura nutritia necesara. Le-am gasit, le zice: Smart for Life. Uite:
http://www.smartforlife.com/

Am o alta prietena care a slabit f frumos cu Weight Watchers, dar e prea mult program si masurat si contabilizat calorii pentru gustul meu.

Doamnelor, o noapte buna si o zi pe masura!

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Felicitari pentru kilogramele pierdute!

Eu am avut un weekend salbatic cu cam multe celebration meals asa ca acum bag 2 zile de PP si simt in continuare ca as manca numai tampenii. Dar o sa rezist. Trebuie sa scap repede de tentatiile din jurul meu.
Va tot citesc cu ciresele, fructele mele favorite. Stiati ca nu sunt permise nici in faza de consolidare? Asa ca ioc cirese anul asta. Compatimim impreuna.


Marina, ai mai avea voie fructe de mare, eu de exemplu as putea sa traiesc cu picioare de crab si homar de 3 ori pe zi, plus creveti, scoici, scallops si caracatite la gustare. Buzunarele sa ma tina... :)
Dr. Dukan recomanda sa limitam consumul de galbenusuri la 3-4 pe zi daca avem probleme cu colesterolul, altfel spune ca in faza de atac se pot manca 2 oua zilnic. Albusuri, insa, se pot manca oricate, Dukan spune ca albusul e cea mai pura forma de proteina.
Tot in carte scrie ca vegetarienii pot sa tina dieta cu tofu si seitan (care nu stiu ce e... aha, vad ca e "carne vegetala" facuta din wheat protein), soy steaks, vegetable burgers, textured soy protein, soy milk si soy yogurt. De pe lista asta numai primele 2 sunt permise in cantitati nelimitate, celelalte pot sa contina prea multi carbohidrati. E mult de scris, ar merita sa-ti cumperi cartea. Eu am luat-o pe Kindle, e mai ieftin asa.

Mai zice Dr. Dukan ca si iaurtul de fructe cu 0 grasimi si 0 zahar e acceptat, dar nu mai mult de 8 ounces pe zi. Iaurtul natural si cel cu diferite arome (vanilie, nuca de cocos etc) sunt permise in cantitati nelimitate.
Eu am mancat si mananc iaurt cu fructe, in conditiile de mai sus, merge bine si pe post de desert.

Simonna, la noi vinerea e cu pizza, din aceleasi motive, plus lectii de inot de cateva ore. La mine joia e ziua de cantar, asa ca marti si miercuri sunt cuminte tare!

Culmea ca acum nu imi e foame, dar numai la mancare ma gandesc. Maine planuiesc o friptura de vita la gratar pentru cina, iaurt cu tarate la micul dejun si conserva de somon la pranz.
Stiati ca se pot manca si carnati? Scrie pe site-ul american la FAQ.
'You are allowed to eat sausage, provided it is very low in fat and carbohydrate content and does not contain any cheese or other forbidden ingredients' - deci cu continut scazut de grasimi si carbohidrati. Eu am gasit asa ceva in magazin, ba de Craciun ne-am si facut singuri carnati.
Ma duc sa mai inspectez frigiderul, imi trebuie o proteina care sa-mi ia gandul de la mancare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
-1kg dupa 2 zile de atac.Deci daca tin 34 de zile de atac ...
M-am trezit u gindul la mincare si am papat deja 2 oua fierte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Fetelor, spor la slabit si multa vointa va doresc!
Eu aveam de slabit 20 de kg (din care s-au dus vreo 8-9kg) si ma decisesem sa tin 10 zile de atac. Dar nu am rezistat decat 6, in a 7-a am dat iama in salata , parca nu mai vazusem pana atunci...
As vrea sa comand si eu cartea , sau macar cea de retete, dar ma tem ca la noi nu se gasesc marea majoritate a ingredientelor folosite de dukan.
Legat de carnati eu am mai luat de curcan sau de somon, afumati. Nu am idee cat de low in fat sunt, dar i-am savurat.

Marina, din cate am inteles fulgii de ovaz nu sunt acceptati, ar trebui sa mai cauti, dar ma gandeam ca as putea sa-ti trimit un colet, nu stiu, o data pe luna cu cateva pungute, doza pentru o anumita perioada...

Simonna , si la mine majoritatea kg pierdute s-au dus de la burta, talie, solduri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Da, Marina, iti putem trimite din tara fulgi de ovaz.

Eu slabesc unitar, de peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Fetelor, sunt fericita tare, am -3kg din 21 mai pana azi dimineata.
M-am cantarit dupa ziua de PP, normal.

Marina, eu una zic ca ai putea sa incerci, pt. ca eu ma tot invart pe langa carne si tot la iaurt cu branza si oua ajung, din pacate.
Totusi, mananc peste, de ex ieri n-am atins carnea, n-am avut chef.
Daaar, de la atatea oua (pe care nu le mananc ca atare, le tot pun in diverse "prajituri", ca io-s dispe fara dulciuri) simt cum ma cam doare inspre ficat.

Dulcetica, eu chiar nu sunt o mare "gatitoare" si-mi pare rau,cu toate astea sa stii ca sunt multe retete de deserturi fff usoare si suportabile ca gust

Uite una, am facut-o dimineata:

TIRAMISU:
-amesteci 2 lg tarate cu 100 ml cafea facuta si esenta de rom
- amesteci branza 0% cu indulcitor dupa gust
- pui intr-un pahar alternativ cate o lingurita din cele doua compozitii, va arata ca si cum ar avea straturi (oarecum)
- la frigi 20 min si gata

In rest, mi se pare cea mai misto dieta de la monti incoace (am tinut monti dupa prima sarcina si am slabit bine de tot, de la 67 cand am iesit din maternitate la 54 in 2 luni si am ramas la ele inca fo' 2 ani, dupa care m-am porcit. Acum, nu mai am rabdare sa slabesc lent, am vrut ceva drastic pt primele kile, asa de motivare.

Una peste alta, eu am 38 de ani, nu stiu voi ce si cum, da' nu cred ca putem avea pretentia sa slabim ca la 20, imi aduc aminte cand eram studenta si faceam foamea o zi (nu mai aveam bani de mancare inainte sa plecam acasa in we)eram pe -1kg.

Mergi la inceput