Zaharul ne imbatraneste!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Prostii Pe mine ma tot intreaba lumea in ce clasa sunt...


Nu cred ca zahaarul te imbatraneste, dar sanatos cu siguranta nu este.


Marumiha, incearca sa nu mai cumperi iaurt dulce din comert. Eu cumpar iaurt simplu si daca am chef de dulce il mananc cu gem de casa (stiu, are sahar, da' macar stiu ca l-a facut mama-mea), cu miere si fructe sau cu fructe.
In cafea am inceput acum ceva timp sa imi pun miere, nu zahar.
Din pacate mananc duliuri pe langa cele spuse mai sus, dar am spus ca macar intr-o privinta sa fiu atenta :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

XIO-Mie personal nu-mi plac iaurturile cu indulcitor artificial ,mi se par exagerat de dulci ,mincam mult iaurt natural ,am incercat sa fac si acasa dar nu prea iese asa cum faceam odata cu lapte de la vacuta.Stiti voi cum e laptele din comert pus in cutie frumoasa ,colorata si desenata.
Am vazut o emisiune care ma speriat tare mult ,se spunea ca apartamul si alte indulcitoare artificiale sint f.periculoase si din pacate se gaseste in vreo 500 de produse, pe care noi vrem nu vrem le cumparam ,e destul de greu de controlat absolut tot ce bagi in gura ,mai ales pt.copii.
Eu de citiva ani m-am apucat si de agricultura biologica ,asa mai facem si un pic de miscare ,ne mai aplecam ,ne mai punem in genunchi,cite ceva avem in gradina insa zahar tot din magazin mergem si-l cumparam chiar daca nu ne lipseste mierea din casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Toti indulcitorii artificiali sunt periculosi, indiferent sub ce nume sunt comercializati sau ce cod au pe etichete. Adevarul e ca in cazul acesta moderatia ar trebui sa fie cuvantul de ordine - nici mierea de albine, naturala 100%, nu trebuie consumata in exces, ba chiar trebuie avut grija. Asa e, ne place gustul dulce , n-avem ce face, dar daca vrem sa traim sanatos, trebuie sa ne autoeducam sa ne placa altceva. Eu am reusit sa renunt la dulciuri, cu greutate ce-i drept, dar s-a putut. Nu zic ca nu mai am caderi din cand in cand, dar sunt din ce in ce mai rare. Inceputul e cel mai greu.
Allure, m-am uitat si eu la filmul postat de tine - nu l-am terminat inca - dar e de vazut, ai dreptate.
Nu stiu... in vremurile astea, cand nu avem controlul asupra aerului poluat pe care-l respiram si a altor chimicale ce ne sunt servite fara voie, macar acolo unde se poate ar trebui sa ne ferim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

Da, da, vreau si o lingurita de zahar la cafea, orice-ar fi cafea fara zahar nu as putea sa o beau.

I miss u, sis!


Before you judge me, try hard to love me. MJ

Shi va fi ori nu va fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Xio, mama, tu esti tinerica deocamdata si frumoasa de la natura. Procesul de imbatrinire nu se vede/simte concret sub 30 ani. Cind eram ca tine mincam placinte cu tava la miezul noptii si n-aveam nimic. Acum daca maninc 2 felii de tort traditional, a doua zi de dimineata nu ma pot scula din pat de dureri de incheieturi si stifness si parca se vede si pe fata un aspect obosit si cam buhait. Aam facut testul asta de multe ori in ultimii 2 ani asa ca stiu sigur, nu e coincidenta.

Explicatia este una cit se poate de stiintifica, datorata unei reactii intre proteine si zahar (glycation)

Uite aici dovada, pe limba ta, in termeni medicali:
(FOARTE, foarte interesant articol!!)

http://www.aging-no-more.com/advanced-glycation-end-products.html

Acelasi subiect intr-un articol scris de doctorul Mercola:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/02/22/how-sugar-accelerates-aging.aspx

Primul link mi se pare mai clar explicat dar am zis sa pun 2 surse diferite.

Sigur ca nu avem control asupra a tot ce mincam/ respiram/ bem dar daca putem sa reducem cantitatea de toxine la care ne expunem, de ce nu? Cu cit mai putin, cu atit mai bine!

De acord ca toti indulcitorii artificiali sint periculosi. Corpul nu stie ce sa faca cu substante "artificiale"... De ce sa maninc artificial cind pot sa maninc natural??


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

apropo de Fructoza = Otrava
in linkul pus de mine mai sus: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/02/22/how-sugar-accelerates-aging.aspx

citit macar acest paragraf:

"Anyone who still insists that "sugar is sugar" is way behind the times... There are in fact major differences in how your body processes different sugars, and it's important to understand that when you consume fructose, your body packs on pounds at a much higher rate than it does when you consume glucose. The following summary details the main metabolic differences between fructose and glucose to help you understand how fructose can wreak such havoc with your health, and why it's considerably worse for you than glucose:

After eating fructose, nearly all of the metabolic burden rests on your liver. But with glucose, your liver has to break down only 20 percent.
Every cell in your body, including your brain, utilizes glucose. Therefore, much of it is "burned up" immediately after you consume it. By contrast, fructose is primarily converted into free fatty acids (FFAs), VLDL (the damaging form of cholesterol), and triglycerides, which get stored as fat.
The fatty acids created during fructose metabolism accumulate as fat droplets in your liver and skeletal muscle tissues, causing insulin resistance and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). Insulin resistance progresses to metabolic syndrome and type II diabetes.
Fructose is the most lipophilic carbohydrate. In other words, fructose converts to activated glycerol (g-3-p), which is directly used to turn FFAs into triglycerides. The more g-3-p you have, the more fat you store. Glucose does not do this.
When you eat 120 calories of glucose, less than one calorie is stored as fat. 120 calories of fructose results in 40 calories being stored as fat. Fructose is essentially largely converted into fat!
The metabolism of fructose by your liver creates a long list of waste products and toxins, including a large amount of uric acid, which triggers your "fat switch," causing you to gain more weight.
Glucose does not do this, as it suppresses the hunger hormone ghrelin and stimulates leptin, which suppresses your appetite. Fructose has no effect on ghrelin and interferes with your brain's communication with leptin, resulting in overeating."

Va recomand sa cititi cu sirguinta etichetele produselor si sa fugiti de tot ce inseamna fructoza ca de Uciga-l Toaca!


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Asa ca fetelor care prestati zahar invertit, vedeti ca este 50% fructoza...
Hai ca v-am zapacit

Apropo de mincat sanatos. Pe tanti asta ati vazut-o? Ceva mai tare nu exista!!!

http://www.youtube.com/watch?v=-GDmcAU7U4Y

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Allure,eu in dezbatere nu ma bag,am intrat doar sa-ti spun ca-mi era dor de tine si ti-am simtit lipsa...si ca in continuare ai ramas etalonul meu de frumusete....ti-o spune o individa super pretentioasa ,estetic vorbind.Imi face o mare placere sa te citesc din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ema
Multumesc, ce draguta esti, ca intotdeauna! Pai tu vorbesti de frumusete care esti ca o papusa!

Si mie imi lipseste comunitatea de sanatate si fitness care era odata dar nu prea mai e timp...Acum sint in vacanta si am ceva zile la dispozitie si sint in verva. Am acumulat multe cunostinte si mi-era dor sa le impartasesc

O sa mai fiu pe aici o perioada dupa care nu garantez... On and off. Daca nu sint subiecte care ma pasioneaza, nu-mi pierd vremea



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

De cate ori maninc quinoa...de tine imi amintesc!Si pustii mei sunt innebuniti dupa ea,cu un pic de miere si nuca...desertul preferat al casei.Barbata-meu a fost mai greu de convins...pina a gustat...acum fac cate un castron mare in we...sa ne ajunga la toti.

Mergi la inceput