Buna fetelor! Am mare nevoie de un sfat!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Ma bucur ca esti mai bn,cu siguranta poti iubii din nou. Ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Daca mai da vreun semn de viata, dar mai ales daca incearca sa te acuze, tu spune-i calma, scurt si cat mai clar ca nu plecarile tale au distrus relatia, ci felul lui de a fi; la fel ori de cate ori incearca sa dea vina pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Happiness_

Chiar nu au remediu ''abuzatorii'' astia?

nu prea... sau prea putini...
multe femei se pacalesc cu ideea asta, lasa ca o sa-l schimb eu. insa nu se va intampla. nu-l vei schimba. te va schimba el pe tine, in rau... ar fi pacat.
crede-ma ca nu esti nici prima nici ultima femeie care se desparte de un barbat. vei suferi la inceput, insa iti va trece. nu intra cu buna stiinta intr-o relatie abuziva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ipearina

Daca mai da vreun semn de viata, dar mai ales daca incearca sa te acuze, tu spune-i calma, scurt si cat mai clar ca nu plecarile tale au distrus relatia, ci felul lui de a fi; la fel ori de cate ori incearca sa dea vina pe tine.

nu sunt de acord. nu vad ce rost ar avea polemicile astea. oricum el e mai tare de gura si mai usor poate s-o influenteze el pe ea, decat invers. deci discutii de genul asta nu ar duce la nimic bun, poate ar convinge-o sa se impace.
eu as taia orice legatura cu el. nu raspund la tel., mesaje, nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui _Happiness_

Chiar nu au remediu ''abuzatorii'' astia?

nu prea... sau prea putini...
multe femei se pacalesc cu ideea asta, lasa ca o sa-l schimb eu. insa nu se va intampla. nu-l vei schimba. te va schimba el pe tine, in rau... ar fi pacat.
crede-ma ca nu esti nici prima nici ultima femeie care se desparte de un barbat. vei suferi la inceput, insa iti va trece. nu intra cu buna stiinta intr-o relatie abuziva.



Nu toate se "pacalesc",unii se mai si schimba.. Nu e general valabil! Iar legat de faptul ca "te va schimba el pe tine".. asta depinde de tine,de caracterul tau,de naivitatea si (ne)increderea in tine.

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ipearina

Daca mai da vreun semn de viata, dar mai ales daca incearca sa te acuze, tu spune-i calma, scurt si cat mai clar ca nu plecarile tale au distrus relatia, ci felul lui de a fi; la fel ori de cate ori incearca sa dea vina pe tine.


Asta am incercat sa-i explic de nenumarate ori, ca nu plecarile mele au fost cauza despartirii. Pe moment imi dadea dreptate, dar apoi aceleasi discutii le aveam. Si alte explicatii nu cred ca as mai avea de ce sa-i dau acum, nu mai vad rostul. Cand il intrebam de ce nu-i convine ca plec(ca nu stateam cate jumatate de an),imi spunea ca pur si simplu nu i se pare normal. Asa ceva nu se face intr-o relatie dupa parerea lui si ca nimeni n.ar accepta asa ceva.

Stia bine ca nu veneam sa ma distrez neaparat , sa-i dau motive de gelozie sa zicem. Am crezut ca poate imi simtea lipsa foarte tare si de aceea reactiona asa, dar nu. Nu i se facea cine stie ce dor de mine(asta mi-a spus el). Bine, n-ar fi recunoscut nici in ruptul capului asta. Daca ar fi fost dupa el, ar fi trebuit sa stau mereu numai cu el, sa fie centrul Universului meu. Probabil se simtea dat la o parte atunci cand plecam,nu stiu, cu toate ca ii spuneam de o gramada de ori sa mergem impreuna cand avea si el concediu, dar nu voia nici asa.

Nici acum nu inteleg cum ne-ar fi putut afecta relatia asa tare faptul ca eu veneam in tara. Si nu stateam cine stie cat, dar probabil egoismul din el nu putea accepta chestia asta. Voia sa ma dedic in totalitate lui. Habar n-am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Scuze, n-am citit cu atentie tot subiectul. Daca deja i-ai explicat de atatea ori, atunci SINGURA cale este aceea de a-l ignora total daca te contacteaza, indiferent de intentiile lui. Altfel o luati de la capat... Fii tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Fi tare.multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Happiness_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bia_Mi

Fi tare.multa bafta!

Mami de Rebe!



Multumesc mult! Inainte chiar nu ma gandeam ca poti primi atata sprijin si suport moral pe un forum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Si apropo nu m-as arunca intr-o noua iubire prea curand. Digera starea de singuratate, vindeca-ti ranile si da-ti timp inainte de a intra intr-o noua relatie sa-ti cunosti drepturile si aspiratiile.

Mergi la inceput