Dietele fara carbohidrati ne fac sa traim mai mult

Dietele fara carbohidrati ne fac sa traim mai mult | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj


Pare miraculos, dar cercetatorii sustin ca este purul adevar – se pare ca ne putem prelungi viata si putem avea o silueta si o sanatate de invidiat printr-o simpla schimbare de dieta ce actioneaza asupra genei tineretii pe care cu totii o purtam in organism.

Aflati mai multe www.supereva.ro/info.asp?id=8968" target="_blank">doar AICI

Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Dieta fara carbohidrati nu exista, chiar si legumele cele mai "inofensive" contin carbohidrati.
Eu am tinut o dieta low-carb (cam 40 g carbs / zi) anul asta din ianuarie pana in aprilie; la mijlocul lui aprilie mi-am facut analizele de sange si m-am speriat de nivelul extrem de ridicat al trigliceridelor. Asta se datoreaza grasimilor consumate pentru a suplini lipsa carbohidratilor (carne, nuci, avocado, mascarpone, oua, samd).
Ca atare am renuntat la dieta si-am reintrodus unii carbohidrati in cantitati moderate.
In cele 4 luni de low-carb am slabit fix 4 kg.
In urma cu un an, tot in 4 luni am slabit 10 kg cu regimul Montignac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Articolul este foarte bun dar nu e nici o descoperire...ideea asta e pe piata de multi ani.
Nu e vorba de dieta "fara carbohudrati" ci de low carb, adica eliminarea alimentelor bogate in carbohidrati: paine, paste, cartofi, dulciuri/tot ce contine zahar, alcool, etc.
Ideea este ca prin reducerea drastica de carbs, are loc reglarea glicemiei/ secretiei de insulina care este de fapt secretul unei vieti sanatoase, eliminarea poftelor nejustificate si permanente, foamei si rontzaitului daunator.

Daca e facuta corect, dieta nu prezinta nici un risc. 50-65% din alimente inseamna cruditati de culoare verde: salate de kale, spanac, sprouts, leeks, bok-choi, green onion, avocado, lettuce, fennel, cucumber, etc + mici cantitati de beans la alegere or hummus.
Carnea sa fie slaba si in principal, peste/ pui. Nuci, oua si brinza in cantitai mici (asta e o regula de baza in orice dieta nu numai in low carb!)

Personal, n-am avut nici o problema cu acest still de mincare, dimpotriva aduce energie si control al greutatii.

Cora, cred ca in cazul tau a fost dezechilibru intre cantitatea de "verdeturi" si carne, oua etc. Mascarpone nu prea are ce cauta in dieta in general, decit ca "treat" poate o data pe an, aceasta brinza fiind 70% grasime saturata ce ridica nivelul de trigliceride.

Avantajul acestei diete este ca maninci pe saturate mincare gustoasa si poti slabi fara frustrari. Si ramai si tinar vreme indelungata :)

Pe scurt, zaharul (carbohidratii) creeaza inflamatie la nivel celular => aduce boli, imbatrinire prematura, crestere in greutate si conform unor studii activeaza gene de boli periculoase gen cancer, etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

nu pot sa cred ca exista acum vreun 'remediu' cara sa prelungeasca viata. tot ce mancam este stopit si transformat. suntem doar pacaliti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Intrebare de 2 lei (stiu ca sunt mame care deja au gasit secretul): pe copii cu ce ii hranesti? Daca lactate nu, carne numai de pui (care are hormoni si antibiotice) si peste (care sunt 'ingrasati' cu mancare cu chimicale daca e vorba de peste din iazuri sau au metale grele daca e vorba de pesti din ocean) , cartofi nu, paine nu, zahar nu, aia nu, aia nu? Sa ridice mana sus cati copii mananca cu placere doar legume fierte sau crude (care sa nu fie cartofi, dupa cum s-a spus), care copil nu vrea un dulce, o inghetata sau alte de astea 'nu!nu!nu!'.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ideea nu era ce sa mincam sa traim 150 ani... mai degraba ce sa nu mincam ca sa nu imbatrinim mai repede decit e cazul, sa nu ne ingrasam aiurea si sa ne simtim bine :)

Nu vreau sa dau cu batul in nimeni si fara rautate afirm: copii ii ai cum ii cresti de mici.
Acest copil maninca 100% natural pentru ca asa a fost invatat. Adorabil!

http://www.youtube.com/watch?v=1JysrqmxGAU

Dieta raw este putin extrema, nu e pentru oricine si nu o comentez acum dar sint persoane (adulti si copii ) care sint ok cu ea, deci se poate, cu conditita sa STI ce faci! (sa eviti carentele)

Dulciurile se pot face foarte sanatos din ingrediente naturale, rapid (am dat un exemplu la Dieta Vietii, nu-l mai repet) . Dulciurile raw sint cele mai sanatoase dar si alea cu masura, nu in fiecare zi. Zaharul fie el si natural nu e ok in cantitati mari.
Noi romanii am crescut cu gogosi si clatite care se lipesc de matze
Poate e cazul sa schimbam traditiile astea de 2 bani...

Exista si carne fara hormoni si antibiotice (e scumpa dar nu trebuie mincata in fiecare zi). exista si legume/ fructe nestropite...

Daca e vointa de schimbare, chiar si schimbari mici, tot e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Allure, tu ai copii? Cat timp acorzi gatitului pt tine si pt ei? Cum gestionezi intratul in colectivitate? Intalnirile cu prieteni care nu au aceleasi repere alimentare? Cum faci cand vrei sa iesi la un restaurant sau o terasa si in orasul in care locuiesti nu este nici un restaurant 'naturist', ci doar cu mancaruri 'traditionale'? Cum faci daca partenerul de viata nu iti imparaseste convingerile si mananca altfel? Faci 2 feluri de mancare : fara carbohidrati, fara aia, fara aia pt tine si copii si 'traditionala' pt sot?
Eu nu spun ca nu ai dreptate. Da, probabil ca asa e. Dar cateva mii de ani de traditie alimentara ne spune altceva si e greu sa schimbi de azi pe maine totul in jurul tau.


Foarte dragut baietelul din filmulet. Ce pune in blender manac si eu, dar nu asa zdrobite. Nu inteleg de ce trebuie sa fie totul pasat, blenduit, zdrobit. Rezultatul, pus in farfurie arata ca un namol in care au murit niste broaste. Nu cred ca as putea sa mananc ceva ce arata asa.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ce fac eu personal conteaza mai putin. Familia se educa, prietenii nu traiesc cu mine, intilnirile in epoca asta a vitezei sint rare si exceptii de la dieta se aproba o data la...
Am avut ocazii in care am fost expusa mincarurilor obisnuite la un party si nu exagerez, a doua zi mi-a fost rau si m-am umplut de cosuri.
Ce dovada mai mare ca nu e bine? Ce treaba am eu cu traditia? Ma comanda pe mine vreo traditie? Oamenii le-au facut, tot ei (noi) le putem schimba!

Eu am un principiu: daca altii pot, eu de ce sa nu pot?!? Chiar daca nu in totalitate, schimbarile in bine se pot implementa usor si cu timpul vor fi adoptate si de ceilalti membri.

Baby Andrew a fost educat sa manince intr-un stil anume si vad ca ii place supa aia chiar daca arata a namol cu broaste. Deci chestia cu copii mofturosi este rezultatul "traditiilor" astea de care ne tinem bine si pe care le perpetuam...Copii nu se nasc cu "pofte"...ele se educa.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

If there's a will, there's a way!
Postez si aici filmul ca trebuie vazut!!!

http://www.youtube.com/watch?v=-GDmcAU7U4Y

Cam cum arata tanti, comparativ cu sotul incapatinat care nu urmeaza acelasi regim...

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, tu nu ai cumva vreo alergie alimentara/intoleranta?
Ca atunci se intampla ce spui tu.

Eu am incercat sa indulcesc cu stevie cafeaua, dar are un gust oribil!!!

Eu cred ca iti prelungesti viata mancand sanatos si facand sport, cu sau fara carbohidrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Dupa cum spuneam, pina-n 30 de ani n-am avut nici pe naiba, mincam de toate si ma simteam si bine, nici nu ma ingrasam. Ca si tine
Dupa care n-a mai mers, incet incet s-au adunat kilogramele in plus, au aparut durerile de mijloc cronice, si alte episoade nasoale de dureri inexplicabile, am facut colesterol mare (medicul mi-a recomandat pastile la care am zis NU) iar asta a fost punctul de raspintie la care am zis: dieta si sport. Asta era acum vreo 7-8 ani deci eram tinerica (31-32)
De atunci si pina acum am tot facut schimbari in modul de viata si progresul este izbitor si dpdv fizic si al sanatatii. Acum 10 ani aratam cu 10 ani mai batrina, acum cu 10 mai tinara

Pina mai cum 2-3 ani nu m-am omorit nici cu dieta nici cu sportul dar micile schimbari facute s-au vazut repede si bine. Cu timpul, am invatat mai multe si mi-am dorit mai bine...

Mai tii minte cind ma plingeam de simptome gastrointestinale nasoale acum vreo 2 ani? Nici un doctor n-a fost in stare sa-mi gaseasca nimic... Toate testele erau ok iar eu aveam niste ghiorlaieli in stomac si ziua si noaptea de ziceai ca e o armata de broaste electrocutate la mine in burta...
Norocul a facut ca in experimentele mele am decis sa renunt la gluten pentru o perioada, sa vad efectele...si am vazut!! Dilema s-a rezlovat cit ai zice peste!
Studiind problema indeaproape am descoperit ca glutenul este ORIBIL pentru stomac/ intestine, mai ales ca in ultimii ani, graul a fost modificat de asa maniera incit sa contina de nu stiu cite ori mai mult gluten decit in trecut (o cifra enorma, I can't remember)

Morala este: chiar daca la un moment dat nu ai probleme, nu inseamna ca ele nu vor veni. Vorba romanului: "Ulciorul nu merge de multe ori la apa..."

Nici o persoana care se respecta in America nu maninca gluten. Pe toti cind ii aud in jur sint "gluten free".
Fara gluten, nu mai sint balonata, ma simt ca un fulg si am energie cit sa mai dau si la altii.
La fel si cu brinza. N-am fost alergica la lactoza dar in ultima vreme, de cind cu produsele pasteurizate m-am lasat pentru ca am vazut clar ca ma irita.

Deci raspunsul este DA, am alergii (mai degraba sensibilitati) dobindite prin consum de alimente daunatoare.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput