*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (3)*******

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La Multi Ani pentru sarbatoritii din grup:

David (Alina)
Rares (Cristina)
Ioana (Cristalina)
Miniutei si Eltekei!


=== Bob de Ella pt maine! ===

La multi ani celor care poarta numele sf Gheorghe, luptatorul cu balaurii! Tare il iubesc pe sfantul asta, poate si pentru ca tatal meu e un Gheorghe veritabil, sursa de inspiratie si sustinere morala pentru mine!


Sa fiti sanatosi cu totii, fericiti, luminosi, bucurosi!

Ella, foarte frumoase pozele, peisajele mi-au amintit de cele din LA, nisip si stanci inalte, palmieri si vant. Bob e un frumos, iar stilul British i se potriveste f bine. Ce mumos e bucalatul de nepotel, iti vine sa-i manaci obrajorii! Ce bine ca Bob mananca salata verde, eu cu greu il conving pe Bogdan sa ia o gura, Matei insa o refuza total!
Distractie placuta la Disney si va asteptam cu poze!

Da, Didi, le-am scos afara, stau sub peturi. Ti-a trecut supararea? Vroiam sa-ti propun sa avem o conversatie telefonica, e mai rapida si mai clarificatoare. As putea sa te sun maine dimineata daca-mi lasi un nr de mobil pe email.

Bogdan l-a convins pe ta-su sa-i cumpere un iepuras de la piata, asa ca acum avem un membru nou in familie: pe Bella!
Cine ma poate sfatui cum trebuie hranit si ingrijit? Deocamdata sta intr-o cutie din carton, casa.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

La Multi Ani! tuturor capsuneilor care isi sarbatoresc ziua de nastere zilele astea :)
La Multi Ani! tuturor capsuneilor, fratiorilor, surioarelor, mamicilor, taticilor si familiilor care isi sarbatoresc onomastica :)

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

La multi ani, Bob!!
Sa cresti mare, sanatos, voios si norocos!!
Asteptam povesti de la Disney!

PS: si mie mi-au placut pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

La multi ani, Bob!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madi

Pe de alta parte, voiam sa va spun experienta noastra cu sectia ORL de la Grigore Alexandrescu. Ana trebuie, pana la urma, operata de polipi si ne decisesem sa o ducem la Miorita Toader la Grigore. Ne si programase doctorita miercurea ce a trecut la spital. Ne-a spus sa ne ducem la 8 - 8.30 cu copilul nemancat si nebaut si sa spunem sa avem programare la ea. Am ajus acolo la 8.10, dupa o noapte in care eu, de emotii, mai mult n-am dormit, ne-am prezentat la sectia ORL unde o asistenta ne-a anuntat senina ca toate paturile sunt ocupate si sa mergem sa ne plimbam pana ne suna ea. Am stat vreo jumatate de ora in curtea spitalului (care este in santier) dupa care am renuntat, pentru ca normal, Anei ii era foame, sete...M-am umplut pur si simplu de nervi. Am inteles de la un tatic ca paturile se umplusera de la ora 7. Asistenta respectiva m-a sunat la ora 11!!! Chiar ma intreb cum se asteapta sa stai cu un copil nemancat, nebaut si urandu-se pe "pereti" de plictiseala, 3 sau 4 ore in curtea spitalului. Si nici nu am inteles de ce doctorita nu ne-a chemat la 7, daca asa se procedeaza..Si nici ce fel de programari fac doctorii de acolo...


Intamplator am intrat aici si ti-am vazut mesajul.
Poate o sa te superi, poate vei intelege ca te-ai grabit. Da-mi voie sa iti spun ca gresesti si judeci prea devreme si voi incerca sa iti explic cum stau lucrurile la sectia ORL Grigore Alexandrescu.

Ca in orice alt spital, sunt cazuri urgente care ajung noaptea (din Bucuresti sau din tara) sau vin foarte devreme.

Fetita mea a fost pacienta doamnei dr. Miorita Toader, am fost internata in sectia respectiva si nu am decat o expresie neaosa, pentru ceea ce este acolo "Jos palaria!".

Noi am fost unul dintre cazurile de extrema urgenta; am venit pentru un control de specialitate si in 5 minute era in sala de operatii, chiar daca erau programari.

D-na dr consulta, in principiu, pana la ora 8:00, cand intra in blocul operator, iar consultatii au loc in camera de garda (la parter) sau in cabinetul din clinica (et 2).


Sunt 8 saloane, fiecare avand cate 2-3 paturi, mereu pline in timpul saptamanii. E un dute-vino continuu dimineata, se opereaza, se "cazeaza", se externeaza cei cu operatii usoare la fiecare 2-3 ore, se dezinfecteaza, se schimba paturile...vin altii...si tot asa. Si sunt si cei cu operatii cu complicatii, care raman internati. Fa si tu un calcul simplu si vei vedea de ce ai fost rugata sa mai astepti si crede-ma, nu esti singura.

Si intre o operatie usoara, de polipi si un caz extrem, in care o fetita de 3 luni a inghitit un cercel, care i-a intrat in plamani si scoate un sunet cand respira, ca o locomotiva, TU CE AI ALEGE?
E doar un exemplu pe care ti-l dau, caz care pe mine m-a socat si nu-l voi uita niciodata...iar privirea mamei...

Sunt niste reguli foarte, foarte stricte si de bun-simt. Sigur, aici nu pun la soscoteala persoanele care suna din 2 in 2 minute, chiar daca scrie clar pe usa sa nu se sune decat o singura data! Nu le pasa (sau "uita") ca la 5 metri de ei este primul salon, cu copilasi suferinzi sau care dorm!

D-na dr Toader este sefa clinicii ORL si o recomand oricui, din tot sufletul, pentru ca este OM, inainte de a fi medic si am vazut asta la fiecare copilas operat si consultat de ea. Si crede-ma, ca am stat destul in spital, am plans cot la cot cu piticii, auzind fiecare scancet in miez de noapte, cand incepeau tratamentele...si n-am vazut vreo asistenta sa bruscheze vreun copil, dimpotriva, se poarta delicat cu ei, ii alinta, ii pupacesc...

Eu am mai scris aici, pe forum, despre aceasta parte a spitalului, am dat cate detalii au cerut mamicile si voi scrie de cate ori este nevoie.

Daca nu ai operat fetita si vrei totusi sa mergi la Grigore Alexandrescu, da-mi un pm.
Ma opresc aici... Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

La multi ani! Bob de Ella!!!

Raza de soare, nu inteleg ce ai sarit asa pe Madi ca nu a judecat pe nimeni, ci doar si-a exprimat nemultumirea fata de programari. nu spune nimeni ca dr nu-s buni, dar ca in multe spitale organizarea e f proasta. Toti intelegem ca sunt urgente si probleme, dar asta nu inseamna ca trebuie sa stai ceasuri intregi sa astepti o operatie , un copil nemancat si cu programare, doar nu s-a dus dupa ureche. Puteau sa ii explice frumos situatia si gata, sau sa o cheme mai devreme. Dar la noi asa e. Si eu am fost in situatii de genul asta si nu e placut, chiar eram urgenta, nu la operatie ... dar am stat cu copil mic scos de la perfuzii 2 ceasuri, salvarea care m-a adus s-a dus si nici macar nu mi-a spus ca asa chemam sotul sa ma duca intre spitale, nu sa stau sa astept taxi iarna inca 15 min cu copil cu febra de 40 de grade ...deci sincer e penibil si mi groaza de situatii de genul asta. Si din pacate tot mai rau va fi ca tot mai multi dr se duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Raza de soare multumesc pentru informare.
Din pacate nu am avut ocazia sa ma conving de profesionalismul doctorilor sau asistentelor de acolo.
Asa cum spune si Betty, m-am referit la organizare. Si sustin in continuare ca nu mi se pare normal sa chemi pe cineva la ora 8-8.30 la operatie cand stii ca se incepe de la 7 si nici sa lasi un copil sa astepte 3 sau 4 ore in curtea spitalului nemancat si nebaut. Poti sa faci reprogramari! La mine nu s-a intamplat asa.
Fiecare cu expierenta ei. Eu ma bucur ca tu ai avut o experienta buna.

Sanatate si voua!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

La multi ani!!! David de Ella

v-am vazut in DL, cred ca o sa urasti excursia asta :)la cat frig ati indurat..ach so si la noi is 9 grade si sta sa ploua si io is cu bicicleta. Dar gata cica de maine vine vara si la noi.

Noi am planificat o plimbare la un park de distractie in 5 mai: Phantasialand langa Köln.

Liviana, suparata?! Nuuu... Contrariatata da si inca .

Va pupez


hei tu An..nu spui si tu nimik, ti-au amortit deshtele :)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Hai sa vad zic o perla de-a Alexandrei ... are inca pampers, nu-l mai vrea si face pe ea nonstop.
Aseara inainte de culcare i-am zis 'hai sa-ti pun pampersul', Alexandra: 'Nu mai vreau pampers ca face pipi si caca' .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Madi Anei! Sa fie sanatoasa si fericita! V-ati operat pana la urma?

Betty tare simpatica Alexandra. Ma uitam la datele de nastere si am observat ca mai are un pic si implineste 3 ani. Ce repede trece timpul!

Ieri am fost la un control la un medic in Bucuresti, aveam ceva dubii in legatura cu verdictul de aici. Bebe e bine, baiat 100% si nici vorba de probleme. Sunt tare fericita! Si pot sa ma bucur de "luna de miere a sarcinii". Asa ca duminica dimineata plecam la munte. Abia astept, dupa cate iesiri am contramandat in ultimul moment de la inceputul anului.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007 si 18+ cu

Mergi la inceput