buze uscate

buze uscate | Autor: eli05

Link direct la acest mesaj

Mi se usuca buzele din copilarie si nu reusesc sa gasesc un remediu.
Am fost de curand la un dermatolog(nu pt prima oara) si mi-a spus ca am o forma de dermatita(se para genetica) care se localizeaza mai mult in zona buzelor.Problema e ca singurul tratament pe care mi l-a dat e un balsam de buze ,AMILAB de la Merck,care nu face nimic in plus fata de alte balsamuri(si cred ca le-am incercat pe apropape toate).
Daca ati avut astfel de probleme si ati reusit sa scapati sau cat de cat sa ameliorati ,va rog sa-mi dati si mie un sfat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Eli incearca balsamurile bio,sunt foarte bune,si gasesti la diverse preturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

unde le pot gasi,la farmacie?Am incercat Yves Rocher,sunt mai bune,dar nu vad nimic deosebit.Eu sunt dependenta de ele.Am unul in geanta,unul pe birou,unul pe noptiera..Dac ma trezesc in oras fara el intru in panica si ma duc la prima farmacie .Am zile cand imi e mai bine si il folosesc de cateva ori/zi si zile cand imi dau din 10 in zece min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Eli uita-te la mine pe blog si vei vedea ca vei gasi.si vei vedea si din ce sunt facute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Recomand Weleda.Eu pastrez o periuta de dinti moale cu care elimin pielea uscata /crapata de pe buze,dupa ce le-am dat in prealabil cu un balsam f gras si am asteptat putin.Elimina rujul hidratant in perioada asta,tot ce contine apa face rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

L-am incercat eu balsamul de buze de la Weleda si la mine nu a avut nici un efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Alina_satena,pe care din ele mi-l recomanzi si cum pot sa-l achizitionez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Cred ca mai degraba o crema speciala pentru piele foarte uscata ti-ar prinde bine.

Eu utilizez Lipobase Repair de la Astellas pe manutele copilului, mai ales acum cand din cauza gerului i se face pielea ca de hartie. Crema asta reface si pastreaza echilibrul lipidic al pielii.

E chiar buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Eu am luat pentru fetita mea un balsam de buze de la apivita. I-a reparat foarte rapid buzele. Erau rosii si iritate pentru ca-si stergea buzele frecvent cu mana, bluza sau servetelul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

la mine nu e o problema legata de ger,problema asta o am si vara.V-am zis am incercat tot felul de balsamuri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Empatizez cu tine. Si eu sunt exact la fel. Am cate un balsam de buze in toate gentile, pe birou, pe noptiera...
Daca nu beau apa suficienta (peste 2 l/zi) e jale!

Ma ajuta ceva mai mult untul de cocos si Bepanthenul.

Am o prietena care a avut aceeasi problema si si-a rezolvat-o... dar nu cred ca vrei sa faci la fel. I s-a stricat semineul care era cu gaze si la un moment dat, cand s-a aplecat sa puna foc, i-a iesit o pala de foc care i-a prajit fata, gene, sprancene si parul! Din fericire arsura n-a fost f grava, s-a curatat de coji si toate cam intr-o luna si i-a disparut si problema cu buzele uscate.

De unde eu am dedus ca se poate scapa cu ceva peeling chimic, dar n-am de gand sa incerc!

Mergi la inceput