Sanatate

Sanatate | Autor: Maria_1

Link direct la acest mesaj

Voi cum va ingrijiti de sanatatea voastra? De cate ori pe an este bine sa mergem la un ginecolog si cam la cat timp e bine sa ne facem analize complete (sange, urina, etc). Nu ma refer la momentele in care avem deja probleme de sanatate sau cand suntem insarcinate.
In ce ritm si ce analize trebuie sa faca o femeie pentru a depista din timp eventuale probleme de sanatate? Voi cum procedati?

O zi foarte frumoasa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

La 3 pap-uri normale se recomanda consult o data la 2-3 ani.
Analizele de sange e bine sa le faci o data pe an.
daca ai in familie parinti, frati sau surori cu probleme de sanatate e bine sa te consulti cu medicul pt. a-ti recomanda screening-ul potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

La 3 pap-uri normale se recomanda consult o data la 2-3 ani.
Analizele de sange e bine sa le faci o data pe an.
daca ai in familie parinti, frati sau surori cu probleme de sanatate e bine sa te consulti cu medicul pt. a-ti recomanda screening-ul potrivit.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Si altfel de examene medicale? Pentru inima, orl, tiroida, etc? Daca nu avem probleme sau nu simtim vreo indispozitie, la cat timp ar fi bine sa ne facem controale amanuntite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Eu analize mai amanuntite imi fac o data pe an(sange,tiroida,ekg,ecografie abdomen,ginecologie),chiar daca ma simt bine si nu am probleme prefer sa merg sa-mi fac analize ca sa stiu ca totul este ok.
La ginecolog merg pt control de doua ori pe an daca nu am probleme.
Anul trecut asa am depistat un fibrom,la un control de rutina.
Acum am scapat de fibrom dar am descoperit o mastoza fibrochistica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Maria, se recomanda ca analizele tipice sa le faci macar o data pe an daca nu poti la 6 luni dar cum a zis si Xio, Pap-urile la 2-3 ani ar fi de ajuns. Daca simti ca e ceva in neregula nu e bine sa astepti, chiar daca nu ai nimic, ia legatura cu medicul de familie care are obligatia sa-ti dea trimitere unde ai nevoie.
In cazul meu mi se face test de sange la cel putin 3 luni dar asta pentru ca trebuie sa fiu monitorizata tot timpul din cauza istoricului familiei sau cum i se spune si datorita situatiei mele medicale mai deosebite.
Este recomandabil sa iei zilnic vitamine si minerale dar numai la recomandarea medicului(nu dupa ureche si tot ce prinzi prin farmacie) ca si numai dozele recomandate de medic. In cazul femeilor e bine sa se ia un supliment de acid folic cgiar daca nu doresc sa ramana insarcinate si magneziu si vitamina B.
Este bine ca te gandesti la sanatatea ta si ca vrei sa te pastrezi sanatoasa si sa te ingrijesti.
Multa sanatate si o zi buna si tie.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Profit de subiectul Mariei ca sa va intreb care este modalitatea cea mai putin costisitoare de a face un consult ginecologic.

Explicatie: Ultimul consult + papa nicolau l-am facut dupa nastere, deci sunt mai mult de 3 ani. Intre timp, ginecologul meu s-a mutat doar in privat, deci numai consultatia e 200 de lei iar cred ca un pap si alte lame cred ca ajung cel putin 100 lei. Acum, in momentul asta, mi-e imposibil sa ma lipsesc de 300 de lei dar as vrea totusi un consult.

Se poate obtine ceva gratuit/cu reducere cu trimitere de la medicul de familie? Pot avea oare incredere in "sterilitatea" instrumentarului de la Policlinica cu plata? (acolo tarifele sunt mai "umane")... Cum sa fac?



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Boti, pe langa sterilitatea instrumentarului, cred ca trebuie sa te gandesti si la analize, corectitudinea recoltarii cat si a rezultatelor.
Depinde f mult de mediu/clinica unde sunt prelucrate analizele, mai ales cele ginecologice(PAP, lame, etc).
Unele clinici private lucreaza si cu Casa de sanatate si au anumite reduceri, trebuie doar sa te interesezi.

SOACRA MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Boticelina: am vazut in timp reduceri pe multe pe pagini cu voucere. Exista acum la Sanador o oferta cu pap, consult si eco la 250 ron, am vazut si la Regina Maria o oferta asemanatoare.
Nu stiu insa daca in Constanta exista...
Poti merge cu trimitere de la medicul de familie la cabinete cu contract la Casa Nationala de Asigurari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

maria, exista un set de analize anuale recomandabile, ce cuprinde o discutie doctor-pacient, un ascultat la inima, pap, secretie vaginala daca e cazul, ceva teste de sange de genul glicemie,calcemii, hepatice(colesterol, transaminaze), coagulare, hemograma, pipilica, kk, etc toate functie de history-ul tau, al familiei, problemele din ultimul an. Functie de varsta, acestea se schimba, de ex. dupa o sarcina, se recomanda o ecografie mamara la cativa ani etc.
Daca acestea ies perfecte, totul e bine. Daca acestea nu ies bine, se continua cu anumite teste mai specifice ( de genul tiroida de ex).

Deci primul pas: du-te la dr de familie unde ai fisa ta cu history-ul tau, mai primesti si unele teste compensate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Multumesc fetelor. La vitamine nu m-am mai gandit demult ( o sa ma duc sa intreb medicul ce anume sa iau). Eu pap am facut o singura data!!!
La ginecolog urasc sa ma duc, asa ca tot aman. Si aman si analizele de care ati mai spus. Cred ca sunt vreo doi ani si de cand nu am mai facut analize. Vroiam sa stiu daca sunt in norma......se pare ca nu prea

Mersul la medicul de familie......hm......am schimbat 3 pana acum si nici unul nu are timp si te expediaza in doi timpi si trei miscari.

La privat, intr-adevar este mai piperat si de vizita de 2 ori pe an , este destul de costisitoare (pt mine).

Inca ceva f f f fimportant! Ce este cu "history"-ul familiei??? Pe mine nu m-a indrumat nimeni spre analize mai speciale din cauza asta. Am avut mai multi in familie cu boli de inima, dar medicul de familie nu m-a intrebat si nu m-a trimis sa fac controale mai amanuntite. Este grav?

Multumesc pentru raspunsuri.
Sper sa fie utile pentru cat mai multe persoane care, ca si mine, amana controalele regulate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Profit de subiectul Mariei ca sa va intreb care este modalitatea cea mai putin costisitoare de a face un consult ginecologic.

Explicatie: Ultimul consult + papa nicolau l-am facut dupa nastere, deci sunt mai mult de 3 ani. Intre timp, ginecologul meu s-a mutat doar in privat, deci numai consultatia e 200 de lei iar cred ca un pap si alte lame cred ca ajung cel putin 100 lei. Acum, in momentul asta, mi-e imposibil sa ma lipsesc de 300 de lei dar as vrea totusi un consult.

Se poate obtine ceva gratuit/cu reducere cu trimitere de la medicul de familie? Pot avea oare incredere in "sterilitatea" instrumentarului de la Policlinica cu plata? (acolo tarifele sunt mai "umane")... Cum sa fac?



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Eu am fost chiar azi la un control la medicul meu,dar nu la cabinetul lui personal ci la o clinica privata unde mai lucreaza.Cu un bilet de trimitere de la medicul de familie,consultatia a costat doar 50 de lei,dar celelalte test pap = 60 lei si ecografie = 100 lei nu se compenseaza.
Odata am fost si la policlinica cu plata,acum mi-am amintit: si tot la medicul meu, de data asta am uitat de faza asta,dar oricum nu cred ca aveau eco prea performant acolo si pe mine asta ma interesa acum.Dar pentru pap cred ca e ok si asa consultatia n-a costat nimic.

Si la subiect: nu uitati si de un control la dermatologie !!!


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput