Sanatate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Profit de subiectul Mariei ca sa va intreb care este modalitatea cea mai putin costisitoare de a face un consult ginecologic.

Explicatie: Ultimul consult + papa nicolau l-am facut dupa nastere, deci sunt mai mult de 3 ani. Intre timp, ginecologul meu s-a mutat doar in privat, deci numai consultatia e 200 de lei iar cred ca un pap si alte lame cred ca ajung cel putin 100 lei. Acum, in momentul asta, mi-e imposibil sa ma lipsesc de 300 de lei dar as vrea totusi un consult.

Se poate obtine ceva gratuit/cu reducere cu trimitere de la medicul de familie? Pot avea oare incredere in "sterilitatea" instrumentarului de la Policlinica cu plata? (acolo tarifele sunt mai "umane")... Cum sa fac?



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"



"prinzi" un voucher la o clinica seriosa

eu am facut in vara papanicolau+analiza secretie si interpretare rezutat dupa cu 120 lei
la anima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
Inca ceva f f f fimportant! Ce este cu "history"-ul familiei??? Pe mine nu m-a indrumat nimeni spre analize mai speciale din cauza asta. Am avut mai multi in familie cu boli de inima, dar medicul de familie nu m-a intrebat si nu m-a trimis sa fac controale mai amanuntite. Este grav?

Atunci fa bine si nu uita musai si de un control la cardiologie! Eu am o matusa prin alianta - maica-sa a murit de infarct pe la 50 de ani,ea acum are cca 60 dar e cu cardiopatie ischemica,diabet,hipertensiune tra la la are o lista de te doare mintea ,iar fiica ei la doar 40 de ani tocmai s-a pensionat de boala: diabet, hipertensiune arteriala,probleme cu rinichii (nu stiu cate operatii a avut) si inca ceva belele pe-acolo.E drept ca amandoua (mama si fiica) sufera si de obezitate din aia ginoida parca ii zice,sunt mici si grasute in partea de sus a corpului.Concluzia: hibele mari se cam mostenesc

Acum la mine: bunicul patern cancer de prostata la 70 ani ,un frate al mamei cancer de plamani la 41 ani (mare fumator),alt frate al mamei cancer parca la glanda pituitara la 70 ani ,fata lui cancer de san la 40 ani ... Desi nu se prea inrudesc intre ele (cum se cam mosteneste cancerul de san de exemplu) e clar ca aveam si eu o gena "draguta" pe-acolo ,dar cum mereu am fost sanatoasa tun,slaba si super activa,nu m-am prea agitat cu controale.M-a trasnit totusi si pe mine la 40 de ani un melanom = cel mai mortal cancer de piele si totul a plecat de la o alunita.De aia am amintit: nu uitati de un control dermatologic - ceea ce eu nu am facut nici cand era cazul! Pur si simplu nu credeam ca poate aparea daca nu am stat mai defel la soare sa ma ard,in ultimii 2 ani inainte de asta chiar nu m-a vazut defel soarele ca abia nascusem . Speram ca alunita ce crescuse in diametru ,se marise pe baza hormonala,sau ca s-a intins pielea (cum am luat kg in plus).
Eu recomand ca odata pe an sa faceti si o ecografie completa (inclusiv la san),mai ales daca aveti cazuri de cancer in familie - fie si doar unul.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Profit de subiectul Mariei ca sa va intreb care este modalitatea cea mai putin costisitoare de a face un consult ginecologic.

Explicatie: Ultimul consult + papa nicolau l-am facut dupa nastere, deci sunt mai mult de 3 ani. Intre timp, ginecologul meu s-a mutat doar in privat, deci numai consultatia e 200 de lei iar cred ca un pap si alte lame cred ca ajung cel putin 100 lei. Acum, in momentul asta, mi-e imposibil sa ma lipsesc de 300 de lei dar as vrea totusi un consult.

Se poate obtine ceva gratuit/cu reducere cu trimitere de la medicul de familie? Pot avea oare incredere in "sterilitatea" instrumentarului de la Policlinica cu plata? (acolo tarifele sunt mai "umane")... Cum sa fac?



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"



"prinzi" un voucher la o clinica seriosa

eu am facut in vara papanicolau+analiza secretie si interpretare rezutat dupa cu 120 lei
la anima



Exista medici "privati" - asa numitele CMI : Cabinet Medical Individual, si chiar clinici care lucreaza in colaborare cu CAS si primesc pacienti pe baza de trimitere de la medicul de familie , si la consultatie nu platesti nimic cash (se deconteaza ulterior de dr de la CAS), iar eventualele analize unele sunt fie gratuite, fie la costuri mai mici.

De ex: CMI dr. Ion Ionescu - ginecologie;
Clinicile - incearca sa le cauti pe net, prin cunostinte etc.
De ex eu stiu sigur (pentru ca am fost - si sper sa nu se considere reclama, dar alta nu mai am cunostinta) de Rosana Medical din Bucuresti, la care mergi la orice dr de specialitate cu trimitere, neplatind bani in plus la consultatie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ma duc la doctor pentru mine cand durerea se acutizeaza de obicei.
Sambata nu am mai rezistat si am fost la un control.
Aveam de o saptamana niste dureri groaznice, CM mi-a venit 2 zile si gata iar durerile numai treceau cu nimic.
Imi era frica sa nu fie vreo sarcina extrauterina ca ziceai ca acum nasc.
Unde sa ma duc sambata...la maternitate la bucur ca acolo am nascut.
Ecografie, control, test de sarcina 50 lei. Preturile erau pe usa. Cu precizarea de la inceput ca daca va internam numai platiti nimic.
Asta pt boticelina. Ca intreba unde e mai ieftin.
Papanicolau il fac anual cu trimitere de la medicul de familie la medcenter. gratis.
Nu era sarcina extrauterina era un inceput de ulcer m-au trimis la sf ioan...
am trecut la tratament si la mancat dimineata.

Cu baiatul primul an am fost in fiecare luna. Dupa un an am mers din 3 in 3 luni. Din martie, cand face 2 ani, o sa ma duc doar cand e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

monica70 e foarte important ce ai spus in legatura cu controalele dermatologice. Eu am o cunostiinta (o fetita mititica de 6 anisori) care are o forma rara de cancer al sangelui. Primele simptome apar pe piele - o bubita mica rosie, aparent ca o muscatura de tantar. Nu trec nici cu alifii nici cu alte leacuri babesti. Parintii au crezut ca nu e mare lucru. Dupa 2 luni au inceput sa se ingrijoreze pentru ca tot nu trecea si ii mai aparusera si altele. Cand au fost la medic si i s-a pus copilei diagnostic, medicul i-a mustrat tare pe parinti si le-a spus ca fiecare zi conteaza.

Asta cred si eu. Cu cat mai devreme cu atat mai bine. Analize complete regulat = risc mai mic de suferinta.
De aceea am deschis acest subiect.

Multe credem ca nu avem probleme de sanatate si cand ne ducem la controale e tarziu sau tratamentele aduc multa suferinta (operatii grele, tratamente chimice, etc).

Multumesc si pentru exemple.

O sa dau fuga la medic sa-i cer sa ma trimita la cardiologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Maria, daca in familia ta exista cazuri de diabet, cancer, boli cardiace sau orice alte boli complicate atunci fi sigura ca si asupra ta exista un anumit risc sa le faci/capeti iar acest risc se numeste istoricul familiei pentru ca poate veni de la parinti/bunici/unchi/matusi etc. Este mai bine sa scapi de griji facandu-ti analizele din timp decat sa descoperi cand e prea tarziu.
Datorita istoricului familiei mele(tata, bunici, strabunici) si analizelor facute aveam risc sa nu apuc 10 ani de trait de acum incolo. Am avut noroc.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esteiubi spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

daca ai in familie parinti, frati sau surori cu probleme de sanatate e bine sa te consulti cu medicul pt. a-ti recomanda screening-ul potrivit.



Xio, la ce te referi? Medicul de familie iti poate recomanda anumite investigatii in plus, pe baza istoricului membrilor cu probleme ai familiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu in vremurile bune mergeam anual la ecografie mamara si de 2 x pe an la ginecologie pt consultatie, ecograf, analize secretie, pap.
acum ar trebui sa merg ... insa mereu am alte prioritati decat persoana mea.


_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

eu in vremurile bune mergeam anual la ecografie mamara si de 2 x pe an la ginecologie pt consultatie, ecograf, analize secretie, pap.
acum ar trebui sa merg ... insa mereu am alte prioritati decat persoana mea.


_



Sorry, dar nu mi se pare o chestiune de lauda. Bineinteles ca intotdeauna exista "alte prioritati".........
Daca nu sunt alte motive, si te simti in general bine, 1 control general pe an, cateva ore petrecute la medic (cu tot cu asteptare) nu trebuie sa fie un capat de tara

Sa fii si sa te mentii sanatoasa este unul dintre cele mai importante lucruri pentru ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

cine naiba se lauda ???
am scris cu parere de rau.
acum aman pt ca trebuie sa mi sterilizez catelusa pt ca nu vreau sa se imboplnaveasca peste ani si nici nu deschid fabrica de produs catei mici si albi :-) e un motiv bun sau rau ? :-)
(sper ca iubiti animalele :-)))

ma simt bine, boli nu am cum contacta, sunt pe ac si ma simt bine, insa o data pe an se impune mersul la controalele de rutina, asa e !

_

Mergi la inceput