Dieta Rina

Dieta Rina | Autor: happiness

Link direct la acest mesaj

Stiu ca a mai fost acest topic acum cativa ani, dar cred ca e nevoie de un nou lant de discutii pe aceasta tema, dieta fiind foarte populara si cred eu eficienta si echilibrata.Sunt o groaza de informatii pe net despre aceasta dieta, dar in principiu e vorba de un regim disociat de 90 de zile, in cadrul caruia se mananca de toate( o zi proteine, o zi amidonuri, o zi carbohidrati si o zi vitamine) si la finalul caruia ar trebui sa ni se schimbe metabolismul. O zi pe luna se beau doar lichide(neindulcite).
Eu am inceput dieta pe 9 ianuarie, pentru a scapa de cateva kilograme si in acelasi timp pentru a putea manca de toate, dar un pic organizat, si am slabit 3-4 kg, nu sunt deloc flamanda si nici nu am frustrari, pentru ca stiu ca intr-o anumita zi mananc si ceva interzis. Ma simt foarte bine, am facut si graficul zilelor si..termin pe 7 aprilie. Daca mai sunt si alte fete care au tinut dieta si au sfaturi, sau fete care o tin si vor sa gaseasca suport emotional, cred ca e bine sa ne "intalnim" aici din cand in cand. Eu mi-as dori cartea originala cu retetele, poate o are cineva in format electronic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Saluti,

Ma bucur ca ai re-deschis subiectul: am 5 zile de Rina la activ si termin cu o zi inainte de Pashtele ortodox, adica pe 14 aprilie.
Succes si tie si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Ma asteptam sa fim mai multe! Eu sunt in ziua de proteine astazi. Dimineata am baut suc de mere. La pranz pregatesc piept de pui la gratar si salata(felia de paine poate oare fi inlocuita cu un covrig?), iar seara la fel ca la pranz, fara paine desigur. De obicei sar peste felia de paine, ca nu imi place in mod special, dar un covrigel nu as refuza...Eu nu am cartea deloc, oare dam peste cineva care sa ne ajute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Nici eu nu am cartea dar eu...personalizez putin dieta
-piine nu maninc nici eu decit in ziua de carbo; cred ca poti inlocui felia de piine cu un covrig simplu
-ieri am avut proteine si, la prinz, am mincat si un bol mic de ciorba (numai cu ingrediente conforme: carne vita, legume si varza + marar, cimbru)+ ochiuri cu salata varza; la cina, am mincat doar ciorba; ce vreau sa spun este ca, in ziua de proteine, eu combin proteinele
-la fel, in ziua de amidonuri, pot minca la prinz cartofi iar, la cina orez;
-in prima zi de carbo, la prinz am avut pizza iar seara am mincat un covrig + 3 bucatele de cioco.

Vrei sa scriem aici meniul in fiecare zi? Poate ne inspira. Mie mi-e putin complicat pentru ca gatesc pentru toata familia. Tu? Esti in aceeasi situatie?

Incep eu; azi, zi de amidonuri:
-dimineata: 2 mere
-prinz: fasole batuta cu ardei (voiam cu varza murata dar mi s-a parut complicat si am renuntat )
-cina: fasole batuta fara nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Si la mine azi zi de amidonuri. Mic dejun: o minola si o cafea cu indulcitor. Pranz : varza calita. Cina: varza calita.
Eu am citit ca proteinele nu se amesteca si la cina se mananca la fel ca la pranz, fara paine si mai putin. Si eu as vrea sa amestec proteinele, adica la pranz carnita si seara iaurt de exemplu, dar nu asa e dieta Rina.
Maine la ziua de carbohidrati voi avea asa:
Mic dejun:fructe(o banana cred).
Pranz:Paste cu legume si sos de rosii.
Cina:un produs de patiserie si 2 bucatele de ciocolata neagra.
Pentru fetita adaptez mancarica, de exemplu ea papa supica asa cum este,cu taitei sau paste, eu strecurata. La felul doi daca eu am papat varza calita, ei i-am adaugat o bucatica de carnita. Daca eu mananc gratar si salata, ei ii adaug o garnitura(cartof, orez sau ou).
La carbo am mancat pana acum seara dulciuri si nu mi-a fost atat de bine, a fost singura cina dupa care mi-a fost tot foame , de asta voi inlocui prajitura cu ceva de patiserie, sarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ieri, la ziua de carbohidrati, am mincat asa: (dar am fost "in deplasare", pein Mall-uri, in Cluj):
-mic dejun: mar si banana
-prinz: pizza Margherita
-cina: placinta cu varza.

Varza e trecuta la "amidonuri"? Nu e ok daca maninc salata de varza cu carne in ziua de proteine? Sau placinta cu varza la carbohidrati?

In ziua de proteine, daca alegi sa consumi lactate, ce maninci? Dar oua? Ca 3 oua la prinz si 2 seara, mi se par prea multe; daca maninc fara piine, 2 la prinz si unul la cina "gol" sint flaminda non-stop.

Azi, am VITAMINE; pina acum, am mincat pere si acum maninc stafide. Fructele uscate sint ok azi? Dar migdale, fistic, caju etc?

Multu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Cautati pe www.scribd.com

Eu am gasit acolo asta: http://www.scribd.com/doc/36711711/Retete-Rina-s-9o

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Multumim, Carolinah!
Eu am gasit un site cu grup de sustinere pentru fiecare dieta in parte si pentru Rina o groaza de retete. Nu stiu daca am voie sa dau numele site-ului. Pot, dlor moderatori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Ba da, Ina. Pizza aceea ai mancat-o cu de toate? Normal sunt permise doar sosul de rosii si legumele.
Ieri la carbo am mancat asa:
Mic dejun: un mar
Pranz:paste cu sos de rosii si ciupercute
Cina: 2 prajituri mici, o bucatica de ciocolata neagra si 2 felii mici de paine cu smantana.
Azi, fructe. Am inceput cu fructe uscate, sa vedem ce imi mai iau ...Azi pot manca si la 2 ore, dar normal ca nu voi face asta, ca nu am nici timp, nici dorinta sa mananc asa de des.
Succes si astazi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Hello
Bagati adresele voastre de mail pe PM si va trimit eu cartea.Succes si cred ca ma bag si eu la o tura.

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Ba da, Ina. Pizza aceea ai mancat-o cu de toate? Normal sunt permise doar sosul de rosii si legumele.
Ieri la carbo am mancat asa:
Mic dejun: un mar
Pranz:paste cu sos de rosii si ciupercute
Cina: 2 prajituri mici, o bucatica de ciocolata neagra si 2 felii mici de paine cu smantana.
Azi, fructe. Am inceput cu fructe uscate, sa vedem ce imi mai iau ...Azi pot manca si la 2 ore, dar normal ca nu voi face asta, ca nu am nici timp, nici dorinta sa mananc asa de des.
Succes si astazi!


Sa nu exageram! Mi-am luat o Margherita ca altceva chiar nu aveam ce

Azi:
-pere
-pulpe la cuptor cu salata varza
-diseara: cred ca la fel

Mergi la inceput