Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Si in legatura cu sangerarea, va exista???
taietura e pe orizontala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

eu nu am avut sangerare, am folosit vreo doua zile tampoane zilnice si gata, dar uite un efect secundar al anesteziei totale: uitarea, eu uit si nu e o gluma...dar e o scuza buna. M-ai intrebat despre sangerare si in postarea anterioara si am uitat sa-ti raspund.
Eu inca pastrez legatura cu fetele din salon si una dintre ele imi spunea ca ea a facut depresie, ca ea se simte mai putin femeie, dar nici eu si nici cealalta fata cu care am fost internata nu avem aceasta problema; eu ma simt ca la 20 ani in ceea ce priveste viata sexuala; am avut o perioada de acomodare, ca nu eram obisnuiti cu lipsa durerii si sa nu sangerez, dar acum e super; pacat ca nu mai pot face un bebe ca sigur ne-ar iesi din prima la cat de activi suntem.
Eu am avut de ex dureri mari la piciorul stang dupa operatie si la vizita de dimineata a venit un dr si mi-a spus sa ma dau jos din pat si sa umblu cat mai mult si asa am facut, apoi la amiaz a venit alt dr si mi-a spus sa pun gheata si sa nu mai misc piciorul ca vor veni sa-mi faca analize ca se pare ca am ceva tromb...si a venit dr. meu, i-am spus ce indicatii am primit, s-a uitat la operatie, la picior si foarte glumet m-a intrebat: " si dr. tau ce a spus???" eu : nimic? el: nimic? dar l-ai intrebat? eu: nu! el: bine, incearca sa te plimbi si sa stai cat mai dreapta si piciorul maseaza-l cu LIOTON si daca durerea e mare, seara cere un calmant injectabil; eu am incredere deplina in dr. meu, e un dr. de nota 10, ma trateaza de vreo 15 ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Anca, acum toate taieturile sunt orizontale! E chiar indicat, nu se mai sectioneaza muschii transversal.
Crede-ma, ai incredere in DR-ul tau!iti garantez ca dpdv al operatiei vei fi multumita!

Empatizez cu tine si ma rog sa se rezolve totul cat mai repede!

Laki mergi la dr-ul tau si cere-i sa iti explice de ce nu e de acord cu parerea ta, de ce te lasa sa te chinui 18 zile/luna cu CM?
Eu inteleg asa: scoaterea intregului ap reproducator e o problema fiindca trebuie echilibarata balanta hormonala cu hormoni sintetici dar scoaterea doar a uterului ce problema implica? Mama mea, dupa un episod de 2 sapt de CM(asta dupa alte luni in care se chinuia la fel), si-a scos uterul(era in 1988, avea 50ani) dar apoi nu a mai avut nimic si nici medic de substitutie nu a luat.
De ce nu incerci sa mergi si la altcineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Madalina, pai asta o sa fac... o sa cer mai multe pareri.


Anca

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca, iti pun sonda urinara dupa ce te anesteziaza, deci stai linistita, nu simti momentul. Ti-o scot dupa ce te mobilizezi (dupa ce poti merge singura la baie) ceea ce cel mai probabil se va intampla in dimineata de dupa operatie. In timpul in care o ai montata nu te deranjeaza cu nimic, doar ca iese un fir din tine. Cand ti-o scoate, nu te doare absolut deloc. Este un balonas in vezica care o tine inauntru. Asistenta sau infirmiera desface un surub, iese aerul din balonas, apoi o trage afara usurel. Eu am avut usturimi la primele urinari dupa ce mi-a scos sonda, dar atat.

Cand intri la ATI e bine sa "fii draguta" cu asistenta care vine, te preia si iti pune perfuzia. Ea intra si cu tine in operatie si are grija de tine si dupa. Mie mi s-au parut f amabile si simpatice asistentele de la ATI. (Nu mai stiu daca am zis, eu am facut laparoscopie in nov 2010 la Giulesti)

Un psihic bun si mult succes!!!
Daca te mai pot ajuta cu vreo info, zi-mi. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Madalina, taieturile in nici un caz nu sunt toate pe orizontala, in cancerul de col nici nu se recomanda asa ceva, la chirurgie oncologica in general daca e vorba de cancer se face obligatoriu pe verticala pt. ca pe tine te intereseaza sa ai un abord chirurgical bun si sa scoti ce e cancerigen din om, deci sa traiasca, nu sa arate bine.

Apoi, incizia pe verticala nu taie muschii, ca se taie doar locul de pe mijlocul abdomenului in care ei se unesc, asa cum se face si la cea orizontala, ca altfel nu se poate.

mama ta nu a luat medicatie de substitutie din 2 motive:
1.Anexele nu s-au scos, decia vea hormoni
2.S-au scos anexele dar era in premenopauza oricum.In cazul asta nu s da medicatie decat daca pacienta solicita sau daca exista o simptomatologie accentuata.





Sonda urinara se pune dupa ce se face anestezia, ca nu e chiar o placere pe care sa vrei sa o simti. :)

Tub de dren se pune dupa operatie dar nu e nici o problema cu el si nici nu simti cand se scoate.

Nu uita ca psihicul e extrem de important.
E bine ca ai prins din timp totul si ca se intervine repede, exista tratament oncologic, deci nu e un capat de lume, rata de vindecare e buna, gandeste pozitiv ca poti face enorm de multe cu un psihic bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana2012 spune:

pt olimp.Inainte de embolizare medicul trebiua sa ti spua daca e cazul acestei interventii sau a celei chirurgicale.Depinde f mult de doctorul la care te duci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

iuliana2012, normal ca dr trebuie sa iti spuna, dar de ce n-o face, asta nu mai este vina pacientului. Si in cazul meu si al lui olimp n-a facut-o.a facut inca oprocedura, a luat banii si gata. ah nu gata, a sunat la 4 ani dupa interventie dupa feedback.

ma ia cu calduri de nervi cand imi amintesc, si stii de ce, pentru ca a durut al naibii de tare si nu mint, am mai spus-o in cateva randuri,embolizarea doare. pina la urma n-am murit si am trecut si prin asta, dar nu a avut nici un efect si asta m-a suparat f tare.

Anca,eu am avut un tub de dren care l-a scos foarte usor si sonda cat am fost la ATI. n-am simtit inconfort la sonda, desi ma asteptam ca am in antecedente infectii urinare. taietura a fost orizontala in cazul meu.
lasa dr sa decida ce e mai bine pentru tine; spun asta pentru ca chirurgii au o viata grea, in sensul ca decid numai cand vad ce este acolo si o fac spre binele pacietului. imi place sa cred asta si asta as fi facut daca as fi fost medic.

maica-mea acu vre-o 10 ani, face o eventratie urata ce risca sa produca ocluzie intestinala, o conving sa se interneze, toate bune. vb cu dr, imi zice ca dureaza vreo 15 minute operatia si sa nu imi fac griji. intra in operatie si trec cele 15 minute si inca 15 si in ca 15 si nu, nu apare Meredith sa-mi zica ce s-a intamplat, nici macar o asistenta si iese din operatie dupa 4 ore lungi. dr imi spune ca pe langa eventratie au gasit un fibrom mare, o tumoare pe ovar, colecistul plin de pietre si apendicita umflata si imi spune ca spera ca totul va fi bine si sa ne rugam.

totul s-a terminat cu bine pina la urma, dar dr a decis ca este bine sa scoata totul deodata decat sa supuna pacientul unui numar mare de interventii, anestezii samd
iti spun lucrurile astea sa te incurajez si ma rog sa iti fie bine. va fi bine, ai incredere!

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katigurzo spune:

buna fetelor!trebuie sa fac si eu o operatie de histerectomie dar nu sunt prea multumita de dr. care o am acum. Ma poate ajuta cineva cu o recomandarea unui medic bun,sunt din Bucuresti. Va multumesc daca ma puteti ajuta! Imi este asa de frica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

iuliana asa cum spune si giulia din pacate doctorii (nu toti nu generalizez ) nu iti dau cele mai bine optiuni , daca pacientul este disparat si doreste cu toata ardoarea o interventie salvatoare cat mai putin invaziva ...si cu bani multi de ce nu ?

Si da embolizarea doare la naibii de tare , in viata mea nu am simtit dureri mai atroce ca atunci , aveam perfuzie cu tramadol si morfina si nu am inchis un ochii in noaptea aceea , cred ca daca aveam un cutit la mine eram in stare sa-mi tai burta .

Acum la operatia clasica de nu am cerut deloc calmante , cred ca o data ce am ajuns la pragul acela de durere , operatia mi-i s-a parut floare la ureche DPDV al durerii.

Mergi la inceput