Comori de nov-dec 2004 (209)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

La multi ani diana! sa aduci numai bucurii parintilor tai!
ce tort ai facut ochi verzi?

noi o sa serbam ziua lui David intr-un ....muzeu au un prigram special pt copii in astfel de evenimente...sunt curioasa ce o sa iasa...

mirandolina, ce e asa de dramatic ca vrea si Adam sa fie din cand in cand gica contra al clasei?! adica cum nu se adapteaza? !

onitza da parca sunt rude copii tai, ca nu seamana ca fratii, unu blondutz unu brunet......mey, vecinu tau e blond?!

fetele cu doi plozi...ce faceti cu plodu nr 2 cand plodu nr 1 face lectiile si tre sa mai stati pe langa el?
la noi vine Eric motz sa vada ce scrie David si ieri chiar a lasat si o opera de arta pe caietu lu David
nu prea reusesc sa gesesc un program sa ne impace pe toti perfect..nu mereu...ideal e sa doarma Eric si atunci am liniste cu David la lectii dar eric nu doparme la comanda si mai nou, imi adoarme in masina cand nu trebuie

mami de David(1 dec. 04) si Eric(20 nov.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Fulgule istoricul a fost unul nepotrivit, grupa mica, apoi pregatitoare, acum iar grupa mica. Adam a avut un salt mental anul trecut la pregatitoare, iar acum fiind printre pici (3-5 ani, dar majoritatea sub 4), nu isi gaseste locul (el va implini curand 5).
De aici toate frustrarile: se baga pe sub masa, pe sub patuturi, adoarme greu, intr-un cuvant = nu e cooperant.

Dar, pentru ca situatia noastra a ajuns de multa vreme la urechile psihologului companiei, caruia ii solicit adesea consiliere in gestionarea conflictelor de gradi, a decis sa planifice o vizita la gradi, sa il observe pe copil in mediul lui.

Sa vedem daca accepta doamnele


Eric nu se joaca singur? La noi Adam e intelegator si solitar de felul lui. Ii place sa se joace singur, cu intregi scenarii Dar, e adevarat ca nici Matei nu a intrat la scoala ca sa stim cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Buna seara!
Mirandolina,nu am reusit sa ma abtin sa nu comentez putin pt ca si eu intilnesc aceeasi situatie cu Andrei.De ex. mergem la bazin la inot ,luam amindoi lectii cu aceeasi profesoara,eu pe un culoar si el pe altul .Andrei are si el zile mai bune si zile mai proaste ,uneori face exact pe dos ce ii spune d-na.Si atunci ea vine repede la mine sa mi-l pirasca si imi cere MIE sa fac ceva sa o asculte!Dar eu in ora respectiva sint o eleva si ea este profesoara,deci in relatia ei cu Andrei ea trebuie sa gaseasca solutia in asa fel incit el sa o asculte si sa-i placa ce face.Mi-a cerut de nenumarate ori sa-l pedepsesc pt ca nu a fost atent si eu ca fraiera am ascultat-o.Ultima oara bietul copil m-a intrebat ce pedeapsa o sa primeasca daca nu inoata bine,asa ca m-am infuriat pe prostia mea si i-am spua ca de data asta inotam de placere si nu il pedepsesc cu nimic.A mers treaba brici si profesoara a observat si m-a intrebat ce i-am spus,cum l-am motivat?
Asa ma gindesc ca si la voi ar merge o alta forma de motivare,sa-i dea lui Adam si poate la alti 2-3 copii mai isteti niste fise mai grele,sa le gaseasca activitati putin mai dificile care sa-i capteze si sa-i tina ocupati.Mi se pare exagerata toata povestea asta, pe undeva e vina lor ca nu stiu sa-l atraga pe copil.

PS Cind am vorbit de pedepse ma refeream la faptul ca Andrei nu avea voie la desene sau la calculator,nu la pedepse fizice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

La multi ani celor care s-au sarbatorit si celor care urmeaza sa fie sarbatoriti! Sa fie sanatosi si fericiti!
Fulgu, ete tortul.Am muncit ceva, dar a meritat ca a fost incantata. Poate ca se putea si mai bine, dar mainele mele doar atat au putut.
Noi ne-am sarbatorit acasa cu bunicii, nasii, doi verisori si bineinteles Adriana, bona. A primit telefonul pe care si l-a dorit, o chitara adevarata (cum zice ea), dar pe masura ei, o bratara, jucarii...Cel mai tare a incantat-o teleonul so chitara. Acum sa vedem cum facem sa invete sa cante la ea. Poate voi invata si eu cu ea.
Cu scoala mergem bine, la dictari avem doar FB ca de altfel toate calificativele sunt de FB "curat", singura exceptie este acel B pe fisa de la inceput. E drept ca muncim si suplimentar, dar sunt zile cand isi ia singurica culegerile se face exercitii. Cu cititul merge un pic mai lent ca intai zice in gnd/in soapta si apoi rosteste si astfel pierde timp, dar muncim la asta si-i tot zic sa spuna direct chiar daca mai greseste ca astfel se va deprinde cu cititul mai rapid. Inca nu facem nimic extra si mai lasam asa pana in primavara. Inca n-am dus-o nici la pictura ca nu am eu timp suficient iar sambata nu stiu ce sa fac mai intai si o las sa se odihneasca.
Lili, ce sa zic...citindu-te am senzatia ca doamnele exagereaza nitel si nici nu-i ocupa timpul constructiv. Daca i-ar da de lucru nu ar mai avea timp sa se bage pe sub mese, patuturi,...dar aceste manifestari nu stiu daca sunt doar din cauza frustrarii sau si pt ca e putin hiperactiv. Vad ca si Diana e pe aceeasi lungime de unde cu mine in ceea ce priveste exagerarea si ocuparea timpului.
Felicitari lui Matei! La anul nici nu va simti ca e in clasa I.
Ioana, am vazut baieti frumosi, aricel prichindel si scolarel serios.
Diana, am vazut pozele. Se pare ca s-au simtit tare bine copilasii la petrecerea-carnaval.
Sa va povestesc si eu despre domnisoara mea cea cuminte la care mai scapa supapele cateodata.
In urma cu vreo saptamana si jumatate i-a spus colegului de banca hipopotam si asa mi-a spus d-na ca inainte cu o saptamana i-a spus "Mai, desteptule!" iar baietelul s-a suparat si a spus-o doamnei. Intr-o zi i-a dat cu penarul in capsi bunica baietelului i-a spus doamnei. Va dati seama ca am trecut de la rusine la furie, am scos-o pe hol(era dupa ore) sa discutam impreuna cu doamna. A plans, am certat-o, ba i-am zis ca nu-i tin sambata ziua, dar pana acasa m-am mai linistit si dupa ce am mancat am trecut-o la somn, iar eu la meditat. Am privit lucrurile cum as proceda daca nu ar fi copilul meu ci eleva mea si am ajuns la concluzia ca, desi a gresit sunt copilarii, sunt gesturi, vorbe pe care copiii le fac si le spun fara sa-si dea seama, nu realizeaza gravitatea. Apoi m-am gandit cum as proceda daca se intampla la mine in clasa...as pune-o sa-si ceara scuze colegului, as muta-o din banca (asta mi-a spus si colega mea ca va urma) si cam atat. Fiind totusi copilul meu, am pedepsit-o, nu a avut voie sa se uite la desene toata saptamana. Am discutat foarte mult cu ea, i-am explicat ca nu poate proceda asa, ca sunt colegii ei pana termina scoala generala si daca va continua in felul acesta colegii o vor indeparta, nu va avea prieteni. Totusi aveam un semn de intrebare: De ce a procedat asa? Pentru penarul in cap am aflat raspunsul cand am intrebat-o cum i s-a murdarit ghiozdanul: colegul statea la perete, ghiozdanul ei era pe spatarul scaunului (nu incape in banca ca-i spatiul mic) si cand iesea din banca i-l dadea pe jos si ea s-a razbunat.
La restul nu am primit raspuns, dar am banuit: Diana mereu a vrut sa fie prima in toate, i-am tot spus ca doar prin munca va reusi, printr-un comportament civilizat. Baietelul este destept, stie sa citeasca, sa scrie si cred ca a fost cam invidioasa. Plus ca eu sunt un fel de closca, stiti ca rar a stat singura afara si doar putin, in fata blocului, in rest ea se juca cu copiii de la bloc iar eu o supravegheam de pe banca. Stiu cum sunt copiii si inca-i mica sa faca fata celor mai mari. La inceput venea si-mi zicea ca X nu o lasa; Y nu-i da jucaria inapoi, iar eu intervenam cu diplomatie si rezolvam situatia. Asta pana intr-o zi cand i-am spus ca trebuie sa ia atitudine, sa nu fie mutalana si a inceput sa-si faca dreptate si singura. Cand intrecea limita o atentionam...Poate am gresit, dar e puiul meu si mi-l apar, dar o vreau si independenta.
E greu sa gasesti raspuns la multe intrebari cand e voba de puiul tau si de cele mai multe ori, fara sa vrem, reactionam ori prea aspru, ori prea bland.
Nu o vreau perfecta, ci aproape perfecta Vreau sa fie un copil bun, cu rezultate, dar nici nu o epuizez...
Inca ma aflu intre talerele unei balante si cantaresc totul si sper doar ca de fiecare data sa iau cea mai buna decizie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Iustin, multa sanatate si cadouri faine! Ioachim si Nicholas!


Ei Mihaela ce frumos ai descris ce asteptari ai de la Diana. Se vede ca o iubesti dar si doresti sa fii obiectiva spre binele ei.

Si Ana este in conflict cu un baiat, locuieste cateva case departare de noi. Conflictul insa e vechi si el un copil destul de violent. Asa ca dupa ultima isprava (a aruncat o cutie de lapte stricat pe ea) a urmat si o sesizare in scris a incidentului si acum sunt amandoi supravegheati de un adult chiar si in pauze. In primele zile totul a decurs normal insa intr-o dimineata ii aseza doamna in rand sa-i bage in clasa. Fiecare are locul lui prestabilit, scris pe lista de la usa. Iar Ana i-a zis sa se dea mai in spate ca acolo e locul lui si el imediat a lovit-o in piept. Si eu si doamna eram de fata insa e atat de spontan ca a reusit sa ne surprinda. Acum a mutat-o pe ea sa fie putin mai departe de el in rand. Si mi-a spus invatatoarea principala ca are si el pedepsele lui dar ca nu mi le poate spune.
El este de anul trecut un copil care cere atentie deosebita, ba anul trecut a avut si o asistenta care sa-l supravegheze.
Eu i-am tot explicat Anei sa fie mai atenta ce ii spune ca el are o fire vulcanica. Ea are tendinta sa se duca la copii sa le atraga atentia cand fac ceva rau. Ceva de genul "nu aveti voie sa aruncati gunoi pe jos". Intentiile ei nu sunt rele insa copii si mai ales baietii nu privesc cu ochi buni astfel de comentarii de la un coleg. Si nici nu aproba faptul ca ea se duce si ii spune doamnei daca ei strica ceva sau fac ceva rau. Ea nu face nazbatiile care le fac ei, nu e violenta. Nu e nici in stare sa se apere, practic nu reactioneza cand vede ca vine sa o loveasca. Macar sa sa dea in spate din instinct. Asa de mult au discutat doamnele cu ea ca e convinsa ca el se va schimba in bine

Lili, bine ca aveti psiholog la firma

Fulgule, pentru tine am tot cautat o poza cu "vecinul" in brate cu Dani. Ca sa vezi asemanarea crunta. Insa am abandonat ideea din lipsa de timp. Dar poate pune Ioana o poza relevanta.

Diana, ce bine ca ai reusit sa-l motivezi pe Andrei. Si zici ca innotati cu profesor, super tare!

Alexa, ce mai faceti? Ocupati cu concerte de Craciun?
Ma gandeam la voi facand paralela ca si noi o sa mergem cand va canta Ana cu corul. Prima data pe scena

Observ ca deja scrieti de punctaje sau calificative. Mie mi se pare cam devreme pentru ei. Zic eu ca pana la 10 ani n-ar trebui sa fie stresati cu punctaje. Am oroare de liste cu note

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Buna, fetele!

Apreciez intelegerea de care dati dovada, desi voi trecute fiind de varsta lui Adam probabil ca numai de asta nu mai stati...

Da, aveti dreptate. Adam nu e hiperactiv, sau cel putin nu asa a fost evaluat de psiholog (stiu, suna foarte aiurea, insa tipa care l-a evaluat prima data pe Matei a devenit ulterior prietena noastra de familie si suntem "sub lupa", cu rugamintea ca daca vreodata vede ceva absolut deviat la ei sa ma traga de maneca, nu sa ma lase coplesita de emotie "ce copii minunati am" si ei sa o ia pe aratura Noroc ca ei nu stiu ce profesie are tipa ). revenind...Toti cei care il stiu spun ca e doar ... destept, mai mult decat media varstei lui Asta n-ar trebuie sa fie de rau,. insa daca doamnele ar face uz de cartile de lucru pe care i le cumpar la inceputul anului... nu ar avea bataie de cap cu el. Anul trecut fiind in preajma prescolarilor a luat avans cu studiul, a cerut planse si se chinuia cot la cot cu ei. Ele mi-au cerut carti suplimentare ca sa nu il dezamageasca si eu ... le-am dat. Anul asta aceleasi doamne au luat grupa mica, si desi am repetat figura cu cartile ... nu mai sunt incantate de el.

Diana da, ai perfecta dreptate. Se pare ca ele nu gestioneaza bine copilul si imi cer sa schimb eu situatia - cam ca si la tine la bazin. De aceea va merge psihologul firmei la gradi, fiindca necunoscuta fiind de catre copil il va putea observa in voie. Macar sa coopereze si doamnele ...

Miha se baga sub masa ca sa nu il tot preseze sa manance (nici eu nu-s multumita de cum mananca - caut niste vitamiine, stimulente, naiba sa le ia, dati-mi idei), iar sub pat se baga ca sa amane tot mai mult momentul culcatului (si acasa adoarme greu, cere apa, pisu, ne iubeste si pupaceste de 2-3 ori, isi mai aminteste ceva...), dar in timpul orelor. Atunci e atent, vede care e tema zilei, participa si daca i se cere raspunde imediat fiindca astfel isi dovedeste suprematia in fata tancilor, apoi paraseste grupul ca sa mearga la joaca.

Intr-o zi era atat de deprimat pe faza asta cu grupa, ca dimineata a refuzat sa participe la ore. S-a asezat pe pervazul ferestrei (geamurile sunt la nivelul lor de pici) si s-a uitat numai afara. Edu la chemat, dar in cele din urma l-a ignorat acolo. Seara mi-au spus ca nu e comportament normal. Psihologul in schimb a zis ca in asemenea situatii era de preferat sa conduca intreaga clasa catre geam, sa priveasca cu totii natura vreme de 5-10 minute sa vada schimbarile toamnei si cel mai probabil ar fi renuntat singur la izolare, simtindu-se integrat in grup.

Eu nu zic ca ele o fac intentionat... pur si simplu cand vorbesti despre lucrurile astea la rece, din afara, poti avea alte reactii. Nu stiu ce as fi facut eu (sau psihologul) daca eram in locul doamnei. Cu siguranta nu ii e usor nici ei. Sapta asta miercuri, joi si vineri a avut zile absolut minunate, de ex

Oti eu ma minunez de atatia supraveghetori pentru copii. Nu vrei sa stii cum e cu 31 de pici plangaciosi la grupa mica si ... atentie! o singura doamna pana la pranz, o doamna pana la 4!!! E inuman si poate de aceea mnu sunt nici eu foarte aspra cu ele, pur si simplu le inteleg.

Iar psihologul de la firma... pai suntem cca 3500 de angajati, fiecare cu damblaua lui dar e adevarat ca putini i se adreseaza. Se mai ajusteaza astfel conflictele de serviciu, problemele personale generale, dar mai cu seama cazurile grave de sanatate in grad terminal de boala Mie tipa mi-a fost colega din prima zi de angajare, "m-a crescut" ca sa zic asa... ne intelegem si cunoastem foarte bine si de aceea ii cer sfatul.

Calificative primeste si Matei la gradi, cica sa ii obisnuiasca din timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Lili, hai ca acum iti vorbesc ca omul de la catedra cu riscul ca nu ma voi exprima corect sau poate ca nu se va intelege 100% ce vreau sa zic. Psihologul face sedinte, terapie, consiliere... doar cu un "subiect"(cum spun ei) pe care-l analizeaza, completeaza fisa de observatie, face ce face si el,se ocupa doar de el, de exemplu, sa priveasca pe fereastra, dar cadrul didactic nu poate sa faca cu toti ceilalti copii ce face unul, asta-i mersul lucrurilor ca ne place sau nu noua ca parinti. De exemplu, daca un copil se uita pe geam, altul sta dupa dulap si unul plange si nu vor sa participe la activitatea cu clasa cum faci ca ceilalti sa faca la fel ca cei trei copii ca ei sa se alature grupului, ce faci daca ei totusi nu se alatura si cand mai faci activitatile din ziua respectiva? Chiar sunt curioasa care ar gestiona un psiholog o situatie de genul acesta.Poate ca ar spune ca nu se poate intampla asa intr-o zi, dar totusi se poate... Daca si psihologii ar face consiliere cu un grup de elevi ar vedea ca nu-i poate convinge pe toti sa faca acelasi lucru decat daca le impune niste reguli.
Atat in scoala cat si in gradinita exista reguli pe care copiii invata in timp sa le respecte(nu ma refer la reguli stricte), activitatea se desfasoara pe baza unei programe, nu poti sa stai pe loc, dar trebuie cautate mijloace prin care sa-i stimulezi, sa-i atragi, insa sunt si cazuri cand orice ai face nu reusesti. Am un copil in clasa care este istet, dar cum plec de langa el cum nu mai face nimic. Nu pot sa ma ocup doar de el ca mai am inca 23 de copilasi, e din familie cu probleme, anul trecut i-am luat caiete, i-am dus ghiozdan, i-am dat stilou, pix cu gel desi sunt impotriva pixurilor, dar nu puteam sa-i iau stilou pt o zi, il laudam in fata clasei cand facea bine, dar tot nu mi l-am facut partener. De iubit ma iubeste, tin minte ca anul trecut, de 8 Martie plangea de nu-l putea potoli sora lui. Plangea ca el nu mi-a adus o floare. I-am spus ca-l iubesc cu floare si fara floare si ca atunci cand vor inflori papadiile il astept cu un buchetel (o floare era cat o paine care nu le ajungea la masa) si am mai povesti eu ca nu-s genul care astepta sau primeste altceva in afara de flori. L-am impacat, dar sora lui a venit in pauza cu o zambila luata de la o vecina si el a fost in al noualea cer. De Craciun a fost singurul din clasa care m-a sunat sa-mi ureze cele bune si totusi nu-l pot convinge sa fie activ, sa lucreze, sa faca cel putin transcrieri.
Nu vreau sa intelegi ca fac vreo comparatie (de multe ori din scris se poate intelege altceva).

Nu stiu, poate ca psihologul le va da cateva sugestii doamnelor, dar vezi, mai apar si alte probleme...vor tine seama de acele indicatii sau isi vor continua activitatea lor; poate ca atunci cand psihologul va fi in clasa si comportamentul lor va fi altul iar psihologul nu poate observa situatia reala.
Copiii sunt diferiti, dar din ce am citit, Adam iese putin din "tipar" si de aceea doamnele ti-au spus ca nu e un comportament normal. Sunt multi copii care nu mananca, dar nu se baga sub masa, in cel mai rau caz daca-s presati isi fac greata, dau semne ca ar varsa, plang,... Multi amana momentul culcatului, vor pupici, inca o poveste, dar in colectivitate respecta regulile.
Ca mama nu stiu sigur cum as proceda, cum as privi o astfel de situatie, dar stiu sigur ca as incerca mutarea in alta grupa si chiar in alta gradinita, iar daca copilul ar fi neschimbat as lua legatura cu un psiholog scolar.
Fiecare scoala si gradinita are un psiholog. Gradinitele, in general, apartin de anumite scoli si astfel au un psiholog. Cred ca ar fi indicat sa iei si legatura cu acel psiholog si el poate veni oricand sa-l observe in cadrul grupei fara ca doamnele sa aiba vreo obiectie.

Am si eu una bucata copil care mananca cat un pui de avicola, dar de o perioada mananca binisor, ba i se face foame. Azi,la scoala mi-a cerut sa o las pana la patiseria din colt sa-si ia un corn ca am stat o ora-n plus si l-a mancat pe tot, iar cand am intrat in casa la 1 si jumatate s-a dus sa se schimbe apoi a venit ca-i era foame si a devorat o pulpita cu paine si muraturi ca altceva n-a vrut. Are perioade si perioade, dar cred ca acum mananca mai bine ca e solicitata mai mult, chiar nu stiu. Plus ca in ultima vreme mananca zilnic fructe, iar inainte nici vorba de asa ceva. Sa vedem cat o tine. Eu nu i-am dat vitamine, îi dau doar ursuleti cu echinaceea ca mi-a tot racit. A schimbat colectivul si pana se adapteaza vad ca raceste mai repede.

Iti doresc toate cele bune, iar Adam sa reuseasca sa se integreze in colectivitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Fetelor ,sa stiti ca nu m-am dus de buna voie la bazin dar la noi motivarea merge doar cu exemple concrete si cel mai la-ndemina exemplu sint eu !

Asa ca mi-am luat si bicicleta si era sa-mi iau si role dar am avut un moment de luciditate si am renuntat.De fel sint cam masochista pt ca de la inceput am avut probleme cu d-na la bazin care la fel imi spunea ca Andrei are ceva probleme de comportament ,cum de nu am observat? Eu i-am explicat ca fiecare copil are ritmul lui si ca trebuie sa avem rabdare .De fapt trebuia sa o schimb de atunci.

La scoala avem insa o d-na invatatoare exceptionala,un pedagog deosebit care ne-a cerut la inceputul anului o scurata caracterizare a copilului si care ne-a inteles perfect.Desi ii noteaza de fiecare data pe fisele de lucru ne-a spus ca in carnet va nota doar progresul ,ceea ce e mare lucru .Andrei a avut o pornire slabuta ,nu iesea din B ,apoi incet a vazut el cum sta treba si acum are FB.Oricum nu l-am fi presat cu calificativele dar el a avut ambitia sa ia note bune.

Cred ca totusi comparativ cu gradinita ,in general invatatoarele au o pregatire mai buna decit educatoarele ,macar la nivel pedagogic.Anul trecut a trebuit sa insist ca sa vada si d-nele educatoare ca pe Andrei il persecutau 2 baietei mai mari ca el.Nici n-aveau cum sa vada ,in fiecare dimineata le gaseam pe hol de vorba iar copiii singuri in clasa faceau tumbe.


Mihaela ,sa-ti traiasca printesa ,sa fie fericita si norocoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Buna dimineata, Mihaela! Stiam eu ca ma vei intelege.
Am mai spus-o si alta data, desi nu sunt cadru didactic, incerc sa ma pun adesea in pielea doamnelor, si realizez ca nu e deloc usor sa gestionezi fel de fel de mofturosi, plangaciosi, nazbataiosi, etc. (mor cand aud la sedinte cum se plang parintii ca "pe al meu nu il sterge nimeni la fund si se irita!" sau "era singur la baie! ati spus ca o sa fie supravegheat..." - pai si ceilalti 30 ce sa faca???
In plus exista tematicile zilei ce trebuiesc urmarite... In fine, am inteles ce ai vrut sa imi spui si cred ca si eu m-am facut inteleasa.
Stiu ca toate s-ar rezolva daca ar fi mutat... dar nu se gaseste nici un loc sub soare, clasele sunt ultra pline. Alta gradinita nu am luat in calcul, fiindca aici ne este foarte comod (vreo 100 de metri din bloc pana la gradi), ma uit din casa direct in curtea lor...

Acum de ex e intr-o perioada foarte buna. Linistit, cooperant, intelegator, vorbeste acasa despre cat de ajutor ii este lui doamnei cand ii desparte pe copii sa nu se bata

Cat despre mancare ... nu stiu ce sa zic, din experienta stiu ca Matei sta prost cu fierul (nici nu e mare consumator de carne), iar Adam acum e cu supliment de calciu (dupa episodul cu mana rupta am facut analize amandurora). Insa ma gandesc ca alimentatia asta care nu e variata (fiindca fac ei mofturi), i-a privat de anumite minerale, vitamine, si au o imunitate scazuta...

Echinaceea am inceput si eu sa le dau.

Sa aveti un we frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

La MUlti Ani, SIlviu!!!!!

Aseara am serbat baietii, pe Silviu si Paul, avem si dovezi:
http://family.webshots.com/photo/2430697730043849721IDJpaU

A fost din punctul meu de vedere cel mai reusit party, cel putin pe Paul nu l-am mai vazut de mult asa fericit. Dani un pic bolnavior cu febra si diaree, dar e bine ca n-a mai vomat. Nici el nu vrea sa pape, probabil ii da vreun dinte sau masea.

Cu scoala, sunt si nu sunt multumita: citeste foarte bine, poate citi 2 pagini jumate (atat a avut o lectura cel mai mult), raspunde la intrebari si povesteste textul. Iar cand nu cunoaste un cuvant si i se pare totusi greu de citit, nu il poate lega dintr-o data, incearca pe silabe :D Aici e ok, dar la dictari nu sunt multumita si nu inteleg: teoria o stie f bine (primul cuv dintr-o prop se scrie cu litera mare, cuvintele care sunt nume cu lit mare care nu, cu lit mica, si cu virgula intre ele. Ei, cand ii dau dictari, nu stiu mai nene, parca ii spala cineva creierul, ca uita ce tocmai mi-a spus si incepe prop cu lit mica, i-am dat de ex; Unde e Manole? (el mai stie litere in avans :D ) si imi scrie manole cu m mic. La mate se descurca bine, mai are scapari dar una peste alta sunt multumita. DOamna mi=-a spus si dansa ca este multumita si ca se descurca bine sa nu imi fac probleme. O sa ii dau dictari in fiecare zi, se da el pe brazda!

In rest, ne confruntam cu vesnicele raceli ale lui Dani care parca nu iau pauza niciodata si sunt asa obosita din cauza asta!:D

Ati intrebat ce facem cu copil 2 cand facem teme cu copil 1 :D.
Dani e un pic mai independent decat Paul, se mai joaca si singur cu masinute; daca e plictisit, ii pun dvd cu Thomas ca il incanta, sau il implic si el in ce face Paul, ii dau o coala si carioaca si "deseneaza" cat doreste, apoi ii dau si o revista si tot asa. De obicei imi gasesc ceva de lucru (cel mai probabil calc rufe), ca sa fiu cat de cat aproape de PAul sa il mai verific la cum lucreaza dar nici sa stau in carca lui (am eu ideea asta ca cel ami bine e sa il las sa faca singur, sa nu stau langa el cand lucreaza, il mai cert si pe Mihai uneori daca nu intelege ceva, sa ii explice si sa plece sa nu stea sa vada cum face, ne uitam la sf :D).

Am trecut ni noi printr-un episod urat cu Paul care impreuna cu alti 2 baieti , in joaca lor , dupa ore, la programul prelungit, au bagat o fetita de la ei din clasa, la baia baietilor si i-au rupt nasturele de la camasa fetitei. Vaaaaaaaai ce m=am suparat!!!!! DIn banii stransi de el, am mers sa ii cumpere flori, a doua zi a asteptat in ger 15 min sa vina fetita sa isi ceara scuze si sa ii dea florile, am vb cu mama fetei mi=am cerut si eu scuze, ca apoi sa aflu ca de fapt si baietii au fost provocati, dar chiar si=asa mi s-a parut nejustificat gestul lor. A fost si pedepsit toata sapt, era cat pe-aci sa ii anulez party-ul, dar cand am vazut ca am fost singurii care si-au cerut scuze si ca au fsot si provocati de fetita, pedeapsa s=a limitat la nu calc, nu desene, nu dulciuri.



Mergi la inceput