si-a facut cineva filler cu AHA?

si-a facut cineva filler cu AHA? | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Deci nu mai suport cearcanele...ca ar fi violete n-ar fi cea mai mare problema, ca se acopera..insa acum s-au adancit si asta e mai greu de remediat. Ma tot bate gandul sa-mi umplu zona de sub ochi cu acid hialuronic, insa n-am facut in viata mea vreo interventie pe zona "estetica" si nu stiu cum o sa arate dupa.Si-a facut cineva? Ce medici recomandati in Bucuresti? Si cum arata dupa...si cand ma refer la dupa, zic 4-5 luni, cand incepe sa se retraga...se retrage uniform sau ramai cu neregularitati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Buna Iarina,

Mi-am facut eu, insa la Cj.
Procedura nu este deloc dureroasa, simti numai niste piscaturi. Eu am facut in zona fruntii, banuiesc ca zona cearcanelor e mai sensibila. Insa nu doare si dureaza 5 minute.

Dr mi-a spus sa fac la 6 luni si injectii cu Botox pentru a bloca muschii fruntii si zona laba gastei (acolo mai putin, e drept).
Efectul filerelor cu acid hialuronic dureaza cam 9 luni pina intr-un an.
Pretul a fost 150 euro.

Acum m-am programat la sf lui septembrie peeling cu laser pentru cicatrici post-acneice.

Rezultatul, este total diferit, nu mai arat incruntata, obosita.
Multa bafta!


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Giulia merci pentru raspuns, numai ca la mine problema nu o reprezinta ridurile, ci santuletele de sub ochi, care cica s-ar putea umple cu acid hialuronic...mai exista varianta cu grasime proprie, dar e foarte scumpa si nu stiu cum o sa arate dupa...daca iese nasol, trebuie sa astepti cativa ani sau sa-ti faci alta interventie..macar AHA se absoarbe...dar oare se absoarbe frumos...sau mai mult dintr-o parte decat dintr-alta si arati dupa ca naiba?
Am tot cautat pe net, e plin de informatii despre marire sani, liposuctie, rinoplastie, dar mai putin despre tipul asta de interventie.
Zici ca a fost doar o piscatura? Zona de sub ochi e mai sensibila...probabil se si umfla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Ah pai santuri sub ochi am si eu, insa dr mi-a spus ca se vor mai estompa cu aj peelingului. Probabil in timp voi avea nevoie de o blefaroplastie, deocamdata nu ma gandesc la asta.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Giulia, la cine mergi la Cluj? Mi se pare fff bun pretul tau!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Carolinh iti pot da numele clinicii pe privat, daca doresti. Nu cred ca am voie sa-l pun aici, mi-e sa n-o iau peste degete

Tot de pe DC am luat si eu recomandarea si sunt multumita

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Gata, ai PM

Iarina, te-ai decis pina la urma?

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Deci nu mai suport cearcanele...ca ar fi violete n-ar fi cea mai mare problema, ca se acopera..insa acum s-au adancit si asta e mai greu de remediat. Ma tot bate gandul sa-mi umplu zona de sub ochi cu acid hialuronic, insa n-am facut in viata mea vreo interventie pe zona "estetica" si nu stiu cum o sa arate dupa.Si-a facut cineva? Ce medici recomandati in Bucuresti? Si cum arata dupa...si cand ma refer la dupa, zic 4-5 luni, cand incepe sa se retraga...se retrage uniform sau ramai cu neregularitati?

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


despre filler cu AHA, eu vreau sa imi ridic sprancenele. AM 33 ani, dar deja mi se lasa sprancenile si pleoapa de sus si nu imi place, evident.
Am vb cu o dr-ita in Buc. - unde am facut microdermabraziune si cateva tratamente usoare cu AHA. Inca nu am curaj, si nici nu e asa de grav.

Voiam sa va intreb: in cat timp v-ati recuperat? in cat timp ati scapat de vanatai, umflaturi etc?

(tot acolo, am vazut o tanti cu santurile de la gura/nas injectate cu botox si in 2 sapt schimbarea era fantastica! - peste 10 ani si eu ma voi injecta, evident )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cleo, din diverse documentare de pe alte posturi tv, am vazut ca ce-ti doresti tu - ridicarea sprancenelor si corectarea pleoapei superioare - se realizeaza prin interventie chirurgicala; mai exact, pentru ridicarea sprancenelor se fac mici incizii in pielea capului, deasupra sprancenelor, se desprinde apoi pielea de pe frunte, se introduc niste fire, un capat este atasat de muschiul din zona sprancenei, celalalt capat este fixat cu un mic surubel in craniu; iar pleoapa superioara se corecteaza prin blefaroplastie, daca este un exces evident de piele; e posibil ca simpla ridicare a sprancenelor sa rezolve problema pleoapelor superioare si sa nu mai fie nevoie de blefaroplastie. esti sigura ca filler cu AHA ar putea rezolva problema ta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Cleo, in niciun caz AHA-ul nu rezolva ridicarea sprancenelor. AHA-ul doar umple din interior riduri, eventuale denivelari etc.

Inteleg ca si prin injectarea cu Botox a fruntii se realizeaza o usoara ridicare a sprancenelor. Poate ar trebui sa incerci asta, inainte de chirurgie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu, prin injectare cu AHA nu se ridica sprancenele, am intrebat eu ca nah, vroiam sa ma fac ca noua.

Mai mult Botox nu se foloseste in anumite zone ale fetei pentru ca blocheaza anumiti muschi, iar fatza se poate lasa, poti avea chiar o figura inexpresiva.

Dupa injectare ai cateva ore zone mai rosiatice, dupa care totul revine la normal. Eu am facut sambata a doua serie de injectii Botox si deja fruntea este mai destinsa.

Urmeaza peelingul in octombrie, va tin la curent

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput