nastere naturala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

va anunt ca a nascut azi sdcristian prin cezariana, o mandrete de baiat de 3,600 kg, APGAR 9!

Inca o data, felicitari mamico!!



Felicia,de (Gabriel) si 36+ cu bulina Anamaria AMR 4 s!!!!

Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Felicitari Cristi! Bine ai venit pe lume Patrick!

Oare s-a hotarat sa nu mai incerce VBAC?

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Felicitari Cristi! Bine ai venit pe lume Patrick!

Oare s-a hotarat sa nu mai incerce VBAC?

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


Asta chiar nu stiu!



Felicia,de (Gabriel) si 36+ cu bulina Anamaria AMR 4 s!!!!
Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In spitalele private din unele tari nordice procentul de cezariene este de peste 90%.
Daca medicul nu face cezariana in alte tari pt. ca "nu e bine", de ce o face totusi la privat? Acolo e ok?


Ai putea sa dai exemple concrete ? Intreb fiindca in Finlanda nici macar nu exista maternitati private.
Poate mamicile din alte tari nordice stiu despre aceasta situatie ? Ar interesa-o pe cumnata mea pentru ca asigurarea ei este valabila in toate tarile scandinave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu nu stiu despre ce "privat" vorbesti tu aici Xio, in America cel putin nu exista privat in sensul cunoscut in Romania. Aici majoritatea spitalelor intra in categoria asta, dar nu exista sa mergi sa faci cezariana "la privat" si sa platesti din buzunar ca si cand ti-ai face o operatie estetica.

La nivelul Americii procentul de c-section e undeva la 30%, imens, dar asta nu din cauza cezarienelor elective ci din cauza inducerilor masive care sfarsesc multe dintre ele in cezariene.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui aiska

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In spitalele private din unele tari nordice procentul de cezariene este de peste 90%.
Daca medicul nu face cezariana in alte tari pt. ca "nu e bine", de ce o face totusi la privat? Acolo e ok?


Ai putea sa dai exemple concrete ? Intreb fiindca in Finlanda nici macar nu exista maternitati private.
Poate mamicile din alte tari nordice stiu despre aceasta situatie ? Ar interesa-o pe cumnata mea pentru ca asigurarea ei este valabila in toate tarile scandinave.


NU exista sistem privat. Si din cate stiu eu cezariana electiva nu prea exista (sau nu stiu eu mare lucru despre asta).



Felicia,de (Gabriel) si 36+ cu bulina Anamaria AMR 4 s!!!!
Povestea lui Gabriel
Victoria iese invingatoare!!!

_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

da fetelor, am facut pana la urma cezariana, nu mersesem la spital pt operatie, dar deja eram stresata, placenta matura - si m-am decis sa iau riscul cunoscut.

azi am ajuns acasa, greu cu operatie, foarte greu. am si un regret ca niciodata nu voi si cum e sa nasti un copil folosindu-te de corpul si vointa ta... dar sanatosi sa fim si trec toate

mult succes tuturor care vor VBAC, multa determinare si conditii propice

mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Sigur ca exista cezariana la cerere, cel putin in SUA si Canada exista sigur. Numai ca si cererea asta trebuie sa aiba justificare, iar medicul sa se asigure ca viitoarea mama cunoaste in amanunt riscurile si beneficiile ambelor variante.

Uitati mai jos doua linkuri, ca sa vedeti cum este vazuta problema de lumea medicala din Canada, respectiv SUA:
http://www.cmaj.ca/content/170/5/813.full
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0CYD/is_23_38/ai_111694378/

Sarcina usoara tuturor in continuare!

B. 15+ si Dorian (2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

din pacate Porumbitza a pierdut sarcina..acum o sapt. in urma.

e dureros prin ce a trecut(pierdere,chiuretaj...)

sincer...imi pare rau si ii doresc putere



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bedrosmart

Sigur ca exista cezariana la cerere, cel putin in SUA si Canada exista sigur. Numai ca si cererea asta trebuie sa aiba justificare, iar medicul sa se asigure ca viitoarea mama cunoaste in amanunt riscurile si beneficiile ambelor variante.

Uitati mai jos doua linkuri, ca sa vedeti cum este vazuta problema de lumea medicala din Canada, respectiv SUA:
http://www.cmaj.ca/content/170/5/813.full
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0CYD/is_23_38/ai_111694378/

Sarcina usoara tuturor in continuare!

B. 15+ si Dorian (2006)

Nu va ingrijorati dar de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei. (Matei 6,33)


Cezariana asta electiva daca are justificare nu prea mai este electiva, nu? Nu exista sistem "privat" unde sa te duci sa platesti 15.000 - 30.000 de dolari (la atat se ridica costul unei cezariene) si medicul sa te taie fara nici un fel de justificare, justificare aia chiar daca este vorba de discomfortul psihic al mamei (mai rar, am auzit pana acum de un singur caz si ala al unei romance) trebuie sa exista. Nu exista sa te cheme medicul la cezariana doar pt ca el pleaca in vacanta sau este de garda in nu stiu ce sambatata sau duminica si ii este mai comod asa. Cel putin nu la prima cezariana. La a doua, a treia in schimb ai dreptul la cezariana electiva, dar si asta are ca justificare prima cezariana.

PS. Articolele respective sunt cam vechi 2003 si 2004, din experienta mea personala cunosc o singura persoana despre care pot spune ca a avut o cezariana cu adevarat electiva, o prietena, medic, la al doilea copil, sarcina fara probleme, a ales sa faca cezariana pe motivul ca la prima nastere a avut un soc psihologic ....



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput