Braduti draguti de ian-feb 2005 (72)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si la noi a fost bine in prima zi de scoala.
Au fost primiti frumos, cu pod de flori de catre elevii mai mari, cu surprize dulci in sala de clasa pe langa manuale !

Dragos a fost incantat, a ridicat mana din prima cand au fost invitati sa-si scrie numele fiecare pe tabla, s-a bucurat mult pentru revederea cu colegii, pentru ca e in clasa cu toti fostii colegi de la gradi.

Au inceput deja materia, invatatoarea si profesorii isi iau deja rolul in serios si se simte prima diferenta majora fata de gradinita: e mult mai obositor. Azi dimineata nu mai voia sa mearga, voia o zi de pauza !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lali, Ubi, Simona, Kris, Anda, Crinuta, Tomasa, mult succes la scoala! Frumoase impresiile, mai asteptam si alte povestiri.
Eu sunt putin ingrijorata caci M nu vrea sa doarma la pranz desi dimineata il scol la 6:30, iar seara adoarme pe la 10PM. Ieri dupa-amiaza cand l-am luat de la AF era obosit, se vedea dupa ochi. Nu stiu cum sa fac sa-i fie bine...

Crinuta, tu ce mai zici?Ati demarat constructia?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Multumesc Liviana, la fel si voua !

Dragos e obosit cu toate ca se culca la 9 seara si doarme pana la 7:30. La amiaza el nu mai doarme de mai bine de un an, sper sa-l conving macar o zi din week-end sa mai doarma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Liviana, multumim.
Bianca mea doarme la pranz, nu in fiecare zi, dar de 5 ori tot doarme.
Nu trebuie sa fii ingrijorata, il poti forta sa doarmna la pranz si seara sa nu-ti mai doarma decat dupa 23.00..sau mai tarziu. Dau in extrema cealalta. Asa mi-a povestit o mamica din clasa de la Bianca.

Lali,
mi se pare ca prea repede s-a plictisit..aici eu as da vina pe invatatoare..nu stie cum sa-i atraga.. Oricum iti doresc mult succes! Nu-ti ramane decat sa-l incurajezi ca vor veni 2 zile de odihna! si nu una cat isi doreste Dragos.



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu a spus ca s-a plictisit, a spus ca a obosit, ca vrea sa mai doarma. Cred ca se concentreaza mult mai mult acum fata de gradinita si, in plus, la gradi statea linistit dupa-amiaza cand ceilalti dormeau, uneori mai dormea si el insa acum, la orele respective au after, deci tot activitati.

Mie mi se pare normal sa fie mai obosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Scuze, Lali, de neintelegere,

Sunt foarte solicitati, si chiar din prima saptamana! Sa-i ajute Dumnezeu sa nu se plictiseasca, oboseasca prea repede..



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Liviana, nu am demarat constructia, inca umblam dupa autorizatii, etc si apoi va trebui sa vindem apartamentul, altfel de unde bani?

Oricum zona e superba si curata, fara industrie.

In ceea ce priveste scoala, la noi e ok, in sensul ca isi cunoaste colegii fiind aceeasi de anul trecut, isi cunoaste invatatoarea, ma rog, aici e alt sistem decat la stat, de altfel si stau toti pana la 16:00.
NOi ne trezim pe la 6:30 ca sa ajungem la timp pt micul dejun si apoi sa intre la ore incepand cu 8:30.
Rayan vad ca isi ia rolul de elev in serios, cu toate ca mie mi-a spus ca vrea la gradi, in grupa mica, adica vrea sa fie tot micut...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Noi avem probleme de adaptare, Vladut spune ca nu il baga invatatoarea in seama

Ce le puneti in pachet la scoala? El nu vrea sa manance cornul dat la scoala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Crinuta, e un dragut Rayan, cum vrea el sa ramana mic. La ce fel de scoala mergeti voi, zici ca e alt sistem, nu ca la stat?
Spor la obtinerea de autorizatii, unde veti sta dupa ce vindeti apartamentul sau va ganditi sa inchiriati ceva?
Simona, poate ca Vladut e invatat cu copii mai putini in clasa de la gradi si de aceea i se pare ca nu are atentia invatatoarei? Eu nu ii pun nici un pachet, serveste micul dejun acasa, corn+lapte la scoala si pranzul la AF (pe care il mananca fara paine, ca si acasa de altfel). Voi ati gasit un AF bun?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui kris

Scuze, Lali, de neintelegere,

Sunt foarte solicitati, si chiar din prima saptamana! Sa-i ajute Dumnezeu sa nu se plictiseasca, oboseasca prea repede..



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00





Nici o problema !

E intr-adevar mai greu pentru toti copilasii, ca li se cer multe de la inceput la capitolul atentie si respectat reguli. E o mare schimbare fata de gradinita din acest punct de vedere.

In plus Dragos a avut o vacanta lunga si plina, petrecuta in ultima parte si cu bunicii si a fost lasat sa faca ce vrea el tocmai pe ideea ca "vai, saracul copil, incepe scoala ...".

Dar eu sunt tare optimista, sper ca va fi bine !

Mergi la inceput