Braduti draguti de ian-feb 2005 (72)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seb10 spune:

Financiar nu mai e nici o problema de mult. :) Da, el invata numai in franceza. Chiar a uitat limba romana. :( Pentru ca sta cate 12 ore pe zi la scoala (gradinita inainte), seara cand ajungea acasa nu statea prea mult cu noi pana se culca. Toata ziua vorbea franceza, si cu timpul a inceput sa vb numai in franceza si cu noi, si a uitat romana. Intelege destul de bine, dar de vorbit, foarte putin. Ai cont pe fb? Ca o sa incep sa pun poze pe un cont nou, numai prietenilor si familiei. Ma bucur ca si lui Matei ii place la scoala. :) In schimb, Seb facea inot la scoala si nu ii placea, ca nu stia sa inoate, ii era frica. Si saptamana trecuta a fost la un coleg de clasa la piscina si intr-o dupa amiaza a invatat. :) Lui Matei ii place? Si Bogdanel e tot la bunici? Se inteleg bine? Stau departe ai tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Uau, ce surpriza placuta Oana !

Ma bucur sa aud ca sunteti atat de bine si ca aveti si o fetita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Am cont pe FB, Oana.
Eu as face tot posibilul ca Seb sa nu uite romana, as vorbi doar in ro cu el ca sa-l determin sa vb limba lui materna. Matei si-a invins teama de apa, tocmai asta e si ideea la inot, acum de ex este super-extaziat cu sariturile la bloc-starter, incearca zilnic diferite moduri de a sari. Stie deja sa inoate fara colac. Trebuie sa mai perfectioneze insa, pacat ca nu l-au dus ai mei la cursurile cu Diana Mocanu, ex-olimpica noastra de la Braila, acum antrenoare.avea cursuri dimineata devreme si apa din bazin e rece. Bogdanel e la socri si e in Bucuresti, il iau vinerea acasa. El e inca pufos si mai putin sportiv, dar vara asta a invatat sa mearga oe bicicleta fara roti ajutatoare si sunt f mandra de el.

Lali, voi ce mai faceti, cum va petreceti vacanta de vara? de Crinuta mai stii ceva?
Simona, la cum voi cum e vara?
Kita, unde sunteti?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seb10 spune:

Da, Lali, am revenit printre voi. Merci!
Ce noutati imi dai despre blondutul Dragos?

Liviana, trimite-mi contul de fb in mp. Nu le e greu fratiorilor departe unul de celalalt? Ma bucur ca Matei e asa curajos si ca Bogdanel a invatat fara roti. E baiat mare, ce mai! Ce repede trece timpul, Doamne! Imi vad puiuta o musculita pe langa Seb. Mai ales cand s-a nascut si avea doar 43 cm. :) Ce placere imi face sa aflu noutati despre copilasii pe care ii cunosc inca de cand erau in burtica (unii dintre ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Oana, nu ai activata mesageria privata. Baietilor nu le e dor f tare unul de altul, poate doar la nivel declarativ, in rest ei se simt f bine rasfatati individual de bunici.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seb10 spune:

La chestia cu rasfatatul individual nu m-am gandit. Am activat mesageria privata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Liviana, Oana, noi suntem bine. Dragos a terminat clasa I foarte bine, cu diplome pentru matematica si cu solide cunostinte de germana. A fost in tabara cu scoala la Berlin, am avut mari emotii ca si parinti, ca a zburat puiul fara noi, dar s-a descurcat tare bine si au avut un program superb. Au vizitat enorm, s-au distrat si, din cate ne-au spus invatatoarele au fost laudati ca un grup de copii foarte cuminti si foarte buni vorbitori de germana de catre cei intalniti in Berlin.

Urmeaza sa mergem impreuna cu totii in Grecia, spre sfarsitul lunii. Acum Dragos isi savureaza vacanta la bunici, unde dupa spusele lui "pot sa fac ce vreau eu, nu ce vrei tu, mami".

Crinuta e bine, Rayan asemenea, suntem colegi de clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seb10 spune:

Waw, ce baiat si ce parintii curajosi. Bravo voua, la toti! Eu nu pot sa il las nicaieri mai mult de 2 zile...Nimeni nu ma intelege. De fapt, nu ne inteleg. Pentru ca nici George nu vrea. Poate ca suntem egoisti fata de el, dar nu putem sa stam mai mult de doua zile fara sa il vedem deloc. Dar nici el nu vrea, s-au rugat multi de el, nu vrea fara noi. Poate pentru ca nici noi nu i incurajam...
Ma bucur enorm ca invata bine, si mai ales ca are posibilitatea sa invete germana de la o varsta asa frageda. Imi pare bine ca Rayan si Crinuta sunt bine, sa-i pupi din partea noastra.
Tu nu te gandesti la un fratior sau surioara pentru Dragos?
Haha, m-ai facut sa rad cu ce ti-a zis Dragos, face ce vrea el, nu ce vrei tu.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Oana, ii transmit !

Cat despre povestea cu fratiorul sau surioara nu ne-a iesit, ca noi n-am zis nu .

Eu ma bucur ca Dragos se descurca bine si fara noi ca il vreau independent. Sigur ca imi e un dor nemaipomenit de el cand e plecat, mai am si emotii cat casa, dar stiu ca lui ii face bine, asa ca tac si inghit. Iar la bunici el se simte rasfatat si e OK asa. De azi e la bunicii ceilalti (parintii sotului meu) unde mai are doi verisori si unde soacra mea le face tabara in toata regula, ridica steagul dimineata, au program de cautat insecte, de vizionat si explicat plante dar si multa joaca in trei.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ce frumos se distreaza Dragos, Lali. Asa si trebuie, dar sunt de apreciat si bunicii care se implica activ. Felicitari pentru rezultatele f bune la invatatura ale lui Dragos, micul independent. Stiu ce simti, caci si eu port aceeasi mandrie. Avem copii mari, crescuti cu iubire si educati frumos, de ce nu s-ar vedea si rezultatele, nu?

Crinuta a inceput constructia casei? Pacat ca nu mai da pe aici sa scrie. Nici Tomasa, nici Kita...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput