electrostimularea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Ce inseamna "aparatura buna".
Ce parametrii trebuie sa caut sa aiba aparatura salonului si cat este indicat sa fie "nivelul"si durata sedintei?

Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Eu imi permit sa fiu in continuare toma necredinciosul. Nu cred ca terapiile astea slabesc pur si simplu 7-8 kg. Combinate cu dieta, sport constant, impachetari si alte alea poate.
Mel , de stricat nu are ce sa-ti strice si nu sunt o avere, dar in continuare raman la parerea mea ca o dieta sanatoasa si sport constant sunt cheia succesului, fara astea restul sunt bani aruncati in vant.

Marina


Marina, mai Toma necredinciosu' ca mine nu cred ca a fost cineva!:))))
Eu 2002 eram rotunjoara bine si aveam o colega care se tot uita cu un ochi critic la mine si intr-un final mi-a zis ca are o sala si daca vreau sa ma duc (la aparate de fitness, desigur). Si m-am dus io la fitness dar acolo era o incapere cu aparate de sport si o incapere cu aparatura, aparate de electrostimulare si un fel de "cuptoare", le punea niste mansete pe ele, cu fire, chestii...ce mai.
Si io trageam la fiare si eram siderata de prostia femeilor din sala cealalta. Ma tot gandeam cat de proaste trebuie sa fie balenele alea (caci acolo erau duamne si de peste 100 de kile) sa creada ca vor slabi ca le scutura burtile electrozii aia sau ca transpira in mansete. Si ma tot gandeam ce ti-e si cu oamenii astia, ca doar colega mea nu parea escroaca si uite totusi cum le prostea pe femei si le lua o gramada de bani aiurea...Imi venea sa mor de ras privindu-le, zau, si eram asa de mandra de mine ca io nu-s tampita si fac sport:)))
Ei, dar mergand luna dupa luna acolo vedeam cum se schimba conformatia balenelor, cum apare talia de dupa slanini, cum li se subtiaza coapsele, li se duce celulita etc...Si intr-o vreme ocupandu-ma eu de copilul tipei cu sala si nedorind sa-i iau bani, tipa m-a invitat sa fac electrostimulare...ce sa spun, cu maximum de scepticism am zis ca n-am ce pierde, nici macar banii, din fericire:)))
Ce pot sa spun e ca dupa vreo 3 saptamani umblam disperata la croitor sa-mi stramtez toti pantalonii care fluturau in vant/ zalog de legamant. Eu in kile nu aveam un surplus mare, vreo 6 kile, dar la inaltimea mea gnomica se vedeau...insa in cm am scazut o gramada (ca m-a masurat before si after), a fost prima data cand am vazut si eu ca am talie (ma resemnasem ca eu, oricat as slabi, nu am talie, avand o silueta mai androgina, niciodata n-am fost "amfora"). In fine, mie atunci mi s-a remodelat tot corpul doar prin electrostimulare, lasesem sala, regim nu tineam ca eram prea pofticioasa...Luam pantalonii "anteriori" pe mine si eram socata de unde-mi puteau fi inainte fesele :))). Dar repet, atunci aveam 25 de ani, dupa 30 nu mai poti avea rezultate spectaculoase fara atentie la dieta. Dar ce cazuri am vazut eu acolo cat am mers nonstop (cu mici intreruperi) din 2002 pana-n 2008 cand am ramas insarcinata...incredibil. Imi amintesc si de o femeie spre 50 de ani care divortase cand avea vreo 110 kilograme si de nervi si ambitie a slabit dupa divort vreo 50 de kile, cu regim drastic, intr-un timp atat de scurt ca acum arata bine imbracata dar cand se dezbraca...fereasca Dumnezeu, fluturau pieile pe ea, deci femeia efectiv se dezumflase si ramasese mult mai rau decat un pui de shar-pei. Ei i-a pus doar program de ridicare, nu de slabire si desi in acel caz extrem de groaznic eram sceptica, in vreo 6 luni a readus-o la stadiul de om.
Nu va mai plictisesc cu povesti de-astea, ca as putea scrie un roman:)) Eu habar n-am ce tip de aparatura avea (bine, an de an isi lua ce aparea mai performant, mergea la prezentari si seminarii in strainatate si de acolo comanda inclusiv consumabilele etc.) Dar daca e cineva cu adevarat interesat o voi intreba, sa vad cum se numesc exact chestiile alea si voi transmite prin pm, sa nu se considere reclama (desi eu voi face referire doar la aparatura, nu la salon, ca ma indoiesc ca-si pune cineva in cap sa vina tocmai la BM pentru slabire...desi e mult mai ieftin ca la Bucuresti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Pe mine ma intereseaza ce parametrii ai aparaturii sa caut! :)
Merci!
Eu vreau mult pt "ridicare".
Exact cum ai spus...m-am desumflat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Sa ne intelegem : eu nu vreau sa slabesc , ma intereseaza doar tonifierea.

Totusi nu inteleg ( sunt si eu ca si Marina ) : de ce mai exista femei care fac sport, daca poti obtine aceleasi rezultate stand linistite si lasand doar electrozii sa faca efort ?

E totusi ceva ce-mi scapa, dar nu stiu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mel_g

E totusi ceva ce-mi scapa, dar nu stiu ce.

Pupici

Mel


Posibilitatile finaciare!? O ora de alergat nu costa cat o sedinta de asta.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Laura, tinand cont de faptul ca toate vedetele de la Hollywood au antrenor personal si nutritionist, nu cred ca tine de posibilitati financiare.
O colega de-a prietenului meu care facea fizioterapie (adica ea era fizioterapeut) mi-a spus sa ma linistesc, ca nu au efect decat minim.
Iti dai seama ca nu si-ar mai face nimeni liposuctie, vacuum si altele.
Ilinca, la tine schimbarea stilului de viata a avut impact foarte tare, oti slabi si renuntand la sucuri spre exemplu, daca mai adaugi si sport si electrostimulare e perfect.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui mel_g

Sa ne intelegem : eu nu vreau sa slabesc , ma intereseaza doar tonifierea.

Totusi nu inteleg ( sunt si eu ca si Marina ) : de ce mai exista femei care fac sport, daca poti obtine aceleasi rezultate stand linistite si lasand doar electrozii sa faca efort ?

E totusi ceva ce-mi scapa, dar nu stiu ce.

Pupici


Mel


1) baniiiiiii
2) timpul liber
3) faptul ca nu toate saloanele au aparatura performanta, probabil si-n domeniul asta sunt "chinezarii":)))
Cele care apeleaza la liposuctie ori nu-s informate de alternative ori chiar nu vor sa faca minimum de efort sau vor ceva de pe o zi pe alta.
Eu cred ca vedetele care slabesc miraculos dupa nastere, de exemplu, apeleaza si la chestii de-astea.
XIO, care stil de viata schimbat?! Atunci trageam eu la sala de 2-3 ori, mai cu mila, mai cu sila, mai ieseam la o tigara:)) dar nu am avut rezultate cu sala, caci nu eram constanta si silitoare, atata ca ma simteam mai bine si mai mandra de mine ca totusi depun efort:)). Stiu ca pare incredibil tot ce am povestit iar eu insist sa spun experienta mea fiindca asa a fost si sunt atat de incantata ca mi-a iesit colega respectiva in cale (n-as fi avut eu bani pentru asa ceva, recunosc), ii sunt vesnic recunoscatoare (si juma din oras la fel:)). Repet, principalele beneficii au fost:
- remodelarea. Cand slabeam prin dieta slabeam aiurea, nu stiu cum sa explic. Cu electrostimularea (si mai apoi si cu termo-chestiile alea, habar n-am cum le zice) mi-am ridicat kuru', ca sa zic pe sleau, mi-a aparut talia, mi s-au "sculptat" bratele.
- atenuarea pana aproape de disparitie a vergeturilor (le aveam de pe la 16 ani, in urma fluctuatiilor de greutate incepute pe la 14 ani);
- atenuarea celulitei pana la a nu fi vizibila.
Dar totul era SI in functie de varsta. Veneau fatutze de liceu grase ca niste purcele, rotunde, pufoase...Ei, alea-n 2 luni erau de nerecunoscut, trase prin inel, era shocant sa vezi schimbarea (degeaba, un organism pana-n 20 de ani altfel raspunde la orice stimuli);
- cele intre 20-25, cum eram eu atunci, slabeau si se tonifiau si ele repede, dar nu in ritmul "ani de liceu"
- cele intre 25-30 de ani aveau un ritm ceva mai lent, dar foarte multumitor, in orice caz;
- dupa 30 mi-am dat seama ca daca nu am cat de cat grija la regim doar ma mentin cu electrostimularea (ca mananc ce si cat vreau dar nu ma ingras, asta era satisfactia:)), dar nu ma pun prea in forma.
Eu asta am experimentat, acum cine nu ma crede nu ma crede, eu le-am trait pe pielea mea (la propriu:))), daca voi nu credeti fiindca suna dubios sau fiindca asa v-a spus un fizioterapeut...problema voastra. Eu sa mint n-am niciun interes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ilinca, stil de viata inseamna sala, chiar si aia anemica pe care o faceai (ca ai rezultate vizibile si de la 20 de minute de abdomene de cateva ori pe saptamana), inseamna mancat mai cu girja, electrostimularea e cea mai minora procedura, impachetarile si celelalte au efect mai bun.
Electrostimularea inseamna contractarea musculaturii ca la efort fizic.
Repet, uita-te la Jennifer Aniston, jessica Biel, Cameron Diaz, sunt sportive, femei pline de bani care nu arata asa stand in saloane, e imposibil sa obtii rezultate doar prin salon.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

imi pare rau ca sunt toma necredinciosul. Eu fac zilnic sport cel putin o ora, de cateva ori pe saptamana antrenament foarte intens, mananc extrem de sanatos, am facut nu mai stiu cate tratamente din astea . Nu stiu de la cate kg va propuneti sa slabiti, sau la ce rezultat final vreti sa ajungeti dar la mine una fara munca intensa nu se vede nimic.Iar pielea de pe burta deja m-am resemnat ca doar cu bisturiu scap de ea (e drept ca scopul meu este abdomeul extraplat nu sa slabesc), la celulita se vede imbunatatirea dar in nici un caz nu pot spune ca s-a dus zice ca arat ca la 20 de ani, ca deh bat in 40 de ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

3) faptul ca nu toate saloanele au aparatura performanta, probabil si-n domeniul asta sunt "chinezarii":)))


Nu prea sunt, si daca sunt nu prea cred ca se risca cineva sa investeasca in asa ceva cateva mii de euro.

Ma repet, electrostimularea, NU FACE MINUNI PE TERMEN LUNG, numai ea si atat.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput