Incepand de azi -10 kg (cap 7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

En_kvinna, mi se pare extraordinar cat ai slabit tu, 6 kilograme intr-o luna! Felicitari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Multumesc. am slabit dar nu fara restrictii, deziluzii si frustrari. Dupa ora 18:00 eu nu mai mananc nimic, dar pana pe la 23:00 cand ma culc tot simt nevoia de ceva, atunci beau lichide sau imi fac ceai fara zahar/miere/indulcitori. Ma culc cu gandul ca dimineata vine si pot sa mananc din nou. Nu e foame ca nu fac foame, dar e nevoia de dulce, de alte alimente gen : paine prajita, orez cu lapte, iaurt de care consuman cu 3 % grasimi, de branzeturile pe care le mancam pe biscuiti gen salatini si evident dulciuri, de astea. Micul meu dejun de azi a fost o pulpa dde pui cu multa salata de varza. Atat. La pranz am o supa de pui dar care contine doar zarzavat si atat. Si la 17:00 din nou pui dar cred ca am sa fierb niste morcovi. Beau cam 2l de apa zilnic, uneori poate mai mult. Mi-am cumparat orez exapndat parca ii zice. Nicun gust. Dar e altceva. 100 g are 350 calorii. Cand simt nevoie de altceva iau o bucata de acolo (cam 30-40 calorii). E dureros sa merg la cumparatori caci mereu vad inghetata, dulciuri, bomboane, prajituri si tot felul de cornuri si gogosi aburind. Au un miros... dar ma tin tare.
In Romania am fost la un cabinet unde prin niste metode si niste calcule mi-au zis ca organismul meu arde cam 1500 calorii doar stand si uitandu-ma la TV. Daca vreau sa slabesc trebuie sa consum sub cele 1500. Daca le depasesc, si nu fac sport, atunci ma ingras. Cand mananc cu mai multe calorii alerg o jumate de ora. Zilnic fac 250 -300 de abdomene si merg o ora pe jos (se ard cam 150-200 calorii) si tot ce gatesc trebuie sa aiba foarte putine calorii. 100g pui fara piele si grasime si fara ulei pe el are in general 120-130 calorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ai o vointa de fier. Eu nu am putut niciodata sa tin dieta o luna de zile. Cel mult 2 saptamani, timp in care am tot pogtit la interzisuri...acum planuiesc sa rezist mai mult, dar cine stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Da, am vointa ce-i drept. Pe desktop am o poza cu mine la 53 kg. Zilnic ma motivez cu asta. M-a motivat faptul ca burta si salele se revarsau peste blugi, faptul ca ma simteam eu mare si faptul ca mama (ea e tipul feminitatii, delicatetii, cochetariei) mi-a zis ca e de rau si ca ar fi bine sa alerg si sa nu mai manac dulciuri. In fiecare seara ma sustine si ma incurajeaza.M-a motivat faptul ca in niste poze recent facute si un pic de la distanta se vedea foarte clar celulita pe picioare . Apoi, odata cu scaderea in kg motivatia vine si de acolo, vine si de la cei 5 cm pierduti in talie. Acum ma simt bine asa cum sunt, dar tot mai vreau sa cobor cu inca 4 kg ca atunci cand mananc normal pana la 2000-2005calorii pe zi si se depun sa ajung pe la 55-56kg. Insa vreau sa incep fitnesul, alergatul zilnic cca 30 min- si sa continui abdomenle pt arde cat mai multe calorii desi manacand normal, doar dulciuri nu o sa mai cumpar. O sa fac torturi, prajituri si alauturi dulci acasa ca oricum imi face placere sa gatesc, o sa le fac vinerea si se vor termina vinerea cealalta. Asta maretul meu plan . E teribil de greu. Sper sa tina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Da, e greu! Insa si pe mine ma motiveaza pozele din trecutul meu glorios Eu am reusit sa cobor cel mai jos dupa nastere la 58 kg, dar ideal ar fi sa ating 54-55 maxim, e greutatea la care ma simt cel mai bine, desi in sufletul meu visez la un 53 Neaparat sa mai intri pe la subiect, sa mai prindem si noi curaj. Eu oricat as incerca sa ma mobilizez, sport nu ma pot urni deloc sa fac. Incepusem intr-o vreme Pilates, si ma simteam excelent, dar am renuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Nici eu nu sunt fan sport si veci nu voi fi cu atat mai putin alergatul, dar daca vreau dulciuri si carbohidrati trebuie sa gasesc o metoda de a le arde. Vreo doua saptamani avea 59 -59,5 si nu mai coboram . Atunci am renuntat la cartofi, orez, cereale, musli (in care puneam dulceata!), cascavaluri, biscuitii mei, iaurturi grase etc. De atunci mananc doar carne de pui /peste, legume si zarzavat, optional fructe dar si alea slab calorice, si un pahar de lapte(cam 80 calorii are, la 1,3% grasimi). Atentie mare la ulei: 100g are 900 calorii, de aceea eu prajesc fara ulei sau daca chiar trebuie ulei dupa ce se unge tigaia/oala, il scurg si il sugativez cu servetele. Pt ca is deja plictisita mereu de acelasi gusturi si alimete am inceput sa ma joc cu mirodeniile: dupa ce scot puiul fiert il condimentez cu piper alb si negru ,sare, rozmarin, oregano il pun la prajit fara ulei si pe cand e gata pun boia dulce sau iute. Beau cafea cu cardamon, nu mai are gust de cafea dar e altceva, ceiuri de diferite gusturi, pui fript cu ceapa verde si usturoi verde, ciuperici cu bulion si zeama de lamaie, salata de praz cu rosii, peste care razalesc cas, varza calita in ff putin ulei. Pt maine vreau sa caut cum sa gatesc mazare cat mai slab calorica., legume pe gratar sau la cuptor codimentate in fel si chip si peste, pui la cuptor cu morcovi si gulii, in weekend vreau sa fac pui la cuptor cu mere, sa vedem ce-o sa iasa.
Cu abdomenele, am inceput de la 50 facute cu pauze dese. Alergatul a fost intai de 10 minute. Acum rezist 30 min. Motivatie exista in fiecare dintre noi, la fel si vointa. Doar ca noi vrem acum sa se intample. Eu am inceput cu dieta in a doua saptaman de august si mi-am fixat traget-ul de 53 kg la 1 ian.2012. Ca se intampla mai repede foarte bine.Dieta mea e o munca de echipa. Prietenul meu ma ajuta la gatit, la calculatul caloriilor, ma incuraja cand desi facem abdomene si tineam dieta cantarul nu arata cu nimic in minus, imi zicea ca uneori e retentie de apa, ca uneori se intampla chiar si sa urci un pic ca mai apoi sa cobori mai mult, de astea, ca e bine sa imi intaresc musculatura ca odata formata masa musculara mai mare consuma mai multa energie cand alergi sau te plimbi. Nu stiu cat e de adevarat dar face bine la psihic. Mereu imi spune ca sunt mai mica acum, desi cand aveam 63kg nu zicea ca sunt mare, nu indraznea . Dupa vreo 10 zile de abdomene deja simteam cu degtul muschii, inainte parca eram pudinca, inainte nu imi gaseam de grasime oasele coxale (?), acelea de la baza bazinului, la mine grasimea se depune exlusiv pe abdomen, si sale. Acum le simt la pipait. Lucrurile astea au venit treptat, dar au adus cu ele motivatie.
Nu stiu daca e sanatos ceea ce fac, de aceea nu recomand stilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

en_kvinna felicitari!Am citi postarile tale si m-am mai incurajat. Deci se poate!

Si eu tot cam programul tau incerc sa fac dar maninc si alte tipuri de carne nu numai pui si maninc multe oua. Tu faci legumele tot timpul la abur sau mai prepari si salate cu ulei?

fetelor - hai sa steptam cu capitolul nou pina facem fouazeci de pagini. Poate pina atunci ne putem mindrii cu niste kilograme in minus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna,
en_kvinna,cite calorii are meniul tau de azi?
Ce inaltime ai?
Imi place cum pui problema si incerc si eu sa nu mai pun gura pe nimic dupa 18.Azi am baut 640 ml apa dimineata si continui cu lichide.Eu celulita am in prostie ,plus ca am sunci pe abdomen.Zici ca in 3 saptamini ai simtit muschi pe abdomen?Bun! Hai ca incep si eu cu 300 de exercitii pt abdomen,poate omor vreun mm de grasime.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Dulcetica, bafta la abdomene! Eu sunt atat de lenesa incat nimic nu ma poate motiva sa ma apuc de o forma de sport, oricare ar fi ea. Astazi cantarul meu a stagnat (ma tenteaza in fiecare dimineata), dar incep sa apara ceva probleme de constipatie, de care o sa scap eu cumva.Sunt la a 4-a zi de proteine si mi s-a cam acrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu am 1,69m si 24 de ani., iar cele 8-10 kg extra le-am depus in decurs de un an cand am facut excese de tot felul, sport deloc, iar apogeul au fost lunile de primavara cand zilnic mancam fast food. Mi-am dat varsta pt ca e importanta, pe masura ce anii trec si corpul arde mai greu, plus unele femei au intretinut una, doua , trei sarcini , iar in cazul asta sigur sunt diferente dar nu stiu cum si ce. Totul depinde de asta. Am o prietena fff buna, ea ma incurajeaza si ma sustine moral, ei tipa asta vrea sa aiba bebe si face fitness si inot pe motiv ca vrea sa aiba muschii abdominali intariti pe cand va fi insarcinata pt a se reface mai usor. Apoi e conformatia corpului, oricat mi-as uri eu ''aripioarele'' de pe lateral mereu o sa le am pt ca asa am eu conformatia, asa o are si mama, tot ce pot sa fac este sa am grija sa nu ''creasca''.
Abdomenle, da dupa 3 sptamani, daca stau in picioare, dreapta si cu degetul imping in jurul buricului degetul se afunda poate 1 cm max si apoi se opresete in ceva tare, muschii. Inainte degetul nu numai ca se afunda jumate dar nici de muschi nu dadeam, erau cu siguranta dar fie din cauza stratului adipos, fie ca nu erau intariti. Prietenul meu ma incurajeaza si imi zice ca am sa ajung mai repede la ''6packs'' decat el. Sincer chiar imi doresc.
Calorii-- cel mai putin 600-800 (atunci mancam o data in zi ceva consistent, carne +legume, si a doua masa e ceva supa chiora sau salata, fruct, morcovi) dar asta se intampla cand sunt plecata/ocupata si nu reusesc sa iau a doua masa consistenta pana la 18. Cel mai mult maxim 1500-1600, dar atunci alerg 30 minute ca sa mai ard din calorii. Pe langa faptul ca nr caloriile, am mai redus portiile. A fost greu prima luna, simteam ca nu ma saturam ca mai e loc, acum m-am obisnuit. De exemplu ieri, am avut un picior cu sold cu tot de pui, un vas mare de salata de varza , doua farfurii de supa, niste morcovi, o felie mica de paine crocanta din secara (30 calorii are)si m-am simtit satula si nu am mai luat a 3-a masa. Dar, pe la 20-21 simteam ca mi se face foame si am mancat o rondea medie de orez expandat si apa. Si a trecut. Daca nu atunci luam un fruct sau o alta legume. Ulei eu folosesc f putin, la un volum mare de salata folosesc o lingurita rasa de ulei de masline.Acum eu vreau sa introduc feliuta de paine de secara crocanta si rondeau de orez expandat in mediul zilnic (impreuna au poate 100 cal. max). Zilnic merg cel putin o ora pe jos daca nu chiar mai mult(se poate lua in calcul si treburile casnice cand stam in picioare si ne deplasam constant) E f important ca desi nu ard multe calori si nu se slabeste vazand cu ochii, in decurs de 6-12 luni se vor vedea si efectele mersului pe jos.
Asta e painica:
http://calorii.oneden.com/Calorii-Paine-crocanta-de-secara-Wasa-Original.html

P.S. ceea ce am facut si fac eu cu siguranta nu e sanatos si pt efecte clare trebuie intretinut cu sport si miscare si trebuie sa se tina cont si de varsta si stresul la care corpul a fost supus. De aici pot aparea rezultate mai mari sau mai mici. De aceea eu nu recomand si nu zic ca e perfect ce fac. Dar ce recomand este tenacitate si perseverenat, fie ca se slabeste 1kg /saptamna/luna, nu conteaza, daca este perseverenta si rabdare intr-un an sigur o sa aveti rezultate. Si multa miscare si exercitii.

Mergi la inceput