Incepand de azi -10 kg (cap 7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Buna!
Va citesc de cateva saptamani incoace dar n-am intervenit pentru ca n-am cu ce sa ma laud ... Dupa ce am tinut o luna de zile dieta si am ajuns la 61,5 de vreo saptamana am renuntat. Mananc normal, abateri destul de putine dar pentru mine "normal" deja e prea mult. Mi-ar trebui o dieta stricta si nu stiu daca pot tine. Tot citesc tot felul de diete. Mi-ar trebui una in care sa pot manca pe saturate. Pe mine daca ma limitezi la cantitate m-ai omorat ... mi-e frica de foame ca de nu stiu ce ... Inca sunt in cautari. Pana atunci va doresc succes la slabit!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ellinia ,daca vrei iti trimit regimul dat de nutritionist,cu mentiunea ca eu tin Dukan ,chipurile ca sa scad rapid si apoi asta care e teoretic mai rezonabil.
De azi tin Dukan ,din nou 5 zile ,pt ca altfel nu merge.
O cunostinta de-a mea care a fost nevoita sa slabeasca din cauze medicale ,a slabit 17kg.Bine ,avea de unde ,ca era supraponderal,insa il dau ca exemplu de vointa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

fetelor- nu am disparut dar am fost destul de ocupata la serviciu si seara fac sport asa ca am mult mai putin timp de net. tin tot regimul low carb dar fac sport in fiecare zi. de cintari nu ma cintaresc pina pe 21 noiembrie (parca asa mi-am propus).

Dulcetica- ai fost la nutritionist a doua oara sau nu te duci pina nu slabesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu ma duc la nutritionist ,pina nu dau jos 5kg. Din pacate evolutia nu e foarte buna ...Ieri am reinceput cu Dukan si pina vineri, sper sa ajung la 61 kg.
Am facut si 20 minute de exercitii,dar cred ca trebuie sa tai caldura ca sa depasesc aceasta minima.Fac intre calorifer si pat si curg riuri ,riuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

eu nu am rezistat ieri ca a fost 1 noiembrie si am zis sa ma cintaresc. Aveam 61 de kilograme si m-m bucurat tare mult DAR m-am si mirat de asa scadere in greutate stiind ca am mincat normal. m-am cintarit si azi dimineata (la aceeasi ora, etc) si aveam 63. Nu mai inteleg nimic. Voi fluctuatzi asa in greutate de la o zi la alta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu uneori pun 1 kg intr-o zi si simt ca ma lasa nervii.2 kg nu mi s-a intimplat pina acum,dar orice are un inceput.Teoretic e imposibil,daca nu cumva ai mincat 7000 de calorii.Cintarul e in regula?Cind indica in minus parca m-as cintari si eu....
3 zile am tinut Dukan ,ca la carte ,am slabit 1 kg,deci dimineata aveam 62.5,asta in conditiile in care aseara au comandat pizza si nu m-am putut abtine ,am mincat 3 felii,dupa care jumatate de ciocolata pt diabetici ,dar are tot atitea calorii si 3 mere.
De azi reiau si pina vineri seara ,iar sint corecta.De vineri pina luni ,din pacate am invitatie la 2 botezuri si o nunta de argint.
Nu ma ingrijorez,o sa reiau si vad eu ce se intimpla.
Sport nu am mai facut ,ca eram ametita de la atitea proteine,dar pina miine poate mai dau macar 500 gr.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Georgia, eu pateam frecvent ce spui tu, cu fluctuatii asa mari de la o zi la alta. De asta am si renuntat sa ma cantaresc asa des. Imi dau seama la haine cand mai dau ceva jos si apoi cand nu imi mai vin la fel e clar ca am exagerat iar cu ce ... nu prea stiu.. ca eu oricum nu mananc foarte multe chestii. Atunci sa vezi frustrare cand te ingrasi parca si cu aer. Fara paine, cartofi, oraz, paste, dulciuri destul de rar ... si totusi, ma ingras.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Georgia, eu pateam frecvent ce spui tu, cu fluctuatii asa mari de la o zi la alta. De asta am si renuntat sa ma cantaresc asa des. Imi dau seama la haine cand mai dau ceva jos si apoi cand nu imi mai vin la fel e clar ca am exagerat iar cu ce ... nu prea stiu.. ca eu oricum nu mananc foarte multe chestii. Atunci sa vezi frustrare cand te ingrasi parca si cu aer. Fara paine, cartofi, oraz, paste, dulciuri destul de rar ... si totusi, ma ingras.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)



Nu ,la mine e clar ,daca as pune un pic de frina,as slabi.
Ia fa tu o consultatie la un endocrinolog.
E posibil si ca organismul sa se fi obisnuit cu nimic si apoi tot ce maninci peste ,se depune.E si asta un risc!
Retentia de apa,trebuie luata in calcul.Nu-mi dau seama ce mecanism are.La mine sint sunci in prostie,pe linga apa in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

M-am gandit si eu sa ma duc la endocrinolog. In principui mananc si destul de mult, mai ales proteine asociate cu legume cu indice glicemic mic, gen pastai, spanac, etc. Daca mananc fasole uscata, linte, naut le fac salata, nu le asociez cu carne, oraz doar brun, paste la fel. Lactate mananc ce se gaseste pe piata, nu neaparat degresate, laptele doar cu 1,8%. Branza slaba nu o pot suferi. Si tot asa de cativa ani. Eu am pus kg mele pe seama varstei. Inainte ma stabilizasem la 58 kg si am vedeam grasa si vroiam 55 kg cat aveam inainte de sarcina. Anul trecut nu stiu ce am patit de am urcat la 63 si cam acolo am ramas. Mai cobor la 61 cand reusesc sa tin vreo dieta ceva. Iar urc, si tot asa. Mi-e groaza cand ma gandesc la Sarbatori, atunci mai fac si eu rabat la una alta si se vede.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Fetelor e luni...mergem inainte cu fortze noi.De cintarit nu mai vreau sa ma cintaresc ca mai mult ma descurajez dar ii dau inainte cu proteine slabe, legume, fructe si sport. Sportul ajuta foarte mult - 15, 30 de minute pe zi(ideal ar fi o ora) si am observat ca burtica se duce incet,incet. daca nu am mult timp de sport - sar coarda 10-15 minute si e ca si cum as fi facut o ora de Pilates.

Voi cum stati?

Mergi la inceput