Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea


Revin cu inca o intrebare.

Puiul meu a facut la 7 luni bronsiolita si la 1,9 an bronsita si bronsiolita acuta. (si de fiecare data a avut si weezing). E posibil sa faca astm?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois



Bronsiolita nu reprezinta factor de risc pentru aparitia ulterioara a astmului. Terenul lui atopic = alergic (din cauza caruia face episoadele repetate de bronsiolita / wheezing) poate sa conduca mai tarziu la aparitia astmului bronsic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anilansa

Buna ziua.
As dori sa adresez si eu o intrebare pt doctori
Am un baietel de 2 ani si 8 luni.... am scapat de pampers la 1 an si 11 luni ... de la 2 ani si 2 sapt merge in colectivitate, in iarna a trecut prin mai multe raceli... cred ca 5 la numar din care numai 2 cu antibiotic ... problema mea este, ca in timpul somnului nu se mai trezeste sa faca pipi si face pe el (nu mai cere la wc)... sau in unele cazuri se ia cu joaca si uita sa ceara... toate astea ma duc cu gandul la o raceala la rinichi- este posibil asa ceva... ce investigatii se pot face.

Alina cu Darius Gabriel si 10+
http://community.webshots.com/user/Anilansa




Copilul dvs este inca mic; controlul sfincterian desi s-a instalat nu este perfect. Din cate inteleg, copilul ''face pe el'' accidental (cand doarme profund si cand e concentrat in timpul jocului), deci e putin probabil sa fie vorba despre o infectie urinara. Puteti totusi sa recoltati sumar de urina si urocultura. In afara de asta incercati sa opriti periodic jocul si sa il determinati sa mearga la baie; nu-i dati sa bea lichide cu 2 ore inainte de somn si inainte a se baga in pat treceti pe la baie. Aveti rabdare, controlul sfincterian se dobandeste treptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22

Buna seara, revin si eu cu o intrebare pentru doamnele doctor.

Este necesar sa le dau copiilor mei Vigantoleten 500 sau 1000,timp de 10 zile pe luna, in perioada septembrie - aprilie? Medicul de famile mi-a dat acest sfat, spunandu-mi ca desi cei mici au luat Vigantol pana la varsta de 2 ani, acesta nu se asimileaza corect in foarte multe cazuri. Daca acest sfat este bun, imi puteti spune varsta maxima pana la care se poate face aceasta cura?

Multumesc!

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC





recomnadarea este de a primi vitamina D 500U (vigantoletten 500) pe zi pe perioada iernii (''in lunile cu r'' – din septembrie pana in aprilie inclusiv) pe toata perioada de crestere. Explicatia o gasiti in posturile anterioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Preda

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22

Buna seara, revin si eu cu o intrebare pentru doamnele doctor.

Este necesar sa le dau copiilor mei Vigantoleten 500 sau 1000,timp de 10 zile pe luna, in perioada septembrie - aprilie? Medicul de famile mi-a dat acest sfat, spunandu-mi ca desi cei mici au luat Vigantol pana la varsta de 2 ani, acesta nu se asimileaza corect in foarte multe cazuri. Daca acest sfat este bun, imi puteti spune varsta maxima pana la care se poate face aceasta cura?

Multumesc!

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC





recomnadarea este de a primi vitamina D 500U (vigantoletten 500) pe zi pe perioada iernii (''in lunile cu r'' – din septembrie pana in aprilie inclusiv) pe toata perioada de crestere. Explicatia o gasiti in posturile anterioare.


Cu scuzele de rigoare, imi puteti spune ce inseamna mai exact aceasta perioada de crestere? Baiatului ii pot da fara probleme, insa fata daca a implinit 7 ani mai poate lua?
Cu multumiri!

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

dragii nostri,

Va multumim tuturor pentru implicarea in aceste discutii in care i-am avut alaturi de noi pe cei doi doctori pediatri care lucreaza in cadrul clinicii Anima din Bucuresti, doamna Ioana Mihaescu si doamna Catrinel Preda. Oricand aveti nedumeriri puteti reveni si citi raspunsurile lor din cadrul acestei discutii sau de pe celelalte topic-uri:

Ce facem in caz de febra la copil?
Cum se administreaza corect antitermicele?
Cum trecem usor peste cresterea dintisorilor?
Cum tratam corect durerile micutilor?


Speram ca au fost utile pentru voi aceste conferinte si promitem sa le mai invitam pe doamnele doctor si alta data.





O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexsiBubu spune:

Buna ziua, am si eu o intrebare si daca puteti sa-mi dati un raspuns as fi recunoscator. Nepotul prietenei mele are 1 an si 3luni. Acesta nu merge, si cand zic ca nu merge, nu poate sa se ridice singur in fund , daca il pune pe orizontala pe covor sa se ridice singur sa sau mearga in pantru labe nu poate,el se rostogoleste.In premergator misca piciorusele,dar numai pe varfuri.
ea incercat sa vorbeasca cu mama, dar a spus ca-i lenes si ca e totul bine,dar cred ca un consult medical ar fi indicat.

pt ca eu la 6-7 luni ma ridcam in fund mergeam in fund taras sau in patru labe , iar la 9 luni mergeam in picioare destul de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Preda

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea


Revin cu inca o intrebare.

Puiul meu a facut la 7 luni bronsiolita si la 1,9 an bronsita si bronsiolita acuta. (si de fiecare data a avut si weezing). E posibil sa faca astm?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois



Bronsiolita nu reprezinta factor de risc pentru aparitia ulterioara a astmului. Terenul lui atopic = alergic (din cauza caruia face episoadele repetate de bronsiolita / wheezing) poate sa conduca mai tarziu la aparitia astmului bronsic.


Multumesc frumos.

Si inca ceva. Copilul meu a fost revaccinat BCG, iar acum am depistat ca nu i-a prins nici vaccinul pt hepatita B. Trebuie sa-l revaccinez. Care e motivul pt care nu-i prind vaccinurile? Cum sa fac sa-l testez sa vad daca au prins si celelalte?
Multumesc anticipat. O zi buna

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna ziua.

As avea si eu nevoie de cateva informatii.

Am un pui de aproape 3 anisori, foarte activ.

Problema mea e ca de ceva timp (mai exact mai mult de 1 an de zile) copilul meu are episoade de sangerari nazale spontane. Azi cand eram cu el in parc, timp de 5 minute a avut o sangerare nazala foarte abundenta de m-a bagat in sperieti. El si sotul meu erau pur si simplu plini de sange pe tricouri si pe pantaloni.

Si la gradinitza la fel mi s-a spus ca mai are astfel de episoade de sangerari spontane la fel de serioase.

Prezinta si noaptea astfel de episoade.

am incercat sa nu ma alarmez, intelegand ca sunt cazuri de fragilitate capilara la copii...insa azi cand am vazut cat sange a putut sa curga m-am speriat.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

Ce ar putea sa fie?

Ce analize as putea cere doctorului de familie?

Ce as putea eu sa fac sa impiedic astfel de episoade sa se mai repete?

Sincer, imi fac ganduri negre si de obicei nu sunt deloc asa...

Va multumesc anticipat!

Cu stima,

Felicia



Felicia,de pui (Gabriel) si 21+ cu bulina (Mihai sauAnamaria???)
Nasterea lui Gabriel
_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Am pus si eu cateva intrebari dar mi-au fost sterse,as vrea sa stiu cand mai raspunde d-na dr la intrebari..multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinashazia spune:

Baietelul meu are 3 ani si 10 luni. Dupa o otita am descoperit ca are polipi destui de mari incat ii afecteaza si auzul. Mi s-a recomandat sa-l operez in aprilie. De doua zile observ ca respira adanc foarte des. Sa fie polilpii cauza?
Va multumesc

Mergi la inceput