De ce nu putem comanda inimii ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ok hai ca ma bag in seamna..
Eu m-am casatorit cu un pampalau, sau ma rog la inceput pampalau..
Tanara si indragostita de fostul, il cunosc pe actualul sot care se tinea scai dupa mine, flori, cadouri, alintari.. am inceput o relatie cu el insa nu imi placea fizic .. il simteam ca un amic, ca un bun prieten, toata lumea imi zicea ca e frumos , destept bun.. eu vedeam una si buna.. ma desparteam de el, ma reimpacam.. tot asa..la un moment dat am incercat sa ii dau o sansa si am ramas surprinsa sa descopar ceva nou.. au trecut cativa ani , am terminat facultatea si am inceput viata, stat impreuna luptat pt supravietuire.. undeva pe parcurs am hotarat sa ii dau o sansa si am descoperit un om minunat , nu pot sa zic ca am fost vreodata indragostita de el, insa il iubesc... ne-am casatori si din copilaria mea, din faptul ca am inceput sa ma comport mizerabil atat eu cat si el apoi, am fost la un prag de divort, despartiti am fost cam 3 luni.. in timpul asta mi-am dat seama ce am pierdut, cine e el, si m-am indragostit de sotul meu dupa 6 ani de cand il cunosteam.. Din momentul impacarii suntem mult mai fericiti decat inainte, am invatat sa ne respectam, nu mai e "pampalaul" initial, insa recunosc ca de multe ori eu sunt cocosul in casa, desi imi doream un barbat puternic mi-am dat seama ca pur si simplu nu as fi rezistat langa o persoana mai puternica ca mine.. sunt o pers f puternica si incapatanata si sigur ar iesi scantei... Intotdeauna luam deciziile mari impreuna, el ma echilibreaza si tempereaza, el ma aduce cu picioarele pe pamant , el imi da siguranta.. eu tin casa , iau deciziile mici gen cheluieli investitii mici, mancare, insa orice decizie mare se ia in 2... evident am descoperit si partea de macho din el, are momente de nervi extremi ( desi rar, fiind fire calma), si atunci eu devin dusul rece de care are nevoie... suntem fericiti .. ne completam si echilibram
Ingragosteala se transforma pana la urma intr- o iubire mai profunda, respect, prietenie, colaborare, parteneriat.. in timp.. e important sa iti placa de el.. si sincer Dahriana eu cred ca te rasfeti. eu cred ca iti place putin de el, insa orgoliul nu te lasa sa accepti asta .. Da-i o sansa, incearca o relatie.. explica-i exact ce astepti de la el, poate lucrurile ar urma sa evolueze intre voi.. insa da o sansa cu inima deschisa, nu te poticni la astpecte mici.. petreceti un weekend impreuna povestiti, plimbati-va discutati, poate ajungeti la ceva .. insa deschide o sansa.. daca incerci si u poti atunci rupe relaatia din radacina.. pt ca ce sens are?
Depinde mult de ce vrei de la tine de la viata, daca vrei sa te casatoresti sa fii casatorita , daca vrei indragosteala indiferent de om.. daca vrei sa gasesti un prieten si un partener cu bataie lunga..
Oricum in final casnicia e o loterie .. insa daca stii sa fii echilibrat de la inceput ai mai multe sanse de reusita..

Numai bine

33+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Off-topic
Seidana, intalplator te-am gasit si aici
Mi-a placut foarte mult cum ai scris
Va doresc sa fiti mereu fericiti si indragostiti ca si acum ( sau poate si mai si)
La subiect:
Casnicia, ca orice relatie dealtfel este ceva ce trebuie construit cu truda si [pastrat cu grija, uneori se poate dovedi a fi foarte fragila!
Eu am trecut printr-un divort, este o situatie in care nu te imaginezi niciodata si nu stii daca ceea ce faci in acele momente este bine sau rau pe termen lung!
Uneori o alegere care initial o vezi ca fiind perfecta pentru tine se dovedeste a fi o greseala si invers..
Ar fi mai multe de spus, insa porefer sa ma opresc aici!

mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

30 cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Fetelor , el e baiat de cursa lunga , stiu asta .
Am comparat cu toti barbatii pe care i-am cunoscut in timpul asta (de cand il stiu pe el ) si el a iesit de departe , in avantaj .


Nu-i foc de artificii , nu ma face sa rad toata ziua ( are glume rar , da bune ) si oricat am zis : " gata de maine ii zic la revedere" , tot timpu aparea ceva si ma facea sa ma razgandesc.


Mi-a placut de altcineva recent , cu care nu a iesit nimic. Tipu ma facea sa rad , era palpitant cu el , mergeam cu 200 km/h , dar tipu era necioplit , nu lua nimic in serios si nu te puteai baza pe el .


Omu asta , e langa mine de 1 an de zile imediat. Are o rabdare imensa (nu stiu cum reuseste) , e atent , intelegator si imi place ca , ma lasa in ale mele .

Ma lasa sa-mi fac cariera , nu imi pune piedici , ma incurajeaza continuu si probabil e mare lucru .

Am dat deja avans la un apartament , la care el s-a trecut girant .
Nu mi-a venit sa cred ca a vrut sa faca asta , el mi-a propus.

Stau si ma gandesc cate poate sa faca pt mine si ma intreb : mai exista vreunu ca el ?

Incerc sa vad dincolo de aparente . Stiu ca intr-un fel mi-ar fi bine cu el , si inca nu renunt , nu vreau sa renunt .
Mai trag de mine , de timp , de situatie , pt ca nu ma pot hotara .
Probabil pt ca nu`i genul de om pe care eu il caut , dar are calitatile celui pe care il caut .

Sunt curioasa si eu , ce-o sa iasa pana la urma !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Stii ce cred eu? daca imi permiti?

Astepti sa iti zica lumea fii cu el ca e bun e pt tine...

Insa crede-ma nu ai nevoie de acceptul lumii, eu te vad ca mereu cauti sa te legi de el, de nu iti placea nu cautai motive... am o prietena care la inceputul relatiei cu sotul ei intreba pe toti: asa ca nu ii urat? asa-i ca nu are urechi clapauge? asa-i ca lumea nu o sa ma judece ca stau cu el, desi eu arat bine si el e chel cu cosuri? stiu ca nu e frumos insa e destept, si langa mine si pot vb cu el si etc.. acu ii vedea pronuntat defectele pt ca intr-un fel il vedea sub ea ca aspect si sociabilitate, fie sa se convinga ca nu e chiar asa ii accentua prea mult calitatile.. in fond tipul e ok, normal nici frumos nici urat, nici destept nici prost... probabil nu o atragea pe ea, insa dupa 1 an si ceva de relatie sunt ff fericiti, cum ea nu a mai fost cu nici unul din feti frumosii ei...

36+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Lumea deja m-a batut la cap de cand il cunosc ca : El e The One .

Familia mea il vrea pe el , desi nu-l cunosc personal inca . Dar din ce le spune eu , n-au nici un dubiu ca el e ceea ce mi-ar trebui mie.


Eu sunt o fire puternica , autoritata , impulsiva .
El e calm , lasa dupa mine , si e bun la suflet ( exagerat ) .
Eu sunt mai a dracu .

Si am fost tot timpul obisnuita cu barbati mai , macho .
Tot timpul am fost cu un om ca mine , eram ca 2 pietre tari , erau relatii palpitante , trepidam amandoi , ne certam ca si chiorii si ne desparteam cu tipete si injuraturi .

Astfel ca , linistea asta pe care o am de 1 an pe langa el , e parca prea anormala .
Si ce ma mira f tare : Eu nu-s excesiv de constanta .
Adica , vorbesc cu un om o luna , doua , trei , dar imediat ii gasesc defecte , sau ma plictisesc de el si nu ii mai raspund la tel , sau il evit.

Cu el nu fac asa , pt ca momentan nu i-am gasit defecte , decat ca e prea "moale" si ca nu e idealul meu fizic.



Ce ma incanta f mult e faptul ca

- e atent ( nu uita nici o zi aniversara , nastere , sarbatori ) , tot timpul ma surprinde cu cate ceva
- e genul de barbat fidel , devotat ( daca la 2 noaptea ai nevoie de ceva poti apela la el cu siguranta . S-a intamplat si vorbesc din experienta )
- nu-i prea gelos, nu-i posesiv , imi lasa libertate de miscare si intelege ca la mine cariera e pe primul loc .


Ca si mod de gandire pot sa zic ca-s eu in varianta masculina .
Avem aceleasi idealuri in viata , ne dorim aceleasi lucruri , la aceiasi varsta , in privinta casatoriei o vedem la fel si avem aceleasi idei despre cum decurge o casatorie , despre copii gandim la fel , despre cariera la fel , despre bani , prieteni , viata etc.

Eu traiesc totusi cu impresia ca o sa-l aleg pe el in final . Nu stiu cand , dar stiu ca el va fi .

Nu vad altul mai potrivit ca el . Nu stiu de ce . Pe toti ii compar cu el .
Daca dau de unu mai badaran imediat ii fac vant . Sau daca e ziua indragostitilor si altul nu-mi aduce o floare imediat observ ..si tot felul de , detalii pe care le raportez la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

dupa mesajul anterior.. intrebarea mea pt tine e:

Ce mai astepti.. tu deja vb ca o femeie indragostita... sau e vb ca tocmai, toti te bat la cap si insista cu el, iar orgoliul tau te cam mangaie?

36+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Nu sunt indragostita .
As vrea doar sa fie el , dar cu alt fizic si un pic mai intepat .

Nu ma atrage fizic , nu am zis ca in rest nu mi-ar placea unu ca el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

si, si?
(continuarea dupa un an, va rugam)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Parpalak, cand ai timp, stai jos, ia o cana de cafea/ceai si enjoy ! (bate orice telenovela)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169580&nm=Amanta-loveste-din-nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

Sunt sigura ca tuturor ni s-a intamplat. Nu stiu de ce am siguranta asta...

Si acum sa va spun despre ce este vorba :

El , ar putea fi barbatul perfect si nu doar pt tine . Pt orice femeie.

E tot timpul prezent langa tine cand esti bolnava , pleaca la 3 dimineata sa-ti ia medicamente cand ai febra , iti da cadou de ziua ta , de Mos Nicolae , de Mos Craciun , de Revelion , de Valentine`s Day..de toate sarbatorile mari sau mici .


Dar nu-l vezi mai mult decat un simplu amic .
Ba mai mult nu l-ai sarutat niciodata , nu ai avut nici un fel de contact cu el , nu petreci timp in compania lui , refuzi cu desavarsire sa iesi cu el , dandu-te foarte ocupata.

El in schimb , nu se lasa sub nici o forma.
Nu a avut nici un gest necugetat , nu ti-a facut avansuri directe , ti-a spus doar ca te place ff mult si ca vrea o relatie serioasa cu tine.


Ai avut alte relatii intre timp , ti-ai afisat poze cu alta persoana peste tot , iar el nu a spus nimic .
Nici tu nu ii poti spune direct vezi-ti de drum pt ca , speri ca intr-o zi ii vei putea comanda inimii si il vei putea alege.

Poate cand iti vei da seama ca majoritatea vor doar sex fara obligatii ..?!


Dar : Nu te atrage fizic deloc . E total opusul idealului tau fizic.
Nu il are pe vino-incoa , e parca prea sincer si prea bun .


Ne plac noua oare cei care ne tin in sah , care ne ofera nesiguranta , care ne fac sa luptam noi pt ei ?!
De ce ?

Vreau sa ma indragostesc de El si nu pot !
Stiu sigur ca ar fi barbatul ideal pt mine.

Gandim la fel , avem aceiasi viziune asupra vietii , el lucreaza in acelasi domeniu in care voi lucra si eu , ne plac aceleasi lucruri , dar mie nu-mi place de el .

Nu pot sa fac sa-mi placa.
Toti imi spun sa-i dau o sansa , dar nu pot pur si simplu ! Nu ma atrage , nu l-as putea saruta niciodata , nu simt nimic pt el.



Situatia asta dureaza de ceva timp ..aproximativ 6 luni . Iar in mine nu s-a nascut nici un sentiment pt el .
Ba mai mult am avut o alta relatie ( multe stiti ..de aici ) , care s-a terminat destul de prost .


Voi cum v-ati ales sotii ? Dupa atractia aia mistuitoare pe care ati simtit-o pt el , sau ati ales siguranta pe care v-a oferit-o un barbat pt care nu simtiti acea atractie ..si il vedeti un prieten ?!






"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."


...Dahri...


Hm...ceea ce spui tu acolo la inceput despre cadouri, surprize, dus la farmacie in miezul noptii mi mi s-a inatmplat ( excluzand jocul de-a 'prietenul si prietena' de la 12 ani - ca relatie nu pot sa-i spun ) cu toti parteneii pe care i-am avut.
De la primele intalniri ... daca nu eram tratata ' ca o printesa' era PA!
Eu acasa eram rasfatata de ai mei ( copil singur la parinti) si nu as fi acceptat nimic mai prejos de la un iubit. Deci asta pe mine nu ma impresiona, mi se parea normalul.
Nu mi-au placut niciodata insa, baietii rai care sa ma tina in shah - prea obositor, plictisitor si in mintea mea de adolescenta tanara si rasfatat oricum nu merita nimeni efortul asta.M-am ferit cat am putut de astfel de situatii.
De fapt asa gandesc si acum. Chiar daca sunt casatorita si am 2 copii nu cred ca as sta sa 'joc jocuri'- am prea multe alte lucruri de facut. Si lumea e mare si plina de barbati !Si viata e scurta!

Sotul meu are calitatile enumerate de tine + multe altele si a existat atractia fizica de la inceput . Dar vezi ca nu e suficient .
Eu am mai fot in relatii cu omeni cu calitati si atractie fizica dar nu ne-am potrivit la conceptii de spre viata ...si ne-am despartit.

Sa nu intelegi aici ca am un buton de aprins / stins dragostea.
NU mi-a fost mereu usor dar intotdeauna mi-am spus ca viata e scurta, eu am anumite asteptari si nu ma voi multumi cu mai putin.

De unul din partenerii mei m-am despartit deorece ...nu avea ambitie!
Da, eu sunt o persoana f ambitioasa care de mica mi-am dorit sa ajung f departe profesional. Iubitul meu de atunci ( logodnicul mai bine zis) s-a plafonat si dupa muuulte incarecari timp mai bine de 1 an i-am spus ca nu vom putea fi fericiti niciodata impreuna. Am suferit mult de tot dupa el , el si acum ( dupa 10 ani!!!) inca ma mai asteapta. Si e inca in aceeasi situatie profesional. Nu a avansat nici 1 mm. De ce ? De lene, ca destept e , facultate buna avea, parintii cu situatie fff buna l-au sustinut cat au putut pana au realizat si ei- acelasi lucru ca si mine...ca nu se merita..

Ti-am spus asta pt ca ai mentionat ca tu si EL veti lucra in acealsi domeniu . Eu si sotul meu lucram impreuna si stiu ca ma poate intelege , nu numai in problememele de zi cu zi de la serviciu ci si in ambitia de a avansa.
Fostul ar fi zis: pai de ce iti tb ?, doar avem suficienti bani...pierdere de vreme ...ce mai inveti /dai examemne la varsta asta si cu 2 copii mici , etc

A, si inca un lucru, eu nu sunt ipocrita ..la intrebari de genul 'l-ai mai iubi pe sotul tau daca ar fi fost... gunoier?' raspunsul e NU.
Nu as fi avut nimic in comun cu el si nici macar nu am fi avut cum ne cunoaste.
Din cauza faptului ca sunt o persoana directa nici nu as putea sta cu cineva pe care nu il iubesc ... cred ca daca m-ar intreba i-as raspunde exact ce simt. Deci nu te sfatuiesc sa il alegi pe EL decat daca ai sentimente.
Asta nu te opreste sa iesi cu el sa vezi daca 'pofta vine mancand'. Fii sincera insa, nu-i promite familie si copii daca tu nu il iubesti (inca).

Mergi la inceput