Lentile de contact - probleme

Lentile de contact - probleme | Autor: Delyutz

Link direct la acest mesaj

Buna,

am si eu nevoie de un sfat/incurajare de la cele care purtati lentile de contact . eu pana acum am purtat ochelari, dar de ieri mi-am cumparat lentile de contact. problema mea este ca ma jeneaza (si ieri si azi). nu ma ustura ochii sau ceva de genul, dar simt in permanenta faptul ca am ceva in ochi si parca simt ca ochiul nu este suficient de hidratat. mentionez ca mi-am luat si lacrimi artificiale si le folosesc, dar efectul lor dureaza cateva minute.

am mai intrebat pe cineva care poarta lentile daca a patit la fel la inceput si mi-a spus ca nu, nu le-a simtit deloc in ochi. deci ceea ce ma intereseaza de fapt pe mine este daca e o problema pana se obisnuieste ochiul si apoi va trece (nu le voi mai simti) sau daca am eu o sensibilitate si intotdeauna le voi simiti in ochi

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

pai depinde de ce tip de lentile purta persoana cealalta si ce tip porti tu.oricum, senzatia trece destul de repede.e o chestie de obisnuinta.
eu am lentile dure de 7 ani si la inceput am simtit la fel.astazi....toate au disparut. lacrimi folosesc doar dc ma irita vreo particula de praf.iar cu chestia asta... e o problema la purtatorii de lentile(praful)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu port lentile de contact de 10 ani, dar cu intermitente si am dioptrii foarte mari. Daca simti ca te jeneaza mai da-le jos din cand in cand si spala le in solutie si lacrii artificiale la greu. Poti sa masezi si ochiul ca sa se aseze lentila intr o pozitie care iti este confortabila. Oricum dupa 6-8 ore sa le scoti si sa porti din nou ochelari.

De care lentile ai? Eu cu cele pe 2 saptamani ma simt cel mai bine...chiar daca le port o luna......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Multumesc Gogosel. Deci sa am speranta ca poate intr-o saptamana asa ma obisnuiesc?

Intamplator eu si persoana intrebata purtam acelasi tip de lentile, pure vision.

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

pai depinde de ce tip de lentile purta persoana cealalta si ce tip porti tu.oricum, senzatia trece destul de repede.e o chestie de obisnuinta.
eu am lentile dure de 7 ani si la inceput am simtit la fel.astazi....toate au disparut. lacrimi folosesc doar dc ma irita vreo particula de praf.iar cu chestia asta... e o problema la purtatorii de lentile(praful)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Buna Anusca. Pure Vision am. Din acelea care din cate am inteles pot fi purtate 30 zile si si noapte. Bine, la mine nu e cazul, cum ajung acasa cum le scot de la ochi (e o usurare).

Daca vor continua sa ma deranjeze asa, atunci nu cred ca merita sa le mai port Sunt dispusa sa incerc macar o sapatamana sa vad daca va fi mai bine.

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009


Eu port lentile de contact de 10 ani, dar cu intermitente si am dioptrii foarte mari. Daca simti ca te jeneaza mai da-le jos din cand in cand si spala le in solutie si lacrii artificiale la greu. Poti sa masezi si ochiul ca sa se aseze lentila intr o pozitie care iti este confortabila. Oricum dupa 6-8 ore sa le scoti si sa porti din nou ochelari.

De care lentile ai? Eu cu cele pe 2 saptamani ma simt cel mai bine...chiar daca le port o luna......

ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu cred ca o sa te obisnuiesti. E normal sa te jeneze un pic, ai un corp strain in ochi. La mine pbema mare la inceput a fost cu pusu lentilelor, stateam si o ora in baie ca sa mi le pun. Dar bucuria ca vad fara ochelari a fost inegalabila.

Dupa o saptamana daca tot te deranjeaza la modul insuportabil mergi la medic, dar sa stii ca in momentul in care nu o sa mai simti ca sunt acolo nu e ok (inseamna ca le-ai pierdut:)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Eu n-am problema cu pusul. imediat reusesc, la fel si la scos.

nu mai vreau sa le mai simt..adica e chiar jenant. uneori am impresia ca daca o sa ma uit rapid stanga sau dreapta or sa cada (nu zic ca ele chiar cad, dar asta e senzatia). nu le prea simt cand sunt afara si merg prin frig, nu-mi dau seama de ce.

oare e si psihica chestia? stiu ca sunt acolo si d'asta?

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Eu cred ca o sa te obisnuiesti. E normal sa te jeneze un pic, ai un corp strain in ochi. La mine pbema mare la inceput a fost cu pusu lentilelor, stateam si o ora in baie ca sa mi le pun. Dar bucuria ca vad fara ochelari a fost inegalabila.

Dupa o saptamana daca tot te deranjeaza la modul insuportabil mergi la medic, dar sa stii ca in momentul in care nu o sa mai simti ca sunt acolo nu e ok (inseamna ca le-ai pierdut:)).

ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

E psihica chestia, pentru ca e ceva nou, e normal tot ce ti se intampla.
Imi amintesc ca si eu eram la fel si daca nu le mai simteam ma uitam intr-o oglinda imediat. Eu am avut o obsesie sa nu le pierd si sa nu adorm cu ele ( nu existau atunci din astea permanente) si tin minte ca intr-o noapte am visat ca am adormit cu ele si mi s au marit ingrozitor, se facusera ca niste meduze, m-am trezit si m-am dus imediat la cutiuta sa vad daca sunt acolo.
O sa treaca - cand te jeneaza mai mult pune lacrimi artificiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Delyutza, eu port de 15 ani lentile, am dioptrii mari, si le port si daca merg la bazin si in sauna si daca fac dus. Am lentile moi, le schimb lunar. Doar la nastere a zis doctorul sa port ochelari (si foarte bine a facut, prima nastere a durat 18 ore). Daca adorm cu ele o noapte nu e nici o problema (incerc sa nu o fac insa). Le pun si le scot lejer, si nu am probleme cu ele (de la 5.30 dimineata pana la 9.30 seara le port de obicei, adica de la trezire pana la culcare).
Tin minte ca primele zile simteam ceva in ochi, dar m-am obisnuit repede. Cred ca daca situatia dureaza trebuie sa mergi la doctor, nu vreau sa te descurajez dar sunt persoane carora ochii nu le suporta lentilele, sper sa nu fie cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

astazi mi-am pus deja de 3 ori lacrimi artificiale. sper sa rezist cu ele pana la sfarsitul zilei. oricum am la mine tot ce se poate, solutie, recipient de pus lentilele, lacrimile, ochelarii...asta in cazul in care nu mai rezist sa le scot.


Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

E psihica chestia, pentru ca e ceva nou, e normal tot ce ti se intampla.
Imi amintesc ca si eu eram la fel si daca nu le mai simteam ma uitam intr-o oglinda imediat. Eu am avut o obsesie sa nu le pierd si sa nu adorm cu ele ( nu existau atunci din astea permanente) si tin minte ca intr-o noapte am visat ca am adormit cu ele si mi s au marit ingrozitor, se facusera ca niste meduze, m-am trezit si m-am dus imediat la cutiuta sa vad daca sunt acolo.
O sa treaca - cand te jeneaza mai mult pune lacrimi artificiale.

ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

si eu sper Iris sa nu fiu eu exact ghinionista aia. e asa bine fara ochelari. ma gandesc ce tare va fi vara sa conduc si sa pot purta ochelarii de soare

mergeai si la sauna cu ele? mie mi-e teama si cand ma machiez sa nu care cumva sa intre vreun praf de fard pe acolo

Citat:
citat din mesajul lui Iris2002

Delyutza, eu port de 15 ani lentile, am dioptrii mari, si le port si daca merg la bazin si in sauna si daca fac dus. Am lentile moi, le schimb lunar. Doar la nastere a zis doctorul sa port ochelari (si foarte bine a facut, prima nastere a durat 18 ore). Daca adorm cu ele o noapte nu e nici o problema (incerc sa nu o fac insa). Le pun si le scot lejer, si nu am probleme cu ele (de la 5.30 dimineata pana la 9.30 seara le port de obicei, adica de la trezire pana la culcare).
Tin minte ca primele zile simteam ceva in ochi, dar m-am obisnuit repede. Cred ca daca situatia dureaza trebuie sa mergi la doctor, nu vreau sa te descurajez dar sunt persoane carora ochii nu le suporta lentilele, sper sa nu fie cazul tau.

Mergi la inceput