Sterilet...sunt noua nu "ma omorati"

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Din punctul meu de vedere steriletul este o metoda prin care avortezi repede si automat, nu mai trebuie sa iei nicio decizie.

Practic impiedica implantarea ovulului fecundat... adica avort.

Caro


si ce facem, ne bazam pe metoda calendarului?
cand vad asemenea aberatii nici nu stiu sa rad sau sa plang!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."




Ce sa zic, Giulia, daca tu doar metodele astea le cunosti...

Frumos citat ai acolo in semnatura

Caro


nu sunt singurele metode, dar dintre toate poate asta e singura care nu provoaca avort...de asta am dat-o ca si exemplu

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Giulia81, te inseli! Steriletul clasic este singura metoda "contraceptiva" care intr-adevar provoaca avort prin imposibilitatea embrionului de a se implanta in uter. Stiu asta din teorie dar si din proprie experienta deoarece am purtat sterilet timp de 5 ani si diferentiam lunile in care s-a produs fecundarea ovulului de celelalte.
Toate celelalte metode contraceptive nu provoaca avort. Daca vrei le iau pe rand si explic cum are fiecare efect contraceptiv. Nu e greu.

Asta nu inseamna ca sunt contra steriletului, chiar o sa imi mai pun unul cu Cupru in curand, adica la 4 luni de la ultima nastere. Si eu am cochetat cu ideea de a lega trompele dar mi se pare o solutie prea radicala la 36 ani.

On topic: nu e nici o problema sa mintezi un sterilet pe uter cicatricial dar cred ca ar trebui sa se astepte un pic mai mult dupa cezariana se se cicatrizeze uterul. Vreo 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

Giulia81, te inseli! Steriletul clasic este singura metoda "contraceptiva" care intr-adevar provoaca avort prin imposibilitatea embrionului de a se implanta in uter. Stiu asta din teorie dar si din proprie experienta deoarece am purtat sterilet timp de 5 ani si diferentiam lunile in care s-a produs fecundarea ovulului de celelalte.
Toate celelalte metode contraceptive nu provoaca avort. Daca vrei le iau pe rand si explic cum are fiecare efect contraceptiv. Nu e greu.


Esti convinsa ca e asa cum zici? Ia da o cautare dupa "metode contraceptive secundare" si vezi ce gasesti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mie, dupa a doua cezariana, ambii medici mi-au recomandat steriletul hormonal.... deci uter dublu cicatricial, plus hemoragii mai abundente la menstruatie... de ligatura trompelor mi-au zis mabii ca e o tampenie la varste tinere, si sa uit, ei oricum nu imi fac niciunul.

Asa ca am Mirena de 4 ani si sunt fte multumita, ciclu putin, la intervale lungi, de cateva luni vine iarasi lunar, ceea ce inseamna ca elimina mai putin hormonal si probabil actioneaza mai mult mecanic, asa ca trebuie sa il schimb.
In primele luni am mai avut sangerari aiurea, dar odata adaptat organismul cu el, e perfect. Cel putin pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

[/quote]
Esti convinsa ca e asa cum zici? Ia da o cautare dupa "metode contraceptive secundare" si vezi ce gasesti
[/quote]

Da, iarta-ma, ai dreptate, am uitat de pilula de a doua zi care este tot o metoda contraceptiva pentru situatia in care fecundarea s-a produs deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Caro, pe bune ca nu ma inteseaza o disputa pe tema etico-morala a steriletului. Aveti voi de sugerat o alta metoda mai sigura, sunt bucuroasa sa o iau in calcul.

Deocamdata trebuie sa ma hotarasc daca sa imi sectionez sau ba trompele, ca nu am decit 2 saptamini timp de gindire. Inclin spre sterilet doar mi-e teama de ciclul ala abundent si cu dureri. Cum spuneam eu care nu am avut niciodata dureri la ciclu, dupa prima nastere am niste crampe menstruale de mi se taie genunchii de durere. Sper ca nu poate sa fie mai rau. O fata mi-a scris pe privat ca a avut ciclul mai abundent dupa dar s-a reglat dupa citeva luni. Si de cine stie ce alte efecte secundare.

Eu nu vreau sterilet cu hormoni.am tot auzit de Mirena, de ce e recomandat mai mult decit cel cu cupru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Cel cu cupru e respins de multe persoane, merge pe alt principiu, mecanic ... Mirena merge pe hormonal, pe secretare controlata a microni de hormon..... eu cel de argint nu l-am suportat, am incercat cu cel "ieftin" si tot la Mirena am ajuns, recomandat de medici si din motive adiacente contraceptiei, adica menstra abundenta, fibrom uterin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

inainte de a-mi monta sterilet aveam ciclu abundent si cu dureri de ma tavaleam pe jos...acum nu mai am nici un stres...si nici nu am observat alte efecte secundare...singurul lucru care ma deranjeaza e faptul ca nu mai pot purta tampoane, decat absorbante...in rest, piece of cake

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

Giulia81, te inseli! Steriletul clasic este singura metoda "contraceptiva" care intr-adevar provoaca avort prin imposibilitatea embrionului de a se implanta in uter. Stiu asta din teorie dar si din proprie experienta deoarece am purtat sterilet timp de 5 ani si diferentiam lunile in care s-a produs fecundarea ovulului de celelalte.
Toate celelalte metode contraceptive nu provoaca avort. Daca vrei le iau pe rand si explic cum are fiecare efect contraceptiv. Nu e greu.




ai inteles total gresit mesajul meu, dar nu conteaza
edit sa iti spun ca pilula de a doua zi se numeste metoda contraceptiva DE URGENTA
giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Recomandarea medicului meu a fost Mirena. Si eu am doua cezariene la activ.
Riscurile le gasesti in documentatia steriletului pe care il vizezi. Daca stii ce marca este cauta-l pe net, producatorul pune documentatia si acolo.
La Mirena riscurile erau:
- sarcina ectopica;
- posibilitatea perforari uterului;
- posibilitatea "incarnarii" (scuze dar nu-mi da prin cap cum sa traduc "embeded into uterus wall");
Doctorul mi-a dat si procentele asociate riscurilor respective dar nu mi le mai amintesc.
Legat de dureri de cap, eu am avut dintotdeauna migrene groaznice. Pot sa-ti spun ca de cand am steriletul starea nu mi s-a inrautatit. Nu cred ca a facut nimic sa imbunatateasca (responsabil de asta a fost chiropractorul) dar apreciez ca nu mi-a inrautatit situatia.
Eu nu am voie sa iau AC pentru ca nivelele de hormoni imi pot afecta ficatul, insa cu steriletul hormonal cantitatea de hormon nu imi face rau.

Pentru Carolinah "Mirena contains a progestin hormone called levonorgestrel that is often used in birth control pills. Mirena does not contain estrogen. Mirena releases the hormone into your uterus. Only small amounts of the hormone enter your blood." Steriletul hormonal nu provoaca avort.

Mergi la inceput