Lanolina pentru ten

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Cum mai stati cu fatzucile? :)

Ilinca, iti mai e buna lanolina? Ai mai combinat-o cu ceva?

Salcia, iti face bine crema de la Arden?

Iarina, tot la Clinique ai ramas?


Eu ma lanolinizezo-avocadizez in continuare si sunt cum nu se poate mai incantata.



M-am gandit ca putem pune putina lanolina si in laptele de corp, nu?
Probabil ca trebuie amestecata lanolina cu cate putin lapte, pana se inglobeaza tot. Cam complicat totusi...



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Va citesc de cand s-a deschis subiectul, asa ca mi-am comandat si eu unt de avocado (de pe breslo).Azi imi vine asa ca o sa caut sa cumpar si lanolina.Sper sa vad rezultate curand.

Si eu am tenul sensibil, iar barba este la mine cea mai afectata. Se descuameaza, este rosie si iritata.Am bubite mici si rosii asa ca sper ca aceasta combinatie de lanolina + unt de avocado sa dea roade.

Acum, voiam sa intreb, daca folositi aceasta combinatie si dimineata si seara.Nu ramane fata lucioasa? Pot sa ies din casa sau o sa stralucesc ca un bec.Mai merge sa pun fond de ten peste aceasta combinatie?


www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Alina, nu stiu daca lanolina si untul de avocado sunt pentru ten sensibil, eu le folosesc pt. ten uscat (iritatii nu am).
Daca zici ca ai bubitele acelea rosii, ai grija, pune doar putin-putin din amestecul minune :).


Da, ramai lucioasa dupa ce iti pui chestia aia pe fatza dar, dupa vreo 15 minute poti absorbi excesul cu un servetel.
Probabil ca merge fon de ten peste, eu nu prea folosesc.




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Pai ma dau din 3 in 3 zile cu clinique, in rest banala crema de galbenele...tenul arata o.k...dar precis datorita galbenelelor...deci nu-mi vine sa cred ca am dat atatia bani pe clinique...ce-o fi fost in capul meu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am fost ieri la o cosmeticiana si am rugat-o sa-mi spuna cum i se pare ca se prezinta tenul meu .
De ce am fost?
Pentru ca mie mi se pare ca arata foarte bine si pentru ca, bazandu-ma pe observatiile mele :D, as vrea sa raman la crema vietii mele .

Comsticiana a zis ca tenul e foarte bine hidratat si hranit, a tinut neaparat sa stie ce crema folosesc :)) si mi-a dat un 'brava' de la ea :).
Ca sa fie tabloul complet :), va spun ca hidratarea tenului meu nu provine si de la apa pe care o beau, fiindca nu prea beau apa .
Deci, ten bine hidratat si hranit (avand in vedere si ce vreme oribila e afara) doar cu ajutorul unei creme banale cu lanolina si unt de avocado.

Am vrut neaparat sa va spun asta, ca sa va dau curaj sa incercati reteta mea :).

A, cosmeticiana a spus ca pot pune in crema si cateva picaturi de vitamina A, Vit. E si vit. C.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

a, mi-a mai zis ceva: cica, de fapt, cremele antirid, pe termen lung, distrug colagenul din piele si ca ar trebui folosite cu muuulta moderatie .
Ati citit/auzit ceva de genul asta?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

a, mi-a mai zis ceva: cica, de fapt, cremele antirid, pe termen lung, distrug colagenul din piele si ca ar trebui folosite cu muuulta moderatie .
Ati citit/auzit ceva de genul asta?



Eu stiu ca nu se recomanda folosirea cremelor antirid inainte de 28 de ani, cand pielea produce suficient colagen.Dar ce facem la 30+ cand colagenul scade?

Cred ca cremele antirid nu sunt la fel, in sensul ca unele sunt mai concentrate si se folosesc dupa 40-45 de ani. (asa numitele creme pentru ten matur).Poate ma insel, totusi.

Tin minte ca aveam vreo 25 de ani si am mers la un tratament cosmetic intr-un salon cu pretentii, la recomandarea mai multor fete care s-au lasat pe mana acelei cosmeticiene.
Mi-a pus o masca cu colagen(!!??) . A zis ca asa, din cand in cand, e bine pentru prevenire, ca n-are ce rau sa-mi faca. Eu faceam sport atunci, de intretinere, si cosmeticiana a zis ca si efortul contribuie la aparitia prematura a ridurilor(adica te cam strambi cand depui efort) :))
Acum, nu stiu ce sa zic..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Pai ma dau din 3 in 3 zile cu clinique,


Iarina, dar de ce din 3 in 3 zile?
Cred ca e nevoie sa folosesti crema in fiecare zi pentru a vedea daca iti face bine sau nu. Nu e masca, e crema de uz zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Eu stiu ca nu se recomanda folosirea cremelor antirid inainte de 28 de ani, cand pielea produce suficient colagen.Dar ce facem la 30+ cand colagenul scade?

Cred ca cremele antirid nu sunt la fel, in sensul ca unele sunt mai concentrate si se folosesc dupa 40-45 de ani. (asa numitele creme pentru ten matur).Poate ma insel, totusi.




--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Asa este!

Cremele sunt pe diferite tipuri de virsta si folosirea lor necorespunzatoare poate aduce mai multe prejudicii decit efectele pozitive asteptate!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ok Dana, atunci spune-ne(daca stii:)) ce folosim de la 30 la 35, de la 35 la 40 si asa mai departe. Cum alegem exact produsele astea antirid?

Mergi la inceput