Lanolina pentru ten

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

P.S.: am avut si un an extrem de stresant si de obositor, si cred ca si asta conteaza. Incerc sa schimb ceva, dar pana acum nu am gasit niciun remediu-minune impotriva stresului (si de maine incepe din nou nebunia...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

LadyJ, exista 2 feluri de ten uscat: uscat fiindca-i e sete si uscat fiindca-i e foame. Degeaba bea apa, daca nu papa putina grasime :).
Lanolina e misto fiindca hidrateaza si hraneste in acelasi timp.

Despre aburi, eu stiam ca sunt cam controversati cand e vorba de ten uscat, se pare ca il afecteaza.
Iar aburi de 2 ori/saptamana s-ar putea sa fie cam mult pentru un asemenea tip de ten.



Iarina, Salcia, unt de avocado se gaseste la plafarul ala mare din Piata Amzei, Ki-Life (Salcia are dreptate, nu prea e folosibila lanolina singura pe fatza :D).
Astia care au unt de avocado au si unt de shea, unt de orez, unt de germeni de grau si unt de monoi tahiti.
Le-am incercat pe toate, se intelege , dar untul de avocado mi s-a parut de departe cel mai bun.



Citat:

P.S. denizel tarziu desoperirea cremei vietii tale - nu ma mai ajuta cu nimic, taman am dat 170 RON pe o crema de la clinique pt. ten deshidratat...



Iarina, cunosc senzatia.
Eu nu o sa renunt la seruletzele antirid (am citit ca lanolina nu are efect antirid), dar la cremele hidratante/nutritive renunt cu siguranta in favoarea cremei vietii mele :)) (ma rog, pentru un timp cel putin :)).
Am luat aceasta hotarare sambata seara , dupa ce am vazut cu fiu-mio un filmulet cu Brooke Shields, Furry Vengeance (nu-l recomand :)))).
Brooke Shileds are gat de baba . Cum e posibil sa aiba gat de baba la 45 de ani?
Bine, ea arata super fain, dar gatul e naspa...
Asta inseamna ca, daca nu esti dotata genetic, degeaba folosesti creme scumpe, tot la gat de baba ajungi .
Bine, s-ar putea ca B Shileds sa nu foloseasca creme scumpe, da' cel mai probabil e ca foloseste, nu?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Crema de la elizabeth arden,http://www.boots.com/en/Elizabeth-Arden-Eight-Hour-Cream-Skin-Protectant-50ml_9783/ ati incercat-o?
Are o structura destul de asemanatoare cu lanolina.Este produsul vedeta al brand-ului de la 1930 incoace.
Este f.buna ptr. ten uscat.Eu o folosesc iarna pe pometi si pe buze.
Singurul incovenient: nu se gaseste in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

LadyJ, exista 2 feluri de ten uscat: uscat fiindca-i e sete si uscat fiindca-i e foame. Degeaba bea apa, daca nu papa putina grasime :).
Lanolina e misto fiindca hidrateaza si hraneste in acelasi timp.

Despre aburi, eu stiam ca sunt cam controversati cand e vorba de ten uscat, se pare ca il afecteaza.
Iar aburi de 2 ori/saptamana s-ar putea sa fie cam mult pentru un asemenea tip de ten.


Eu nu puteam vorbi decat din experienta proprie si din ce mi-a spus cosmeticiana mea la vremea respectiva cand tenul meu era uscat si eu eram socata ca nu stiam ce sa fac.
Da, grasimea e buna:) si hidratarea e ´´apa´´ adica sete de hidratare nu de apa apa ca aia usca.
De lanolina nu stiu,dar e de consemnat!

Aburii defapt deschid porii, pielea elimina toxinele. Eu zic ca daca nu lasam umezeala sa se usuce in voie pe fatza e ok cu aburul. Ma rog, eu am facut si mi-a fost ok.Dupa abur venea apiderminul.





Salcia, nu stiam ca la tine problemele sunt de asa natura. Pare grav!Sa stii ca ai dreptate, stresul contribuie semnificativ la aspectul pielii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Multumesc de pont, Denizel, cand o sa am timp sper sa ajung prin Amzei (stiti cum e, cand lucrezi la periferie, ca acolo se muta toate multinationalele, ai impresia ca pleci din oras cand mai ajungi prin centru, ce mai, excursie in tari straine ).

Karfe, o sa incerc si celebra crema Arden, am cumparat un tub mic in vacanta, dar nu l-am folosit tot de teama (ce spuneam mai devreme) - am citit mi se pare in lista de ingrediente (eu studiez ingredientele din cosmetice cu lupa din motive de paranoia) ca ar contine si acid salicilic si mi-a fost frica sa ma dau pe obraji de teama unor reactii.

Lady, mai degraba a fost grav, dupa cativa ani de tratamente mai mult decat intensive am ameliorat mult situatia, am momente cand arat absolut normal, si momente mai putin bune, ca acum. Oricum a reparat destul de bine lanolina, doar ca am impresia ca dau cu ceara de epilat cand o aplic pe fata . Cat despre stres, am observat pe pielea mea efectele, la propriu, cum spuneam, am avut un an mega-stresant, si totul a culminat la sfarsitul anului (nopti nedormite, foarte multa munca, presiune etc.), si s-a vazut - inainte de un eveniment foarte important (legile lui Murphy se aplica intotdeauna) m-am trezit cu niste "monstri" de toata frumusetea in barbie, mi se umflasera si buzele (si nu am astfel de probleme in mod normal), horror, ce mai! Pacat ca nu era Halloween . Deci, cu obrajii inrositi si cu barbia invadata inainte.

Dar deh, cu stresul e mai greu de rezolvat pana una-alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Da, da, si eu vroiam sa zic ca si Denizel, ca exista o diferenta intre tenul uscat (lipsit de grasimi) si tenul deshidratat (lipsit de apa). Cremele care ne ajuta in fiecare caz sunt si ele diferite. Pentru ten uscat trebuie ceva hranitor / gras. Pentru ten deshidratat trebuie o crema hidratanta.

Eu am ten uscat la suprafata si mai gras in profunzime. Am incercat muuuulte creme (inclusiv din gama de dermato-cosmetice): Clinique, Givenchy, Vichy, Eucerin, Biotherm, Bioderma, Apidermin, Gerovital etc.etc. Singura la care ma intorc periodic este banala Nivea de noapte cu Q10, care are textura cea mai confortabila pentru tenul meu. Doar cateva luni vara trebuie sa folosesc altceva, pentru ca vara e putin prea grasa pentru mine. Dar pe timp de iarna e de neinlocuit, orice am incercat altceva am senzatia de piele care ma tine, sau, mai rau, apare descuamarea.

Salcia, pentru pielea corpului eu folosesc la dus un ulei de dus. Gasesti ulei de dus de la Eucerin, de la Nivea sau chiar exista unul ok ca si calitate/pret la DM. Uleiul asta m-a salvat de curand, fac un tratament medicamentos ff puternic care imi usuca extrem de tare pielea si de cand am schimbat gelul de dus cu uleiul e mult mai bine (dupa dus ma dau cu un unt de corp cu shea butter si macadamia, ma dadeam si inainte sa folosesc uleiul, acum e insa nesperat de bine).

Denizel, multumesc de pontul cu untul de avocado , o sa-l testez si eu.

Legat de creme hidratante de la Clinique, am testat de curand www.clinique.com/templates/products/spp/index.tmpl?ngextredir=1&CATEGORY_ID=CATEGORY4918&PRODUCT_ID=PROD14526" target="_blank">Youth Surge SPF 15 Age Decelerating Moisturizer si mi s-a parut ca aveam o piele mult mai luminoasa dupa . Din pacate nu era pentru tenul meu, era hidratanta doar si mie imi trebuia ceva mai gras. Mi-a parut tare rau ca a trebuit sa renunt la ea...

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Multumesc de pont, Denizel, cand o sa am timp sper sa ajung prin Amzei (stiti cum e, cand lucrezi la periferie, ca acolo se muta toate multinationalele, ai impresia ca pleci din oras cand mai ajungi prin centru, ce mai, excursie in tari straine ).

Karfe, o sa incerc si celebra crema Arden, am cumparat un tub mic in vacanta, dar nu l-am folosit tot de teama (ce spuneam mai devreme) - am citit mi se pare in lista de ingrediente (eu studiez ingredientele din cosmetice cu lupa din motive de paranoia) ca ar contine si acid salicilic si mi-a fost frica sa ma dau pe obraji de teama unor reactii.

Lady, mai degraba a fost grav, dupa cativa ani de tratamente mai mult decat intensive am ameliorat mult situatia, am momente cand arat absolut normal, si momente mai putin bune, ca acum. Oricum a reparat destul de bine lanolina, doar ca am impresia ca dau cu ceara de epilat cand o aplic pe fata . Cat despre stres, am observat pe pielea mea efectele, la propriu, cum spuneam, am avut un an mega-stresant, si totul a culminat la sfarsitul anului (nopti nedormite, foarte multa munca, presiune etc.), si s-a vazut - inainte de un eveniment foarte important (legile lui Murphy se aplica intotdeauna) m-am trezit cu niste "monstri" de toata frumusetea in barbie, mi se umflasera si buzele (si nu am astfel de probleme in mod normal), horror, ce mai! Pacat ca nu era Halloween . Deci, cu obrajii inrositi si cu barbia invadata inainte.

Dar deh, cu stresul e mai greu de rezolvat pana una-alta...


Nu am stiut ca are si ac.salicilic in ea.Dar cred ca este in cantitate f.f.mica ptr. o exfoliere usoara a pielii si o mai buna penetrare a cremei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

am o colega care are tenul uscat, sensibil, predispus la riduri; in plus, din cand in cand, probabil pe fond de stres sau alergie, ii apar pete rosietice care dispar rapid.

ea sustine ca singura crema pe care tenul ei o suporta este cea cu extract de arnica de la lifecare; orice alta marca de crema a folosit, pentru ten uscat sau predispus la dermatita atopica, nu a dat rezultate, ba chiar i-a sporit disconfortul si petele rosietice si-au intensificat aparitia/disparitia. si nu, nu are cuperoza.

poate nu ar fi rau sa incercati si aceasta varianta...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daniela, Salcia, cu placere :).
Daca o sa cumparati unt de avocado, sa nu va speriati daca are in el niste zgrumptzuri :D. E normal sa fie asa, nu-i afecteaza calitatea :).

Pentru tenul uscat, mai bun decat aburul este gomajul delicat.
Au cei de la Himalaya (tot la Ki-life am gasit) un scrub foarte fain pentru ten uscat, ceva cu samburi de caise pisati si germeni de grau.
Are o compozitie atat de hranitoare, ca merge chiar sa nu mai pui crema dupa ce il folosesti.




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Salcia, ti-ai facut vreodata un set complet si amanuntit de analize pentru depistarea parazitilor intestinali ? imi amintesc vag, acum cativa ani era un user DC care avea probleme destul de mari cu tenul si in urma unor analize facute la Tg. Mures (parca) a aflat ca are mai toti parazitii intestinali posibili...

Ne poti spune te rog care a fost problema ta medicala care ti-a dat peste cap organismul ? Desigur, daca doresti sa ne spui; vom intelege daca nu o faci, pana la urma e viata ta personala.

Multumesc !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput