miscarea ca metoda de slabire

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

giani, eu zic ca esti ok asa, si, da, ai dreptate, nici eu nu ma mai vad la 50 kg cum eram in tinerete . acu-s la 67, astept sa ajung la 65 sa vedem cum ma prezint.

mihaela, interesante cantitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Buna dimineata!
Merci Alintaroma de articol. Am citit si tot nu prea pricep ce sa fac:)
Recunosc, nu pot sa fac sport mai mult de 2 ori pe saptamana,cate o ora lunea si o ora miercurea. Ei recomanda, miscare 30 de minute in fiecare zi, dar cu programul agitat pe care il am mi se pare greu.
Mihaela, sa iti zic ce am mancat ieri toata ziua. Poate calculez eu gresit la calorii.
De dim un iaurt activia+cornflakes (din aia simpli)- cam 200 calorii.
La pranz: o salata asortata- farfurie mica: ardei, castraveti, rosii, rucolla, conopida. masline, ciuperci, porumb o felie mica de paine. 2 portocale. Asta am calculat 300 de calorii.
Seara, mamaliga cu branza, si o felie subtire de mushi de porc la gratar, nuci, alune. Am pus 500 de calorii, ca nu am stiut cum sa calculez exact. Deci cam 1000 de calorii, si am facut body tonninng 1 ora.
Si beau mult ceai verde si cam 2 -3 cafele.
Asta ma enerveaza. Am redus caloriile si portiile fac si sport, si degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Ah, am uitat si doua peppakakor:) pe astea nu le-am numarat la calorii!
Si eu zic ca suedezii traiesc destul de sanatosi, mai ales barbatii sunt ff sportivi. La doamne mai vezi sunculite si burtici, dar in general si ele sunt ff active si fac mult sport. Insa "fika" este un sport:)) de baza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

'neatza!
Azi si maine sunt libera, vreau sa mergem la cumparaturi de Craciun, e si sotul acasa liber yupiiii! :)

giani si eu spun ca cel mai important este sa te simti tu bine in pielea ta si daca miscarea ti-e in sange cred ca cele 62 de kg arata altfel pe tine decat pe mine care abia am inceput :).

anja, pai tu chiar ca nu mananci mai nimic...Eu la pranz musai mananc ceva carne, garnitura si salata, in schimb seara nu mai mancam carne insa de obicei e gris cu lapte, orez cu lapte, clatite...macaroane cu branza, din astea mai usoare cica, dar pline de carbohidrati in schimb.
Dimineata si eu mananc un bol de cereale cu lapte, mie la calculatorul de pe site mi-a iesit 100 g cereale cu 100 g lapte peste 300 de calorii...
Eu cred ca ccc conteaza miscarea, oricat ar fi ea, conteaza si sa nu mai urci in greutate, cum spunea si Giani.

Eu stau in felul urmator: Dupa trei zile in care am ajuns de la 1600 calorii la 1350, kg au ajuns la 62/61, azi dimineata cantarul arata 60.4(n-am mai vazut 60 pe cantar de mai bine de un an! :)) dar asta dupa ce aseara inainte de culcare arata 61,4. Cred ca ma voi cantari o singura data pe zi, seara inainte de culcare...ca sa pot face o statistica cu evolutia sau involutia greutatii :)).

O zi buna si sanatoasa la toata lumea!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui anja

Ah, am uitat si doua peppakakor:) pe astea nu le-am numarat la calorii!
Si eu zic ca suedezii traiesc destul de sanatosi, mai ales barbatii sunt ff sportivi. La doamne mai vezi sunculite si burtici, dar in general si ele sunt ff active si fac mult sport. Insa "fika" este un sport:)) de baza.


:)) Perfect adevarat! Pentru cine nu stie, si Anja locuieste in Suedia. :).
Pentru alea doua pepparkakor va trebi sa faci 30 de minute miscare azi .

Si putin offtopic ca nu mai tin minte daca am discutat...e o tipa la topicul Suedia care va lucra intr-o multinationala si intreba de invatarea limbii suedeze...poate ai timp sa dai o tura pe acolo sa o lamuresti cum poate invata limba.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Hai ca raspund din 2 in doi ca sunt intr-un mtg pe telefon:)
Pai pe iaurtul meu scrie 100 calorii si cam 30 de grame de cornflakes, inca 100. Asa am calculat 200.
Mananc putin dar si calc stramb si mai iau o prajitura sau ciocolata sau un latte. Cel mai rau este ca am tot avut business travel in ultimele zile. Si atunci sar si peste sport, mananc si in avion, apoi la restaurant. Uffff, grea viata!

De asta, zilele astea nu sunt chiar asa inversunata pe slabit, dar as vrea sa ajung macar la 55 de kg inainte de Craciun.
Un link, cum sa faci talie de viespe:

http://www.youtube.com/watch?v=kin6AYFBOKE

Eu am luat cadourile de Mos Nicolae, mai am de rezolvat Craciunul.
E zapada multa la voi? Aici ninge in continuu de o saptamana. Suntem sub zapada! Cred ca maine seara, daca drumurile sunt deschise, mergem la ski, e deschis de la 5 la 9 seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Oh da, zapada mare, cum era in ianuarie anul trecut...si ger de nu am mai avut asa temperaturi scazute de cand stam aici...stii ca in general iernile sunt blande, deh exceptie anul trecut si vad ca si anul asta...
Avem o jumate de m de zapada, ger de -10/-7 dar se simt -15 uneori daca e vant...si ninge si la noi in continuare. Pun imediat pe blog cateva fotografii ca am timp azi :). Noi sa fim sanatosi, ca vine ea si vara .

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Mihaela, ma uit la topicul de Suedia si ii raspund.
Eu am invatat suedeza dupa ureche, si bazandu-ma pe boaba de daneza pe care o stiam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Anja credeam ca citind articolul te va ajuta sa identifici tu posibilele greseli care le faci, de alimentatie/nutritie/fitness caci tu stii cel mai bine. Noi sfaturi putem da la nesfirsit dar tot singuri ne ajutam cel mai bine si in cunostiinta de cauza
Desi iti inteleg sentimentul de frustrare! nici nu stii cit de mult! caci eu am muncit foarte mult ca sa am rezultate in timp ce alte fete slabeau dublu cit mine cu jumatate de efort. Asta e ce pot eu sa fac ? Nu suntem doi la fel de aceea zic ca nu exista reteta perfecta si valabila la toata lumea. Asa se mirau si fetele din grupul meu cit de putin maninc , cit de multa miscare fac si cum bateam pasul pe loc. Ele slabeau pounds intregi pe saptamina eu 1 pe luna . Am avut viteza melcului turbat
Asa ca sa nu te lasi! mai greu asa dar ajungem noi si la destinatie odata-si-o-data!
Desi uite ca mie nu mi se pare ca ai mincat putin ieri
Nu siu ce fel de brinza ai papat dar 1 felie de brinza (swiss cheese) are 110 calorii sau 1 cubic inch de feta 45 calorii, mamaliga are 70 de calorii/100g, nucile 1 oz. (cca 28.4 gr) 195 calorii, alune 1 oz 165 calorii iar prajiturelele alea nu stiu cit or mai avea. Deci esti ok nicidecum prea putin. Cel putin ieri , parerea mea.
Cu siguranta ai avea rezultate mai bune daca ai face miscare mai multa pentru inceput. Asa cum zic ei 30 min/zi , 5zile/saptamina. 2 zile e suficient ca sa te mentii dar nu sa slabesti. Am mai zis ca am avut perioade cind am facut 7 din 7 si slabeam 1 pound pe luna Dar altfel nu mergea pur si simplu. Stiu ca e greu sa gasesti timp dar eu zic teoretic cam ce ar fi de facut.

Mihaela tu mergi foarte bine Way to go girl !!! Te invidiez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Adevarul e ca ma simt tare bine, abia astept sa ajung sub 60 de kg...

Azi la pranz am mancat somon file cu orez si salata verde, am fost acasa, sunt libera azi si maine...Acum pap un ou fiert cu putina branza slaba de vaci si apoi merg la yoga flow...asta nu stiu cate calorii scade dar febra musculara am avut data trecuta cat cuprinde si nu am putut sa stau in pozitiile alea cat trebuia . Prietena mea care m-a dus mi-a zis ca dupa 3-4 sedinte a putut si ea, deci mai am sanse :)).

Cam astea sunt exercitiile pe care le facem, unele chiar sunt grele. Dar imi place atmosfera, tipa pune muzica relaxanta, aprinde lumanari si e semintuneric, intr-o sala cu oglinzi...

Am fugit!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput