Mama rh negativ, copilul rh pozitiv

Mama rh negativ, copilul rh pozitiv | Autor: Flowers

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am postat corect sau daca s-a mai discutat subiectul.

Nasa mea a nascut acum o luna o fetita sanatoasa de 3300g si 53 de cm,mama are rh negativ si fetita are rh pozitiv. Problema este ca fetita n-a luat in greutate nici macar 100g, alaptata exclusiv la san. Acum, la 1 luna, pediatra i-a introdus si lapte praf Humana. Intrebarea mea este: are legatura rh negativ al mamei cu faptul ca fetita nu asimileaza.Este nevoie ca mama sa renunte definitiv la alaptat sau din contra?Mama are lapte ... ii curg sanii.
Sper ca am fost coerenta.
Va rog sa-mi raspundeti daca ati trecut prin situatii similare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

a cantarit-o pe acelasi cantar?
e gresita tehnica de alaptat, trebuie mama sa se mulga un picut inainte ca sa ia fata laptele cel gras.

Dar sa faca evtl si niste invstigatii....sa nu creasca deloc e cam ciudat.

Stii ca se masoara cresterea dupa scaderea fiziologica, nu dupa greutatea de la nastare.

E f important!

Cu cat a iesit din maternitate....si cu cat se mai scade...poate ca totusi a luat de fapt vreo 3, 4 sute de grame, caz in care, excluzand probleme medicale, laptele praf e inutil. mama are lapte, e tehnica gresita doar.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

a, cu RH-UL...
si eu am negati, fata mea are pozitiv si da, nu a crescut conform graficelor desi imi curgeau sanii garla. dar dr naostra a zis ca nu trebuie completare, pt ca la fel de prost va creste si cu LP.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Sabinamultumesc pentru raspuns.
Intr-adevar a luat in greutate fix scaderea fiziologica, acum are 3300g, greutatea cu care s-a nascut.A fost cantarita cu acelasi cantar.Ce fel de investigatii ar trebui sa faca?
Ai dreptate cu tehnica de alaptare. Fetita oboseste repede la san si adoarme dupa 5 minute, deci papa doar laptele slabut in grasimi de la inceput. Eu stiu ca si acesta este necesar, sa-i tina de sete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si eu rh negativ si puiul mic pozitiv insa a luat f frumos in greutate cat l-am alaptat. eu nu cred ca are legatura rh-ul. succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Ma ingrijoreaza si faptul ca doarme cam mult, 5 ore pe noapte. O data a dormit 8 ore, fara sa manance.
Ma bucur sa aud ca nu are legatura rh diferit cu alaptarea.
Citeam undeva ca daca aveau si grupa de sange diferita ,nu era posibila alaptarea , dar nu este cazul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e posibil sa faca un icter prelungit. Fime a avut 6 saptamanai icetr, de la diferenta de RH.
Nu reprezinta o problema, trece de la sine.
Sa o scoata afara cat mai des si mai mult.
Da, tehnica e gresita, sa sustina sanul f f f bine sicsa se mulga inainte ca sa ia direct laptele cel gras.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flowers

Ma bucur sa aud ca nu are legatura rh diferit cu alaptarea.
Citeam undeva ca daca aveau si grupa de sange diferita ,nu era posibila alaptarea , dar nu este cazul lor.

Flori, mami de
Julia Alessandra(5.07.2002) si Brianna Theodora (7.11.2008)





Doamne, cate tampenii pot fi scrise....
Somnul prelungit poate fi de la icter, pediatrul ne-a spus ca trebuie trezit copilul la cel mult 4 ore si hranit, ca altfel se prelungeste icterul si nu mai stiu ce se intapla, se intra intr-un cerc vicios.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 22+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

aaa, si, in plus, eu as renunta la formula, daca parintii lasa copilul sa doarma atat de mult si asta poate fi un motiv pt care nu creste in greutate fantastic. Alaptat cat mai mult, este pacat de laptele care se pierde atunci cand se da formula....

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 22+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu am RH negativ, copilul il are pozitiv si mai avem si grupe de singe diferite.
Andrei a luat in greutate chiar foarte bine, alaptat pina la 6 luni.
Si a avut si icter prelungit, cam 2 luni si era cam somnoros.
Dar dupa 5 min de mincat la sin motaia si il trezeam ca sa termine de mincat.
Oricum minca la max 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Sa fie atenta daca bebe chiar bea laptic sau "suzeteaza". Pentru pozitii corecte la san, uite www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html" target="_blank">aici mai multe informatii si www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13" target="_blank">aici o serie de filmulete. Sa il tina mama cat mai mult la san in contact direct cu pielea. Si neaparat sa o scoale noaptea sa manance la 3-4 ore, 8 ore e imens pt un bebe asa mic. Si sa o puna la san cat vrea ea, unii bebei pot manca mult in anumite perioade, de ex de la 18 la 21 h, si dupa sa stea mai multe ore fara sa pape. Mult succes!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput