Mama rh negativ, copilul rh pozitiv

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Momentan n-o sa renunte la LP, s-au speriat si parintii si pediatra de faptul ca nu a luat in greutate.Si apoi sunt "binevoitorii" care-i spun chestii de genul"Nu ai lapte suficient", "Laptele nu-i destul de consistent"etc.
Eu ma dau de exemplu , ca am alaptat-o pe cea mica 1 an si 4 luni in conditiile in care neonatoloaga mi-a spus ca-s o mamica optimista daca sustin ca am lapte. Am luat pastile pentru stimularea lactatiei si ceaiuri 6 luni de zile, sanii n-au curs niciodata, nu scoteam mai mult de 30 ml din ambii sani, insa fii-mea a fost mereu in grafice. Eram practic siameze,o alaptam la o jumatate de ora / o ora si noaptea din 2 in 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pacat. Nu exista lapte care nu e bun....si daca ii curg sanii e clar ca are in exces.
Roag-o sa faca un efort, e pacat sa nu profite de ce le-a daruit natura.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Am Rh negativ, copilul are pozitiv, avem grupe de sange diferite, nu exista absolut nicio legatura intre RH/grupa sangvina si alaptat. Am alaptat 2 ani fara pic de formula.


blog

am hainute la bazar


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_sav85 spune:

Si eu am tot Rh negativ, iar copilul a iesit cu Rh pozitiv, este alimentat exclusiv la san si pana acum a luat in greutate foarte bine, de la 3 kg la nastere avem 5.400 kg la doua luni.

Andreea mamica de Radu Andrei (07.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am RH negativ si doi copii: unul cu Rh negativ si unul cu Rh pozitiv. Niciunul nu a luat in greutate de la laptele meu (desi ma incapatanam sa-i alaptez). Dupa prima saptaman ain care le-am dat si lapte praf s-a vazut clar crestere in greutate. Asa ca le-am dat mix. Intai laptele meu (ambele titi si la sfarsit completare, cand mai vroiau).
In cazul in care parintii disperati vor sa dea copilului lapte praf, roaga-i sa-i dea macar amestecat (cu lapte muls, mai ales ca are destul) iar dupa 1-2 sapt sa-i dea mixt (intai alaptat la san si la sfarsitul mesi - completare). Probabil din cauza icterului si a subalimentarii nu are putere sa suga si adoarme. Dupa ce va fi mai vioaie, merge f bine varianta propusa de mine. Daca laptele mamicii va fi destul, nu va mai ajunge la capitolul biberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Eu an RH negativ iar cei doi copii ai mei au RH pozitiv.Am citit destul de mult in legatura si aceasta problema si nu am gasit nicaieri ca ar fi vre-un impediment.
Eu am alaptat fetita si acum alaptez baiatul care are 3 luni cu 70 cm lungime si 7.200 kg ,nascut cu 3.850 kg.
Parerea mea este sa nu se lase si sa alapteze in continuare mai ales ca are lapte din belsug!Poate ca este alta problema si nu RH-ul...
Oricum,ideea ca copilul nu a luat in greutate din cauza RH este eronata.
Mult succes!
Loredana

LORIALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

si eu am RH negativ si Maia are RH pozitiv. Am nascut-o cu 3070g si o alaptez exclusiv iar la controlul de 6 saptamani avea 4480g. Doctorita de familie a fost foarte incantata de cresterea bebitei mele, de culoarea pelii si de tonusul muscular deci la noi incompatibilitatea de RH nu ne-a afectat decat foarte putin in timpul sarcinii cand am fost nevoita sa fac vaccinul Anti D si apoi la 3 zile dupa nastere cand a trebuit sa merg iar la spital pt a doua doza de vaccin.
Sfatul meu e sa nu se intrerupa alaptarea chiar daca trebuie sa se mai completeze cu laptic praf,desi e scazut in nutrienti (poate), lapticul mamicii are muuuuulte alte beneficii pe care bebe nu le poate lua din alta parte!
Multa bafta si rabdare






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu habar nu am ce Rh are baiatul meu, dar si el a luat f greu in greutate. Eu totusi l-am alaptat exclusiv pina la 5 luni. La sfatul moasei mele: il alaptam la un sin, apoi ii schimbam scutecelul (asta il facea din nou vioi) si il alaptam la celalalt. In timpul zilei il puneam cel tirziu la doua ore-doua ore juma, iar noaptea la 4 ore daca dormea si trebuia sa il trezesc,daca era treaz mai des. Deci cel putin de 7 - 8 ori pe zi si de fiecare data la amindoi sinii. Mai tirziu cind a fost mai mare (3-4 luni) am rarit dupa cerere. A fost intodeauna mai slabut, pe linia de jos, dar atita timp cit a fost foarte vioi si jucaus, nu m-am mai agitat ca la inceput.

Si eu am primit sfatul de la doctorita sa ii dau LP, am incercat de doua ori, bebe a fost destept si a refuzat (si nu a baut niciodata LP, pt ca nu i-a placut, de abia acum la doi ani maninca lapte normal cu fulgi de cereale).

Mergi la inceput