Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Danasima ma bucur tare mult ca se rezolva problema cu piciorusul lui Filip.Continua cu kineto si o sa fie bine.
Sunt fantastici micutii si daca acum nu-ti poti inchipui ca o sa poti sa-i iubesti mai mult stai sa vezi cum iti creste dragostea pentru ei.
Histamina multa rabdare si mai bine dormi in rand cu bebe.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Asa e Ali, sint convinsa ca pe masura ce vor creste va fi cu totul altfel sa vina sa te ia in brate si sa se uite la tine cu ochii mari,am vazut asta la nepotii mei dar sigur cind e vorba de copii tai e altceva.
Noi sintem bine, crestem, ieri l-am vizitat pe doctorul Burloiu care ne-a spus ca urmatoarea data sa ne mai ducem cind vor face ei 3 ani jumatate, in concluzie ochisorii nostrii sint bine.Mai avem acum in decembrie echografiile de repetat:abdominala si transfontanelara si sper sa ne linistim o perioada.
In rest stam in casa, iesim doar daca e mai cald afara, imi este teama sa nu inceapa iar sa tuseasca,am mai trecut de un episod din asta si incerc sa ii protejez.Nu stiu daca fac bine sau nu dar ....cel mai frica imi este de raceli.Plus ca acum pe 20 dec trebuie sa facem si vaccin:Prevenarul a doua doza asa ca mai bine ne ferim de frig.
Sper ca toata lumea sa aiba un week-end linistit!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Pup comorile. Va imbratisez cu drag si doresc sa va rog sa sustineti in continuare, inca o saptamana proiectul O sansa pt copiii prematurihttp://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/

O seara frumoasa si duminica placuta.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim Paula.Sa stii ca te-am votat zilnic.Sa iti ajute Dumnezeu sa reusesti sa faci orice, un lucru cit de mic conteaza daca el duce la constientizarea problemelor care exista in spitalele noastre mai ales in ceea ce priveste nasterea unui prematur.Poate ca trebuie sa facem macar primul pas ,si sa acceptam ca sint mari probleme nu numai cu lipsa materialelor si a aparaturii pentru salvarea acestor copii dar si cu oamenii care sint acolo pentru a face acest lucru.
Sper ca lucrurile sa se imbunatateasca si tot mai multi parinti de prematuri sa traiasca bucuria de a-si vedea copii crescind.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Sebi, multumim lui Dumnezeu si Maicii Domnului, are 4,700 kg si 56 de cm,sta sprijinit in fundulet, gangureste,mangaie.il iubesc enorm.

eu is epuizata,pt ca puiul plange si vrea numai cu mami.am rugat-o miercuri pe mama sa stea 15 min cu el,ca sa mananc si eu, mi-a spus ca are mancarea pe foc si s-a intors vineri sa vada ce face bebe..........pe care il iubeste desigur,ca si tata si soacra mea(ei nici nu l-au tinut in brate, iar soacra nu si-a manifestat dorinta sa il vada.cu ai mei stau in aceeasi curte).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Histamina cred ca trebuie sa vorbesti foarte clar cu cei din jurul tau,mai ales cu mama ta si sa le spui ca ai nevoie de ajutor.In felul asta tu o sa fii epuizata,parca nici nu te mai poti bucura de toate gingasiile copilului tau daca esti mereu obosita.
Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am parte de tot ajutorul din partea celorlalti.Sa stii ca si la mine la inceput le era teama sa ii tina ca erau foarte mici.Socrul meu a inventat o metoda in care punea copii pe o pernuta, si avea mai mlta siguranta asa ca nu ii scapa sau nu le face nimic rau.Si asa ii legana,ii adormea.Acum nu mai au loc pe pernuta ca au crescut dar si el a evoluat, il da biberonul lui Filip(ca e un pic mai mare si maninca mai repede,Carina fiind mai mofturoasa la mincare ca altfel...nu s-ar da inapoi sa ii dea si ei).
Eu cred ca mai ales daca ii ai pe parintii tai aproape ar trebui sa profiti.Important este sa le fie drag bebe, si sa isi doreasca sa fie in preajma lui, restul se incvata.
Incearca sa le explici ca ai nevoie si tu de citeva minute numai pentru tine.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dana,
am vb.mama mi-a spus la inceput sa avortez,tata ca e ingrijorat ca nu ii vom mai da bani asa cum scrie in contractul de vanzare cumparare cu renta viagera, iar soacra nu si-a manifestat dorinta de a-l vedea.
am rugat,dar nici cand am nascut nu au venit niciunul din ei la spital.au telefonat ai mei dupa 3 zile.tata era suparat ca nu ii mai dadusem cele 5 mil in luna respectiva.a chemat si politia de altfel si s-a plans ca incalc contractul.sunt obisnuita sa ma trateze asa.daca ar fi altfel, nu ar fi ai mei.important e ca eu nu sunt asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Imi pare rau Histamina ca ai problemele astea.Incearca sa nu te superi pentru mizeriile astea.Sunt putin importante, acum ai o minune langa tine si trebuie sa ai grija de Sebi.
Daca e asa atunci e putin mai greu dar iti spun inca o data dormi cu bebe in acelasi timp chiar cu el in pat.
Eu pot sa-ti spun ca atunci cand avea Andrei 6 luni am bagat caruciorul in casa si il duceam dupa mine, sau cu cosuletul de masina.
Si inca ceva poti sa iei si niste vitamine in perioada asta, osa-ti dea putere sa mergi mai departe.

Multa sanatate si rezistenta.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Are dreptate Ali, nimic nu mai conteaza cind minunea vie de linga tine te priveste sau sta cuibarita la tine in brate.
Histamina tu trebuie sa fii puternica, este o perioada grea dar va trece si va urma si perioade frumoase care vor compensa totul.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Buna. Au mai ramas 3 zile de concurs … sunt foarte importante. Am sa va rog sa sustineti in continuare proiectul O sansa pentru copiii prematuri si sa acordati stelute. Pentru 1 punct steluta din stanga, pt 5 pucte steluta din dreapta. Cu cat adun mai multe puncte cu atat mai bine. De asemenea va rog sa trimiteti mai departe link-ul pe mail, mess, retele de socializare, la prieteni si cunostinte. Am sa va rog sa votati o singura data la 24 de ore si sa nu uitati ca si un singur vot poate face diferenta. Va multumesc din suflet pentru sprijinul vostru, increderea care mi-ai acordat-o, puterea care mi-ati insuflat-o … impreuna sa facem ceva pentru copiii prematuri.
http://clipedeinspiratie.ro/2010/11/22/o-sansa-pentru-copiii-prematuri/



Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput