Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


JOsaru-mana

danasima eu am inceput diversificarea la 6.5 luni. Nu am tinut prea mult cont de varsta corectata, poate si pt ca al meu nu a fost chiar micut la nastere si mai ales ca mi-a luat ff bn in greutate si in lungime din a doua luna, incat i-a depasit si pe cei nascuti la termen

Sanatate multa tuturor

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dana, eu sa iti spun drept am avut aspecte in care am tinut cont de varsta corectata si in care nu am tinut cont. La diversificare nu am tinut cont. La sase luni varsta reala am inceput diversificarea. Am decis asa pentru ca Karla a avut o toleranta digestiva foarte buna.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Nu stiu ce sa fac,pediatra mi-a recomandat sa mai astept si luna decembrie si din ianuarie sa incep diversificarea.Ei au avut si o intoleranta digestiva in maternitate,nu au primit alimentatie timp de 3 saptamani, iar acum imi este teama, nu stiu cit de bine vor accepta si alte alimente in afara de lapte.In orice caz,au crescut foarte bine zic eu si cu lapte, mai ales Filip. Nu am reusit noi sa ii ajungem pe cei nascuti la termen si care au acum 6 luni dar avand in vedere cit de devreme am aparut pe lume eu sint multumita.
Stiu ca mamicile cu copilasi care au implinit deja doi anisori nu mai au motive dar eu sint ingrijorata de propunerile astea de reducere a concediului maternal.Nici nu imi imaginez cum ar fi sa ii las la un an si sa merg la serviciu,nu cred ca as putea sta linistita nici o secunda departe de ei mai ales pentru 12 ore cit lucrez eu.Sper din tot sufletul sa nu se intample asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


danasima te inteleg perfect. Eu as mai avea de stat vreo 5 luni si tot nu m-as rupe de el. E dureros ce ne fac nemernici astia.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dana referitor la diversificare tu trebuie sa stii cel mai bine daca puiutii tai sunt pregatiti pentru asa ceva sau nu.
Despre concediu de maternitate ar fi multe de spus....intr-adevar e nedrept cum se comporta guvernul nostru dar iti spun din experietnta mea ca e mai usor sa il faci pe un copil mai independent cu cat e mai mic. Eu m-am intors la munca cand Karla avea un an si 8 luni si am intarcat-o la un an si 10 luni. Intarcarea a fost groaznica....sunt multumita si mandra ca am alptat-o atat dar sunt constienta ca i-ar fi fost mult mai usor daca as fi intarcat-o mai mica.
Acum mai tarziu s-au mai devreme "dezlipirea" unii de altii trebuie sa aiba loc. Cat am stat acasa si am alaptat-o Karla a fost excesiv de mamoasa. Acum cu greu o mai recunosti, e un copil independent. Trebuie totusi sa recunosc ca imi e dor de perioada cand depindea atat de mult de mine.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Da cred ca ai dreptate Johannain tot ce spui cu independenta,e bine pentru ei sa se invete cit mai independenti si sa depinda cit mai putin de mine dar sa stii ca tot ce mi=am propus inainte sa nasc sa fac,adica sa imi cresc copii fara sa ii invat in brate,fara sa ii invat sa adoarma leganati, fara sa cedez la cel mai mic scincet si sa ii iau in brate, si enumerarea asta ar putea continua dar pina la urma am facut toate aceste "greseli".Am asteptat prea mult acesti copii, am luptat destul de mult ca sa ii am,si ma refer la anii cind ma rugam pentru o minune in viata mea si cind parea aproape imposibil sa imi realizez acest vis.Asa ca imi doresc sa stau cu ei cit mai mult daca se poate.Sper ca pina la urma sa fie asa si daca aleg sa ma intorc mai devreme sa fie pentru ca imi doresc nu pentru ca ma obliga cineva.
Ma cheama datoria,am de pregatit doua biberoane cu lapte pentru un mare mancacios si o mancacioasa mai mica putin.Va pup!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.10.2010) si Carina Maria(2.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani tuturor celor care isi serbeaza maine onomastica!Sf Nicolae sa le fie ocrotitor si ajutor de nadejde!nike

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dana draga, tot ce ai enumerat tu eu nu vad ca fiind greseli pentru ca pot sa iti spun ca Karla a crescut numai in brate. Nu o sa regret niciodata ca de cate ori a plans am luat-o in brate caci asa a invatat sa fie dragostoasa. E un copil care stie ce inseamna o mangaiere, un pupic, o soapta.....si as putea continua....su sunt convinsa ca faptul ca s-a simtit mereu in singuranta langa mine a ajutat-o. Un copil nu trebuie privat de lucrurile astea, timpul trece repede si vin perioade cand nu mai vor ei in brate.
Eu ma refeream la faptul ca copilul trebuie invatat si singur. Noua ca ne-am desprins una de alta tarziu ne-a fost greu. Am suferit si eu si ea. Din ce ai scris tu am inteles ca copii tai nu sunt alaptati. La noi si faptul ca am alaptat mult si-a lasat amprenta, a facut-o aproape dependenta de mine si in momentul "taierii cordonului ombilical" a facut lucrurile si mai grele.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am dormit 15 ore toata saptamana.de oboseala azi nu am putut manca nimic.
il tin pe sebi in brate pt ca numai la mami vrea sa stea.suge ca in prima luna,daravem 4,5 kg si 55 de cm.adica a luat in 3 luni de cand suntem acasa 3 kg si 13 cm.ieri .cu plansul cam facem excese,in ultima vreme.facut 4 luni.gangurim silabe,il ascultam pe cel care vb cu noi si apoi incepem noi ganguritul,ii deosebim pe mami si tati de ceilalti,zambim cand ni se zambeste.multumim lui Dumnezeu pt tot.
in ultima vreme cam plnge sebi.nu prea stim ce sa facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Desi nu am mai scris nimic de citeva zile am intrat zilnic sa citesc mesajele.Aseara tocmai ma pregateam sa o incurajez pe histamina si sa ii spun ca si baietelul meu plingea la fel de mult si tare, asta fiind si unul dintre motivele pentru care am intrat sa sciu pe acest forum: eram disperata cind il auzeam plingind, intram in baie si chiar daca el se linistea un pic eu auzeam tot timpul plingind,atat de stresata eram de plinsul lui.Dar dupa aproape o luna de plins constant seara am avut doua saptamini foarte calme,chiar daca nu adoarme intotdeauna dupa baie ,si mai sint citeva lacrimi, sintem mai linistiti, ne jucam, radem cu tati mai ales, vorbim....
Dar aseara cred ca si-a adus aminte de vremurile cind plingea ca a avut o ora cind a racnit efectiv, nu ii convenea nimic,apoi s-a linistit si a dormit de la 12 noaptea pina la 5 dimineata.
In rest sintem "mari" acum, am devenit foarte interesati de jucarii,mai ales cele care cinta ,au lumini care se aprind, sint colorate, ne jucam in timpul zilei cu mami, ridem in hohote uneori cind sintem bine dispusi; seara cind vine tati sit asa de bucurosi cind ii ia in brate si vorbeste cu ei, fac ochii mari si il asculta, ginguresc, Carina are o placere deosebita sa ii dea ochelarii jos de pe nas lui tati.
Multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare clipa si fiecare gest al lor,am reusit dupa 4 sapt de kineto ca Filip sa isi indrepte piciorusul,desi tendinta este sa il tina tot in pozitia veche dar nu mai protesteaza cind il intindem noi.
Sper sa avem de acum cit mai multe vesti bune si cit mai putine probleme.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.10.2010) si Carina Maria(2.10.2010)

Mergi la inceput