Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici21

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Johanna sincer nu mi s-ar parea grea perioada daca ar fi numai faptul ca trebuie sa am rabdare sau sa muncesc cu copii in sensul de gimnastica,exercitii dar pe mine ma epuizeaza nervos plinsul lor,seara de seara uneori atat de puternic ,aproape ca tipa, urla si nu stiu care ar putea fi problema:tocmai le-am facut baie,au mincat sint tinuti in brate,vorbesc cu ei ii mangai,ii legan si tot degeaba.
Dar poate ca e doar o perioada,pe care o vom uita cind va trece.
Si copii mei au stat pe burica in incubator as putea spune ca au stat numai pe burta acolo,dar odata veniti acasa cind ii puneam pe burta,incepeau sa plinga.Karla a ridicat caputul la 3-4 luni de virsta biologica nu varsta corectata dupa perioada de gestatie,nu?Ca ei au deja 5 luni si nu o fac.
La ortoped vom merge pentru ca nu mai stiu daca am scris mai inaintedar baietelul tine piciorul drep intr-o pozitie aproape fixa,indoit de la genunchi si nu lasa pe nimeni sa il miste,adica plinge foarte violent cind e examinat la el.Am exclus displazia de sold,am exclus procesul inflamator in articulatie si cauza neurologica iar acum intr-adevar ne-au fost recomandate si radiografii,pe care si eu vreau sa le evit cit pot,el a facut in maternitate si 5 intr-o zi cind facuse pneumotorax dar daca nimeni nu imi spune care este cauza pentru care nu isi misca piciorul si mai ales il si doare cred ca vom face si radiografiile pina la urma.
Oricum pina in acest moment toata lumea din jur ma lauda ca sint o mama puternica,de la medicu de familie pina la prieteni si rude,dar incep sa simt ca obosesc si sint seri in care nu stiu ce sa mai fac,imi vine sa pling odata cu ei.
Poate ca voi ati fost mai puternice,sau poate ca fiecare are momente din astea,oricum abia astept sa pot incuraja si eu pe alti.
Sa aveti un week-end placut alaturi de pitici!

DANA CU PITICII CARINA-MARIA SI FILIP-ALEXANDRU (2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Danasima in primul rand felicitari pentru copilasi.
In al doilea rand te sfatuiesc pe cat posibil sa incerci sa te odihnesti si daca poti sa ceri ajutor sotului, parintilor...pentru ca bebelusii iti simt starea de spirit si atunci nu prea se linistesc.
Andrei s-a nascut la aproape 34 de sapt.Si noi am avut perioade in care seara il adormeam, era linistit si dupa aceea avea 2-3 reprize de plans in hohote pana sa adoarma ca lumea. Erau perioade ca nici nu aveam curajul sa merg sa fac un dus ca nu stiam daca se trezeste sau nu si numai cu mine se linistea. Eu cred ca de fapt prematurii sunt mai sensibili, nu neaparat mai agitati.Poate incep deja sa simta teama de despartire....

In privinta piciorusului te-as sfatui sa nu mai astepti.Poate acum poti sa repari problema si cu cat astepti sa fie mai greu de facut ceva.

Numai cine e mama de prematur stie ce greu e la tine e de 2 ori mai greu pentru ca ai 2 bebici.
Multa putere pentru ca pot sa-ti spun ca o sa vina si vremuri bune si foarte frumoase.
Mie imi spunea dr neonatolog sa il tin cat mai mult in brate, sa-i cant, sa dansez cu el in brate...sa simta cat mai mult dragostea.In mod normal asa se face la fiecare copil probabil la prematuri si mai mult.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Va imbratisez, mamici puternice! Am mai fost la voi in vizita acum mult timp. Eu am 2 baietei nascuti la 34 de saptamani. Slava domnului, nu am avut nici o problema cu ei, nu mi-au racit deloc pana la un an, cand am facut rosu in gat la mare, s-au dezvoltat normal, intr-un ritm apropiat de varsta reala. Acum au 1 an si aproape 4 luni, merg bine in picioaruse, nu spun multe lucruri inteligibile si care sa stie exact ce inseamna, (mama, papa, alo :) ) dar repeta dupa noi cuvinte. Daca le zic: mah, ce ai facut? repeta si ei : mah, mah! Sunt veseli si se joaca toata ziua, sunt curiosi si dorm toata noaptea. Au cam 11-12 kg, nu stiu inaltimea, dar cum noi nu suntem inalti, nu imi fac probleme.
Intreba ancadragoman despre teste de auz/vaz. Eu le-am facut doar de vaz, la Dr. Burloiu. Super doctor, renumit, foarte, dar foarte de treaba si cu aparatura de inalta performanta. Are site, pentru cine are nevoie. Nu am avut probleme, din fericire. Si nu mi s-a parut scump 50 de lei consultul pentru un copil. Pentru auz nu am facut nimic, l-am testat singura strigandu-i mai incet, mai tare, am vazut ca reactioneaza la alti stimuli...

As vrea sa intreb mamicile cu copilasi nascuti cam la 34 de saptamani, la ce varsta s-a inchis fontanela. Ale noastre sunt destul de mari, am facut eco cand aveau ei vreo 7 luni, a zis dr. ca e OK, dar o sa se inchida mai tarziu. Le-ati dat doar Vigantol 2-3 picaturi sau ati facut si D3 injectabil?

Multa sanatate va doresc si multa putere.



Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5
www.facebook.com/album.php?aid=199702&id=828628953&l=148be6c59d" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

histamina la dr. Culcer mergeti? Ea e doctorita noastra, singurul pediatru in care am deplina incredere.

mimika in primul rand sa-ti traiasca puii. Ma bucur mult pentru tine.
In al doilea rand, Nadia e nascuta la 34 de saptamani, i-am dat numai vigantol, 2 pic pe zi. Fontanela i s-a inchis recent, deci aproape de 2 ani.

danasima eu am avut probleme cu plansul in nestire, dar nu cu Nadia ci cu Ioana, nascuta la termen si mare. Facea niste crize groaznice si foarte des dadea in spasmul hohotului de plans. I-au trecut destul de tarziu, dupa 1 an.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Multumesc, naty! Sa iti traiasca printesele, sa se faca mari, sa va bucure viata!

Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5
www.facebook.com/album.php?aid=199702&id=828628953&l=148be6c59d" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc mut pentru incurajari, raspunsuri si urari!Astazi am avut o seara mai linistita un pic,Filip nu a mai plins chiar atat cum o facea el si parca nici asa de tare, a adormit si cam o ora a trebuit sa il tin in brate se mai trezea,dadea sa plinga dar leganat adormea.
Deci cred ca pot spera ca se va linisti.Nu as vrea sa ma intelegeti gresit,sa stii Ali ca nu ma pling ,nu mi se pare exagerat de greu chiar daca am doi copii,am dorit atat de mult sa fiu mama incit acum sint recunoscatoare pentru orice,pentru nopti nedormite,pentru lipsa timpului liber pentru orice ar putea fi considerat inconvenient eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am doua minuni vii linga mine.Sint sigura ca asa gindesc toate mamele si in special mamicile de prematuri care au trecut prin momente delicate cu puii lor.
In privinta piciorului si pediatra si ortopeda zic ca nu ar fi nimic doar un viciu de pozitie care sper sa se remedieze cu kinetoterapie.

Naty sa fiti sanatoase tu si printesele tale, sa stii ca inseamna foarte mult pentru mine faptul ca stiu ca si alte mamici au trecut prin acelasi lucruri cu care ma confrunt eu.Sper ca la noi sa nu dureze un an pina se va linisti baiatul meu,iti dai seama cit mai avem,au ei acum 5 luni dar toti doctorii imi scriu la consulturi varsta corectata 2 luni,deci foarte mult pina la un an daca e sa calculam asa.
Hai ca m-am dezlantuit cu povestile,scuze dorm copii si profit si eu.
Salutari tuturor! [metacafe][/metacafe]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Departe de mine Danasima sa te condamn cu ceva.Stiu cum e sa lupti pentru un copil.Si eu am luptat cativa ani pentru a-l avea pe Andrei.Nici eu nu am simtit ca e greu in perioada aia, abia dupa ce a crescut Andrei mi-am dat seama ce greu mi-a fost si cat am fost de obosita in perioada aia.
Noi am avut si o perioada de pe la 7 luni pana pe la 1,8 ani cand mi se trezea noaptea foarte des.Abia acum realizez cat de greu mi-a fost cand pot dormi noaptea linistita, cu el langa mine.
Ma bucur ca nu e nimic la piciorus.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dana, cred ca nimeni nu intelege ca te plangi. Stim toate mamicile de aici prin ce treci si tu cu atat mai mult ca sunt doi. Asa cum a zis si ali accepta de cate ori ai ocazia orice fel de ajutor. In perioada asta si 10 minute doar pentru tine pot face minuni. E important ca starea ta de spirit sa fie mereu buna pentru ca minunile tale simt cum esti tu. Sunteti inca in faza in care tu esti centrul universului lor. Daca tu esti bine si ei sunt bine.
Nu te mai stresa ca trebuie sa calculezi varsta corectata, sau ca medicul iti scrie la controale asa ceva. Vei vedea, si eu asta am vazut-o la strengarita mea ca vor face lucruri la varsta normala si vor face lucruri la varsta corectata. Au mult de recuperat pe toate planurile. Trebuie sa te gandesti mereu ca nu pot recupera la fel peste tot. De exemplu Karla psihic a recuperat fantastic (acum la 2 ani si 2 luni avem dezvoltarea psihica aproape de trei ani) ca si greutate suntem in grafic, si ca si inaltime, dar punctul slab a fost mereu partea motrica (a mers de-a busilea dupa 11 luni,a mers singura doar la un an si trei luni, dupa kinetoterapie).
M-am intins si eu la povesti acum.....


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Stiu cit de important e sa ai parte de ajutor din partea tuturor,iar pe mine chiar ma ajuta toata lume: sotul meu,socrii mei care sint foarte aproape chiar si mama care sta cam la 100km de mine si inca lucreaza cind mai are cite o sapt. libera sau un week-end vine la noi.Din punctul asta de vedere nu ma pot plinge.
Eu ma gindesc intotdeauna cind il vad pe Filip mai agitat si mai plingacios ca poate ceva e in neregula ,cu toate investigatiile noastre ma gindesc sa nu il deranjeze ceva.Dar pe de alta parte cind il vad imediat dupa ce plinge,razand,uitandu-se in ochii mei curios,parca vrand sa vorbeasca cu mine,de fapt chiar gingureste parca mai imi trec din griji.
Vorbesc mai mult de Filip pentru ca el mai galagios,Carina e un copil foarte cumintel,rade ,se joaca singura in patut sau langa noi,iar cind plinge e mult mai usor de impacat.
Oricum cred ca si noi vom fi ca si Karla,pentru ca abia miscam caputurile cind sintem pe burta,dar nu imi fac probleme sa fie sanatosi si pina la urma vor face ei de toate,chiar daca mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am uitat sa va intreb in mes precedent:a fost cineva cu copilul la doctorul Adrian Stanciu?O prietena m-a sfatuit sa merg la el ca se pare ca e foarte bun.Noi avem un pediatru, de fapt este neonatoloul din spital cu care am pastrat legatura dar parca as mai vrea si o alta parere.

Mergi la inceput