Experienta mea privind cancerul de col

Experienta mea privind cancerul de col | Autor: Theiuta

Link direct la acest mesaj

Buna!

As fi putut continua la sa postez la subiectul "Cervicita", dar as vrea sa individualizez putin postarea mea, tocmai pentru a ramine mai pregnant in memoria voastra si, astfel, sa va ajut sa preveniti un RAU care se POATE preveni:
Deci,in urma cu 13 ani m-am trezit cu o infectie urita cu hpv...PAP-ul era C3, colul si vaginul erau pline de papiloame, in fine! Providentiala in viata mea a fost atunci doamna dr. Dinca Gabriela care a reusit dupa 3 vaporizari cu laser, tratament de intarirea imunitatii, rabdare, calm si optimism sa ma vindece.

Bun. Din 2000, eu nu am mai facut colposcopie, intrucit faceam anual Pap, la policlinica unde lucra ginecologul meu (Dr. Mihailescu) si acesta iesea in limite normale, C2.

Anul trecut in martie ce imi zic eu: "Hai sa mai fac o colposcopie, ca nu am mai facut demult..." Zis si facut. Ma duc la dr. Mihailescu si ma consulta, colposcopie, Pap. Pe col, o pata alba. PAP-ul mi-a iesit C2-C3. Dr. zice: "Ei, faci un tratament cu ovule si mai vii peste 6 luni". O.K. Fac tratament cu ovule si in septembrie, iata-ma din nou la control. Pap-ul: C2-C3. Zice dr.:"Pai...dupa sarbatori facem un ERAD (adica Electrorezectie cu ansa electrica a zonei albicioase)". O.K.

In ianuarie 2010, ma duc floricica sa fac ERAD. Zice dr. " Face4m acum ERAD sau mai lasam 6 luni sa vedem ce se mai intimpla?" Zic: "Daca tot am venit, facem acum". Anestezie locala, ERAD, disconfort, liniste si relaxare.Nu tu ovule antiseptice, cicatrizante, nimic. Doar m-a chemat de 3 ori la pansat (pulverizat Baneocin + Spray antiinflamator). Trebuia sa revin dupa o luna la control si sa iau rezultatul biopsiei.

Liniste si relaxare, ma suna dr. intr-o zi si zice: "A iesit rezultatul...e bun...ai displazie usoara-moderata...dar trebuie sa o mai trimitem la o analiza".Zbang!!!!! Linistea si relaxarea s-au evaporat ca si cum nu ar fi fost. "Ce analiza?" intreb eu, judecind la bunul simt ca daca mai trebuie o analiza, inseamna ca nu e asa bine."Imunohistochimie." Cu inima in git, caut pe net si vad eu cam in ce situatie se cere imunohistochimie: in caz de tumori.

Cu mintile prastie, duc proba la laborator si peste o saptamina imi vine rezultatul: Displazie grava/carcinom in situ. Citind chestia asta, capul mi s-a incalzit instantaneu si mi s-au muiat genunchii...Nu vedeam decit cuvintul "carcinom"...Il sun plingind, zice ca in aceste cazuri se scoate uterul (eu am 38 ani si mai voiam un bebe), dar sa mergem la Polizu sa mai cerem parerea cuiva.


A fost o zi de cosmar...sotul era naucit pe linga mine, baietelul meu de 6 ani se juca linistit si vesel si eu mai uitam la ei si plingeam intr-una. Ma duc fuguta si ma rog Sf. Nectarie, inecindu-ma de plins. In timp ce ma rugam, ma strafulgera un gind" "De ce am renuntat eu la dr. Dinca Gabriela? Ca doar ea este specializata in patologia colului uterin?" Imi sterg lacrimile hotarita sa o caut a doua zi sa vad si parerea ei.

A doua zi, la Polizu...dimineata, disperata, zapacita...cu cine ma intilnesc pe hol? Cu doctora mea draga" Ce faceti? De cind nu ati mai fost la mine?" Ce sa mai zic? Pe scurt: imi face o colposcopie, mai vede 2 mici pete albe, ma intrneaza si imi face conizatie cu curetaj de endocol.Si imi spune raspicat ca nicaieri in lume nu se mai scoate uterul pentru asemnea diagnostic. Diagnostic, care inseamna ca celulele maligne nu au depasit bariera reprezentata de membrana bazala a tesutului colului uterin. Si ca asta se rezolva decupind colul sub forma de con. Cu icoana Sfintisorului Nectarie in
mina si avind sentimentul puternic ca am reincaput pe miini bune, m-am internat, anestezie generala, seara eram acasa.

A urmat o luna de stress: nopti nedormite, plinsete, cauteri pe net unde parca gaseam numai cazuri grave...ce sa va mai spun!Nici nu am avut curaj sa iau rezultatul la a doua biopsie, desi Dr. Dinca ma asigurase ca nu are cum sa nu fie bine...ca ea stie ce a scos de acolo...stiam ca e profesionista, dar ma fripsesem cu ciorba, suflam si in iaurt.

In fine, rezultatul a fost DOAR o displazie simpla-moderata, care se rezolva cu tratament local si de crestere a imunitatii. Ce ma faceam daca ma luam dupa doctorul Mihailescu si marele profesor Banceanu care la diagnosticul meu ziceau sa scot uterul? Ce usor e sa tai...imposibil, insa de pus la loc.
V-am relatat experienta mea amara, ca sa vedeti ce inseamna un om profesionist, la locul potrivit si la momentul potrivit.


Nici nu stiu ce sa mai zic...parca sunt amortita, nici nu ma pot bucura...experienta asta m-a schimbat...



Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Theiuta, nici nu stii cat ma bucur ca esti pacienta ei. E sansa la viata pot sa spun a celor disperate. Dr Dinca Gabriela e doctorita care m-a scapat si pe mine de virusul asta nenorocit. Pot spune cu mana pe inima ca a fost ingerul meu pazitor.
Stiu ca e mai repezita, mai ciudata, dar are mereu un cuvant bun de spus, te imbarbateaza, chiar daca ai impresia ca te mustruluieste. Si da, povestea mea e de acum 13 ani, inca de atunci era o doctorita extraordinara chiar daca era la inceput de drum.

P.S. Atunci era in divort, al doilea si tare suparata, dar tot era cu tot sufletul alaturi de pacientele ei. Cum mai e acum, e recasatorita, are copii? Tare mult m-as bucura sa o stiu fericita, pentru ca merita din plin. Are o inima de aur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Buna Theiuta,

Imi pare tare bine ca ti-au iesit rezultatele bune!! Intr-adevar dupa o asa experienta nu mai esti la fel.

Ma bucur ca ai deschis discutia despre problema asta. Desi este o problema destul de raspandita la femei, nu toata lumea stie despre ce e vorba si metode de prevenire, sau unde se poate ajunge netratat.

Si eu ma confrunt cu aceasta problema din Ianuarie cand mi-a iesit displazie severa (CIN3)/carcinom in situ la pap . A urmat colposcopia- acelasi rezultat. Doctorita mi-a recomandat vaporizare cu laser, dar nu am fost foarte confortabila cu aceasta procedura din cauza ca tesutul este distrus si nu poate fi analizat. Bineinteles ca si eu eram terminata, plangeam intr-una si cautam informatii pe net. M-am decis totusi sa merg pt o a 2-a opinie la un medic ginecolog/oncolog, f renumit in zona mea de altfel, care se ocupa cu astfel de cazuri mult mai mult decat un gineco obisnuit. Acesta mi-a recomandat conizatie prin LEEP(Loop Electrosurgical Excision Procedure) nu stiu care e corespondentul in romana (mie mi-a explicat ca conizatia este numai "tiparul" in care se excizeaza tesutul, nu o procedura in sine). M-am informat si despre conizatie prin Cold Knife Cone(iar, habar nu am de traducerea adecvata) dar mi s-a parut o procedura prea invaziva pt mine (displazia, chiar daca severa, nu era foarte intinsa se pare).
Asa ca acuma am o saptamana de la operatie si astept rezultatul biopsiei - margini clare sper!!

Sunt foarte multe controverse legate de acest subiect! In primul rand legate de terminologie. Carcinom in situ este terminologie veche pt displazie severa ( aici se clasifica ca si CIN2 sau CIN3) si NU INSEAMNA CANCER. Poate ca nici nu se transforma vreodata in cancer, poate ca da, in 10-20 ani, dar nu vrei sa iei riscul de a nu face nimic sa te tratezi totusi. Nu imi vine sa cred ca sunt doctori care recomanda histerectomie totala pt acest diagnostic!! Exista atatea metode de tratament, plus ca pana la uter, daca tot e neaparat necesar de scos ceva, exista trahelectomia si cerclage-uri pt cazurile in care se vrea mentinerea fertilitatii..

De cat timp ti-ai facut conizatia? Ce ti-a recomandat medicul pt intarirea imunitatii?

Eu astept acum rezultatul si intr-o luna merg la un control/colposcopie, apoi la pap-uri din 3 in 3 luni pana imi ies 3 pap-uri normale la rand, apoi revin la pap-urile anuale la ginecologul de la clinica. Sa speram ca planul asta functioneaza cum e prevazut :) Nu vreau sa ma mai gandesc la ce e mai rau..nu am decat 26 de ani, nu am copii si imi doresc foarte mult in viitorul apropiat.

Asa ca da, se poate preveni sperieturile de genul asta prin
- pap-uri regulare, cel putin o data pe an
- vaccinare impotriva HPV-ului ( aici vaccinul se numeste Gardasil, poate ca si acolo e la fel) - recomandat pana la 25-26 ani, dar cred ca se poate face si mai tarziu pt ca previne reinfectarea cu diferite "radacini" de HPV )
- test pt HPV odata cu pap-ul (unele clinici nu se obosesc sa faca asta in paralel, dar e important de facut amandoua, pt a se vedea daca virusul este inca activ in organism)
- mentinand un regim de viata sanatos, dieta (legumele crucifere au un aport marit de nutrienti pozitivi cica), sport, suplimente (acid folic) - si in special fara tutun! pt ca a fost dovedit ca inrautateste situatia ( se pare ca si pilulele contraceptive au un efect negativ, inca ma mai documentez in privinta acestui subiect)
- iar daca se intampla sa iasa anormal- informare completa si temeinica asupra acestui diagnostic si cererea unei a 2-a opinii - niciodata facut ceva din pripa si neinformat!!
- plus, iar foarte important, de tinut toate recordurile de consultatii/tratament si cerut de la doctor in cazul in care nu sunt trimise prin posta/inmanate pacientului

Si pe mine m-a marcat toata experienta asta, si ultimele 2 luni au trecut intr-o clipita, parca am fost si inca nu m-am trezit dintr-un cosmar...inca nu sunt scutita de surprize neplacute dar sunt mai optimista :) mai ales ca am gasit un support group de la care am invatat foaaarte multe si cu care am putut sa ma destainui si de la care am primit sfaturi foarte bune!

Sper ca esti bine acum si ca totul a fost numai un capitol urat din viata ta care nu se va reintoarce!! Daca vrei sa mai comunicam despre asta, scrie-mi pe privat ..

Sper ca se va face mai multa reclama pt adolescenti cu privire la HPV si importanta controlului regulat .. am observat foarte multe fete care credeau ca merg sa isi faca pap doar ca sa li se dea pilule contraceptive si mai bine nu se mai duc .. trist, cand este o afectiune preventibila! Pana nu demult si eu eram la fel de ignoranta
si acum trag consecintele din pacate..

Dar, stigma asociata cu acest virus nu cred sa dispara prea curand si ma bucur sa vad oameni puternici ca tine care vor sa ajute si isi impartasesc experienta sa ajute pe altii. Si eu am de gand sa ajut sa raspandesc constienta cu privire la acest subiect si sper sa ajut pe cineva sa nu treaca prin asta.

Numai bine si multa sanatate iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Elena, ai dreptate.Displazia severa inseamna ca 70% din celulele colului sunt modificate, carcinomul in situ inseamna 100% dar nedepasind membrana bazala. Medicii nu sunt foarte siguri si, asa este, m-am documentat si eu.Chiar doctora mea a folosit termenul de "displazie grava".

E extraordinar faptul ca ina USA exista grupuri de sustinere, am citit si eu pe forumuri...aici, sufletul. Am trecut singura prin experienta asta, chiar daca cei din jurul meu ma incurajau si ma sustineau.Nimeni nu stia cum ma simt eu, in sufletul meu.

Tratamentul de intarirea imunitatii este: betacaroten, catinofort, calci+vit. D+vit C, simburi de struguri (antioxidant) si acid folic.

Plus ovule.

Exista rezectie (conizatie) cu ansa electrica, sau cu bisturiul (rece). Mie mi-a facut cu ansa electrica.M-a operat pe 11 februarie.

Eu cred ca si la tine va fi bine si sunt alaturi de tine!

Activeaza-ti, PM-ul!


Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Fetelor . O sa fie bine! Am trecut si eu printr-o biopsie de col, merg la control in curand, dar sunt convinsa ca la toate o sa fie bine! Ce e pana aproape de CIN4 (desi evident, nu e cazul sa se ajunga pana acolo), e tratabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Da, Lo_li_ta, ai dreptate!
Ideal ar fi sa nu ajungem asa...la acest diagnostic CIN3-CIN4.

Eu am ajuns pentru ca am infectie cu hpv. Daca nu mi-au mai aparut condiloame, am crezut ca am scapat. Paradoxul este ca, tulpinile care dau displazii, nu sunt cele care dau negii.

Eu am intrebat doctora de ce Pap-ul mi-a iesit C2_C3 si la biopsie era deja CIN3? Mi-a raspuns ca modificarile celulare date de hpv pe col produc leziuni care se acopera cu un strat mai gros, si celulelele continua sa se multimplice haotic in interior. Pap-ul se obtine prin analizarea la microscop a unui strat superficial razuit de pe suprafata colului uterin.

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Merci de explicatii Theiuta!!
Aha, inseamana ca si eu am avut conizatie cu ansa electrica deci.

Da, infectia cu hpv poate produce ori papiloame ori displazie in functie de tulpina. Am inteles ca tulpinile 16 & 18 sunt cele mai periculoase si ca acelea ajung in cele mai multe cazuri la cancer. De aceea este foarte important de facut testul hpv si vazut exact ce tulpini ai in organism si cum se pot manifesta acestea

Eu inca ma contrazic cu doctorii in privinta la testul acesta ca nu vor sa mi-l faca. Zic ca nu e nevoie, pt ca daca am displazie, cu siguranta am tulpini de hpv cu risc ridicat. Si ca daca nu am avut papiloame pana acum, nu am acele tulpini. Dar eu vreau sa stiu sigur ce am si ce nu, asa ca o sa continui sa insist! Plus, e foarte important ca la pap-urile ulterioare operatiei sa stiu sigur daca infectia cu hpv e inca activa in organism la momentul ala. Pt ca, chiar daca pap-ul iese normal, si hpv-ul este inca activ, atunci numai colposcopia sau alte teste suplimentare pot da un rezultat adecvat.

Ce inseamna acel ERAD care ti l-a facut tie?
Si ti-a facut anestezie generala pt conizatia cu ansa electrica? Mie nu, doar local, cu toate ca tot am simtit.. nu a fost asa rau, oricum, nu mai rau decat la biopsie, care a fost groaznica!!

Numai bine si multa sanatate la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Elena,insista sa-ti faca tipajul. Treaba asta cu negii care inseamna risc scazut si displaziile care inseamna automat tulpina cu risc crescut e usor depasita. Exista peste 100 de tulpini cunoscute si inca o gramada care se studiaza inca, notate HPV X. La cele cunoscute regula e in general ca, cu cat sunt mai apropiate de 1, sunt "mai" oncogene. De pe la 52 in sus deja nu prea se mai stie, sunt considerate "posibil oncogene", iar pe la 80 si ceva sunt considerate cu risc scazut. DAR, nu toate tulpinile care dau negi sunt cu risc scazut, nu toate cele fara simptome dau displazii grave. Asta e si ideea , ca cele cu risc scazut dau displazii usoare.

Ce incerc sa spun este ca e important sa faci serotiparea pt ca de ex, chiar daca tu ai avut negi si e probabil o tulpina low risk, n-are nimeni de unde sa stie ca nu e asociata cu inca una high risk care nu da niciun fel de semne. Poti sa ai si 5 tulpini de HPV in acelasi timp si evident, cu cat sunt mai multe sunt mai ale naibii. Nemaivorbind de faptul ca poti opta pt vaccin daca nu le ai pe cele continute de el.

Si o colposcopie anual nu strica nimanui, indiferent de PAP. Asta am invatat dupa ce o prietena a avut PAP "de virgina" si dupa 6 luni, dupa colposcopie si biopsie, CIN4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lri spune:

Buna fetelor
sunt cam noua si dupa cum vad avem toate mai putin sau mai mult cam aceleasi probleme! sa va zic si eu ce m-i s-a intamplat de curand!adevarul ca aveam dureri de burta cam de mult, am fost la medic pe aceea vreme si rezulta ca am doar candida, pana aici nimic interesant am facut tratament dupa tratament dar eu aveam in continuare aceleasi durerisi nimic altceva, asa zicea medicul! au trecut ceva ani durerile mele mai erau si de curand am fost la medic pt un control simplu si ce descopar:clamydia, rana la uter, chisturi destul de mari doar la ovarul stang,si pap 3d am crezut ca imi cade cerul in cap! deja nu puteam sa dorm noaptea, am terminat tratamentul pt clamydia ma simpt mai bine dar dupa 3 saptamani trebuie repetat,si joi am facut testul hpv iar rezultatul il voi avea dupa 3 saptamani,deocamda fac ceva tratament cu ketanol gel cu un masaj zic eu care e tare dureros!se mai confrunta cineva cu ce am eu si daca da va rog sa imi spuneti ce altceva trebuie sa fac, eu vreau si un bb si in acest moment sunt tare bulversata de ceea ce se intampla! help please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Iri, draga,
pai trebuie luate pe rind: rana pe uter? sau pe col? Nu-i acelasi lucru. daca ai pap-ul 3, s-ar putea sa fie pe col. Se trateaza, depinde doar de ce natura este rana. Poate fi de origine inflamatorie, datorita hpv...Si chisturile se trateaza...

Important este ca, atunci cind te pregatesti sa ai un bebe, sa fii sanatoasa.

Ce a spus medicul in legatura cu Pap-ul 3? Ce tratament ti-a dat? Colposcopie ai facut?


Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Uitati aici explicate frumos notiunile :
http://www.ilaborator.ro/Cupr/Onco.pdf


Multa sanatate va doresc , si mult optimism , ca e extrem de important.


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput