Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Baby.. nu stiu cat e de adevarat - insa citeam pe alt-undeva ca bebelusii incearca sa recupereze ziua ce nu primesc noaptea. A mea si la 3 luni papa de cel putin 2-3 ori noaptea.
Daca ai incerca sa-i dai tot la 2-3 ore, eventual in somn - daca vrea desigur :)) ??
Oricum bebelusu e destul de mic inca si ia timp pana isi face un orar.. Ai rabdare cu el

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

baby, san la cerere si rabdare. cum ti-a mai spus si Sun, cand adorme: masat mai energic si cuipit de extremitati: manute/picioruse sa nu uite ca trebuie sa suga

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emaaimee

baby, san la cerere si rabdare. cum ti-a mai spus si Sun, cand adorme: masat mai energic si cuipit de extremitati: manute/picioruse sa nu uite ca trebuie sa suga

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica Floricele frumusele



POVESTEA MINUNII



Am incercat cu ciupitul de calcaie, de obrajor, masaj pe manuta...dar...cam fara efect...Asa ca astept sa ne apropiem de 3 luni sa se mai regleze lucrurile....
Problema e ca dupa ce suge 10 min si doarme 15-20 min se trezeste urland si isi suge manutele...si nu se potoleste decat cand il muflez la tzitzi...Acum incerc sa ii fac pauza de cel putin 1 ora intre supturi sa aibe timp sa se digere lapticul. Imi este teama sa nu imi tin copilul flamand doar din dorinta mea excesiva de a alapta exclusiv

Va multumesc din suflet pt sustinere


Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

@Baby: restul metodelor de trezire le-ai incercat?


harnici la de 40 de saptamani
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Baby, sa le luam pe rand.

1. In primul rand trebuie sa fii sigura ca in alea 10 min mananca intr-adevar, ca daca a dat numai din gurita, degeaba astepti o ora pt digestie ca el n-are ce digera.

Uite diferenta:

- www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=123:really-good-drinking&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">bebe care mananca bine si inghite

- www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=125:nibbling&catid=6:video-clips&Itemid=13" target="_blank">bebe care "suzeteaza"

Deci ca sa manance, bebe trebuie sa fie intai de toate bine mufat si sa inghita intr-adevar laptic.

2. Daca atunci cand a adormit nu a golit sanul, cand se trezeste pune-l la acelasi san ca sa ajunga la laptele gras. Altfel nu numai ca nu ia in greutate, dar poate sa aiba si probleme cu intestinele. Iti dai seama daca bebe (bebe alaptat exclusiv la san si care a trecut de faza de meconiu si icter din primele saptamani) nu ajunge sa bea laptic gras prin faptul ca scaunele sunt apoase si mai verzulii in loc de culoarea mustarului, semn ca la trecerea prin intestin bila nu are timp sa-si schimbe culoarea sub influenta bacteriilor. Daca ajunge sa bea lapticul gras, atunci digestia e mai lenta.

3. Zau ca n-am mai auzit de ne-amestecatul laptelui, OMS recomanda alaptatul la cerere, si la bebelusii foarte mici, chiar si prematuri asta poate sa insemne si din jumatate in jumatate de ora.

4. Productia ta n-are nevoie neaparat sa se refaca, asa cum zice pediatra, daca laptele nu ajunge sa stea in san depozitat, e chiar bine, ca nu apuca sa se separe in lapte gras si lapte "slab" (noi producem un singur fel de lapte, dar in timp grasimea tinde sa se "aglomereze").

5. Biberonul ala e o pacoste pentru alaptare. Nu zic sa scoti suplimentarea, asta e ceva ce trebuie sa decizi tu cu pediatrul, dar barem laptele tau sa-l bea de la san, nu din biberon. Cu cat bea mai mult din biberon (ca si la suzeta) cu atat uita sa suga corect la san, pentru ca modul de a suge e diferit.


In rest te inteleg perfect, nici la mine n-au mers metodele clasice de trezire a bebelusei adormite la san, merg insa un pic 2 lucruri: 1) compresia sanului cand incepe sa nu mai inghita ci doar sa "suzeteze", semn ca o ia somnul, si 2) trasul usor al sanului - cand se prinde ca-i fuge din guritza se prinde iar cu maxilarul. Dar a doua varianta are doua dezavantaje, unu, ca nu mai ramane "mufata" corect, si trebuie sa ii scot sanul din gurita si sa-l prinda din nou, si doi, ca trebuie sa trag de san inainte de a adormi, imediat cum se opreste miscarea guritei, ca altfel doarme linistita in continuare.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

[quote]citat din mesajul lui pisi-pis

Baby, sa le luam pe rand.

1. In primul rand trebuie sa fii sigura ca in alea 10 min mananca intr-adevar, ca daca a dat numai din gurita, degeaba astepti o ora pt digestie ca el n-are ce digera.

Imi dau seama ca mananca pt ca il aud inghitind si cand are chef sa manance...simt sanul mai usor. Noaptea trecuta de exemplu cand a mancat la ora 4 aveam sanii pietroi iar dupa ce a papat erau moi

2. Daca atunci cand a adormit nu a golit sanul, cand se trezeste pune-l la acelasi san ca sa ajunga la laptele gras. Altfel nu numai ca nu ia in greutate, dar poate sa aiba si probleme cu intestinele. Iti dai seama daca bebe (bebe alaptat exclusiv la san si care a trecut de faza de meconiu si icter din primele saptamani) nu ajunge sa bea laptic gras prin faptul ca scaunele sunt apoase si mai verzulii in loc de culoarea mustarului, semn ca la trecerea prin intestin bila nu are timp sa-si schimbe culoarea sub influenta bacteriilor. Daca ajunge sa bea lapticul gras, atunci digestia e mai lenta.

Aici m-ai ingrijorat complet...Saptamana trecuta (mai exact de miercuri ) pana acum 2 zile a avut scaune verzi de parca a mancat iarba...M-am ingrijorat si chiar am sunat-o pe pediatra care mi-a spus ca nu e motiv de ingrijorare.....Am mai citit pe internet ca sunt acele scaune ale "foamei" care sunt de culoare verde si sunt datorate faptului ca acel copil nu este hranit suficient si iar m-am panicat..De aceea am inceput acum 2-3 zile sa ma mulg sa vad daca am sau nu lapte. Acum..de ieri am vazut ca scaunul a inceput sa fie din nou spre galben si cu seminte prin el asa ca nu m-am mai gandit la acele scaune verzi pe care le-a avut acum cateva zile...
Acum ce sa inteleg? Ca mi-am tinut copilul flamand? Ca l-am hranit doar cu partea aceea de la inceput si nu cu laptic gros si hranitor? Dar se poate ca lapticul meu sa nu fie suficient de satios?...Imi este asa de teama acum sa nu ii fi facut ceva rau strumfului meu....


Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Acum cand am vazut filmarile imi dau seama ca al meu cam suzeteste....Ce sa fac acum? O sa incerc sa il pun corect la san si sa imi dau mai mult silinta...Acum imi explic de ce ar sta el toata ziua la tzitzi...Pt ca mananca cate putin si apoi suzeteste...si normal ca nu e niciodata satul....Dar pe acel site spune ca acesti copii care nu reusesc sa suga bine trebuie sa ii hranesti suplimentar...Acum eu ce sa fac?..Sa pregatesc si o formula sau sa insist si sa il tin asa?...Eu m-am gandit ca daca il tin si cu pauze intre mese atunci ii va fi foame si va suge zdravan dar....el suge bine 1-3 minute dupa care intervine iar molfaiala sau atipitul....
Sunt disperata...Imi doresc atat de mult sa il alaptez dar se pare ca nu reusesc prea bine.....Nu imi dau seama unde gresesc..Si nu stiu daca sa mai insist in alaptare exclusiva sau sa ii mai dau si putina completare macar sa stiu ca a mancat si el ceva...

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Si eu m-am gandit si la faptul ca e posibil ca lapticul meu sa nu fie suficient de hranitor dar..atunci cand ma mulg primele jeturi sunt apoase apoi sunt albe...iar cantitatea mulsa e de culoare alba si dupa ceva timp se separa apa de materia goasa...Asa ca am exclus faptul ca nu e bun lapticul....

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

baby si puiul meu suzeta la inceput mai mult decat tragea, stateam foarte mult la san. Vad ca aveti o luna si un pic, el e inca micut, sanul e acum pentru el si joaca si alinare si masa si somn. O sa treaca timpul si va separa masa de somn, in plus va sta mai mult timp treaz si atunci mai prinzi o masa buna. Multa rabdare, nu ai motive sa introduci formula, zic eu.

Ignatica - mamica de David si Horia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza spune:

Pisi-pis si Sunshine multumesc mult de sfaturi

Cred ca suntem pe drumul cel bun dar mai avem nevoie de sfaturi daca nu va e cu suparare.

Am rezolvat si problmea sanului care curgea mai greu - si-a dat drumul cred, acuma curg amandoi f. bine - nu mai e nevoie sa pun comprese calde inainte de supt.

Dar am o alta nelamurire intai: eu am f. mult lapte, suge de la un san dar nu il goleste complet, si atunci deduc conform celor spuse de voi ca nu ajunge la laptele gras. Dar dupa ce papa de la un san doarme si cate o ora pana mai vrea iar. Eu il puneam la cel de al doilea san si dupa aceea dormea cate 2-3 ore. Daca e sa il pun tot la acelasi san ca sa ajunga la laptele gras - in acest interval sanul celalalt va deveni pietroi - adica BB nu suge in ritmul in care produc eu. Deci va trebui sa il mulg nu? Are scaune galbene dar nu in cantitate f mare. In schimb face f mult pisu. Si ma face sa ma gandesc ca el papa in mare parte doar laptele de la inceput.

Si apoi am vazut filmuletele cu pozitionarea la san si BB al meu papa cu siguranta, dar nu stiu cat de corecta e pozitionarea. S-ar putea sa nu ia cum trebuie sanul in gurita. Dupa ce suge mi se albeste varful mamelonului si ma ustura (doare ) f. tare. Cand ia in gura sanul ma doare la inceput un pic dupa care e ok. Am folosit scoicile de la Avent ca daca puneam compresele absorbante mi se aplatiza mamelonul si trebuia sa pompez un pic inainte de fiecare supt sa formez mamelonul. Si in plus am zis ca nici nu mai sta sanul in mediu umed.

Dar la sanul drept mi s-a umflat un pic mamelonul si a devenit si mai mare si mai greu de luat in gura de BB si pe areola mi-au aparut niste bubite mici rosii - s-a iritat zic eu sanul. Nu stiu daca de la scoicile alea sau de la ce. Dar cu siguranta e mult mai dureros acuma alaptatul.

Mi-au aratat la maternitate cum sa prind eu cu degetele sanul pe areola si sa ii bag in gurita cat mai mult din areola, dar pt. ca mamelonul e mare f. greu reusim sabagam cat trebuie. Credeam ca e ok totusi, dar am citit pe site-ul trimis de Pisi-pis ca daca se albeste mamelonul inseamna ca nu e pozitionat cum trebuie. Deci inseamna ca BB nu ia totusi sanul cum trebuie - adica nu ia destul din areola.

Si inainte de supt eu ma mulg cu mana un pic ca sa nu fie prea plin sanul. Am sesizat ca ia mai bine snaul cand e mai gol.

Si atunci daca tot am mult lapte sa nu mulg mai mult manual inaitede supt ca sa fie si mai usor de luat in gura si sa ma asigur ca ajunge si la laptele gros?

Si stiti cum se reduce inflamatia mamelonului - ce sa fac? Mamelonul stang e de la bun inceput mai inflamat si mai rosu si dureros. Si e si mai greu de luat in gurita. Sa incerc iar cu mameloanele artificiale? BB nici nu are gura f mare si oricat am incercat nu reusim sa luam mai mult din areola in gura.

Sunt tare dezorientata - ca nu reusesc sapozitionez cum trbeuie ca sa nu mai avem probleme si sa fie totul ok.

Si inca o intrebare? Am vazut ca se pune f. mult accentul pe alaptatul skin to skin si pe filmulete toate alaptau skin to skin.Care e spilul sa spun asa? De ce la pielea goala? Sa nu adoarma? Dar nu le e frig? Ce temperatura trebuie sa fie in camera ca sa nu il racesc?

Realizez ca inca nu stiu mai nimic din ale alaptatului.....

Si sper sa ma ajutati voi sa depasesc aceste problemutze si sa fie o adevarata placere alaptatul - fara dureri (cum spuneti voi ca trebuie sa fie).

Va multumesc din nou anticipat si va pup!

Dana - mami de Alex (31.08.2010) si de Bobi (06.03.2006)

Mergi la inceput