CE trebuie sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Blackgirl, fara suparare, dar decat sa vezi copilul urland de foame,fara ca vreunul din doctorii la care te duci si vreunul din medicamentele pe care ti le prescrie sa foloseasca, e preferabil sa ii dai lapte praf, din care se alimenteaza destul de multi copii, si sa-l vezi dormind linistit. Sfatul meu nu era prost, era doar sfatul cuiva patit.
Am avut partea mea de "distractie", ajunsesem sa cred ca-s cea ma rea mama fiindca nu-s in stare sa alaptez, asta in timp ce copilul era sub greutate si urla cumplit de cate ori incercam sa il alaptez, in toate pozitiile si dupa toate metodele, asta in timp ce eu mancam doar pui fiert si orez fiert si beam tone de ceaiuri indicate pentru alaptat .... pana in clipa in care am realizat ca toate teoriile din lume se subordoneaza specificului fiecarui copil.

Hranitul in somn NU este o solutie decat in cazul in care copilul este grav bolnav si nu poate fi hidratat/hranit altfel. In cazul unui copil normal, hranitul in somn nu este indicat fiindca ii forteaza organismul (ii dai sa lucreze cand organismul este de fapt reglat sa intre in repaus).

A nu se intelege gresit, sunt PENTRU alaptare atata vreme cat asta este un mijloc nu un scop in sine. Discutiile pro si contra alaptat au fost multe si nu am intentia sa le re-editez. Am dat un sfat din experienta. Atat.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

poate sa fie si o perioada de acumulari (motrice, psohice), am patit-o la ambii copii.
Calm, rabdare, numai voi doua la alaptat, fara distragerea atentiei.
kk la o saptamana e ok la varsta asta, mi-a explicat d-na Culcer ca se asimileaza laptele extrem de bine.
cand suge 10 min la varsta asta e f f bine, pt ca are putere.
ai rabdare, se va da pe brazda, dar trebuie sa fii extrem de iubitoare si nepanicata.
Daca nu a scazut in greutate e perfect.
Urmareste si ce achizitii are in ultima vreme. Cumva a invatat ceva nou?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mina, da asta mica nu urla de foame, creste frumos....e altceva aici, nu e vorba de lapte praf.
daca o trece acum pe lapte praf da in anorexie nervoasa, Doamne fereste.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mina, la tine era deja oboseala, supararea, cam fiecare dintre noi mamicile am trecut pe-acolo. Insa totul tine de mama! Calm, mult calm, rabdare, multa rabdare! Si sustin in continuare: trecerea pe laptele praf este solutia preferata de mame, nu de copii (nu iau in discutie cazurile extreme: prematuri, mame la care este contraindicata alaptarea etc. etc.)

Si eu am trecut ptin greva sanului cu bb Dragos, am plans intr-o zi cand bb sugea cate-un minut. Nici mai mult nici mai putin! Un minut! Si dupa ce l-am pus pe sot sa-i dea lapte cu seringa gradata si am vazut ca totuti bb a mancat si-asa 50 ml, m-am calmat si eu. Si minune! Bb a reinceput sa suga usurel, usurel!

La mine a mers sa las pe altcineva sa-i dea lapte de-al meu muls. Poate si asta este o metoda pt Aleyna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Ai dreptate, Sabina, Aleyna nu ne spune de fetita ca ar suferi de foame. Si o saptamana si jumatate de apetit redus nu e o problema, ar putea fi vorba de acele "crize" de crestere (sau asa ceva). Nu erau niste salturi de crestere la 3 luni, 6 luni, un an...? Cand putea sa isi schimbe programul, preferintele...mofturile, etc?

Probabil ca solutia este ca mami sa se mentina calma si, cata vreme nu sunt si alte probleme, sa aibe rabdare. Atentie cu mulsul, la mine a fost o metoda sigura de scadere a productiei....n-as putea explica de ce dar din clipa in care am inceput sa mulg cantitatea s-a redus incet incet. Stiu insa persoane la care a functionat f bine.

Multa bafta, Aleyna, sper sa fie doar o perioada si sa-si revina.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mina, eu nu puteam sa mult decat 30 de ml. Si copilu crestea un kil pe luna. la unele femei pur si simplu nu se stimuleaza sanul decat de catre bebe. Eu eram f crispata la muls....pompa n-am putut folosi, am avut senzatia ca e instrument de torutra...etc.
Totul e pihic, alte femei scot 200 de ml odata.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

ar trebui sa iei in calcul si urmatoarea varianta :

nu prea se recomanda alaptarea bb-lusilor in pozitia culcat in pat sau intins perfect la orizontala, deoarece conformatia gatului si a urechii permite patrunderea laptelui din gura/gat spre urechea interna, ceea ce poate duce la o otita de toata frumusetea. cunosc personal un caz de acest fel, un baietel care a facut otita la varsta de 3-4 luni din cauza ca mamica il punea pe bb in pat, intins la orizontala.

asadar, daca mergi la pediatru roaga-l sa-i verifice putin si urechiusele, poate plange fetita din cauza durerilor de ureche. pana atunci, incearca daca este posibil sa-i schimbi pozitia de alaptat, poate te va ajuta perna aceea speciala (sub forma de semiluna).



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput