2.6 ani - gradinita sau bona?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adisor2246 spune:

EU L-AM INSCRIS PE AL MEU DIN FEBRUARIE 2010 LA O CRESA PARTICULARA ATUNCI VA AVEA 1 AN SI 3 LUNI AM FOST LA CRESA SA VEDEM SI NU A VRUT SA MAI PLECAM DE ACOLO.CEL MAI MULT MIA PLACUT CA SUNT MAXIM 6 COPII ASA CA ARE TIMP SA SE OCUPE MAI MULT DE EI SI SA II INVETE DIFERITA LUCRURI
SUPER SUPER DULCE BART ADRIAN


FROM THIS MOMENT I HAVE BEEN BLESSED
I LIVE ONLY FOR YOUR HAPPINESS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Depinde foarte mult si de copil: unii copii se bucura sa fie in societate, o cauta, pt altii in schimb este chinuitor sa fie "out there" fara un parinte langa ei. Trebuie sa fii atenta la felul de a fi al fetitei tale, tu o cunosti cel mai bine.

In general, eu sunt de acord cu Laura si cu celelalte fete care au optat pt gradinita. Daca esti sigura ca e o gradinita buna si daca fetitei tale ii place, atunci inscrie-o. Va invata mult mai mult de acolo decat de la bona. Va fi expusa la mai multe lucruri noi (materiale, situatii, interactiune cu adulti si alti copii).

Apropo de sistemul imunitar, eu parca citisem undeva ca acei copii care au fost expusi de mici la medii precum cel de gradinita, au un sistem imunitar mai bun decat cei tinuti acasa.

Inca un lucru la care am fost eu atenta atunci cand am ales gradinita in defavoarea unei babysitter a fost faptul ca la gradinita e un mediu mai usor de controlat, sunt mai multi adulti care se pot "supraveghea" reciproc si e mai putin probabil sa se intample vreun abuz asupra copilului meu. Acasa, e mai greu sa o verific pe bona, poate doar daca instalez camere de luat vederi, dar mi se pare prea complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

iar acum e intr-o perioada cam agresiva - mai impinge sau cafteste copii in parc, la fel si pe sora-sa; pe de alta parte acasa s-ar simti in siguranta, pe bona o iubeste foarte mult.




da, du-o la gradi,.. cu putina implicare din partea educatoarelor (gen dat afara din clasa, plesnit peste mana, tipat la ea sa fie cuminte / lucruri vazute de mine la o gradi particulara la grupa 2+3 ani,la gradi cu camere video on line, da?) ii va trece aceasta perioada mai agresiva. iar ceilalti copii vor fi foarte fericiti ca vor avea o colega batausa si isi vor dori si mai mult sa mearga in continuare la gradi.
parerea mea e sa cauti pentru cea mica o alta bona, cea mare ramane cu bona pe care o iubeste si in care probabil ai si tu incredere si fiecare copil are bona lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexpa
cu putina implicare din partea educatoarelor (gen dat afara din clasa, plesnit peste mana, tipat la ea sa fie cuminte / lucruri vazute de mine la o gradi particulara la grupa 2+3 ani,la gradi cu camere video on line, da?)


Eu nu inteleg acest exemplu si va rog sa imi scuzati nestiinta, nu sunt la curent cu multe din cate se intampla in Romania. Este acesta un comportament des intalnit in gradinitele romanesti? Daca se intampla si acolo unde sunt camere video, iar acele gradinite inca mai functioneaza, inseamna ca parintii care isi dau copiii acolo sunt de acord cu asemenea metode de educatie, ceea ce mi se pare o chestie de cosmar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Alexpa, pai m-am gandit si eu sa stau acasa, ca poate fix cand ies un nebun derapeaza de pe carosabil si intra in mine pe trotuar.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Musetto, asa voi face. mai ales ca mi s-a spus sa o integrez treptat, azi stau o ora cu ea, maine 2, poimaine plec 10 min, etc.
Cei de la gradinita mi-au spus ca in caz de agresivitati, copilul este scos din joc si pus sa stea putin deoparte, atragandu-i-se atentia, ceea ce mi se pare ok.





Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

nemora, revin si eu cu o informatie suplimentara; noi suntem la program scurt (dupa masa de pranz se duce bona celei mici si o aduce acasa, le spala pe amandoua, le culca la pranz si dupa-amiaza e moment de joaca impreuna, parc, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Nemora, eu consider ca de cele mai multe ori avantajele pe care le aduce gradi sunt mai mari decat dezavantajele.

Pediatra ne-a recomandat sa amanam cat mai mult inceperea gradinitei, dar dat fiind faptul ca alternativa era sa stea acasa cu bona (deci nu cu cineva cunoscut, din familie) am decis ca vom incerca (Dudu avea 1 an si 8 luni).

Curios, in primul an de gradi (anul trecut) Dudu a facut putine viroze, fara complicatii de nici un fel. Anul acesta (al doilea an de gradi) a debutat cu ceva mai multe probleme (infectie in gat + otita). Concluzia la care am ajuns: nici un an nu seamaman cu altul, iar imunitatea se formeaza pana la varsta scolara. Atata timp cat copilasul nu are probleme de imunitate, iar dupa intrarea in colectivitate face doar viroze de sezon, este ok. Acesta este principalul criteriu pe care sa il luati in calcul daca vreti sa incercati varianta asta. Si inca ceva: sa va asigurat ca are cine sa stea cu ea acasa, pe perioada virozelor (intervalul recomandat de medicul pediatru). Asta ar trebui sa reduca nr imbolnavirilor.

"Incidente" de genul celor exemplificate de Alexa as vrea sa cred ca nu sunt frecvente (si de regula parintii merg si discuta din timp la gradi, afla cat mai multe detalii inainte sa ia o decizie , cred sunt izolate cazurile in care se abuzeaza de copii). Acomodarea poate reprezenta iar o "piatra de incercare". Vad din mesajul tau ca prima impresie a fost favorabila. Noi il avem doar pe Dudu, asa incat nu stiu cum ar fi fost daca ar fi vazut ca el merge la gradi si cel mic ramane acasa cu mine. Dar nu mi-a dat niciodata impresia ca se simte abandonat, parasit. Evident, in perioada de acomodare, interactiona in special cu persoanele adulte (probabil, incercand sa regaseasca acolo caldura materna). In cazul nostru, educatoarele si ingrijitoarele sunt foarte apropiate de copii, asta a usurat acomodarea.

Cu toate acestea, desi untem in al doilea an de gradi, si acum are momente cand spune ca prefera sa stea acasa impreuna cu noi. Mi se pare normala dorinta lui, asta nu inseamna ca nu ii place la gradi.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

O gradinita buna, unde sa te asiguri ca puiul tau e in siguranta.
Eu sunt contra bone, asa sunt eu.

Mergi la inceput