2.6 ani - gradinita sau bona?

2.6 ani - gradinita sau bona? | Autor: nemora

Link direct la acest mesaj

Buna ziua stimate mamici.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, pareri, orice.
Am doua fete mici si in ianuarie merg la serviciu. Pe cea mica o las cu bona pe care o avem de cand cea mare avea 1 an si 2 luni (eu am mers atunci la serviciu pana am nascut) si am varianta sa o duc pe cea mare la o gradinita particulara sau sa ma ajute o vecina care e ok (pana eventual va face 3 ani sa mearga la gradinita de stat).

Am gasit o gradinita aproape de noi, Ti.Mi se numeste (vreaulagradi.ro) pret rezonabil, totul pare ok. Am fost cu ea acolo, nu mai voia sa plece. Ma gandesc insa ca e poate prea mica sa mearga la gradinita. Plus ca ar trebui sa o duc deja, sa vad daca ii place, si ma gandesc sa nu se simta parasita, eu acasa cu cea mica, ea acolo...
ma framanta foarte tare problema: ma gandesc ca la gradi ar fi bine fiindca ea nu prea a fost socializata decat in parc si am mers in vizite sau au venit la noi copii cam o data pe saptamana, iar acum e intr-o perioada cam agresiva - mai impinge sau cafteste copii in parc, la fel si pe sora-sa; pe de alta parte acasa s-ar simti in siguranta, pe bona o iubeste foarte mult.

multumesc de ajutor!

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nemora, daca e o gradinita frumoasa, ei ii place, tu esti multumita cu ce ai vazut acolo, eu ti-as recomanda sa o duci la gradi. Ai mei au mers la cresa de la 2 ani si 3 luni si progresele in devoltare s-au vazut. Au inceput sa vorbeasca mai mult si mai corect, sa manance singuri, au invatat multe lucruri. Bona, daca e sa stea cu 2 copii, nu o sa aiba cum sa faca si chestii educative cu ea (colorat, pictat, invatat poezii etc). Eu as opta pt gradinita.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Nemora, eu iti recomand contrariul pentru ca sunt si patita cu gradinita si pentru ca in final am ascultat sfatul pediatrei mele care spune ca un copil asa mic are nevoie de caldura si mangaiere, mai putin socializare care e suficient realizata in parc si ca sistemul lor imunitar e pregatit abia la 4 ani sa lupte cum trebuie cu bolile.
Iti spun pe scurt experienta mea: l-am dus pe pui (3 ani) la gradi de stat gandindu-ma ca e noua, scoala va fi tot de stat si acolo sunt tot copii. Nu stiam insa multe despre educatoare - a fost fatal pt ca l-a batut in prima sau a doua zi (puiul meu fiind super cuminte de felul sau, 'a gresit' insa pt ca a plans dupa mami). De atunci imi face spasmul hohotului de plans, are cosmaruri noaptea si vrea sa fie din nou mic sa intre in burtica.
Parerea mea este ca mai bine tii fetele impreuna, au tot timpul din lume sa invete sa picteze si sa manance singure (eu inca n-am vazut adult care sa fie hranit de mami). E posibil ca la gradinita gasita de tine sa nu se intample nimic rau, dar parearea mea este ca un copil asa mic nu are nevoie de socializare, cat de dovezi mari de dragoste (si aici includ lipsa diferentei intre frati - pe care eu am resimtit-o puternic si n-a fost placut deloc). Plus ca se stie ca la gradi mucii sunt la ordinea zilei, iar tu trebuie sa te pregatesti si pt cea mica cu mormanul de medicamente.
iti doresc sa iei cea mai corecta decizie pt puii tai si asculta-ti instinctul care ti-a dat deja raspunsul probabil

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

nemora, cred ca ne-am mai intersectat pe la subiectul gaiei cu cum va organizati cu 2 copii de varste mici si parca erai in asteptarea lui Eszter...felicitari! cum trece timpul...

noi am apelat la gradinita, la 2ani si 4 luni (cea mica avea deja 7 luni).

am folosit urmatorul truc: inainte de inceperea gradinitei am mentionat in nenumarate randuri ca mama merge la munca, tata merge la munca, ea va merge la gradi, care e serviciul ei, iar sora mai mica merge la cresa unde se duc toti bebelusii. deci nimeni nu ramane acasa. cea mica statea bine merci acasa cu mine si cu bona, dar cine sa stie? dupa aceea eu am reinceput serviciul asa ca a ramas doar minciuna cu cresa. si treceam in fiecare zi aproape pe langa o cresa din cartier si ii mai aratam unde merge sora-sa. si toti prietenii si toate rudele sustineau aceeasi teorie cu cresa...se mai gasea cate unul sa intrebe cu voce tare...dar ce? merge la cresa? nu aveti bona?...dar rezolvam rapid situatia.

asa am functionat extraordinar de bine.

DAR am avut in vedere urmatoarele:
- era un copil pregatit de gradi (asa am simtit-o eu ca mama, dupa cum se juca, dorea sa afle informatii, dupa cat de independenta era), nu a plans deloc cand a inceput gradinita...a inceput sa planga la vreo 6 luni dupa...cand mai crescuse sora ei si ar cam fi vrut sa stea sa joace cu ea acasa.
- a avut si are in continuare o sanatate de fier si a mers aproape non-stop la gradi...nu a adus foarte multe viroze pe acasa pe care sa le transmita surioarei (noi am inceput in august, acum in oct-nov e cam perioada de viroze si tine pana in ianuarie)
- in perioada aceea strabunicii erau in forma maxima si stateau toata ziua pe langa ea...cu lucrurile bune (poezii, cantecele) dar si cu sfaturile de rigoare (nu alerga, nu calca in apa, nu tusi, nu pune mana la ochi, tone de bomboane/cioco)...si aveam senzatia ca stau cu gura pe ea mereu si nu o lasa sa se desfasoare...de-aia am ales sa incepem rapid gradinita. (pe strabunici nu mai puteam sa-i mai schimb...incercasem cu diplomatie, cu certuri si ma resemnasem)

in schimb avem acum o alta situatie...cea mica a crescut si vede ca cea mare merge la gradi si vrea si ea. si nu ne primesc inca...poate prin aprilie-mai sa putem sa incepem...asa ca circul dimineata e cu cea mica care cam plange....s-a obisnuit dar o simt ca ar vrea si ea sa mearga cu surioara ei.

tu, ca mama, stii cum sunt fetitele tale; eu doar iti spun ca functioneaza cu succes varianta cu gradi cea mare si bona cea mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Ymca, da, nici mie nu-mi vine sa cred...aia mica are aproape 6 luni...incredibil!

multumesc pentru raspunsuri
o s-o duc luni la gradinita si sa vad daca i-o placea.
Tala, e o gradinita particulara; m-a convins ceea cea tocmai am citit intr-o carte: ca personalitatea copilului e mult formata si de greutatile pe care trebuie sa le infrunte. Eu am fost o mama care a oferit totul, asa ca cred ca are nevoie si de putina disciplina.



Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nemora, eu as da-o la gradinita. E dea maricica si oricum inteleg ca bona nu poate sta cu amandoua...si daca ar sta nu stiu cat timp si rabdare ar avea pt amandoua. Daca o duci la o vecina, oricum le desparti, nu?
Uite cum a fost la noi. Cel mic a venit pe lume cand fratele lui avea 1,7 ani. La 1,10 ani l-am dus la gradi particulara. Am avut noroc de o gradinita extraordinara, unde i-a placut si s-a simtit bine de la inceput. A invatat multe, la 2 ani deja manca singur, vorbea bine si multe altele. Sambata ma intreba de ce nu merge la gradi.
Cand l-am dus pe el la 1.10 ani, erau acolo chiar si copii de 1 an.
Lucrurile au mers f. bine. S-a imbolnavit de 2 ori, usor in primul an si atat.
Totul depinde, dupa parerea mea de gradinita. Intereseaza-te cum e gradi si daca ti se pare ok, du-o.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Clar, as da-o la gradi. Nici nu m-as gandi altfel. Cum noi mergem la serviciu si socializam, asa trebuie si copilul sa faca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Roli, la ce gradinita merge puiul tau?
multam (da-mi eventual mp)
nu s-a simtit "dat la o parte"?

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Clar la gradinita. Bona nu poate oferi acelasi lucru nici daca e super pregatita si mamoasa, poliglota si jucausa :) Iar la 2 ani jumate un copil e mare, vorbeste, acumuleaza enorm si se simte mai bine intre copii decit o cucoana pe care o vede de dimineata pina seara. Ce povesteste Tala sint exceptii (si educatoarea aia trebuia zburata din gradinita). E mult mai probabil ca un copil mic sa fie agresat de o bona nebuna care se crede in siguranta sa faca ce vrea cind e singura cu copilul decit intr-o gradinita, cu atit mai mult una particulara in care spui ca se simte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Bona, bunica, acasa cu mama.. Gradinita nu e necesara, socializare si invatarea culorilor se poate face si mai tarziu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

votez pt gradinita.

eu l-a dat pe baiatul meu la o gradinita particulara aproape de casa, la 2 ani si 9 luni. iar eu stau acasa cu cea mica.
am fost impreuna cu el sa vizitam gradinita si nu a mai vrut sa plece de acolo. ii place asa de mult. nu a plans niciodata.
la inceput a stat program scurt, dar l-am trecut la program lung. cand merg la ora 5 sa-l iau, mai stau o jumatate de ora la gradinita sa duc munca de lamurire cu el sa plecam acasa.
vad ca ii prieste gradinita. mananca singur si cate doua portii (mancarea e gatita acolo), socializeaza, isi consuma energia, invata lucruri noi. si nu-si mai spala creietul uitandu-se la desene animate (mai ales cele de pe CN)

cand il pregateam sa mearga la gradinita ii tot spuneam ca el va merge la serviciu.
e asa de mandru ca el are serviciu. dimineata pleaca impreuna cu tati, ei sunt barbatii casei si merg la serviciu.

Mergi la inceput