ajutor!!! copilasul meu face 5 ani si face in pat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

baietelul meu va avea 6 ani in februarie si nici macar n-am incercat sa-i scot scutecul de noapte. consider ca nu-i pregatit sa se trezeasca noaptea ca sa mearga la toaleta, prefer sa-l las sa doarma linistit, fara intreruperi si sunt sigura ca atunci cand va fi pregatit totul se va petrece la fel de rapid si firesc ca atunci cand l-am dezvatat de scutecul din timpul zilei(ceea ce mi-a luat cate o jumatate de ora timp de 3 zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

eu nu pot da linkuri ca nu am timp sa caut si daca as avea timp tot ce gasesc e in germana.
Am invatat la cursul de dupa nastere, acolo ne-a si explicat moasa ca inainte se credea ca ajuta exercitiul. Cred ca de abia acum 2-3 ani s-a descoperit ca de fapt nu ajuta. Mai multe detalii nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

pai te rog, cand ai putin timp sa imi trimiti si mie info, pe pm daca se inchide topicul acesta, ca as fi tare dezamagita sa aflu peste cine stie cat timp ca info cunoscute de mine sunt depasite de mult si recomand prostii oamenilor.
:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Gandindu-ma la cazurile de copii cu enurezis - copii pe care ii cunosc personal, unii sunt oameni maturi acum, am ajuns la concluzia ca daca rezultatele unor stradanii mari de a identifica atat cauza cat si remediul nu apar sau nu sunt constatne, e bine sa nu se insiste foarte mult, pentru ca poate deveni stresant pentru copil.
Personal, sunt pentru educarea copilului la olita incepand de la 2 ani aproximativ, atunci cand in medie, mai toti copiii sunt capabili sa-si controleze sfincterele ziua. Noaptea insa e mai greu. Multi copii fac in pat pentru ca dorm foarte profund. Chestia cu sensibilitatea este destul de greu de analizat, pentru ca stim in ce mediu traim, uneori si noi adultii ne ingrozim de cate ceva, copiii sunt mult mai vulnerabili. Nu stiu daca exista vreun copil care sa nu se teama de ceva, dar enurezisul nu apare la toti, deci nu e o regula.
Ca parinti, putem face tot ce e posibil, insa din tot ce am vazut, problema dispare de la sine, fara ca acest lucru sa fie rezultanta unui anumit remediu. Unii fac in pat pana la 5 ani, altii pana la 8-10, altii pana la 14, si unii (am amintit anterior un caz), pot pati asta si la peste 20 de ani. In principiu problema se rezolva in timp si definitiv, dar uneori raman complexe daca enurezisul ajunge sa afecteze relatia copiilor cu ceilalti copii (ma refer la copilasii care fac pipi la gradi sau in tabere si indura rusinea fata de colegi). Am avut doi verisori care au facut pipi noaptea pana la 8-9 ani, unul mai des, altul numai accidental in timp ce fratele primului nu facea niciodata. Problema e greu de definit.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput